Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2014., 19:44   #981
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Sto nije jasno? Dakle sve dokumente kao za privremeni boravak: vjencani list, putovnica, kopija putovnice, dokaz o zdravstvenom osiguranju, dokaz o prihodima + obrazac 3b.

Aha, sad vidim u cemu je problem. Takodjer si mogao procitati moj gornji post, ali dobro.

Znaci korak 1: dokumenti koje sam gore navela + obrazac 3b

Onda cekate da se to rijesi (30ak radnih dana), i ako je stalni boravak odobren onda ide
korak 2: pozvat ce vas da dodjete u MUP gdje ce vam dati uplatnicu za 240kn, onda s potvrdom sa ste platili + putovnicom + fotografijom 30 x 35 idete na salter gdje sluzbeno aplicirate za izradu boravisne iskaznice.

Dobit ce biometrijsku boravisnu iskaznicu koja vrijedi 10 godina.
Gle, ako se ide po obrascu 3b (Prijava stalnog boravka za državljana države članice EGP i člana njegove obitelji) onda mi ne trebaju nikakve potvde o prihodima i zdravstvenom jer se to uopće ne spominje u obrascu (za razliku od obrazaca 1a i 2b), već samo dokaz da je član obitelji (vjenčani list) i da u RH legalno boravi više od 5 godina (putovnica). Osim toga, obrazac se zove "prijava...", dakle samo "prijavljujemo" stanje i nema nikave procedure provjere, ako dobro razumijem. Koliko vidim iz prethodnog posta, ti si sebi rješavala privremeni boravak. Ja tražim stalni za suprugu.
Gvatemala is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 20:47   #982
Ajmo pojednostaviti.

Da li je tvoja supruga clan obitelji drzavljanina EGP-a?

Odgovor na ovo pitanje je DA. Supruznici drzavljana RH sada spadaju u tu kategoriju.

http://www.mup.hr/47.aspx

Citaj pod "Boravak člana obitelji koji nije državljanin države članice EGP-a" ---> "Stalni Boravak"

Nikada se u obrascima ne spominju popratni dokumenti- obrazac je dokument sam za sebe, a prateca dokumentacija se prilaze posebno.

Ja nisam sebi rjesavala privremeni boravak, njega smo vec imali godinu dana. Rjesavali smo boravisnu iskaznicu. Privremeni boravak u obliku kakvom je postojao prije, ne postoji vise u kontekstu spajanja obitelji.

Jedina razlika izmedju mog supruga i tvoje supruge jest sto ce na njenoj boravisnoj iskaznici pisati "stalni boravak" i umjesto na 5 godina bit ce na 10.

Iskreno, sve nabrojane dokumente nije uopce problem skupiti- ne znam zasto uopce razbijati glavu s tim da li su potrebni ili nisu kad se mozes samo pojaviti tamo sa svime. Treba- super, imamo. Ne treba- a dobro, nikom nista.

Nije ni cudo da se stvaraju cepovi u birokraciji.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 21:20   #983
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Ajmo pojednostaviti.

Da li je tvoja supruga clan obitelji drzavljanina EGP-a?

Odgovor na ovo pitanje je DA. Supruznici drzavljana RH sada spadaju u tu kategoriju.

http://www.mup.hr/47.aspx

Citaj pod "Boravak člana obitelji koji nije državljanin države članice EGP-a" ---> "Stalni Boravak"

Nikada se u obrascima ne spominju popratni dokumenti- obrazac je dokument sam za sebe, a prateca dokumentacija se prilaze posebno.

Ja nisam sebi rjesavala privremeni boravak, njega smo vec imali godinu dana. Rjesavali smo boravisnu iskaznicu. Privremeni boravak u obliku kakvom je postojao prije, ne postoji vise u kontekstu spajanja obitelji.

Jedina razlika izmedju mog supruga i tvoje supruge jest sto ce na njenoj boravisnoj iskaznici pisati "stalni boravak" i umjesto na 5 godina bit ce na 10.

