Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2018., 09:43   #3981
Dani predujmovi

Molim pomoć dani je predujam za nabavu opreme. Knjiženje kroz izvod na 2210/1000.
Primili od dobavljača fakturu za predujam, kako to proknjižiti, jer će se predujmovi i dalje nastaviti u 2018., te kad bude sve plaćeno, dobivamo fakturu za storno predujma kako i to knjižiti, i normalno fakturu za kupljenu opremu.
Koristimo novi kontni plan RiPup.
rrosi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 16:38   #3982
Quote:
rrosi kaže: Pogledaj post
Molim pomoć dani je predujam za nabavu opreme. Knjiženje kroz izvod na 2210/1000.
Primili od dobavljača fakturu za predujam, kako to proknjižiti, jer će se predujmovi i dalje nastaviti u 2018., te kad bude sve plaćeno, dobivamo fakturu za storno predujma kako i to knjižiti, i normalno fakturu za kupljenu opremu.
Koristimo novi kontni plan RiPup.
Predujam knjižiti na potraž.za predujmove i žiro-račun.
Fa za predujam - iznos pdv-a u storno na potraž.za predujmove i D na pretporez.
Fa se knjiži uobičajeno, a stornira se PDV po fa za predujam i zatvara dobavljač i predujmovi.
__________________
H
hsfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 08:28   #3983
Vidim da ovdje ima dosta ljudi koji mole da se otvori neka tema gdje su neke osnove jer i mene je sram pitati banalne stvari i zamarati vas koji sve imate u malom prstu...Mene npr.muči vođenje materijalnog knjigovodstva za ugostitelje ,restorane..mene je sve krivo naučila moja nadređena,kod nas se samo ulazi robe ubacuju u Primk i rasknjižuju po z- trakicama u obračunu restorana, po dnevnom prometu koje vlasnik donese . Na kraju je to stanje katastrofa..viškova,manjkova 800 000 lit.gaziranoga , 100.000 kg brašna.-.i sl. ludosti..Stanje ne sliči na kraju na ništa...Sto bi trebalo na kraju godine sa tim stanjem takvim...Toliko zaliha ostaje? I sa tim minusima...? Načula sam nesto da treba to sto ostane na zalihama neprodano proknjižiti dalje na nesto a to se kod nas nista ne radi...Ovo je brljanje bezveze..a toliko posla i muke oko toga..idu li uopće kakve kontrole za to? Da li postoji negdje neki pravilnik o tome kako se to točno mora voditii i sto se radi sa viškovima robe?Jer kod nas se samo prebaci stanje i nastavi knjiziti nastavak u novu godinu..to je suludo

Bilo bi idealno da oni sve to sami vode kad danas ima toliko programa..Jer od silnog materijalnog ne stignem se baviti normalnim i pametnim knjizenjima ...hvala što ste me čitali do kraja
__________________
sutra je novi dan...misliti cu o tome sutra!
Tintinila79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 09:06   #3984
Quote:
Tintinila79 kaže: Pogledaj post
Vidim da ovdje ima dosta ljudi koji mole da se otvori neka tema gdje su neke osnove jer i mene je sram pitati banalne stvari i zamarati vas koji sve imate u malom prstu...Mene npr.muči vođenje materijalnog knjigovodstva za ugostitelje ,restorane..mene je sve krivo naučila moja nadređena,kod nas se samo ulazi robe ubacuju u Primk i rasknjižuju po z- trakicama u obračunu restorana, po dnevnom prometu koje vlasnik donese . Na kraju je to stanje katastrofa..viškova,manjkova 800 000 lit.gaziranoga , 100.000 kg brašna.-.i sl. ludosti..Stanje ne sliči na kraju na ništa...Sto bi trebalo na kraju godine sa tim stanjem takvim...Toliko zaliha ostaje? I sa tim minusima...? Načula sam nesto da treba to sto ostane na zalihama neprodano proknjižiti dalje na nesto a to se kod nas nista ne radi...Ovo je brljanje bezveze..a toliko posla i muke oko toga..idu li uopće kakve kontrole za to? Da li postoji negdje neki pravilnik o tome kako se to točno mora voditii i sto se radi sa viškovima robe?Jer kod nas se samo prebaci stanje i nastavi knjiziti nastavak u novu godinu..to je suludo

