Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2018., 21:43   #1
Prodaja video igara na Steamu

Pozdrav svima. Ovo je moja prva objava na forum.hr pa nemojte zamjeriti.

Samostalno se bavim izradom video igara i interesira me njihova prodaja. Trenutno najbolja opcija gdje bih privukao većinu igrača (čitaj kupaca) mi je objaviti igru na Steamu, najpopularnijoj online platformi za kupovanje video igara. Proces postavljanja igre na njemu je jednostavan, od nedavno i jednostavniji - potrebno je platiti 100€, popuniti neke podatke i možeš staviti igru na prodaju. Problem je što oni zahtijevaju da posjeduješ nekakav "legal entity", tj. da imaš firmu/obrt/... Konkretnije, od mene traže PDV identifikacijski broj, bankovni račun i još neke porezne informacije, a sve ostalo poduzimaju oni. Pretpostavljam da za bilo kakav prihod moram otvoriti neki oblik poslovanja, iako ne očekujem ogromnu zaradu, no može se i to dogoditi (nadam se ).

Već sam se prije dvije godine natezao oko ovog problema, tražio odgovore po internetu i forumima, istraživao o DOO, JDOO, obrtu, otišao do lokalne porezne uprave, čuo se s nekim ljudima, no nisam našao odgovore relevantne za moj problem, vjerojatno jer nitko nije toliko upoznat s prodajom video igara (tj. prodajom licenci za igranje tih igara ako se ne varam). Nakon nekoliko tjedana odustao sam od toga, i evo sad se opet interesiram u to, u nadi da ću naći bolje odgovore ovdje na forumima.

Zanima me ima li tko iskustva s time, i neke konkretne savjete? Što ja, kao student zaokupljen faksom, mogu otvoriti kao legalni objekt i preko toga zarađivati na prodaji video igara digitalnim putem, a da mi ne oduzima previše vremena i da ne ispadne preveliki trošak?

Možda se situacija popravila od prije dvije godine i mogu se naći odgovori, no pošto nema tema vezanih sa prodaju preko Steama, nadam se da će odgovori ovdje pomoći i drugima u budućnosti.
Karlo Koscal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 18:00   #2
možda paušalni obrt? to bi ti svakako bilo najjednostavnije.
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 07:52   #3
Quote:
chloe jay kaže: Pogledaj post
možda paušalni obrt? to bi ti svakako bilo najjednostavnije.
Jesi siguran/na da je prodaja digitalnog medija dozvoljena kao djelatnost? Tražim po internetu i nigdje ne mogu naći nekakav popis dozvoljenih djelatnosti za paušalni obrt (ako takvo što i postoji, pretpostavljam da ne možeš sve raditi).

Također, koliko je otprilike posla potrebno oko održavanja takvog obrta, i koliko bi to koštalo samo po sebi bez prihoda. tj. koliko košta sama postojanost paušalnog obrta?
Karlo Koscal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 18:51   #4
mozes preko pausalnog obrta raditi sve sto mozes preko bilo kakvog obrta, samo moras imati registrirane te djelatnosti. ti otvoris obrt, a nakon toga poreznoj prijavis pausalno oporezivanje.
nesto se sad mijenjalo, ali bilo je 1151 kn mjesecno doprinosi + godisnje porez cca 1550 kn najmanje, tocna cifra ovisi o prometu odnosno u koji razred upadnes, ovo sto sam navela je najnizi razred, do 85000 kn godisnje.
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 23:14   #5
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
mozes preko pausalnog obrta raditi sve sto mozes preko bilo kakvog obrta, samo moras imati registrirane te djelatnosti. ti otvoris obrt, a nakon toga poreznoj prijavis pausalno oporezivanje.
nesto se sad mijenjalo, ali bilo je 1151 kn mjesecno doprinosi + godisnje porez cca 1550 kn najmanje, tocna cifra ovisi o prometu odnosno u koji razred upadnes, ovo sto sam navela je najnizi razred, do 85000 kn godisnje.
Ček malo, prije (ili još uvijek ako se nije mijenjalo) si morao platiti 1151kn svaki mjesec? Čak iako ne zaradiš ništa? Mislim da mogu odmah zaboraviti na ovo.

Još jedno pitanje, znam da ih malo previše postavljam, ali da ne otvaram 100 tema... Gubim li kao redovan student neka prava kad bih otvorio obrt/firmu/...? Meni je zamisao bila da nastavim normalan studentski život, učim i radim preko student servisa, a da mi je izrada video igara hobi sa strane i da nešto sitno zarađujem. Ili je to samo utopija?
Karlo Koscal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 09:10   #6
Hajmo ljudi, molim vas pomozite ako možete, ne želim donijeti krivu odluku pa da na kraju moram odvojiti puno vremena i novca za popravak...
Karlo Koscal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 09:34   #7
Quote:
Karlo Koscal kaže: Pogledaj post
Jesi siguran/na da je prodaja digitalnog medija dozvoljena kao djelatnost? Tražim po internetu i nigdje ne mogu naći nekakav popis dozvoljenih djelatnosti za paušalni obrt (ako takvo što i postoji, pretpostavljam da ne možeš sve raditi).

