Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2013., 19:52   #2221
Pozdrav!
Situacija je slijedeća i molila bih savjet: majka je umrla prije par godina, a nekretninu smo naslijedili otac, brat i ja (ja 1/6). Svi živimo u toj nekretnini ali kako ja planiram kupnju vlastite i selim htjela bih isplatu mog dijela. Napominjem da ni brat ni otac nemaju odakle iskeširati moj dio (eventualno pola tog novca bi imali u kešu), jedini način bi bio da prodaju dotičnu nekretninu. E sad, zanima me mogu li ih kako sudski ''natjerati'' da je prodaju i isplate me i što bih točno u tom slučaju trebala napraviti..? Hvala unaprijed
__________________
Što god napravio sa životom, svejedno je; sudbina ti je odavno zapisana...
coollerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 08:27   #2222
Quote:
coollerica kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Situacija je slijedeća i molila bih savjet: majka je umrla prije par godina, a nekretninu smo naslijedili otac, brat i ja (ja 1/6). Svi živimo u toj nekretnini ali kako ja planiram kupnju vlastite i selim htjela bih isplatu mog dijela. Napominjem da ni brat ni otac nemaju odakle iskeširati moj dio (eventualno pola tog novca bi imali u kešu), jedini način bi bio da prodaju dotičnu nekretninu. E sad, zanima me mogu li ih kako sudski ''natjerati'' da je prodaju i isplate me i što bih točno u tom slučaju trebala napraviti..? Hvala unaprijed
Praktično ne možeš prisiliti nekoga tko još i stanuje u toj nekretnini da iatu proda radi isplate 1/6.
Ti uvijek možeš bilo kome prodati svojih 1/6. Ali u opisanim uvjetima ne bi našla kupca niti da desetinu vrijednosti.
Upitno je koja je uopće danas tržna vrijednost te nekretnine.
Ako ti nude pola iznosa u kešu - meni se to čini kao relativno dobra ponuda u ovoj besparici.

Nemoj zaboraviti da bi ti jednog dana naslijedila i bar 1/3 kuće od oca - koji sada ima 2/3 . Ali ako u ovoj isplati ne budeš fer, otac bi mogao sa sinom sklopiti ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju, pa ostaješ bez nasljedstva od oca.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 22:47   #2223
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Praktično ne možeš prisiliti nekoga tko još i stanuje u toj nekretnini da iatu proda radi isplate 1/6.
Ti uvijek možeš bilo kome prodati svojih 1/6. Ali u opisanim uvjetima ne bi našla kupca niti da desetinu vrijednosti.
Upitno je koja je uopće danas tržna vrijednost te nekretnine.
Ako ti nude pola iznosa u kešu - meni se to čini kao relativno dobra ponuda u ovoj besparici.

Nemoj zaboraviti da bi ti jednog dana naslijedila i bar 1/3 kuće od oca - koji sada ima 2/3 . Ali ako u ovoj isplati ne budeš fer, otac bi mogao sa sinom sklopiti ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju, pa ostaješ bez nasljedstva od oca.
Znam, imam na umu i da je vrijednost nekretnine pala...Da, tu je i činjenica da je otac već ostavil oporukom svoj dio bratu (što nikako nisam zaslužila, ali dobro to je vec neka druga priča). Ma nisam mislila direktno nego jednostavno zatraziti isplatu svog dijela..?
__________________
Što god napravio sa životom, svejedno je; sudbina ti je odavno zapisana...
coollerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 12:13   #2224
Pozdrav. Može mala pomoć.
Situacija je slijedeća, nakon smrti punca supruga i šogorica su otkrile da se u ostavinskoj raspravi poslije smrti majke od punca nije spominjao stan a koji je preuzeo punčev brat. Zvala se sutkinja koja je vodila ostavinsku raspravu i potvrdila je da se stan nije spominjao. U katastru se stan još uvijek vodi na punčevu majku. Našli su se i neki papiri kako je punčev otac oporučno ostavio svoj dio punčevom bratu.
E sad pitanje glasi, da li se može podnijeti zahtjev za naknadnom ostavinskom raspravom u svezi gore spomenute nekretnine bez odvjetnika, tj. da li se isti mora angažirati? Ako ne, da li postoji neka posebna procedura i da li negdje ima primjer izgleda sličnog zahtjeva?
Da li se oporuka od punčevog oca može osporiti? Oporuka je pisana još '94 godine te nema nikakvog službenog štambilja samo se navode svjedoci.
U slučaju da punčev brat posjeduje sličnu oporuku i od punčeve majke (umrla prije 5 godina), koja je bila psihički bolesna, da li bi se ona mogla osporavat na sudu?
Saznalo se da je na istu nekretninu podignut hipotekarni kredit, kako se postupa u tom slučaju? Naravno ako se utvrdi da se majčin dio mora dijeliti sa punčevim bratom. Da li je u tom slučaju jedini izlaz parnični postupak?
Uh, baš puno pitanja i mogućih situacija.
Unaprijed hvala na odgovorima.
vlatx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 17:39   #2225
Ppzdrav! umro mi je otac pa me zanima dal moja mama moze nasljediti firmu jer ima samo osnovnu skolu? Cula sam da nemoze a to mi je malo bezveze jer bi ja svoj dio firme dala mami
linola is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 10:21   #2226
Quote:
linola kaže: Pogledaj post
Ppzdrav! umro mi je otac pa me zanima dal moja mama moze nasljediti firmu jer ima samo osnovnu skolu? Cula sam da nemoze a to mi je malo bezveze jer bi ja svoj dio firme dala mami
Naravno da može. Ne znam koji pacijent ti je rekao suprotno.
__________________
"Pa naspi još jednu..."
Glock is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 10:32   #2227
Dio rasprave o izvanbračnoj situaciji je premješten na odgovarajuću temu. Hvala na razumijevanju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 12:50   #2228
Kakva imam prava