Bilo bi idealno da oni sve to sami vode kad danas ima toliko programa..Jer od silnog materijalnog ne stignem se baviti normalnim i pametnim knjizenjima ...hvala što ste me čitali do kraja
Sve rečeno potpisujem. Vođenje materijalnog ugostiteljima je katastrofa i mi smo svim ugostiteljima od 01.01. prekinuli vođenje materijalnog skladišta upravo zbog toga što svi imaju programe u kojima si sami mogu voditi unos robe,a mi onda rasknjižimo po njihovim izlistima. Jer to je bilo uzaludan posao. Nitko od njih niti ne traži stanja kroz godinu,niti se korigira po nama,niti prati čega koliko,a onda na kraju godine plaču kad bi sve viškove trebalo "prodati" i platiti pdv po tome. A tijekom godine smo znali po par puta slati stanja da se usklade i ništa. Tako da smo kao knjigovodstvo to prekinuli i rekli da više nećemo odgovarati za takve stvari. Pa promjene normative bez da nam jave,pa ne donesu sve račune od robe.... uglavnom cirkus. I oni su skužili da nam je dosta zbog njihovog nemara oko toga tako da nitko nije dramio oko toga kad smo rekli da obustavljamo odrađivanje njihovih skladišta.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 09:46   #3985
Hvala na razumijevanju Pretpostavila sam da nam je svima slično,ali kod mene je i problem sto se nista ne radi po pravilima ,niti mi (tako je bilo i prije nego sam dosla ovdje raditi) niti oni ne odrađuju posao...onda zahtijevaju da brisemo viškove i čuda da radimo..i krive nas da mi nesto krivo unijeli i da je nemoguće da je takvo stanje..Ja na taj pogrešan način niti ne zelim to raditi i van sebe sam vise zbog materijalnog.Da,svaka vama čast što ste ih s riješili nakon 1.1.jer to je jedino pametno i ispravno..Zbog materijalnog vođenja ,(a ima tone toga),nisam stigla nikada naučiti pravo knjigovodstvo nego stojim na početku početaka knjiženja što je užas..
Pokusavam i ja nadređenoj objasniti da je ovo besmisleno i da ako dođe neka kontrola da će biti svega....ali sve uzalud...Vjeroj.se boji ako im kazemo da necemo im to vise raditi da će otići od nas...Ma, katastrofa! HVALA puno na suosjećanju

zna li netko idu li kontrole za to te ima li neki pravilnik ,knjiga o vođenju istog?
Ma besmisleno je da to vodi knjigovodstvo kad oni sami kod sebe
mogu imati sve kada dođe kakva kontrola u kafić/restoran...
__________________
sutra je novi dan...misliti cu o tome sutra!
Tintinila79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 14:40   #3986
Pozdrav svima ! Ukoliko netko ima mišljenje o jednom ne tako čestom knjiženju ? Naime kao vlasnik i direktor isplatio sam si nedavno nekoliko puta greškom nešto malo veći netto nego je to trebalo. sada je pretpostavljam dovoljno to vratiti na račun firme i knjižiti u prihode da bi sve bilo OK
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 14:55   #3987
Quote:
lulallay kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima ! Ukoliko netko ima mišljenje o jednom ne tako čestom knjiženju ? Naime kao vlasnik i direktor isplatio sam si nedavno nekoliko puta greškom nešto malo veći netto nego je to trebalo. sada je pretpostavljam dovoljno to vratiti na račun firme i knjižiti u prihode da bi sve bilo OK
Pa ako nemate drugu opciju knjizite visak kao poz.sebi ili za potrebe blagajne a onda kasnije povrat poz.ili nekim got.rn.prebit. Najtocnije bi bilo slati joppd i zaduz.vece doprinose.
__________________

RADIMO POSLOVNE PLANOVE ZA DOBIVANJE 55,000KN+ U SVRHU SAMOZAPOŠLJAVANJA.
http://www.astrid-knjigovodstvo.hr https://www.facebook.com/samozaposlj...nasredstvaHZZ/
Astrid & Co. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 17:49   #3988
Hvala

