Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2004., 12:52   #21
Quote:
Vojky kaže:
Nema ti nažalost to toliko veze ni s bankama koliko sa sporim pravosuđem, pa se nitko ne želi bakćati oko prodaje hipoteke i sl.

Stvari će se inače popraviti uskoro jer će postojati središnji registar dužnika, pa će banke znati kakav si platiša, koliko ulaziš u nedozvoljene minuse i sl. i prema tome određivati kreditnu sposobnost.
A, zar isto takvo sporo pravosudje ne mora prvo proslijediti nekakvu ovlast banci da ona ima pravo oduzimati jamcevinu?
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 13:13   #22
1. ja već 8 godina otplaćujem stambeni kredit i moja dva jamca su već i zaboravila da su mi jamci. uredno plaćam, niti jedna opomena. vjerujem da bi mi i u slučaju presušivanja love plaćanje kredita bude prioritet.

2. jamac sam frendici. zato što mi je prijateljica i htjela sam joj pomoći i zato što je dobro poznajem i znam da razmišlja kao ja pod točkom 1.

3. nedavno sam drugoj frendici odbila biti jamac. žalim, ali ne mogu joj pomoći jer je neodgovorna s novcima. ni režije ne plaća uredno i svako malo joj isključuju telefon. kako tek misli podmirivati ratu od 800 € 10 godina? odbila sam je tako da sam joj rekla sve pod točkom 1. i 2. i dodala da ne želim biti talac njezinog načina života. ja sam svoja zaduženja organizirala prema svojim primanjima, nezin način života ne osuđujem (njezin izbor), ali ne želim živjeti na rubu i svaki mjesec misliti da li je radije kupila čizme ili platila ratu.
možda zvuči hladno, ali 10 godina je predugo, a 800 € previše i za njezina, a i za moja primanja.
ne želim se dovesti u situaciju da mi skidaju njezine rate s plaće, a ona mi tu lovu ne vraća ili naknadno vraća plačući kako joj dijete nema što jesti. radije neka misli da sam pizda, nego da se kasnije osjećam kao pizda.
mudrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 15:32   #23
Quote:
Mr Spiker kaže:
A, zar isto takvo sporo pravosudje ne mora prvo proslijediti nekakvu ovlast banci da ona ima pravo oduzimati jamcevinu?
A zašto bi kada jamac nije jamac, nego lijepo piše u ugovorima da je jamac-platac, a to je pravno druga kategorija.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 22:30   #24
Quote:
Ipanema kaže:
Pa s obzirom da nam ove godine slijedi "racija" po kreditima, fakat nit nećeš moći biti nikome jamac ako imaš kredit bez obzira na banku i blablabla...

Pa se nemaš oko čega brinuti, a svi ovi koji te pitaju da im budeš jamac, definitivno žele uskočiti u zadnji vlak.
Mozda grijesim i vjerojatno postoje ljudi koji su bolje upuceni.
Ali cini mi se da sam prosle godine citala kako se to zapravo nece dogoditi, mislim, taj registar kreditnih obveznika ili kako se vec to zove, iz kojeg ce biti vidljivo koliko je tko od nas zaduzen.
Jer to je poslovna tajna banke i banka nije sklona te podatke iznositi u javnost, a s druge strane, banci isto tako odgovara plasirati sto vise kredita, jer ionako se za te kredite jako jako dobro osiguraju, opet jamcima, hipotekama, policama osiguranja itd itd. To svi znamo.

Pa pogledajte samo koliko su se Hrvati zaduzili u zadnjih godinu dana, za raznorazne kredite. Kao da su banke blesave pa ne znaju da su svi ti ljudi mahom vec nekim drugim osobama jamci ili su i sami nosioci kredita u nekim drugim bankama.

Inace, upite da budem jamac osobama koje ne poznajem ili u njih nemam povjerenja, odbijam bez nekih vecih razgovora, pa imam i ja svoje planove u zivotu. Ne kazem da izricito odbijam biti jamac, na kraju krajeva i meni trebaju krediti, ali ako budem jamac istu uslugu ocekujem i od doticnog, kada mi bude trebalo. I obrnuto.
magdalena1999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 16:25   #25
Mene nikad nitko nije pitao za jamca u zivotu...
Jednom smo frend sa posla i ja pricali o tome i hipotetski me pitao bi li mu ja htio biti jamac, a ja ko iz topa NE...
Znam ga i znam da je uredan i odgovoran, covjek je preko stabene na 5 polica ustedio 10000eura u 2 god, od place mu je ostajalo 800kn...
Njemu covjek moze biti jamac, ali moj "ne" je moj princip i to je to ne diskutiram previse o tome...
Nikad u zivotu nisam trebao kredu, nakon 8 godina staza uzeo sam 2000eura krede bez jamaca preko karticne kompanije jer nema gnjavaze i jamac fora, cak se i isplati , a da bi ja placao tudje dugove nema sanse...
ZEGA
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 21:49   #26
Suduznik, jamac ili sto vec bio bih sestri i roditeljima i nikome vise. Amen.
Jedan tip s posla me pitao da mu budem jamac za auto, odgovor nije bio cak niti ne, nego o.d.je.b.i. A on veli da je pa kaj, ak nebu placal auto, bar bum se vozil u dobrom, skoro novom autu. To je kao da sam ja kupil auto....
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 22:01   #27
Jamac- ni u ludilu.
Sto su tu uopce potrebna objasnjenja.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 23:05   #28
Re :

