Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2007., 14:26   #1
Exclamation Estonija: Glasovanje internetom

Estonija: Glasovanje internetom



2. ožujka - Estonija je postala prva zemlja na svijetu koja organizira parlamentarne izbore putem interneta, pri čemu je biračima dopušteno da svoj listić elektroničkim putem pošalju prije glasovanja u nedjelju.

http://vijesti.hrt.hr/ShowArticles.aspx?ArticleId=22816
MiGo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 14:32   #2
Quote:
MiGo kaže: Pogledaj post
Estonija: Glasovanje internetom



2. ožujka - Estonija je postala prva zemlja na svijetu koja organizira parlamentarne izbore putem interneta, pri čemu je biračima dopušteno da svoj listić elektroničkim putem pošalju prije glasovanja u nedjelju.

http://vijesti.hrt.hr/ShowArticles.aspx?ArticleId=22816
kakve su šanse za manipulaciju glasovima? nisam baš siguran u ovi način glasanja. mislim da je veca mogucnost za izborne kradje i prevare
__________________
U ratu protiv organiziranog kriminala, opstanak ovisi o mitu i korupciji
rocco-spalato is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 15:13   #3
... i ja sumnjam. no ništa bez pokusa!
MiGo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 23:09   #4
Da, ništa bez pokusa.

Problem je u tajnosti glasanja jer zbog toga nema mogućnosti verifikacije rezultata i teško da možemo biti sigurni da korišteni softver ne sadrži i poneku liniju tipa

if HDZ<SDP . . .



U svakom slučaju, zanimljiv eksperiment. Vidjet ćemo što će reći poraženi na izborima.
Trazim_auto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 23:11   #5
Brzo će to hakeri razbit i pojavit će se glasovi nepostojećih ljudi.Držim se ja olovke i listića.Znaš kako ona ide "hvali more drž se kraja"
__________________
Here’s Johnny
MiG 0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 23:22   #6
Mislim da tu postoji veliki prostor za manipulaciju glasova...
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 23:31   #7
Ma najbolje da to uvedu u nas . I onad lijepo u Širokom podjedanaki broj glasova dobiju SRS i SDA, u Trebinju pobjedi Hrvatski blok dok bi u SA u koaliciji bili Radikali i HDZ
__________________
Mir i i harmonija može, s istim pravima i tolerancijom. A države s mirom i tolerancijom može biti jedino bez ili s 3 entiteta. Do tada, jebeš ti tu toleranciju gdje se tolerira da drugi biraju hrvata u predsjedništvo, određuju ko im valja,a ko ne valja na pozicijama koje hrvati trebaju popuniti. To je okupacija,a ne tolerancija. Za okupaciju imam 0% tolerancije.
okobrb is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 23:43   #8
Što ste svi tako sumnjičavi?

Meni se takva zamisao vrzma po glavi već duže vrijeme (doduše, malo sam je tehnički drugačije izmaštao) - ali konačno je i do toga došlo!

Svaka čast Estoncima na inovativnosti i na brzini.

I na mudima. Jer za to treba imat muda.

Kad se samo sitin našeg elektroničkog sustava u Saboru - padne mi mrak na oči...

Osim toga - Hrvatska će sigurno biti zadnja zemlja koja će to uvest.

Zamislite samo situaciju u kojoj bi se našao naš političar XY kod, npr. TV glasovanja oko pitanja "Jeste li za ulazak u EU?"

A onda na uzorku od 4 milijuna ispitanika 87% bude protiv.

Ili mogućnost quick-referenduma oko bilo kojeg pitanja...

Što bi onda naši političari radili i kako bi mutili i lagali i radili kontra naroda kad bi u svakom trenutku u pola sata mogao ispitati stanje nacije na uzorku 100%...

Evo, ako negdi ima kakva kladionica s tom mogućnošću - kladim se da će HR bit zadnja zemlja koja će to uvest.

Isto kao i što su zadnji uveli elektroničko glasovanje u Sabor.

A još se niti dan-danas s onog zaslona ne može iščitati tko je za što glasovao.

Banda.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 23:58   #9
Quote:
Jalnuški Diletant kaže: Pogledaj post
Što ste svi tako sumnjičavi?

Meni se takva zamisao vrzma po glavi već duže vrijeme (doduše, malo sam je tehnički drugačije izmaštao) - ali konačno je i do toga došlo!