Također, koliko je otprilike posla potrebno oko održavanja takvog obrta, i koliko bi to koštalo samo po sebi bez prihoda. tj. koliko košta sama postojanost paušalnog obrta?
Hahaha

Ako radiš sa Steamom, ne posluješ po hrvatskim zakonima niti ova jadna država ima ikakvu ingerenciju omest ti posao. Nije li internet predivna stvar?
Imaš obavezu jedino na kraju godine platit porez. I to je previše ako mene pitaš, s obziron da država sa tim poslom nema apsolutno ništa.

Quote:
Karlo Koscal kaže: Pogledaj post
Problem je što oni zahtijevaju da posjeduješ nekakav "legal entity", tj. da imaš firmu/obrt/... Konkretnije, od mene traže PDV identifikacijski broj, bankovni račun i još neke porezne informacije, a sve ostalo poduzimaju oni.
Jesi li siguran da legal entity mora bit firma? Kod nas postoje fizička i pravna osoba, odnosno ljudi i firme. Sad je pitanje šta bi bilo legal entity.
Zbog čega nebi to bila fizička osoba? Bitno je da je osoba stvarna, da Steam može provjerit i potvrdit tvoje podatke, a ne da je neko izmišljeno ime ili bezvezni account.
Uostalom, Google kaže za legal entity:
an individual, company, or organization that has legal rights and obligations.

Koliko po tvome upisu vidin, traže OIB. Vjerojatno ti uopće nije potrebno otvarat ništa. Možda možeš jednostavno prodavat igru. Na kraju godine od zarade državi platiš porez.
Ako ti od Steama potvrde da možeš prodavat igru sa svojim osobnim podacima i da ti nije potrebna firma, provjeri kod porezne kako ide plaćanje poreza. Pretpostavljan samo porez na dobit + prirez.

Zadnje uređivanje DelmatST : 28.01.2018. at 09:51.
DelmatST is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 09:57   #8
Quote:
DelmatST kaže: Pogledaj post
Jesi li siguran da legal entity mora bit firma? Kod nas postoje fizička i pravna osoba, odnosno ljudi i firme. Sad je pitanje šta bi bilo legal entity.
Zbog čega nebi to bila fizička osoba? Bitno je da je osoba stvarna, da Steam može provjerit i potvrdit tvoje podatke, a ne da je neko izmišljeno ime ili bezvezni account.
Uostalom, Google kaže za legal entity
an individual, company, or organization that has legal rights and obligations.

Koliko po tvome upisu vidin, traže OIB. Vjerojatno ti uopće nije potrebno otvarat ništa. Možda možeš jednostavno prodavat igru. Na kraju godine od zarade državi platiš porez.
Ako ti od Steama potvrde da možeš prodavat igru sa svojim osobnim podacima i da ti nije potrebna firma, provjeri kod porezne kako ide plaćanje poreza. Pretpostavljan samo porez na dobit + prirez.
Koliko se sjećam, Steam nudi opciju "Sole Proprietor" koju sam išao odabrati. Steam je od mene tražio Taxpayer Identification Number (TIN) i osnovne podatke bankovnog računa. Stao sam kod TIN-a jer sam mislio da je to neki broj koji dobiješ tek kad otvoriš neku firmu.

Nisam znao da i fizička osoba može zarađivati "samo tako", bez neke firme. Tupav sam po pitanju ovih informacija jer ih nigdje nisam mogao naći!

Znači najbolje da odem u Poreznu Upravu i pitam ih za plaćanje poreza kao fizička osoba?

Također sam pročitao da ako prodaješ nešto kao fizička osoba, onda mogu nastati problemi ako te netko tuži jer si onda ti sam odgovoran. Sav sadržaj igara koje napravim je originalan i izrađen u besplatnim/kupljenim alatima, valjda onda neću imati problema?
Karlo Koscal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 10:09   #9
Najbolje ti je otić u poreznu i pitat. Pretpostavljan da ćeš eventualno tribat platit porez na dobit (12%) i prirez (15% na tih 12%). Dakle ukupno nekih 14-15% poreza na kraju godine od ukupne dobiti.

Prednost poslovanja kao fizička osoba šta nemaš nikakvih troškova niti obaveza uplaćivanja za doprinose i sl.
Ne bi smia izgubit nikakva studentska prava, jer nisi zaposlenik (nemaš obrt ni firmu). Druga stvar je šta ministarstvo obrazovanja zbog neučinkovitosti države uopće neće ni znat da ti prodaješ igru na Steamu. A i da zna, nebi smia izgubit prava, ponavljan.