Iskreno, sve nabrojane dokumente nije uopce problem skupiti- ne znam zasto uopce razbijati glavu s tim da li su potrebni ili nisu kad se mozes samo pojaviti tamo sa svime. Treba- super, imamo. Ne treba- a dobro, nikom nista.

Nije ni cudo da se stvaraju cepovi u birokraciji.
Naravno da nam je problem prikupiti dokumente jer ne sjedimo doma besposleni, osim toga to i košta (pristojbe, biljezi, benzin, parkiranje, vrijeme...) a ja na takve stvari ne želim potrošiti ni sekundu vremena niti jednu jedinu lipu više nego što je potrebno.
Gvatemala is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 18:21   #984
Evo ako ce netko trebati mijenjati inozemnu vozacku dozvolu za nasu u Zagrebu- Heinzelova 98 (po zakonu mora se mijenjati nakon godinu dana reguliranog boravka):

- strana vozacka (original i kopija), ovjereni prijevod, dopis iz ambasade koji objasnjava kategoriju vozila (ako se ne podudara s nasim kategorijama), dokaz o boravku u RH (naljepnica u putovnici/boravisna iskaznica), fotografija 30 x 35, lijecnicka potvrda, uplatnica (150 kn regularni postupak ili 200 zurni), 70 kuna biljega

-ide se prvo u sobu 39 gdje gospodja pregleda sve dokumente, zatim na standardni salter za vozacke dozvole
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 21:39   #985
Cool Dobijanje HR domovnice

Pozdrav svim ljudima dobre volje,
imam za sve vas koji ste upuceni jedno cudno pitanje.

Rodjen sam u Bosni i Hercegovini, otac mi je Hrvat a majka Srpkinja. Zivim u Srbiji gdje su moji pronasli posao i tu smo stvarno dugo. Imam domovnicu BiH koju sam dobio po rodjenju i SRB koju sam dobio na osnovu boravka.
Ovdje zavrsavam srednju skolu i planiram da studiram u Zagrebu na FER-u(pobjednik sam na natjecanju za srednjoskolce u Srbiji iz informatike, imam preko 20 priznanja da sam jedan od najboljih informaticara u Srbiji).
S obzirom da se ni na jednom zvanicnom dokumentu u R. Srbiji covjek ne moze izjasniti po nacionalnoj ili vjerskoj osnovi ja nemam dovoljnu dokumentaciju kako bih dokazao da sam Hrvat. Otac je zivio u mladosti u Tuzli u duhu "bratstva i jedinstva" tako da ni on nema domovnicu. Problem je veoma kompleksan i nadam se da ce netko od vas skuziti o cemu pricam.
Znate li mozda kako mogu dobiti domovnicu? Imam krsni list, svjedodzbu i vojni registar na kojima pise da sam Hrvat, da li je to dovoljno? (Joj ne mozete vjerovati kako su me pogledali prilikom upisa u obavezni "vojni registar" kad sam napisao nacionalnu i vjersku pripadnost, haha. )
Mogu li studirati za pocetak sa domovnicom BiH? Da li cu placati studije? Koliko se dugo ceka na odgovor za domovnicu?

I da, jos nesto. Zivim u Nisu, ovdje je sto se tice Hrvata jako mirno, ja pricam "cist Hrvatski" i svi su stvarno okej po tom pitanju. Pitali su me mnogi "Otkud ovdje nesreco?".. Imam veliko drustvo apsolutno tolerantno po tom pitanju, nasi pozdravi budu obicno "Gdje si pi*k* ustaska?" - "Tu sam go*no cetnicko" i tako to tako da ako planirate put na jug slobodno mi se javite, tu sam da vam pomognem oko svega.

