Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2006., 12:27   #1
Jedan Bog

Vjerujete li vi da postoji samo jedan Bog za sve ili mislite da Muslimani imaju svog, Židovi svoga...
thumbelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 13:03   #2
Quote:
thumbelina kaže:
Vjerujete li vi da postoji samo jedan Bog za sve ili mislite da Muslimani imaju svog, Židovi svoga...
Postoji 1 Bog za sve ljude (u modalitetima kako tko dozivljava taj pojam).
Profinjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 13:08   #3
Bog je jedan.
__________________
Pallas: Dakle, plod koji je do tada mrtav, prolaskom kroz porođajni kanal - čudesno oživi? Sljedeći dalje ovu logiku, po tebi je spolno udo čovjek. Čim prođe preko malih usana... Zanimljivo.
salvador2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 13:09   #4
Quote:
salvador2 kaže:
Bog je jedan.
Stigao car!!! Kako znaš da sam te danas dozivao? Jel to Božja Providnost?
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 13:13   #5
Mislim da kršćani vjeruju barem u dva: Boga i Sotonu.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 13:15   #6
Quote:
arna kaže:
Mislim da kršćani vjeruju barem u dva: Boga i Sotonu.
Ne znam, ali čini mi se da Crkva pretjerano uzdiže Sotonu/Lucifera, pa ga čak u nekim pogledima stavlja gotovo u rang s Bogom. A on je samo pali anđeo, dakle, u najboljem slučaju u rangu Mihaela, Rafaela i Gabrijela.... I tko onda propagira Lucifera? Crkva ili ateisti?

Hoću reći, slažem se s tvojim postom....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 13:38   #7
Quote:
thumbelina kaže:
Vjerujete li vi da postoji samo jedan Bog za sve ili mislite da Muslimani imaju svog, Židovi svoga...
Čekajte, hoćete reći da postoji makar ijedan čovjek kojem to ne bi bilo jasno i očigledno? Jer i jedan bi bio katastrofa. I onda će mi netko reći da ne treba podučavati djecu vjeronauku...
Jedan Bog, koji je oduvijke i zauvijek, izvan vremena i prostora, stvara sve što nas okružuje i počne se objavljivati ljudima prema sposobnostima koje dati ljudi u datom vremenu imaju. Pa ga zovu različitim imenima i zamišljaju na različite načine i znaju različitu količinu podataka o njemu, ali Bog je jedan. U to nema sumnje niti u jednoj religioznoj glavi...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 13:42   #8
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Čekajte, hoćete reći da postoji makar ijedan čovjek kojem to ne bi bilo jasno i očigledno? Jer i jedan bi bio katastrofa. I onda će mi netko reći da ne treba podučavati djecu vjeronauku...
Jedan Bog, koji je oduvijke i zauvijek, izvan vremena i prostora, stvara sve što nas okružuje i počne se objavljivati ljudima prema sposobnostima koje dati ljudi u datom vremenu imaju. Pa ga zovu različitim imenima i zamišljaju na različite načine i znaju različitu količinu podataka o njemu, ali Bog je jedan. U to nema sumnje niti u jednoj religioznoj glavi...
Kritika na ovu tvoju izjavu. Ja sam vjernik, ali nisam religiozan...
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 13:45   #9
Religioznost je urođena sposobnost čovjeka da postane vjernik (ako za to postoji pozitivan vanjski utjecaj, najčešće obitelj). Vjera je uvjerenost da postoji Biće koje je čovjeku nadređeno i o kojem čovjek ovisi. Religija je uređen skup vjerovanja, skupina ljudi koji na isti način tumače pitanja koja se tiču života i smrti (i dalje).
Dakle, religioznost imaju svi. Samo što je kod nekih 'zakržljala' i nikad se ne razvije u vjeru. To je moja terminologija. Imaš drugačiju?
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 13:50   #10
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Religioznost je urođena sposobnost čovjeka da postane vjernik (ako za to postoji pozitivan vanjski utjecaj, najčešće obitelj). Vjera je uvjerenost da postoji Biće koje je čovjeku nadređeno i o kojem čovjek ovisi. Religija je uređen skup vjerovanja, skupina ljudi koji na isti način tumače pitanja koja se tiču života i smrti (i dalje).
Dakle, religioznost imaju svi. Samo što je kod nekih 'zakržljala' i nikad se ne razvije u vjeru. To je moja terminologija. Imaš drugačiju?
Profinjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 13:52   #11
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Religioznost je urođena sposobnost čovjeka da postane vjernik (ako za to postoji pozitivan vanjski utjecaj, najčešće obitelj). Vjera je uvjerenost da postoji Biće koje je čovjeku nadređeno i o kojem čovjek ovisi. Religija je uređen skup vjerovanja, skupina ljudi koji na isti način tumače pitanja koja se tiču života i smrti (i dalje).
Dakle, religioznost imaju svi. Samo što je kod nekih 'zakržljala' i nikad se ne razvije u vjeru. To je moja terminologija. Imaš drugačiju?
Nije li religija kombinacija rituala i pripadnosti određenoj konfesiji?
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 13:54   #12
Quote:
Galileo kaže:
Ne znam, ali čini mi se da Crkva pretjerano uzdiže Sotonu/Lucifera, pa ga čak u nekim pogledima stavlja gotovo u rang s Bogom. A on je samo pali anđeo, dakle, u najboljem slučaju u rangu Mihaela, Rafaela i Gabrijela....
SMS, daj molim te, reci mi koji je službeni stav Crkve o Luciferu, je li on pali anđeo ili nešto više?
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 14:09   #13
Quote:
Galileo kaže:
SMS, daj molim te, reci mi koji je službeni stav Crkve o Luciferu, je li on pali anđeo ili nešto više?