Ako ideš kao fizička osoba onda si odgovoran ti, a ne tvoja firma. Da imaš npr. d.o.o. (društvo ograničene odgovornosti) onda je firma odgovorna i ona snosi eventualne probleme.
Ti se zadužit ne možeš jer nemaš nikakvih troškova, jedino krađa tuđeg djela ti može predstavljat problem. Ali ako imaš svoj proizvod, ako nisi koristio tuđe kodove ili tuđe ideje za igru, nećeš imat problema.

Dobra je stvar šta si koristia besplatne ili kupljene alate za izradu igre. Premda ti to Steam neće/ne može provjerit, uvik koristi legalni softver u komercijalne svrhe.
To je minimum kojeg svi moraju zadovoljit.

ps
Ne zaboravi, nakon godine dana, prije eventualnog plaćanja poreza na dobit, kupljeni softver navest kao trošak i odbit ga od poreza na dobit. Nedaj ni lipe više nego šta moraš
DelmatST is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 10:17   #10
Quote:
DelmatST kaže: Pogledaj post
Najbolje ti je otić u poreznu i pitat. Pretpostavljan da ćeš eventualno tribat platit porez na dobit (12%) i prirez (15% na tih 12%). Dakle ukupno nekih 14-15% poreza na kraju godine od ukupne dobiti.

Prednost poslovanja kao fizička osoba šta nemaš nikakvih troškova niti obaveza uplaćivanja za doprinose i sl.
Ne bi smia izgubit nikakva studentska prava, jer nisi zaposlenik (nemaš obrt ni firmu). Druga stvar je šta ministarstvo obrazovanja zbog neučinkovitosti države uopće neće ni znat da ti prodaješ igru na Steamu. A i da zna, nebi smia izgubit prava, ponavljan.

Ako ideš kao fizička osoba onda si odgovoran ti, a ne tvoja firma. Da imaš npr. d.o.o. (društvo ograničene odgovornosti) onda je firma odgovorna i ona snosi eventualne probleme.
Ti se zadužit ne možeš jer nemaš nikakvih troškova, jedino krađa tuđeg djela ti može predstavljat problem. Ali ako imaš svoj proizvod, ako nisi koristio tuđe kodove ili tuđe ideje za igru, nećeš imat problema.

Dobra je stvar šta si koristia besplatne ili kupljene alate za izradu igre. Premda ti to Steam neće/ne može provjerit, uvik koristi legalni softver u komercijalne svrhe.
To je minimum kojeg svi moraju zadovoljit.
Puno zahvaljujem na pojašnjenju. Odlazim do PU kad stignem i nadam se dobrim rezultatima. Trenutno studiram u Splitu, nadam se da je PU ovdje solidna.
Karlo Koscal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 10:19   #11
Nadan se. Ja dosad nisan ima problema. Ne daj se zastrašit. Nije to ništa strašno ni komplicirano.

ps
Ne zaboravi, nakon godine dana, prije eventualnog plaćanja poreza na dobit, kupljeni softver navest kao trošak i odbit ga od poreza na dobit. Nedaj ni lipe više nego šta moraš


e da
Ako izdaš igru na Steamu, daj nam tu link
DelmatST is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 10:34   #12
Quote:
DelmatST kaže: Pogledaj post
Nadan se. Ja dosad nisan ima problema. Ne daj se zastrašit. Nije to ništa strašno ni komplicirano.

ps
Ne zaboravi, nakon godine dana, prije eventualnog plaćanja poreza na dobit, kupljeni softver navest kao trošak i odbit ga od poreza na dobit. Nedaj ni lipe više nego šta moraš


e da
Ako izdaš igru na Steamu, daj nam tu link
Što se tiče troška softvera, taj alat koji sam uzeo kupljen je kao bundle prije 3 godine za puno jeftinije nego što je. Pretpostavljam da s tim ne mogu lako proći? Sad ionako koristim sve open-source alate (Godot, Blender, LMMS), osim Windowsa (valjda on ne mora biti legalan?).

Ako izdam igru na Steamu, vodim vas sve na večeru.
Karlo Koscal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 10:43   #13
Moraš sačuvat račun kao dokaz kad budeš ispunjava formular za porez.
Zaboravia san ti napomenit, premda vjerojatno znaš, ako nema dobiti na kraju godine, državi ne plaćaš ništa. Dakle ako ne budeš uspia prodat igru, nikome ništa.
Pretpostavljan da Steam nema nikakve naplate. To provjeri.

