Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2015., 17:55   #81
Pitanje.. Sto je potrebno imati ako radis u shopping centru (stand)
Mala firma. 1 zaposleni i studentica za drugu smjenu.
Treba li imati kutiju prve pomoci i vatrogasni aparat?
Atesti??
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2015., 18:33   #82
a polaganje prve pomoći? gdje se to polaže i da li samo jedna osoba u firmi to treba imati položeno?
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2015., 20:55   #83
Quote:
Lindelia kaže: Pogledaj post
a polaganje prve pomoći? gdje se to polaže i da li samo jedna osoba u firmi to treba imati položeno?
U crvenom križu, barem u mom kraju...mora imati direktor društva tj. vlasnik...kod mene je bio isti slučaj, pa sada nisam sigurna ako je drugačija situacija...
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 10:09   #84
Prvu pomoć ne treba polagati ako tvrtka ima samo 1 djelatnika. U novom zakonu stoji da na prvih 20 radnika 1 mora imati prvu pomoć položenu, ali za firme od 2 nadalje djelatnika.
Dakle, ako si solo igrač, realno nema ni logike da ideš polagati prvu pomoć. Ako se ne daj bože nešto desi, ionako je teško sam sebe rješavati

Evo iz zakona:
ČL.56
(2) Na svakom radilištu i u radnim prostorijama gdje istodobno radi dva do 20 radnika, najmanje jedan radnik, te još po jedan do svakih sljedećih 50 radnika, mora biti osposobljen za pružanje prve pomoći u skladu s pravilima zaštite na radu i u pisanom obliku dobiti obavijest da je određen za pružanje prve pomoći.

I još jedna zanimljivost za one koji su možda u nekom co-working prostoru ili unajmljuju ured u nekoj većoj firmi ili sl:
ČL.20
(7) Više poslodavaca koji posluju na istoj lokaciji mogu međusobno ugovoriti organiziranje i provođenje zaštite na radu zapošljavanjem zajedničkog stručnjaka za zaštitu na radu, a mogu utemeljiti i zajedničku službu za zaštitu na radu, primjenjujući kriterij broja radnika i ostale kriterije iz stavaka 1., 2., 3. i 4. ovoga članka.

@bitchy-as-usual, možda se ovaj čl.20 može primijeniti za štand u shopping centru. Sam centar sigurno ima razrađenu zaštitu na radu i sve što treba pa je vjerojatno dovoljno prihvatiti i pridržavati se njihovih propisa. Moguće da to dolazi u paketu s najmom
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 18:05   #85
Ljubicica, kako se gleda na studente koji rade? Oni nisu u radnom odnosu ali rade

Moram nazvati i pitati za mtu iako mi logika nalaze da sam shopping centar vec posjeduje mtu

Ne znam, nisam pametna
Ima li netko s iskustvom?


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 20:24   #86
Iskreno, nemam pojma ni za studente ni za mtu.
Ja sam čačkala ove informacije zbog sebe, a moja djelatnost je ionako niskorizična, bez mtu, tako da neke detalje ne znam. Ovo sam sve u hodu našla pa zabilježila kao zgodne informacije.
Možda najbolje sve vidjeti s centrom jer su sigurno već imali najmoprimce u sličnoj situaciji.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 11:23   #87
evo jedan c/p sa maila od ministarstva
Poštovani,

Ako ste Vi jedini zaposleni u pravnoj osobi, a ujedno ste i direktor (osoba ovlaštena za zastupanje te pravne osobe), mišljenja smo kako se na Vas ne odnose odredbe Zakona o zaštiti na radu („Narodne novine“, broj 71/14, 118/14 i 154/14 u daljnjem tekstu Zakon) te njegovih podzakonskih akata. Nastavno na navedeno, prema članku 3. stavku 14. Zakona, poslodavac je fizička ili pravna osoba za koju radnik, odnosno osoba na radu obavlja poslove. Obzirom kako ste Vi odgovorna osoba (direktor) te ujedno i jedni zaposleni ne može Vas se svrstati u poslodavce jer nemate zaposlenog niti jednog radnika te smo mišljenja, da se navedeni Zakon na Vas ne primjenjuje.