Astrid jako vam puno hvala za sve savjete ! Dogodilo mi se eto po prvi put tako nešto ,a kako sam "zahrđao" pomalo u svakomjesečnu rutinu knjiženja moram provjeriti moje "znanje" i "neznanje" .Sreća bi bila da u HR imamo još takvih profesionalaca i znalaca dobre volje poput Vas. Pozdrav!
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:54   #3989
Quote:
lulallay kaže: Pogledaj post
Astrid jako vam puno hvala za sve savjete ! Dogodilo mi se eto po prvi put tako nešto ,a kako sam "zahrđao" pomalo u svakomjesečnu rutinu knjiženja moram provjeriti moje "znanje" i "neznanje" .Sreća bi bila da u HR imamo još takvih profesionalaca i znalaca dobre volje poput Vas. Pozdrav!
Zaista nema na čemu, ako mogu pomoći, uvijek, lp
__________________

RADIMO POSLOVNE PLANOVE ZA DOBIVANJE 55,000KN+ U SVRHU SAMOZAPOŠLJAVANJA.
http://www.astrid-knjigovodstvo.hr https://www.facebook.com/samozaposlj...nasredstvaHZZ/
Astrid & Co. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 20:43   #3990
Prag

Pozdrav..zanima me koji je prag za kupovinu od fizičkih osoba? Ima li tko s tim iskustva ili neki link?
U naprijed hvala
majalii is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 21:17   #3991
Quote:
Tintinila79 kaže: Pogledaj post
Vidim da ovdje ima dosta ljudi koji mole da se otvori neka tema gdje su neke osnove jer i mene je sram pitati banalne stvari i zamarati vas koji sve imate u malom prstu...Mene npr.muči vođenje materijalnog knjigovodstva za ugostitelje ,restorane..mene je sve krivo naučila moja nadređena,kod nas se samo ulazi robe ubacuju u Primk i rasknjižuju po z- trakicama u obračunu restorana, po dnevnom prometu koje vlasnik donese . Na kraju je to stanje katastrofa..viškova,manjkova 800 000 lit.gaziranoga , 100.000 kg brašna.-.i sl. ludosti..Stanje ne sliči na kraju na ništa...Sto bi trebalo na kraju godine sa tim stanjem takvim...Toliko zaliha ostaje? I sa tim minusima...? Načula sam nesto da treba to sto ostane na zalihama neprodano proknjižiti dalje na nesto a to se kod nas nista ne radi...Ovo je brljanje bezveze..a toliko posla i muke oko toga..idu li uopće kakve kontrole za to? Da li postoji negdje neki pravilnik o tome kako se to točno mora voditii i sto se radi sa viškovima robe?Jer kod nas se samo prebaci stanje i nastavi knjiziti nastavak u novu godinu..to je suludo

Bilo bi idealno da oni sve to sami vode kad danas ima toliko programa..Jer od silnog materijalnog ne stignem se baviti normalnim i pametnim knjizenjima ...hvala što ste me čitali do kraja
Ne kužim baš što tebe toliko muči? Ulaz robe po ulaznim računima, izlaz po izlaznim računima i to bi trebalo biti u teoriji jednako stanju. Budući da teorija nije praksa, jednom godišnje poduzetnik je dužan provesti inventuru gdje se usklađuje stanje u knjigovodstvu sa stvarnim stanjem na skladištu. Ako se pojavi višak, knjiži se ulaz robe kao inventurni višak i to je to. Ako je manjak, onda se obračuna izlaz robe kao inventurni manjak i plaća se PDV (ako je iznad dozvoljenog manjka koji propisuje HGK).

A to ako poduzetnik ima puno viškova i manjkova to je njegov problem. Možete mu predložiti bolje kontrole, češće inventure i sl. da se vidi gdje roba nestaje ili što se krivo obračunava ili su normativi loši ili sl.

Nemam iskustva s ugostiteljstvom, ali sve je to slično što se robomaterijalnog tiče.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 13:36   #3992
Pozdrav! Molim savjet kako knjižiti račun od student servisa. Znači na računu je iskazan primitak za isplatu studentu, doprinosi za Mo i ZO i naknada servisu za posredovanje. Da li knjižite ukupan iznos na usluge student servisa 4xxx ili nekako drugačije? Hvala!
jele2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 15:22   #3993
Quote:
jele2222 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Molim savjet kako knjižiti račun od student servisa. Znači na računu je iskazan primitak za isplatu studentu, doprinosi za Mo i ZO i naknada servisu za posredovanje. Da li knjižite ukupan iznos na usluge student servisa 4xxx ili nekako drugačije? Hvala!
Klasičan račun. Na četvorku cijeli iznos. Tako ja radim.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 08:20   #3994
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Klasičan račun. Na četvorku cijeli iznos. Tako ja radim.

