Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2017., 02:49   #1
Je li *dropshipping* uopće zakonski moguć u Hrvatskoj?? (drop-ship narudžbe)

Opet ja sa svojim probemima, a šta mogu kad je komplicirano
Eto, posredovanje u trgovini, je očito (ne)uređeno zakonom o trgovini. Jer je posredovanje u trgovini definirano kao jedan oblik trgovine.
U zakonu o trgovini posredovanje u trgovini spominje se samo a dva mjesta. Prvo, kada se govori o MTU, i drugo, gdje kaže da,
Quote:
Ako ovim Zakonom nije drugačije određeno, na ugovorne odnose u posredovanju u trgovini primijenit će se odredbe Zakona o obveznim odnosima.
Što su to ugovorni odnosi u posredovanju? u Zakonu o obveznim odnosima kolio jakuzim govori se o onim pravim, pisanim ugovorima.

Ne razumijem o kakvoj bi se tu mogućnosti dropshippinga - koji (tj konkretno dropship-narudžbe) na stranici o e-trgovini govori ministarstvo gospodarstva http://www.mingo.hr/page/e-trgovina - tu moglo raditi?
Da se za svaku posredničku proviziju tj uslugu posredovanja od kn 20 sklapa poseban ugovor??

Mislim, pitam se sad, je li dropshipping u hrvatskoj, zakonski uopće moguć???
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 02:58   #2
@lestrt - mislim da si ti sad malo zabrijao ko što ja znam, s tim "elektronički obavljenim uslugama" i consultancy, al dobro, ne baš u tolkoj mjeri krivo kolko ja znam
PO meni je sve jasno (nje siva zona u toj definicji i objašnjenju tak jako široka). Treba uočiti i kada se kaže , otprilike da ne tražim sad "with minimal human input". A naveli su i dosta primjera šta je i šta nije pa s emože deducirati. Jer uvijek nje neki human input u igri, mora to neko sve postaviti. Ali kada se usluga odbija 99,9% automatski, to je electronically supplied service - tamo jei popis na linku što si ga dao gore.
A dropshipping kako sam ga opisao gore, je u stvari daleko od toga. Tu ima dosta humanog inputa i nemre bit automatiziran.
Ovo si dobro reko da je download digitalnih proizvoda koje platiš, takva elektronička usluga.
----------------------------------------
ALi ja sam se izgubio oko oporezivanja,a od toga sma krneuo - kakvu razliku u oporezivnaju meni zapravo to čini, jeli dropshipping elektronička usluga ili nije, no dobro...
----------------------------------------------------

A mene sad vidis brine je li ovo sto ja zelim uopce moguce u hrvatskoj, i izgleda da su nasi zakoni takvi da ono
Uglavnom ja nemrem vjerovat da sa odabroradit ono što je s nekoliko aspekata najkompliciranije ako ne i neoguće (u Hrvatskoj barem, a u EU teško)
Dobar dan firmo u Hong Kongu

Jer ja kakve sam sreće, bez obzira što u firmi ima firmi koje rade takvo posredovanje, meni će doć inspekcija i reć mi da ja to nemrem tak radit da toga nema u zakonu u trgovini... da moram sklopit ugovor, da kupcu unaprijed mora bit poznata provizija itd

PPS: Mislim, consultancy su u hrv zakonodavstv vjerojatno pretočene kao savjetodavne usluge, jbg nemre neko knjižit jedno pod drugo a nemre ni ovaj ko to sebi stavlja kao ulazni račun to tak sebi knjizit, ak ne misle svi skupa mutit.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 03:13   #3
Je li *dropshipping* uopće zakonski moguć u Hrvatskoj?? (drop-ship narudžbe)

Naime, dropshipping bi zapravo bio "posredovanje u trgovini",
koje prema zkaonu u trgovini spada pod trgovinu i regulirano je tim zakonom.
I zakonom o obveznim odnosima, a u ta dva zakona spoinje se posredovanje u trgovini samo u vidu ugovornog odnosa, kada se sklapa ugovor itd itd itd.

Dakle, kako onda legalno raditi dropshipping u Hrvatskoj? Pa ne može se sklapati ugovor s kupcem prije svake narudžbe sa tvog dropshipping websajta?
Ili to ide nekako drugačije, neka me netko prosvijetli.