Puno pozdrava!
salehr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 23:59   #986
Hrvatsko državljanstvo - Vojvodina

Pozdrav! Treba mi savjet ili iskustvo. Situacija je sljedeća: rođen sam u Vojvodini, u mešovitoj familiji di se retko ko nacionalno izjašnjavao, i kompliciranoj situaciji - otac je bez igdje ikoga odrastao sa svojom babom, Bunjevkom Hrvaticom, te se vaspitan u toj kulturi i tradiciji tako nacionalno i osjeća, međutim nikad se nigdje nije izjasnio jer živimo u Banatu di je ostalo malo Hrvata, a od Hrvata još manje Bunjevaca, te za razliku od sjevera Bačke nemamo organiziranu zajednicu. Ja se od kad znam za sebe osjećam Hrvatom, njegujem tu kulturu i običaje, prosto tu pripadam, sve u kući je na hrvatskom, hrvatska zastava, kako drukčije da objasnim već da jednostavno to osjećam za svoje. E sad, ni u jednom dokumentu se od mene (19 godina imam) nije tražilo nacionalno se izjasniti, sem u ŠV obrascu pri upisu na fakultet. Planiram aplicirati za državljanstvo RH na osnovu hrvatske narodnosti, bio sam u konzulatu u Subotici gdje mi je rečeno da pored izjave o pripadnosti hrvatskom narodu, moram imati i dokaz o nacionalnom izjašnjavanju u pravnom promjetu, što ne bi bio problem da mi fakultet ne želi izdati presliku ŠV obrasca kad čuju o čemu se radi. Upisaću se u poseban birački spisak nacionalnih manjina, te to priložiti kao dokaz, ali me zanimaju iskustva, jer sam čuo da je od ulaska RH u EU jako teško dobiti državljanstvo, i da se čeka i po dvije godine, a i poslije toga vrlo vjerojatno može uslijediti negativan odgovor. Da napomenem, ne apliciram zbog povlastica RH putovnice, jer imam državljanstvo Kanade kojeg bih se odrekao u korist hrvatskog, a vrlo lako mogu dobiti mađarsko, apliciram čisto iz osjećaja pripadnosti. Hvala unaprijed.
__________________
"U slavu smeha Banaćana koji je lagan kao i kolo njino ali oštriji od jatagana."
Ive94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2014., 07:32   #987
Quote:
salehr1 kaže: Pogledaj post
Imam krsni list, svjedodzbu i vojni registar na kojima pise da sam Hrvat, da li je to dovoljno?
http://www.mup.hr/39.aspx

"pripadnici hrvatskog naroda trebaju dostaviti isprave kojima dokazuju osobno nacionalno izjašnjavanje u pravnom prometu - ovjerena preslika radne knjižice, vojne knjižice, svjedodžbe, indeksa, izvatka iz matice rođenih, vjenčanih i dr., ili izvornike istih, ukoliko je u njima upisan podatak o nacionalnosti. Pripadnost hrvatskom narodu dokazuje se i dostavljanjem dokaza o zaštiti prava i pomicanju interesa hrvatskog naroda i dokaza o aktivnom sudjelovanju u hrvatskim kulturnim, znanstvenim i sportskim udrugama u inozemstvu. Ukoliko se stranke pozivaju na pripadnost hratskom narodu njihovih roditelja, uz zahtjev dostavljaju dokaze kojim potvrđuju nacionalno deklariranje roditelja. U zahtjevima za stjecanje hrvatskog državljanstva podnesenim do 1. siječnja 2012. godine, tj. do stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskom državljanstvu (NN 130/11), pripadnost hrvatskom narodu dokazuje se sukladno odredbama Zakona o općem upravnom postupku

Quote:
Ive94 kaže: Pogledaj post
jer sam čuo da je od ulaska RH u EU jako teško dobiti državljanstvo, i da se čeka i po dvije godine, a i poslije toga vrlo vjerojatno može uslijediti negativan odgovor.
Isto kao i prije ako imaš uvjete.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 16:03   #988
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Po kojoj ste osnovi u RH?

Ako se radi o spajanju obitelji, trebao si samo procitati moj detaljan post iznad tvojeg. Zali boze vremena utrosenog na to tipkanje.

Ako ste drzavljani EGP-a onda ispunjavate obrazac 1b i izdaje vam se boravisna iskaznica koja vrijedi do 5 godina.