Situacija je sljedeće. Probat ću biti ćim kraći.
Otac i majka su sagradili kuću prije 50 godina
Otac je poginuo prije 30 godina i na ostavinskoj raspravi majci je pripalo 3/4, meni 1/4 dok se je moja sestra odrekla u našu korist.
Sestra je iselila iz kuće prije 20 godina, a prije 15 godina podigla kat iznad kuće gdje smo živjeli majka i ja.
Majka je upoznala čovjeka prije 10 godina i zadnjih 5 godina živjela s njim u njegovoj kući u koju su nevjenčani zajedno ulagali. jednako kao i u vikendicu na moru kojoj je također on vlasnik.
Majka se za tog čovjeka udala 3 mjeseca prije smrti.

Čeka me ostavinska rasprava, pa me zanima koja prava ima moja sestra i majčin suprug, a koja ja. Brine me slučaj ako se njih dvoje ne bi odreklo svog dijela kuće za koju se brinem i ulažem zadnjih 15 godina. Da li imam pravo na dio u njegovoj kući i vikendici?
Ako sam izostavio koji bitan detalj, recite.
Hvala

Zadnje uređivanje denis28 : 10.01.2014. at 13:07.
denis28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 15:44   #2229
Još nešto. Nisam siguran (moram provjeriti) da li je majka od početka vlasnik kuće i zemljišta ili je vlasništvo stkla nakon smrti oca. Koliko mijenja situaciju ako je nasljedila od mog oca, svog supruga?
denis28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 23:29   #2230
Molim pomoć oko mojeg slučaja, naime meni je poludjed, drugi muž moje pokojne bake, dao novac uz ugovor kojeg sam sama rukom pisala i koji smo oboje potpisali, u kojem glasi da će novac biti moj kad on umre, a da se do tada taj novac smatra njegovim vlasništvom i da će se vezati u banku na moje ime, te da on taj novac može koristiti kad on god to zaželi, to je napravio zato da izbjegnemo seka i ja (i njoj je tako dao jednaku svotu pod jednakim uvjetima) ostavinsku raspravu nakon njegove smrti. On je financijski izvrsno zbrinut, puno je uštedio tijekom života, i napomenuo je da on taj novac najvjerojatnije neće dirati.
Problem je u tome što mi je taj novac došao u pravo vrijeme kad je meni i mojoj obitelji bio neophodan za život, ja sam ga nevoljko vezala ali sam nakon par mjeseci raskinula ugovor s bankom, uzela taj novac i potrošila na život, bez posla sam, podstanar s dvoje male djece i s dugovima i bilo mi je potpuno nelogično plaćati kamate na minus, a imam tzv.ušteđevinu koja još nije pravno moja...
Strah me sada priznati poludjedu to, on zasada ništa ne pita, ali me strah da me ne tuži ili ganja zbog toga, jer je i inače u obitelji poznat kao škrt i štedljiv čovjek...
Može li me tužiti na temelju tog rukom pisanog ugovora?
le piaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 08:49   #2231
pomoć

pozz,molila bih da mi netko tko se razumije pomogne oko ove situacije, početkom ove godine mi je umrla majka i njena braća su nakon toga napravila sve da me udalje od djeda. roditelji su joj još uvijek živi i vrlo imućni. budući da imaju na djeda velik utjecaj da li je moguće ako ga nagovore da za života sve prepiše njima ja kasnije potražujem nekakav nužni dio,imam li ikakava prava? hvala,jelena
__________________
Albumi
jelelena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2014., 14:14   #2232
pozdrav..... neznam dal sam uletila u pravu temu ali moja situacija je ovakva...
ja i brat smo od mame naslijedili stan ..... ja sa suprugom i djecom zivim u svom stanu a brat u naslijedjenom..... računi za stan dolaze na moju adresu koje ja proslijedim njemu koje on uredno vrati (bar polovicu njih, govoreći kako je to i moj stan).... stan u kojem ja ne živim......ima li kakvog pravnog lijeka tu ili sam ja stvarno dužna plaćati za nešto što ne koristim nit uživam...... i isto tako- kako prodati stan a brat ne želi?!
hvala vam puno....
tulipfairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 17:41   #2233
Nasljeđivanje nakon strica

Moze li netko pruziti savjet.