Što, zar svi koji to rade ovdje kod nas, rade to u totalno sivoj zoni i svakičas im može doći tržišna ili ne znam kakva inspekcija i reći im da ne rade po zakonu pa da mogu komotno zatvoriti "butigu"?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 07:02   #4
Mogu ti ja pretpostavku napisati - pretpostavljam da je moguć, ali da nitko živ pojma nema, jer su svi u upravama retardi. Redom, do jednog.

Eventualno bi ti koji knjigovođa to mogao znati.

Jednostavno, zašto ne probati s drugim državama? Evo, npr. Mađarska ti je na 9% poreza na dobit, a onda imaš Baltičke zemlje, Irsku, UK... na kraju ti taj relativno nizak porez na dobit u Hrvatskoj ne znači ništa, jer će te jebat na svim ostalim stvarima u sve moguće rupe i bez "vazeljin".
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 10:42   #5
Pogledaj koja EU zemlja ima najlaksi i najjeftiniji zakon po tom pitanju, otvori firmu tamo i to je to. Nikog ne briga odakle radis. Ako zelis sve cisto - isplatis si to kao inozemni dohodak, platis poreze i doprinose i to je to.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 00:59   #6
Ja bih molio ako mi se ikako moze javiti (moze i preporuka za takvog) knjigovodja s iskustvom u knjizenju dropshippinga, jer mi treba par sati savjetovanja. Nikako ne mogu doci do pravih informacija, jer ta tematika nije baš općepoznata.
Maltene preklinjem za te informacije jer se već dva mjeseca vrtim u krug uz gomilu utrošenog vremena, a bez konkretnih rezultata.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 00:34   #7
Itko?


PS: A ovo za zakonsku (ne)mogućnost dropshippinga sam krivo protumačio članke u zakonima. Nigdje se ne navodi da se MORA sklapati ugovor za posredovanje u trgovini. (nego da su ugovorni odnosi za takvo posredovanje regulirane time i time... )

Zadnje uređivanje goranbo : 26.03.2017. at 01:42.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 20:25   #8
Sad i ja googlam slična pitanja pa sam naletio na ovu temu...

goranbo, jesi li saznao nešto pametno u međuvremenu? Našao sam ovo mišljenje Porezne uprave, ali se odnosi na dropshipping iz inozemstva u Hrvatsku. Mene konkretno zanima kako se tretira dropshipping iz inozemstva u inozemstvo - dakle kada niti dobavljač niti kupac nisu u HR, niti ta roba ikad vidi HR.
nerdelicious is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 00:33   #9
suti dok mozes. to je zlatno rudo
pretvori u bitcoine i dizi s bankomata. samo sto ces doc na nulu. sto zaradis na dropsipingu, toliko ces ovamo izgubi na tranzakcijama.

ti ne bi ovo pitanje imao da imas normalnu firmu kategoriziranu. sve se to moze svest kao trosak u marketingu i zarada na..

digitalni nomadsi stvarno nemaju titulu nigdje osim u americi. tamo si ponosan a ovdje se skrivas od javnosti
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2020., 10:28   #10
DROPSHIPPING u HR… vrijedi li zapocet pricu.? Koje dobavljace mozete preporucit a da rade na podrucju RH…ili ne isplati jedino sa dobavljacima iz Kine…(koliko su mjesecni troskovi,porezi itd)
bokya22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2020., 08:42   #11
Ako imate problema sa dropshippingom, jeste li probali poslovati direktno sa distributerima?
I to sa nekim ko nije posrednik, već je ujedno i uvoznik, distributer i veletrgovac?

Ako želite pristup tisućama visokokvalitetnih proizvoda u EU skladištu po odličnim veleprodajnim cijenama,
dostavu u HR u roku od 2-3 dana, full suport, podatke za objavu ponuda - fotke, opis proizvoda i sl.,
onda pogledajte detaljnije ovdje: https://eurowholesale.eu/hr/

Prodajemo skoro sve....proizvode za životni stil, uređaje, proizvode za zdravlje i fitness, ljepotu i njegu,
kao i kuhinjske (kućne) proizvode i potrepštine.

Slobodno pitajte, tu sam da odgovorim.
Eurowholesale is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:29.