S poštovanjem,
Hdnst is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 16:26   #88
Ok, a sto ako si ti direktor i jedini zaposleni, a za tebe "radi" student. Student nije u radnom odnosu ali opet ga ti placas da nesto radi


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2015., 19:31   #89
briga me, imam crno na bijelo od ministarstva
Hdnst is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2015., 19:44   #90
Ma ok, kuzim da te boli briga ali me zanimaju kako gledaju na takvu situaciju


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 01:09   #91
Hdnst, na koji si mail slao upit?
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 16:53   #92
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
Hdnst, na koji si mail slao upit?
Jel može c/p upita tu ? Da im ja pošaljem isti te tako imam kao što kažeš ''crno na bijelo'' od ministarstva ?

U istoj sam situaciji, direktor sam i u radnom odnosu sa svojom firmom.

__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2015., 08:05   #93
Nasao mail na njihovim stranicama i poslao upit. Nemam taj mail vise. U upitu objasnio situaciju. Sorry ali cistio sam komp i izbrisao taj mail.
Hdnst is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2015., 14:49   #94
Upravo sam završio razgovor s tvrtkom koja radi ove poslove zaštite na radu. Rekli su mi da je kod mene situacija gdje sam jedini zaposleni i odgovorna osoba i da je zakon naveo da kod te vrste poduzetnika nije potrebno ići na onu veliku zaštitu na radu i osposobljavanje. Imam procjenu opasnosti već odavno i sad mi je potrebno samo nova procjena električnih instalacija. Kod njih košta 400+PDV.
Eto, toliko, možda nekom dobro dođe ova informacija.
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2015., 15:08   #95
moze kontakt poduzeca na pm?
hvala
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2015., 23:25   #96
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
moze kontakt poduzeca na pm?
hvala
Može li i meni Hvala
zvizdanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 18:49   #97
Molim informaciju vezano za pruzanje prve pomoci. Ukoliko ja kao vlasnik firme imam polozenu prvu pomoc mora li moj jedan jedini radnik takoder imati polozenu prvu pomoc?
Uzmimo u obzir da ja radim jednu a on drugu smjenu?

Ne mogu pronaci neku konkretnu info
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 19:28   #98
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
Molim informaciju vezano za pruzanje prve pomoci. Ukoliko ja kao vlasnik firme imam polozenu prvu pomoc mora li moj jedan jedini radnik takoder imati polozenu prvu pomoc?
Uzmimo u obzir da ja radim jednu a on drugu smjenu?

Ne mogu pronaci neku konkretnu info
Koliko ja znam ne mora. Kad sam ja provodila zastitu na radu za svoj Obrt samo sam ja kao vlasnica obrta imala obvezu polaganja prve pomoci, a imala sam u to vrijeme jos 5 zaposlenih, troje u uredu i dvoje u dućanu, i nitko od njih nije morao na polaganje. Bila je neka fora koliko se sjecam, da sam nakon polaganja prve pomoci, ja njima kao osposobljena morala "odrzati interno predavanje" ( mo'š mislit )
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 20:46   #99
Meni je zenska danas na seminaru o zastiti na radu rekla da oboje moramo polozit

Meni je to apsurdno jer cu imati studenticu
I sto cu, 10 put godisnje (kak se studenti izmjenjuju) svakom placat prvu pomoc?

Ma nema sanse


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 21:49   #100
Quote:
Hdnst kaže: Pogledaj post
Nasao mail na njihovim stranicama i poslao upit. Nemam taj mail vise. U upitu objasnio situaciju. Sorry ali cistio sam komp i izbrisao taj mail.
mail si slao na mail od ministarstva rada ili?
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:15.