Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2008., 01:42   #41
Quote:
Baptista1 kaže: Pogledaj post
Ako je osoba sudužnik, da li i dalje može dizati kredit za sebe ili to (sudužništvo) ulazi u njegov obračun kredita koji mu terete plaču?
Banke različito tumače sudužništva. Neke ih ne oduzimaju od kreditne sposobnosti ako se uredno plaćaju, neke uzimaju cijelu ratu.
Mislim da ih veći dio uzima u obzir, a kod jamstava je ista priča, ali su fleksibilniji prema tim vrstama obveza...

A za osnovu priče:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=95122
Lucas PG is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 21:26   #42
Različite banke različito tumače sudužnika, ali u principu, sudužnik ima iste obaveze kao i dužnik, dok je jemac osoba koja je instrument osiguranja kredita i jedino u slučaju da dužnik ne otplaćuje na vrijeme kredit jemca se duži za isti. Sudužnik u nekim bankama snosi dio rate kredita dužnika bez obzira na redovnu otplatu kredita. Sudužništvo je veća obaveza od jemca i obično se prakticira kod bližih članova porodice (muž - žena, majka - sin...).
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 23:32   #43
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Različite banke različito tumače sudužnika, ali u principu, sudužnik ima iste obaveze kao i dužnik.....
OK,samo napomena:
ja sam pod "banke različito tumače" mislio oduzimaju li ili ne sudužništva i jamstva od kreditne sposobnosti zajmoprimca, odnosno kako tumače podatke iz HROK-a, a ne da li različito tumače pojam sudužnik/jamac, jer je to nemoguće.
Lucas PG is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 11:59   #44
kad si sudužnik, iznos rate ti smanjuje kreditnu sposobnost

a kad si jamac samo za 1/3 ili 1/5 od iznosa rate

također prilikom problema u naplati, mislim da sudužnik dolazi na red prije jamaca
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 13:45   #45
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
kad si sudužnik, iznos rate ti smanjuje kreditnu sposobnost, a kad si jamac samo za 1/3 ili 1/5 od iznosa rate
Nije istina, pročitaj malo cijelu temu, već sam odgovorio...
U nekim bankama npr UOPĆE ne smanjuje kreditnu sposobnost ni jamstvo ni sudužništvo...

Pozdrav Obeleženoj
Lucas PG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 15:26   #46
sudužnik se uzima oko 90% primanja kod traženja kredita, a za jamca 10%
Kayla3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 18:56   #47
Biti nekome uz njega nositelj kredita!?

Ovako, pristao sam biti jamac kod podizanja kredita, ispunio sam sve trazene papire, i ovjerio ih u firmi gdje radim. Nakon nekog vremena, Korisniku doticnog kredita (ciji bih bio jamac)iz banke stize odgovor da ne zadovoljava kreditne uvjete, zbog premalo procjenjene nekretnine (hipoteke na kucu koju i kupuje), ali da ga uz dodatnog nositelj kredita (u ovom slucaju mene), moze ostvariti??? Meni nije jasno, niti sam ikada cuo, da netko nekome moze biti dodatni nositelj kredita, uz naravno iste uvjete: skidali bi mi se novci direktno sa mog racuna svaki mjesec! Znam da je jedan korisnik kredita, i da on moze imati suduznike ili jamce... Takodjer, imamo interni dogovor da bi nakon godine dana, mene kao, prije jamca, sada buduceg dodatnog nositelja kredita, zamijenila druga osoba. Da li je to uopce moguce, izvedivo? Hvala unaprijed na odgovorima.
djprco is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 20:28   #48
pretpostavljam da se radi o sudužništvu. ne postoje dva nositelja kredita
o kojoj se banci radi?
jer nekretnina je instrument osiguranja isto kao jamac, i ako nekretnina nije dovoljno pokrivena onda se angažiraju jamci u kreditni odnos.
druga je priča ako nositelj kredita nije samostalno kreditno sposoban, onda se traži angažman sudužnika