Nekretnina je pocetno bila vlasnistvo pola/pola na djeda i baku.

Baka svoj dio kuce prepisuje na mog oca.

Djed svoj dio kuce na strica.

Djed umre.

Moj otac umre. Njegov dio pripadne meni i bratu, ja i on 1/4.

Stric umre . Baka njegov dio prepise na sebe 2/4.

Prijatelj nam nedavno spomene da smo ja i brat imali pravo nasljedjivanja jer stric nije imao bracnog druga i drugi dio bi isao na drugog roditelja (djeda), kojeg nasljedjuju njegova djeca i unuci, ali mi uopce nismo znali za ostavinsku.

Pokusala sam citati zakon o nasljedjivanju, ali uopce ne razumijem nasljedjivanje drugog reda.

Ima li netko pametniji?
Malena Mu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 15:29   #2234
unuk nasljednik

Ako je baka oporukom nasljedstvo podijelila na tri dijela: na unuka i dvije
polusestre, a drugih nasljednika nema, da li je to zakonski u redu?
__________________
ako ima želje, ima i načina
beka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 15:40   #2235
Ako se nasljedstvo prenosi odmah na sljedeće koljeno, tu teoretski nema troškova koliko i kad se prenosi na ono drugo koljeno, npr. baka unuku?
bičvaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 16:52   #2236
Quote:
Malena Mu kaže: Pogledaj post

Prijatelj nam nedavno spomene da smo ja i brat imali pravo nasljedjivanja jer stric nije imao bracnog druga i drugi dio bi isao na drugog roditelja (djeda), kojeg nasljedjuju njegova djeca i unuci, ali mi uopce nismo znali za ostavinsku.
Prijatelj je dobro rekao...

Quote:
beka kaže: Pogledaj post
Ako je baka oporukom nasljedstvo podijelila na tri dijela: na unuka i dvije
polusestre, a drugih nasljednika nema, da li je to zakonski u redu?
Što ne bi bilo?
Oporukom može svoju imovinu rasporediti kako želi...

Unuk je jedini zakonski nasljednik po ovom što je napisano, pa bi možda eventualno mogao biti prikračen ukoliko bi takvom oporukom dobio manju vriejdnost nego li mu to kao nužni nasljedni dio pripada....ako oporukom dobiva 1/3 od svega, a kao jedini zakonski nasljednik, ima pravo kao nužni dio, dakle bar 1/2 od svega...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 11:10   #2237
Hvala puno File na odgovoru!!
Malena Mu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 20:59   #2238
Imam pitanje.
Znači,baka je umrla prije 2 mjeseca i njezini nasljednici su mama i ujak.Međutim ujak je umro prije mjesec dana.Zanima me da li se bakina imovina dijeli na tri jednaka dijela, na moju mamu, njenu šogoricu i nećakinju ili pak na dva dijela jer je ujak umro nakon bake?
Unaprijed hvala na odgovoru.
nina88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 10:18   #2239
Quote:
nina88 kaže: Pogledaj post
Imam pitanje.
Znači,baka je umrla prije 2 mjeseca i njezini nasljednici su mama i ujak.Međutim ujak je umro prije mjesec dana.Zanima me da li se bakina imovina dijeli na tri jednaka dijela, na moju mamu, njenu šogoricu i nećakinju ili pak na dva dijela jer je ujak umro nakon bake?
Unaprijed hvala na odgovoru.
U trenutku bakine smrti njenu imovinu su (ako nije bilo neke oporuke ili sl.) naslijedili popola tvoja majka i ujak.
Kad je umro ujak, njegovu imovinu su u trenutku smrti naslijedili žena i kćer.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 09:11   #2240
Molim savjet.
Covjek ima zenu (2.) i dvoje djece (iz prvog braka).
Svoju imovinu ce vecim dijelom ostaviti djeci. Samo mali dio zeni (jer su se u njegovim kasnim godinama ozenili).
Postoji oporuka, neovjerena od biljeznika, doma u ladici (ni odvjetnik ju nije vidio). Hoce li ona vrijediti, ili ce zena imati pravo potrazivati veci dio no sto joj je on namijenio ovom oporukom u ladici.
Kako osigurati da, odokativno, njegovo nasljdestvo njih troje podijele recimo u omjeru zena 1:dijete 3:dijete 3, kako stoji u oporuci iz ladice? Vrijedi li ta oporuka? Hvala
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:57.