Na stranicama MUPa je sve lijepo napisano, samo treba znati citati.
Privremeni boravak, boravak EU drzavljana i boravak supruznika koji je drzavljan trece zemlje su sad tri razlicite stvari.
Ovdje sve lijepo pise:

http://www.mup.hr/main.aspx?id=47



Tvoja supruga je clan obitelji drzavljana EGP-a (tebe) , dakle 3b (http://www.mup.hr/main.aspx?id=47#18)



Sto nije jasno? Dakle sve dokumente kao za privremeni boravak: vjencani list, putovnica, kopija putovnice, dokaz o zdravstvenom osiguranju, dokaz o prihodima + obrazac 3b.

Aha, sad vidim u cemu je problem. Takodjer si mogao procitati moj gornji post, ali dobro.

Znaci korak 1: dokumenti koje sam gore navela + obrazac 3b

Onda cekate da se to rijesi (30ak radnih dana), i ako je stalni boravak odobren onda ide
korak 2: pozvat ce vas da dodjete u MUP gdje ce vam dati uplatnicu za 240kn, onda s potvrdom sa ste platili + putovnicom + fotografijom 30 x 35 idete na salter gdje sluzbeno aplicirate za izradu boravisne iskaznice.

Dobit ce biometrijsku boravisnu iskaznicu koja vrijedi 10 godina.
Dakle, evo točnih informacija: od dokumenata su potrebni samo vjenčani list i kopija putovnice + popunjen obrazac 3b. Rješavanje je nama trajalo jedan radni dan a iskaznica je gotova za dva tjedna.
Gvatemala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 18:37   #989
pozdrav, ne znam da li je ova tema vec bila ali ima previse clanaka da ih se sve procita. strani sam drzavljanin (BiH) i trenutacno u HR imam studentski privremeni boravak i zelio bih se ozeniti sa prijateljicom kako bih dobio boravak na 5 godina i radnu dozvolu. zanima me da li netko ima iskustva s tim koji mi dokumenti trebaju, da li policija puno ispituje u vezi braka i da li se moze upasti u neke pravne posljedice zbog toga sto zapravo nismo uopce u vezi ja i ta djevojka ali poznajemo se vec dugo?
lesco is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 08:43   #990
Čl.57 i 72.st.1 toč.5 http://www.zakon.hr/z/142/Zakon-o-strancima
čl.53-56 http://cadial.hidra.hr/searchdoc.php...Y6qoHfWQ%3D%3D
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 11:01   #991
Quote:
lesco kaže: Pogledaj post
pozdrav, ne znam da li je ova tema vec bila ali ima previse clanaka da ih se sve procita. strani sam drzavljanin (BiH) i trenutacno u HR imam studentski privremeni boravak i zelio bih se ozeniti sa prijateljicom kako bih dobio boravak na 5 godina i radnu dozvolu. zanima me da li netko ima iskustva s tim koji mi dokumenti trebaju, da li policija puno ispituje u vezi braka i da li se moze upasti u neke pravne posljedice zbog toga sto zapravo nismo uopce u vezi ja i ta djevojka ali poznajemo se vec dugo?
Necu ti nabrajati koji ti dokumenti trebaju jer trazis savjet za nesto sto nije legalno.

Reci cu ti samo da ne preporucam da radis tako nesto.
Nama nikada nije bila provjera, ali znam ljude kojima je bila (nasumicno ili su nesto posumnjali)- ispitivali su susjede, zvali roditelje, trazili racune od kucanstva na uvid da vide koliko je ljudi prijavljeno za vodu i sl.
Nas su za prvi boravak dosta ispitivali- kada, gdje i kako smo se upoznali, o braci i sestrama, roditeljima, datumima, gdje provodimo blagdane, etc.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 23:57   #992
Pozzz!
Molim Vas maluuu pomoć. Za supruga (bosanca) smo predali zahtjev za privremeni boravak temeljem braka. Rekli su nam da čekamo 3-4 tjedna. E sada, navodno da će nas policija provjeravati, tipa pozvoniti na vrata da vide da li on tu živi? Mene zanima taj dio provjere. Nije valjda da jadan treba sjediti doma i čekati???
Unaprijed zahvaljujem na pomoći!
ivaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 09:09   #993
Ako je doma doma je a ako nije postoji drugi dan a i susjedi.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 09:56   #994
Ne mora cekati kod kuce, jedino oko cega se morate brinuti jest ako on ne zivi na adresi koju ste naveli.
Ako dodju a vas nema doma, kako je sivkic napisao- mogu pozvoniti susjedima i vratiti se neki drugi dan.