meni ovo zvuči kao da bi ti trebao umjesto njega podići kredit
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 20:48   #49
Quote:
djprco kaže: Pogledaj post
Takodjer, imamo interni dogovor da bi nakon godine dana, mene kao, prije jamca, sada buduceg dodatnog nositelja kredita, zamijenila druga osoba. Da li je to uopce moguce, izvedivo? Hvala unaprijed na odgovorima.
u svakom trenutku možeš zamjeniti instrument osiguranja, jamca, sudužnika ili pak dužnika po kreditu. malo duža procedura, i košta, ali je moguće!
gami88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 22:21   #50
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
pretpostavljam da se radi o sudužništvu. ne postoje dva nositelja kredita
o kojoj se banci radi?
jer nekretnina je instrument osiguranja isto kao jamac, i ako nekretnina nije dovoljno pokrivena onda se angažiraju jamci u kreditni odnos.
druga je priča ako nositelj kredita nije samostalno kreditno sposoban, onda se traži angažman sudužnika

meni ovo zvuči kao da bi ti trebao umjesto njega podići kredit
Da u pravu si, ali kad nema druge...
djprco is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 23:03   #51
ali ako ti dižeš kredit za njega, onda to nema apsolutno nikakve veze sa nekretninom i njenom procjenom, već sa njegovom kreditnom sposobnošću. gle, sam znaš da li to možeš napraviti za čovjeka ili ne, ali ja bi se na tvom mjestu još dodatno zaštitila sa nekakvim ugovorim, mjenicom, osobnom zadužnicom
nekretninu koja se kupuje bi svakako u cijelosti pisala na sebe, jer što ako on za godinu dana kaže da ne želi preuzeti kredit?
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 01:44   #52
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
ali ako ti dižeš kredit za njega, onda to nema apsolutno nikakve veze sa nekretninom i njenom procjenom, već sa njegovom kreditnom sposobnošću. gle, sam znaš da li to možeš napraviti za čovjeka ili ne, ali ja bi se na tvom mjestu još dodatno zaštitila sa nekakvim ugovorim, mjenicom, osobnom zadužnicom
nekretninu koja se kupuje bi svakako u cijelosti pisala na sebe, jer što ako on za godinu dana kaže da ne želi preuzeti kredit?
Mudro zboris anasib.
Fora je da su mu obecavali svasta u banci (PBZ), napravili procjenu kuce, nakon izvrsene procjene rekli da je to to, i onda najednom odbijenica... Nakon toga su mu rekli da jedino preostaje da ima jos jednog nositelja kredita (suduznik kako si rekla), pa pretpostavljam da je i dalje hipoteka u igri kao instrument osiguranja za banku, a ja kao dodatni njegov kredibilitet. Samo mi je cudno da jamstvo nije dovoljno, a uz to, da ce se meni skidati pola ukupne rate (njemu drugu polovicu), a nisam cuo nikada da se na taj nacin koristi suduznistvo!? Covjek zaradjuje lijepe novce, nece mu biti problem placati cijelu ratu, samo sto je prijavljen na manju neto placu, i tu ja uskacem. Prijateljstvo koliko god jako i dugo bilo, nije nikakvo osiguranje kada su ovakve stvari u pitanju, slazem se sa tobom, a i nije samo problem da li ce on moci (mozda i hoce) preuzeti cijeli kredit za godinu dana, vec da bi treca osoba (a koja je trenutno na porodiljnoj naknadi) trebala uskociti umjesto mene. Kako da se zastitim nemam pojma! Poslao sam ovaj topic i na Legalis, pa jos nema niti jednog odgovora... Ali ipak, hvala na savjetima.
djprco is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 10:44   #53
ahaaaaaaa, znači ipak je sudužništvo
ja sam bila shvatila da si ti nositelj kredita umjesto njega. ovo što ti pričaš nema veze sa nekretninom već isključivo njegovom kreditnom sposobnošću (samo mi nije jasna priča o uzimanju pola rate njemu i pola rate tebi )
gle, možeš ga obvezati nekakvim ugovorom kojim u slučaju neplaćanja kredita od strane njega stjećeš vlasištvo nad nekretninom koja se kupila
možeš ga tražiti mjenicu (ili osobnu zadužnicu, mada je meni osobno najdraži ugovor ). isto tako u ugovoru se može njega obvezati da će te u roku od godine dana osloboditi sudužničkog odnosa, ali te moram upozoriti da to ne ovisi samo o njemu (banka je ta koja odlučuje da li će dopustiti zamjenu sudužnika, i naravno ako im bude djelovalo da si bolji i kvalitetniji sudužnik od ove druge osobe, da to neće dopustiti da se mijenja)
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 17:23   #54
meni se cini da je ovdje problem njegova kreditna sposobnost. Kao sto kazes on ima novaca ali je prijavljen na manje. Banka gleda samo ono na sto je prijavljen. Zato treba suduznika i automatski dio ili cijelu ratu banka potrazuje od suduznika jer nosiocu kredita zbog niskih primanja ne moze dovoljno uzeti.
Ti preuzimas prilican rizik na sebe i ako ides u to preporucio bi ti da pored mjenice, biljeznika (sto su ti vec savjetovali) trazis od njega da otvori trajni nalog kojim ce tebi uplatiti novac dan dva prije nego ti banka skine ratu s racuna
syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 16:19   #55
Sudužnik po stambenom kreditu