Našao si koga češ pitati

Tehnički gledano po krščanstvu on je anđeo, međutim on je ipak i nešto više
Creeping Death is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 14:13   #14
Quote:
Galileo kaže:
Ne znam, ali čini mi se da Crkva pretjerano uzdiže Sotonu/Lucifera, pa ga čak u nekim pogledima stavlja gotovo u rang s Bogom. A on je samo pali anđeo, dakle, u najboljem slučaju u rangu Mihaela, Rafaela i Gabrijela.... I tko onda propagira Lucifera? Crkva ili ateisti?
Ali ako Sotona nije u rangu s Bogom, zasto ga Bog jednostavno ne unisti i svi mirni i sritni...
Taisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 14:17   #15
Quote:
Taisa kaže:
Ali ako Sotona nije u rangu s Bogom, zasto ga Bog jednostavno ne unisti i svi mirni i sritni...


Kada shvatite da Lucifer nije oličenje niti izvor zla možda vam tada stvari postanu malčice jasnije.
Bog ne želi uništiti zlo jer bi na taj način uništio sebe, što je kontradikcija.
Radi se o sadistu, bar onako kako ga prikazuju što krščanstvo, što judeizam , što islam.
Creeping Death is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 14:32   #16
Quote:
arna kaže:
Mislim da kršćani vjeruju barem u dva: Boga i Sotonu.
krivo misliš
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 15:01   #17
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Religioznost je urođena sposobnost čovjeka da postane vjernik (ako za to postoji pozitivan vanjski utjecaj, najčešće obitelj). Vjera je uvjerenost da postoji Biće koje je čovjeku nadređeno i o kojem čovjek ovisi. Religija je uređen skup vjerovanja, skupina ljudi koji na isti način tumače pitanja koja se tiču života i smrti (i dalje).
Dakle, religioznost imaju svi. Samo što je kod nekih 'zakržljala' i nikad se ne razvije u vjeru. To je moja terminologija. Imaš drugačiju?

Za jednu vjeroučiteljicu imaš potpuno krive zaključke. Po tebi je religioznost postojala prije same vjere u Boga. Svet Petar prije dolaska Isusa.Promisli malo. I kako je samo urođena u čovjeka, da mi je znati! Kad bi tako bilo, svi bi bili religiozni. A da je kod nekih " zakržljala", čovječe, stvarno drobiš. Nemaš blage veze, ni umne, ni pojmovne, ni terminološke o tome što pričaš.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 15:06   #18
Xm, u ovom svetu rekao bih da postoji mnostvo 'bogova' i Jedan Bog.

Da, ipak mislim, zapravo uvjeren sam i vjerujem da postoji samo Jedan Bog.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 15:48   #19
Quote:
arna kaže:
Za jednu vjeroučiteljicu imaš potpuno krive zaključke. Po tebi je religioznost postojala prije same vjere u Boga. Svet Petar prije dolaska Isusa.Promisli malo. I kako je samo urođena u čovjeka, da mi je znati! Kad bi tako bilo, svi bi bili religiozni. A da je kod nekih " zakržljala", čovječe, stvarno drobiš. Nemaš blage veze, ni umne, ni pojmovne, ni terminološke o tome što pričaš.
E sad, kako da se obranim, kad me ovakvi stručnjaci operu... Da spomenem kolegije na faksu koje sam položila vezano uz to ili udžbenik u kojem upravo radim te lekcije i citiram objašnjenja ili nešto treće...
Religioznost je uređena svim ljudima. Prije nego se Bog obajavio ljudi su u sebi otkrivali religiozne težnje i moćnim stvarima koje nisu razumjeli davali značenje Boga (prirodne pojave, životinje). I crtali su njihve sličice po zidovima svojih špilja i prinosili im darove i klanjali se. Svaki čovjek je prirodno religiozan. Prirodno se pita postoji li nešto više od ovih osamdesetak godina na ovoj zemlji.
Jedni će (pod utjecajem okoline) doći do zaključka DA, a drugi NE. Ako je odgovor DA, čovjek otkriva vjeru i najčešće postaje član neke religije. Ako je odgovor NE, pa onda je ne. I nema osobne vjere i nema pripadnosti religiji.

A je pali anđeo. Vječno kažnjen i u vječnoj patnji jer se pobunio protiv Boga, bio u njegovoj blizini, a onda morao otići i zato je strašno popi... hoću reći ljut. I ne želi patiti sam nego želi što više drugih uvaliti u istu kašu. zato nas mami i slavi kada mu uspije.
A Bog ga ne skrši iz jednostavnog razloga zašto ne uništi sve zlo: slobodna volja. Anđeli (pali i 'obični') je imaju isto kao i ljudi. I Bog (Ljubav) je poštuje bez obzira kako je koristili.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 15:51   #20
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
....
A je pali anđeo. Vječno kažnjen i u vječnoj patnji jer se pobunio protiv Boga, bio u njegovoj blizini, a onda morao otići i zato je strašno popi... hoću reći ljut. I ne želi patiti sam nego želi što više drugih uvaliti u istu kašu. zato nas mami i slavi kada mu uspije.
A Bog ga ne skrši iz jednostavnog razloga zašto ne uništi sve zlo: slobodna volja. Anđeli (pali i 'obični') je imaju isto kao i ljudi. I Bog (Ljubav) je poštuje bez obzira kako je koristili.
OK, što je točno učinio? Kako se to pobunio protiv Boga?
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:03.