Nama nisu dosli u provjeru, vec smo isli na razgovor u PP po mjestu stanovanja (nazvao me inspektor nakon cca tri tjedna od predavanja papira).
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 21:30   #995
Hvala vam! Ma uselio se i neće van! (šala) Nadam se da neće biti komplikacija! Pozzzzzz!
ivaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 19:51   #996
Drzavljanstvo

Lijepi pozdrav svima,

imam jedno pitanje, pa mozda se neko razumije. Naime sokirana sam.
Moj brat, rodjen u Hrvatskoj 1983. Roditelji rodjeni u Bosni i doselili u Hrvatsku kao mali klinci. Po onom starom Jugoslovenskom zakonu su djeca upisivana kao drzavljani one zemlje kao i roditelji, u nasem slucaju BiH.
Ali moj brat je direktno po rodjenju, valjda greskom upisan kao drzavljanin Hrvatske. Kada smo mi ostali clanovi porodice 92-93 morali podnositi zahtjev za drzavljanstvo, moj brat je odmah dobio domovnicu. Mi smo onda nekad otisli u Bosnu i moj brat je zivio od neke 2000 do sad u bosni, korektno odjavio prebivaliste i prijavio se u bosni, imao putovnicu i domovnicu. Krajem prosle sedmice se odjavio u bosni da bi se ponovo prijavio u hrvatskoj, jer je dobio ponudu za posao u Hrvatskoj. Jucer u MUP-u su mu rekli, ne vi ste greskom upisani u knjigu drzavljana, pokrenuli brisanje drzavljanstva i oduzimanje putovnice. Neka podnese zahtjev za primanje u drzavljanstvo i to moze trajati do 5 godina. Imaju li oni pravo na to, da zbog njihove greske oduzmu tako nekome, reci cu identitet. On sad nigdje nije prijavljen i nema posao. Hvala vam unaprijed, pa makar za citanje.

P.S. Mi svi ostali clanovi porodice imamo regularno hrvatsku domovnicu i zivimo po svijetu rasuti.
Marta79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 11:13   #997
Prošle godine sam prebacila studije u Beograd iz Zagreba. Radi komplikacije s papirima još nemam ni boravišnu pa ulazim u zemlju svaka 3 mjeseca turistički. Zadnje sam ušla 23.3. preko Mađarske i oni su mi udarili pečat na pasošu. Ja ovdje trebam ostati još mjesec dana, dakle minimalno bi bilo 4 mjeseca u Srbiji.
Zanima me mogu li me uhvatiti na granici za Hrvatsku ako im dam samo osobnu, dakle da ne vide datum kada sam ušla u zemlju? Ili i s osobnom mogu provjeriti kad sam zadnji put ušla u Srbiju?
missglamorazzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 12:29   #998
Ne znam kako pregledavaju osobne na toj granici, ali ako je onako kako je prije EU bilo na granici sa Slo i HU onda vode evidenciju- znam da su meni na granici s Madjarskom cak znali rucno zapisivati ime, prezime i br. osobne (a onda su dobili one aparate gdje samo umetnu dokument).

Ako je tako, onda ne samo da ce skuziti da si prekoracila boravak, nego ce te i pitati zasto izlazis iz zemlje s dokumentom koji nisi koristila za ulazak.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 17:57   #999
Pozdrav! Ispricavam se umaprijed ako je netko vec bio postavio pitanje! Zanima me kako doci do dvojnog drzavljanstva? Kad sam bila mala, starci su se odrekli, pa me sad zamima dal kao punoljetna osoba mogu zatrazit dvojno drz.? Odkud poceti? Hvala.
blulaw is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2014., 11:22   #1000
http://www.mup.hr/1164.aspx
http://www.zakon.hr/z/446/Zakon-o-hr...-državljanstvu
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:36.