DelmatST is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 11:01   #14
I evo, još jedna posjeta PU. Pitao sam ih s kim mogu popričati u vezi poslovanja kao fizička osoba i oporezivanja toga. Oni su me poslali u drugu zgradu za gospodarstvo, tj. obrte. Tamo su mi onda rekli da nikako ne mogu zarađivati "samo onako" i onda platiti porez jednom godišnje. Rekli su mi da posjetim javnog bilježnika za više informacija, najviše po pitanju trgovačkog društva. Kod javnog bilježnika su mi potvrdili da moram otvoriti ili obrt, ili DOO/JDOO ako bih se bavio prodajom video igara.

Posljednji savjet je bio da odem do knjigovođe i tamo se raspitam, no već me je i ovo iscrpilo. Pretpostavljam da ako otvorim obrt/DOO/JDOO, gubim pravo redovnog studenta...
Karlo Koscal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 13:56   #15
Probaj se raspitati ovdje, to je neka vrsta škole za one koji se žele baviti izradom igara u hr.
https://machina.hr/
Kako vidim, cijena tečajeva im je poprilično paprena, ali vjerojatno bi bili kompetentni ponuditi ti neki savjet, a imaju i program inkubacije; savjeti o poslovanju, povezivanje ljudi iz te branše itd... Zvuči zanimljivo, bar u teoriji...
kakoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 14:17   #16
Quote:
kakokokakaka kaže: Pogledaj post
Probaj se raspitati ovdje, to je neka vrsta škole za one koji se žele baviti izradom igara u hr.
https://machina.hr/
Kako vidim, cijena tečajeva im je poprilično paprena, ali vjerojatno bi bili kompetentni ponuditi ti neki savjet, a imaju i program inkubacije; savjeti o poslovanju, povezivanje ljudi iz te branše itd... Zvuči zanimljivo, bar u teoriji...
Nisam čuo za njih, izgleda mi solidno. Hvala na linku, kontaktirat ću i njih.



Maloprije sam otišao do svog fakulteta i pitao vezano za studentska prava. Rekli su mi da, za konkretno moj fakultet, ako bih se prijavio kao radnik u nekoj drugoj firmi, definitivno gubim prava redovnog studija. Rekli su da se to odnosi i na osnivanje firmi, makar su neki studenti uspjeli i ostati redovni i raditi u firmi.
Karlo Koscal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 19:56   #17
Jesi potražio možda jel postoji kakav distributer/posrednik za Steam? Istina da bi posrednik uzeo svoj neki postotak od zarade, ali ako bi oni za tebe stavili igricu na Steam i ne bi tražili da imaš firmu i PDV broj, onda bi ti mogli isplaćivati to kao drugi dohodak iz inozemstva, možda čak i autorski ugovor, i onda bi plaćao porez samo po zaradi, pa ako ti krene, onda možeš otvoriti firmu ili što već.
annalise is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 20:12   #18
Quote:
annalise kaže: Pogledaj post
Jesi potražio možda jel postoji kakav distributer/posrednik za Steam? Istina da bi posrednik uzeo svoj neki postotak od zarade, ali ako bi oni za tebe stavili igricu na Steam i ne bi tražili da imaš firmu i PDV broj, onda bi ti mogli isplaćivati to kao drugi dohodak iz inozemstva, možda čak i autorski ugovor, i onda bi plaćao porez samo po zaradi, pa ako ti krene, onda možeš otvoriti firmu ili što već.
Razmišljao sam i o toj opciji, no nisam ljubitelj distributera, tj. publishera, najviše jer su mnogi nepovjerljivi i nepouzdani. Tako čujem od drugih game developera iz cijelog svijeta, imaju dosta problema s publisherima jer ih neki prevare, neki ne naprave onako kako je autor htio, itd. Također mi je san imati svoj website, logo, eventualno firmu ako ju već moram otvoriti.

Naravno, tu je i bijeda dobita.
Steam uzima svoj dio (30%).
Nakon toga SAD uzima svoj dio (30% jer nemamo ugovor o 2x oporezivanju s njima).
Onda publisher uzima svoj dio (obično 30%).
RH uzme svoj dio (20% ili koliko već).
Banka uzme svoj dio za konverziju valute (?%).
I onda s preostalom sićom platim PDV pri kupnji (25%).
Karlo Koscal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 20:43   #19
A ništa onda kad su posrednici tako loši. Pa što nigdje baš na Steamu ti ne nudi da izabereš "individual" ili "sole proprietorship"? Čudno mi je da baš hoće da imaš firmu.
annalise is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 21:43   #20
Sole proprietorship je kod nas obrtnik....zato te traži taxpayer number, to je porezni broj obrta odnosno kod nas oib.
Kao student nemaš baš neke solucije osim kao fizička osoba, ali tu te oderu s doprinosima i porezima tako da platiš državi cca 50% od onog što ti zaradiš.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:57.