Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2006., 14:14   #41
racunaj si da su ti doprinosi za svakog obrtnika jednaki...nesto manje od 1400 kuna...a ostalo lako izracunas...i inace ti ne moras biti nikad u sustavu PDV-a ako ti obrt zaraduje manje od 85000 kuna godisnje...
volej_iz_lakta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 13:32   #42
Unhappy Obrt-plaćanja

Molim da mi netko objasni plaćanja putem žiro-računa kod obrtnika.Problem mi je slijedeći : žiro-račun mi je blokiran, ali neka plaćanja moram napraviti jer ako ne onda mogu staviti ključ u bravu. Kako u KPI knjižim plaćanje kad kao fizička osoba uplatim na tuđi žiro-račun iznos za neki račun. Da li je to plaćanje gotovinom ili na žiro?
MIDDLEYEAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 13:42   #43
a da pitaš u knjigovodstvu (valjda ga imaš) ili u banci ?
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 14:00   #44
Prisiljena sam sama voditi knjige, jer nemam novca za knjigovođu.Ne plaćam u banci nego na šalteru Fine.
MIDDLEYEAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 14:47   #45
koliko ja znam da nemožeš nikak da plačaš jedino da položiš novac koji si u blokadi, pa da odbloiraš račun.
dado72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 23:46   #46
obrt u sustavu pdv-a ili ne

KOje su prednosti i mane ulaska u sustav pdv-a za obrt? DA li preporčujete da se počne posao izvan sustava pa se kasnije uđe ili bolje odmah ući?
wesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 01:03   #47
Smile

nisam obrt, pa mozda ti netko napise puno bolji odgovor
ali obrt koji nije u sustavu pdv, vecinu stvari radi na crno ono bez racuna i tu je njegova zapravo max. zarada
po meni mozda najbolje da pocnes prvo bez pdv, a kad malo narastes i pocnes zaradivati vise love tek onda udes u sustav (pdv-a)
sretno!
__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 01:11   #48
Ukratko... ako ćeš više raditi sa firmama bolje sa pdvom, ako je posao orjentiran prema građanstvu, bolje bez jer si konkurentniji.
__________________
Potpisujem.... možda.
Ibiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 12:00   #49
Ako tek pocinjes sa radom mislim da je bolje bez PDV-a. Ako dobrovoljno udjes, tesko je izaci. Kad ti naraste prihod automatski ces preci u sustav PDV-a a onda i lakse izlazis.
syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 18:48   #50
Ovisi o vrsti djelatnosti i partnerima s kojima radiš (fizičke osobe ili poduzeće/obrt).
leola is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 19:03   #51
Red face

Hvala ljudi,,
da ja bih počela po sitno,djelatnost uređivanje vrtova i zelenih površina. I meni se činilo da je najbolje početi bez pdv-a. Sigurno ću u početku imati samo manje poslove, privatni vrtovi i tako to. KAko funkcionira kupnja strojeva za rad? Troškovi mi se odbijaju od dobiti, ali kako onda s pdv-om? DA li mogu kupiti npr. kosilicu na koju onda neću platiti pdv?
wesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 19:04   #52
ja sam cuo od drugih, bolje ne.
dobaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 22:04   #53
Quote:
wesna kaže:
...KAko funkcionira kupnja strojeva za rad? Troškovi mi se odbijaju od dobiti, ali kako onda s pdv-om? DA li mogu kupiti npr. kosilicu na koju onda neću platiti pdv?
Troškovi ti se ne odbijaju od dobiti nego od prihoda. U slučaju obrta troškovi=izdaci, prihodi=primici iako je i to uvjetno - kod obrta je izdatak samo ono što si stvarno platila, a primitak samo ono što si naplatila; dok se kod d.o.o. gledaju ulazni (troškovi) i izlazni (prihodi) računi neovisno o tome jesu li plaćeni, tj. naplaćeni). Uglavnom, dobit = prihodi - troškovi, odnosno kod obrta dohodak = primici - izdaci. Vjerojatno dobro misliš, ali za svaki slučaj...

Ako nisi u sustavu PDV-a to se odnosi samo na tvoje izlazne račune - na njima ne obračunavaš PDV i kupci tvojih proizvoda/usluga nemaju mogućnost koristiti ga kao pretporez... što fizičkim osobama nije bitno, ali zato će firme rijetko kupovati od tebe.

Što se tiče proizvoda/usluga koje nabavljaš (tj. plaćaš) nemaš nikakvih oslobađanja - jedina opcija je da ni onaj tko ti prodaje kosilicu nije u sustavu PDV-a...
Hombre M is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 01:04   #54
Quote:
Hombre M kaže:
Ako nisi u sustavu PDV-a to se odnosi samo na tvoje izlazne račune - na njima ne obračunavaš PDV i kupci tvojih proizvoda/usluga nemaju mogućnost koristiti ga kao pretporez... što fizičkim osobama nije bitno, ali zato će firme rijetko kupovati od tebe.
Firmama koje su u sustavu PDVa je sasvim svejedno da li je netko od koga oni kupuju u sustavu ili ne, ako je u sustavu PDV će si odbiti, ako nije, neće, ali će i u jednom i u drugom slučaju platiti na kraju isto ako je ista cijena bez PDVa.

Ako kupuje kosilicu i u sustavu PDVa je, porez si može vratiti nazad, ako nije u sustavu, ne može.