Quote:
Po mom iskustvu ispade da te, kao i u zivotu, za pomoc najmanje pitaju pravi prijatelji a puno vise svi drugi.
pa otprilike tako.
Pa pitalo me sigurno 10-tak ljudi. Što im kažem?
Ovisi, nekome u facu kažem ne, a nekom objasnim zašto ne želim biti jamac.
Ma sve ti je to shit, za neke iz aviona vidiš da nisu kred. sposobni
pa im bez ikakvog beda kažem ne.
Bio sam jamac u dva navrata ali uzajamno i mali kredit je bio u pitanju.

Ono što me začuđuje je odkud ljudima obraz,drskost uopće pitati za takvo što, ako se površno poznajete ili ako znaš da bi moglo biti problema sa vraćanjem istog.
__________________
Imam pive,trnu zubi :D
MrBig is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 23:17   #29
Quote:
magdalena1999 kaže:
Mozda grijesim i vjerojatno postoje ljudi koji su bolje upuceni.
Ali cini mi se da sam prosle godine citala kako se to zapravo nece dogoditi, mislim, taj registar kreditnih obveznika ili kako se vec to zove, iz kojeg ce biti vidljivo koliko je tko od nas zaduzen.
Jer to je poslovna tajna banke i banka nije sklona te podatke iznositi u javnost, a s druge strane, banci isto tako odgovara plasirati sto vise kredita, jer ionako se za te kredite jako jako dobro osiguraju, opet jamcima, hipotekama, policama osiguranja itd itd. To svi znamo.
...
To je poslovna tajna banke, ali registar je zajednički projekt banaka pa oko toga nema frke.
Osim toga, iako je banci u interesu plasirati kredite još više je u interesu i da se ti krediti otplaćuju.
__________________
niš pametno
linol3um is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 08:56   #30
Lijepo

Kazem im da necu. Fino. Kazem im da sam vec jamac ili da moram kupiti stan do pocetka jeseni pa moram ostati kreditno sposban... Ne mora se nista lagati.
__________________
Sada je na vama red da povežete ove dvije paradigme: 'sutra ujutro ćemo o tome razgovarati'; 'ipak ne morate zbog toga ostati budni cijelu noć'.
RobiKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 09:39   #31
i ja se slazem da netreba ulaziti u tako dugorocna i rizicna stanja. opet, ima iznimaka. post s kojim se slazem je da u obzir dolaze roditelji/braca, i to je to.

od obrazlozenja zasto ne, treba ljepo umotati, jer ipak ne zelimo grubim odgovorima povrijediti drugu osobu. ako je istina da planiras kredit ili ga vec imas, onda to reci, ako ne, opet to reci

citate u zadnje vrijeme po novinama koliko ljudi/jamaca ostaje bez stanova i drugih vrijednih nekretnina?
__________________
I want to be just like Barbie That BITCH Has Everything!
mosaic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 10:42   #32
ja uvijek kažem kako već imam svoj kredit

jamac bi bila jedino užoj rodbini, a nije isključeno da ne bih tražila neku garanciju ako je u pitanju veći iznos (recimo, jamac sam za kredit za stan, neka mi prepišu vikendicu/ brod/ komad zemlje ako propadnu oni da ne propadam i ja). Znam da sam bitch, ali pare su pare

rodbina šira apsolutno ne dolazi u obzir ni za jamstvo / sudužništvo ni za pozajmice. Otpilim ih fino, ali nepokolebljivo

prijatelji kako koji, bila bih, ali uz neki interni ugovor i garanciju

nisam gruba ni prema kome, jednostavno kažem da sam i sama prezadužena. ako počnu provjeravat, postajem gruba --- ako neće shvatit na suptilno, treba im malo detaljnije objasniti
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 11:59   #33
Moj pametni tata našao se okolo rodbini i prijateljima hvaliti kak mu kćer puno zarađuje.
Nije prošlo tjedan dana, već su navalili - te budi jamac, te budi sudužnik, te posudi čekove...

