Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2006., 22:25   #81
Quote:
tupy kaže:
Ne znaš dobro, noć vještica nema baš ništa s Danom svih svetih...
Čitaj ono što su ranije napisali o Keltskim običajima. Dan mrtvih (svih svetih) je kršćanski pokušaj da se izbaci iz slavljenja taj Keltski običaj koji se danas naziva (u lošem prijevodu) Noć vještica...
hm!?
prvo am. noc vjestica (31.10.) pa dan svih svetih (1.11.) pa dan mrtvih (2.11.)...
ili?
madja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 23:31   #82
Samhain,noć kad se dižu velovi između svjetova.
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 00:18   #83
Nisu li svi blagdani, i oni koji su stvarno usađeni u našu tradiciju, postali komercijalni?
Ovdje je nešto više toga izmiješano, možda, ali jednako ne razumijemo kao što prestajemo razumijevati dane oko Božića.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 08:49   #84
Quote:
madja kaže:
hm!?
prvo am. noc vjestica (31.10.) pa dan svih svetih (1.11.) pa dan mrtvih (2.11.)...
ili?
Jedno malo pojašnjenje.

Stari narodi su dan računali od zalaska do zalaska sunca, a ne od ponoći, kako mi sad računamo.

Znači Samhain i dan Svih Svetih, a po starome računanju vremena su na isti dan, u HR (računato za zalaz sunca u Splitu, a izraženo u današnjem računajanu vremena) započinju 31.10.2006 u 16 sati i 49 minuta po HR lokalnom vremenu, a završavaju 01.11.2006 u 16 sati 47 minuta po HR lokalnom vremenu.

A u isti interval se uklapa i američki Halloween.



V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 12:45   #85
Quote:
Blaise kaže:
Nisu li svi blagdani, i oni koji su stvarno usađeni u našu tradiciju, postali komercijalni?
Ovdje je nešto više toga izmiješano, možda, ali jednako ne razumijemo kao što prestajemo razumijevati dane oko Božića.

Jesu, komercijalni su. Ali to je opći trend kao i globalno zatopljenje. I mi se moramo, ili ne moramo, prilagođavati.
I nema problema sve dok se o tome ne počne mudrijašiti, analizirati korijene i značenja, pa umješavati religijska tumačenja, nacionalizme, patriotizme, mišljenja ova i ona, smjerove kojima bi to moglo poći , ekonomske računice itd.

Mišljenja sam da ljudi "uvoze tuđe zabave" iz jednostavnog razloga što im je dosta problema i teškog života, i što žele razgaliti dušu s više zabave i veselja, pa im svaki poticaj i razlog dobro dođe.
I nije stvar samo da se troši lova, jer danas se ni popišati nemreš zabadava, već se stvori atmosfera isčekivanja, ukrašavanja, nećeg drugačijeg od svakodnevne rutine, a to čovjeka prene, razdraga, potakne da se osjeća kao čovjek, a ne kao tupi stroj koji samo štanca neku životnu matricu.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 14:31   #86
Quote:
Vještac kaže:
Jedno malo pojašnjenje.

Stari narodi su dan računali od zalaska do zalaska sunca, a ne od ponoći, kako mi sad računamo.

Znači Samhain i dan Svih Svetih, a po starome računanju vremena su na isti dan, u HR (računato za zalaz sunca u Splitu, a izraženo u današnjem računajanu vremena) započinju 31.10.2006 u 16 sati i 49 minuta po HR lokalnom vremenu, a završavaju 01.11.2006 u 16 sati 47 minuta po HR lokalnom vremenu.

A u isti interval se uklapa i američki Halloween.



V.
ma,ne zelim se praviti pametna-znam da na ovom polju nisam...
i zvuci smisleno sve to sto ti tamo pises...
ali,ako mi u Hrvatskoj taj dan slavimo,slavimo ga 31.10. (dan prije dana svih svetih) jer mi zivimo po nasem racunanju vremena ne po starom...
mozda gluposti,ali onda mi nema smisla da govorimo o istom datumu koji svoje mjesto u vremenu nalazi na dva razlicita datuma...
mozda da se dogovorimo u kojem vremenu zelimo slaviti taj dan-sada ili prije par stotina godina...
bilo kako bilo,evo i moje misljenje na zadanu temu-
bilo kakva kopija ipak je na kraju samo kopija,koliko god dobro iskopirana bila...
individualno slavlje bilo koje vrste uvijek je dobrodoslo-nikad dovoljno smijeha na svijetu...drugim rijecima-kog pali,nek se zeza...
komercijaliziranje nekakvih nebitnih datuma u svrhu trosenja novaca-eh,da smo barem malo pametniji pa da svi skupa lansiramo odjeb i na Bozic se,kao neki nekada davno,valjamo u slami a ne u precijenjenim,preskupim darovima...
eh,da smo...
madja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 14:42   #87
Quote:
arna kaže:
I nije stvar samo da se troši lova, jer danas se ni popišati nemreš zabadava, već se stvori atmosfera isčekivanja, ukrašavanja, nećeg drugačijeg od svakodnevne rutine, a to čovjeka prene, razdraga, potakne da se osjeća kao čovjek, a ne kao tupi stroj koji samo štanca neku životnu matricu.
da,prene to covjeka (u jebote,sto to uopce znaci) u tolikoj mjeri da razdragana majka,u strahu da nece stici ispeci potrebnu kolicinu kolaca,(jer i groblje se mora ocistiti za svisvete i svijece kupiti i bla,bla,bla...) urla na dvoipolgodisnje dijete sto u zaru igre srusilo je kostura kojeg je ona skupo platila dva dana prije na "halloween rasprodaji"-i gle,dijete se osjeca ne vise kao dijete (ili tupi stroj sto razbija kosture (zivotne matrice) uokolo) nego bas kao covjek...
madja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 23:01   #88
šmrc...prošao.....
__________________
"dobra ti večer ljubavi,jesmo li jedno drugom suđeni?ako te srce pozdravi onda si to ti,dobro došla mi..."
Silas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:27.