Općenito, ako više radi s fizičkim osobama, ne isplati joj se biti u PDVu dok ne mora biti jer će kupcima biti skuplja ako je u PDVu. Ako prodaje firmama, firmama je sasvim svejedno kupuju li od nekoga tko je u sustavu PDVa ili nije, ali u tom slučaju, njoj nije svejedno jer će njoj biti bolje biti u sustavu PDVa zato da si može odbijati PDV kao pretporez u ulaznim računima. Ovo da firme neće kupovati od nje ako nije u sustavu PDVa baš i ne stoji, zašto ne bi kupovale? Firmama kao kupcu je svejedno je li prodavatelj u sustavu PDVa ili nije.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 15:29   #55
Quote:
banderas kaže:
Firmama koje su u sustavu PDVa je sasvim svejedno da li je netko od koga oni kupuju u sustavu ili ne, ako je u sustavu PDV će si odbiti, ako nije, neće, ali će i u jednom i u drugom slučaju platiti na kraju isto ako je ista cijena bez PDVa.
Pa nije baš sasvim svejedno - ako možeš koristiti pretporez u razdoblju u kojem ne ostvaruješ veliku prodaju to ti smanjuje vlastitu obvezu plaćanja PDV-a... može se dogoditi (ako u obračunskom razdoblju nabavljaš velike količine sirovine, materijala...) da ti pretporez bude veći od porezne obveze pa se tako sam kreditiraš za sljedeće razdoblje...

Zadnje uređivanje Hombre M : 30.11.2006. at 16:18.
Hombre M is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 15:43   #56
Quote:
wesna kaže:
KOje su prednosti i mane ulaska u sustav pdv-a za obrt? DA li preporčujete da se počne posao izvan sustava pa se kasnije uđe ili bolje odmah ući?
Evo i mog skromnog misljenja...
Ma zaboravi sustav PDV-a. Koliko sam shvatio ti bi se bavila sredjivanjem vrtova, okucnica i tome slicno, i ne vidim potrebe da nabavljes neke vece kolicine neceg ( matreijala) sto bi ti trebalo za rad. Kad nisi u sustavu PDV-a knjigovodstvo ti je puno jednostavnije i to mozes sve sama voditi, dok u sustavu PDV-a ipak moras imati nekog knjigovodju da ti sve to sredjuje. Drugim rijecima, van sustava PDV-a mozes lakse "smuljati" neki racun i moj savjet ti je da ostanes van sustava. Ima tu jos prednosti, no nemam bas vremena.
pozdrav
Kazo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 16:01   #57
Ako se mislis baviti usluznom djelatnoscu, bjezi od PDV-a koliko te noge nose. PDV se isplati i primoran si na njega otvoris li recimo neku trgovinu pa ti veliku vecinu prihoda i rashoda cini roba. no buduci se ti mislis baviti vrtlarstvom, sto je u svakom slucaju usluzna djelatnost i glavnina prihoda je tvoj rad, tj. tvoje ruke a manji dio repromaterijal tebi se pdv nikako ne isplati. znam o cemu govorim jer sam isprobao i jednu i drugu varijantu.

naime prosiris li posao i godisnji prihod ti bude veci od 85.000kn, tad nazalost automatski ulazis u sustav.

znaci ak tek pocinjes s tim ne bi trebala imati problema sve dok ne zaposlis 2-3 radnika, tad ti vec minimalni troskovi ne omogucuju prikaz prihoda manjeg od tih 85k jer bi inace poslovala u minusu.

sve u svemu dok god mozes prihode koje prikazujes drzati u granici od 7000kn mjesecno ne trebas pdv.
jappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 16:44   #58
Quote:
banderas kaže:
Ako kupuje kosilicu i u sustavu PDVa je, porez si može vratiti nazad, ako nije u sustavu, ne može.
Samo još jedno pojašnjenje - pretporez možeš koristiti samo ako je na ulaznom računu naznačen iznos poreza - znači ima veze i status prodavača - ako ti na ulaznom računu piše PDV 0% (prodavač kosilice nije u sustavu PDV-a) nemaš što koristiti kao pretporez iako si ti u sustavu PDV-a...
Hombre M is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 18:26   #59
Kad malo bolje razmislim, sta ti u opce treba obrt za to sto mislis raditi, kad kod nas, kako vidim, sasvim ljepo funkcionira "rad na crno" ili ti po narodnom "fus"
Vidi ovako, imas izdatke i to: Mirovinski, Zdravstveni, Komorski, Vodna naknada, Komunalna naknada, cistoca, Porez na tvrtku, Turisticki, Zastita spomenika, Porez na reklamu, Porez na porez......i bezbroj drugih nameta koje moras platiti, pa ti prije nego otvoris bilo sta izracunaj mozes li sve to platiti, a trebalo bi i tebi nesto ostati...
Kazo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 18:35   #60
Quote:
wesna kaže:
KOje su prednosti i mane ulaska u sustav pdv-a za obrt? DA li preporčujete da se počne posao izvan sustava pa se kasnije uđe ili bolje odmah ući?
Ja imam otvoreno J.T.D: to ti je nešto između obrta i firme i nisam bio u sustavu reketa (PDV-a) i ful je bilo super sada je šit ,jer sam prije bio 22% jeftiniji a IZDAVAO RAČUNE uz napomenu članka 22. o PDV-u sada ću morati pola na crno pola na račun uz spuštenu cijenu jer ću inače izgubiti kupce.

Moj savijet ti je ne početi već ostati izvan sustava PDV-a a to znači izdati u poreznoj godini manje od 80 000 kn računa!!!
pilula is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:23.