Ja nepripremljena i naivna nisam odmah odbila (ni pristala), ali sam nazvala svoju banku i raspitala se kaj to u stvari znači i hoću li ja onda moći dići neki kredit sebi - pa mi je lijepo teta rekla - smanjit će vam se kreditna sposobnost.

I onda sam odbila - i isto je bilo - pa kako, pa zašto, pa možeš u drugoj banci, pa oni to ne provjeravaju itd. Jedva sam se izvukla.

Ali jedna rođakinja se nikako nije dala obeshrabriti - odbila sam ju jednom, nakon mjesec dana je tražila nekaj drugo (posudbu, čekove...).

Pristala sam joj dati da nešto kupi na 10 čekova. Znam da je neodgovorna s novcem, da nikad nije bila stalno zaposlena...ali nisam je viša mogla odbijati. I što se dogodilo - vratila mi je lovu, ali samo prvi mjesec se sama sjetila, a ostalih deset sam ja NJU morala podsjećati da je rata sjela...i ne samo to, nego sam sama morala odlaziti po lovu, jer njoj nikako nije bilo ZGODNO doći do mene.

Rekla bih joj svašta, ali htjela sam samo tu lovu natrag i da je više ne čujem i ne vidim.

To mi je bila škola...a za sve ostale situacije imam pripremljen govor:

"Otplaćujem dva kredita, jamac sam tati i 5000kn sam u minusu, a svi čekovi su mi vani. Sorry, inače VRLO RADO!"

Eh, ima još jedna dobra:

"A baš sam ja TEBE htio zamoliti!!"
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 12:30   #34
Bash dobra

Quote:
gospa Noris kaže:
Eh, ima još jedna dobra:

"A baš sam ja TEBE htio zamoliti!!"
__________________
Sada je na vama red da povežete ove dvije paradigme: 'sutra ujutro ćemo o tome razgovarati'; 'ipak ne morate zbog toga ostati budni cijelu noć'.
RobiKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 12:41   #35
Kad sam dizao kredit za auto, nisam se ni trudio traziti jamce.
Uzeo sam fiducijalni kredit (fiducijalno vlasnistvo nad automobilom u korist banke). Auto je potpuno moj tek kad ga otplatim.
Pa sad ti nemoj placat
Dakle, tko god da me pita da mu budem jamac, predlozim mu takav kredit (ako je moguce).
__________________
DESIGNED TO PROVOKE EMOTIONAL RESPONSE
Invader is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 19:03   #36
mozes i reci da vec jesi jamac nekome i da nemres biti

Š
__________________
Nijedan život nije promašen! Uvijek možeš biti loš uzor.
StetoCina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 19:24   #37
Quote:
ZEGA kaže:

Znam ga i znam da je uredan i odgovoran, covjek je preko stabene na 5 polica ustedio 10000eura u 2 god, od place mu je ostajalo 800kn...
Jel mi moze neko objasniti sta ovo znaci, kako ustediti 1000 u dvije godine? Kakvih pet polica, na koju semu? hvala
Donnie D. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2004., 10:48   #38
Quote:
Dado kaže:
Jel mi moze neko objasniti sta ovo znaci, kako ustediti 1000 u dvije godine? Kakvih pet polica, na koju semu? hvala
Ne 1000 vec 10000...
Nego jednostavno, uplacivao je stambenu stednju na 5 polica )mama, tata, sestra, on i cura, i time dizao 5x1250kn/god drzavnih poticajnih sretstava (dobio je nesto manje od 2000eura/2 god od drzave cca), plus kamate...
A sad je uletio onaj kredit preko akademske zajednice i fino je uzeo stan pa ce koristiti stednju za kupnju nekakvog placa/komada zemlje pa bi na njemu sam sagradio kucu a onda poslije stan prodao ili sto vec...
To je po meni fakat odgovorna osoba i primjer kako se to radi (da ne spominjem na sve to kupio je i SEAT cordobu vario (karavan) na kredu i otplatio ostatak kredita za auto u komadu koji je usparao da ne plati kamate...
ZEGA
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2008., 01:06   #39
Razlika između jamca i sudužnika

Ako mi koja kompetentna osoba može rastumačiti koja je razlika između gore navedenog?

Ako je osoba sudužnik, da li i dalje može dizati kredit za sebe ili to (sudužništvo) ulazi u njegov obračun kredita koji mu terete plaču?


Hvala
Baptista1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2008., 11:21   #40
sudužnika banke traže kada dužnik nije kreditno sposoban ...

jamac je, mogli bi reći, instrement osiguranja povrata kredita ... većina banaka ima opciju "zamjene" jamca policom živoda, depozitom ...


što se tiče zaduženja, kada bi sudužnik ili jamac dizao svoj kredit, tvoja rata će ih opterećivati kod izračuna ...
sudužnika obično u cijelosti, a jamca za neki dio rate
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:31.