Tako i ja radim, al čisto da potvrdim Hvala
jele2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 20:48   #3995
Racun za predujam

Imam pitanje...kako vi knjizite ulazne racune za predujam?
Ja sam radilia:
2200 - dobavljac
140022 - pdv po predujmu
12501 - predujam
Kada je dosao racun stornirala sam predujam i proknjizila normalno racun...
Nisam sigurna da li je to bas ispravno..🤔🤔
tammy123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 11:19   #3996
Quote:
tammy123 kaže: Pogledaj post
Imam pitanje...kako vi knjizite ulazne racune za predujam?
Ja sam radilia:
2200 - dobavljac
140022 - pdv po predujmu
12501 - predujam
Kada je dosao racun stornirala sam predujam i proknjizila normalno racun...
Nisam sigurna da li je to bas ispravno..🤔🤔
To je ok
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 12:31   #3997
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
To je ok
Moze jos info..ako je predujam bio u prosloj godini, storno i novi racun ide ove godine. Pdv mi stoji na 140022 to cu ove godine stornirat i ide na 1400, da li mi onda pri zatvaranju pdv-a na kraju 2017g. 140022 ostaje otvoren on se ne zatvara da mogu ove godine ga stornirati..?
tammy123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 13:33   #3998
Pozdrav imam nekoliko pitanja.

Radim prvi puta završni za j.d.o.o. koji ima dobivene sredstva za samozapošljavanje.
Obračunala sam amortizaciju, provjerila sva konta i sve. Zatvorila troškove.

ono što me muči jesu poticaji za samozapošljavanje.

Gledam PD obrazac, pa me zanima da li taj iznos sredstava od 35 000kn koje sam u 2017 godini stavila na prihode (jer je cijeli iznos iskorišten u 2017) stavljam u PD obrascu pod stavku UKUPNI PRIHODI?

Drugo pitanje je vezano uz GFI? Pod koju stavku njih uključujem u računu dobiti i gubitka?

Hvala puno svima. Možda su glupa pitanja ali nisam imala poticaje još do sad.
mintos is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 15:06   #3999
Quote:
tammy123 kaže: Pogledaj post
Moze jos info..ako je predujam bio u prosloj godini, storno i novi racun ide ove godine. Pdv mi stoji na 140022 to cu ove godine stornirat i ide na 1400, da li mi onda pri zatvaranju pdv-a na kraju 2017g. 140022 ostaje otvoren on se ne zatvara da mogu ove godine ga stornirati..?
A zašto vam pdv od predujma stoji otvoren u prošloj godini? Bez obzira da li je od predujma vi ste si ga odbili u 2017. i trebao bi biti na nuli. A onda kad radite u 2018. storno predujma stornirate 1250 i stavljate na trošak,a pdv od predujma ne dirate jer ste ga i tako iskoristili u 2017.,već samo pdv od ostatka iznosa računa (ako se razlikuje od predujma) knjižite u 2018.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 15:13   #4000
Quote:
mintos kaže: Pogledaj post
Pozdrav imam nekoliko pitanja.

Radim prvi puta završni za j.d.o.o. koji ima dobivene sredstva za samozapošljavanje.
Obračunala sam amortizaciju, provjerila sva konta i sve. Zatvorila troškove.

ono što me muči jesu poticaji za samozapošljavanje.

Gledam PD obrazac, pa me zanima da li taj iznos sredstava od 35 000kn koje sam u 2017 godini stavila na prihode (jer je cijeli iznos iskorišten u 2017) stavljam u PD obrascu pod stavku UKUPNI PRIHODI?

Drugo pitanje je vezano uz GFI? Pod koju stavku njih uključujem u računu dobiti i gubitka?

Hvala puno svima. Možda su glupa pitanja ali nisam imala poticaje još do sad.
Ide u PD u ukupne prihode.
U GFI bih ja to stavila u RDG u AOP 164-ostali financijski prihodi. Mi smo tak stavljali godinama i nikad nitko nije trepnuo,tak da kaj god vas muči,a da nije u rdg baš specificirano možete staviti pod ostalo i nema problema.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:24.