Molim pomoć!
Znali netko kakva prava imam kao sudužnik po stambenom kreditu? Radi se o tome da glavni dužnik više ne plaća kredit, nego ga već par mjeseci otplaćujem ja. Mogu li tražiti prodaju nekretnine? Banka može pokrenuti prodaju, ali neće jer se namiruje iz mojih primanja.
dada32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 17:27   #56
ne možeš ti prodati nekretninu ako nisi vlasnik! tako je kako je, moraš plaćati i to je to. jedino u slučaju da ti ne možeš više plaćati taj kredit banka prodaje nekretninu! žao mi je!
gami88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 17:52   #57
Quote:
gami88 kaže: Pogledaj post
ne možeš ti prodati nekretninu ako nisi vlasnik! tako je kako je, moraš plaćati i to je to. jedino u slučaju da ti ne možeš više plaćati taj kredit banka prodaje nekretninu! žao mi je!
Vjerojatno ovdje postoji i hipoteka banke na nekretninu... U tom slucaju bi se banka mogla naplatit ovrhom nad nekretninom i njenom prodajom. E sad, ja nisam pravnik, pa neka se netko javi od doticnih... Iz nekih slucajeva za koje sam cuo kad su jamci bili u pitanju, postojala je opcija da se to istjera. Banka je ljena, neda joj se bakcat sa prodajom nekretnine, jednostavnije joj je nekome sjest na placu. Ovdje je u pitanja suduznistvo, sto je mozda malo kompliciranije.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 19:57   #58
Jao, kako si si to dozvolila uopce!?
Sad se pati... ili jednostavno prestani otplacivati kredit.. ne znam kaok to izvesti, mozda da odes u banku i pitas?

ALi mi nije jasno kako si ljudi dozvoljavaju da upadnu u ovakav problem?
Zli_Ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 21:23   #59
nebi ti volio biti u koži..
vedranvž is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 07:50   #60
Pa tko bi mi bio u koži? Najbolje bih i ja iz nje iskočila. Da, banka ima hipoteku nad nekretninom, ali neće pokretati ništa dokle god ja plaćam. Dobila sam neka objašnjenja da kao sudužnik( ako plaćam) imam neka prava na nekretninu, da se mogu uknjižiti iza banke,...
dada32 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:04.