Svaka čast Estoncima na inovativnosti i na brzini.

I na mudima. Jer za to treba imat muda.

Kad se samo sitin našeg elektroničkog sustava u Saboru - padne mi mrak na oči...

Osim toga - Hrvatska će sigurno biti zadnja zemlja koja će to uvest.

Zamislite samo situaciju u kojoj bi se našao naš političar XY kod, npr. TV glasovanja oko pitanja "Jeste li za ulazak u EU?"

A onda na uzorku od 4 milijuna ispitanika 87% bude protiv.

Ili mogućnost quick-referenduma oko bilo kojeg pitanja...

Što bi onda naši političari radili i kako bi mutili i lagali i radili kontra naroda kad bi u svakom trenutku u pola sata mogao ispitati stanje nacije na uzorku 100%...

Evo, ako negdi ima kakva kladionica s tom mogućnošću - kladim se da će HR bit zadnja zemlja koja će to uvest.

Isto kao i što su zadnji uveli elektroničko glasovanje u Sabor.

A još se niti dan-danas s onog zaslona ne može iščitati tko je za što glasovao.

Banda.

odlično primjećeno..

Ova "naša" banda se neće libiti krasti i manipulirati..još ako se poklapa, a poklapa se, s interesima njihovih gazda iz Europe i šire...moš' mislit kako će ti izbori i referendumi izgledati...

Dovoljno se sjetiti zadnjih predsjedničkih izbora i bezobzirne krađe onog jadnog Mikšića...

ko će ih kontrolirati..da neće GONG i Jadranko Crnić..


vrana vrani oči ne vadi...

da ne bi možda Brisel smetalo ako se bude kralo da se ispune zahtjevi i ciljevi tog istog Brisela i drugih Brisela...
Inkvizitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 01:35   #10
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Mislim da tu postoji veliki prostor za manipulaciju glasova...
možda je to metoda za druge mentalitete
ali svakako i za društvo u kojem je to i tehnološki i navikama (upotrebe Interneta) - moguće ostvariti.

koliko vidjeh na dnevniku, moraš imat čitač kartice i 2 PIN-a. ne zgleda komplicirano, a ako se unaprijed razmišlja o makinacijama, onda -bapski rečeno - pizdarije i prizivaš (n eti konkretno )
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 02:06   #11
U principu, cijela država mogla bi biti buno efikasnija kad bi svaki građanin imao svoju elektroničku karticu, token ili tako nešto što bi omogućavalo autentifikaciju kod raznih servisa, od poreskih prijava, glasanja, prijava kod liječnika (na takvom sustavu se radi) itd. no nije baš sve ni tako jednostavno.
Npr. osim mogućnosti "prelijevanja" glasova, postoji i opasnost da se netko domogne raznih informacija, ne samo o tome tko je za koga glasao, nego (u takvom sustavu) i o prihodima, oboljenjima itd. što se može zloupotrijebiti npr. za ciljani marketing. Dakle, nije samo opasnost od krađe glasova nego i od krađe informacija.
Trazim_auto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 09:50   #12
Pitanje je tajnosti glasovanja.
Ko sve može vidjet za koga glasaš.
Ona te taj može i nagovorit na nešto drugo. Može ti zi zaporijetit, ucjenit te, naredit!
Može tražit od tebe da glasaš pred njim da bude siguran da si glasao za onog koga on želi.
Može te i prebit ako nisi glasao po njegovoj želji (toga nema na biralištima).


Može i tražit da glasaoa umjesto tebe!
 
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 15:10   #13
Baš sam prije neki dan čitao članak o internetskom glasovanju u jednom Francuskom znanstvenom časopisu

Uglavnom su jako skeptični u vezi mogućnosti osiguranja sigurnosti postupka, nebugovitosti programa, kao i provjerljivosti (ponovno prebrojavanje), te su zaključili da je ipak bolje držati se klasične metode.

Ovdje treba POTPUNO zanemariti SEXY faktor (kako smo lijepi, pametni i napredniji od drugih) i samo se posvetiti praktičnoj strani pitanja.
Tragač is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 16:10   #14
Quote:
aRI.Stotel kaže: Pogledaj post
Pitanje je tajnosti glasovanja.
Ko sve može vidjet za koga glasaš.
Ona te taj može i nagovorit na nešto drugo. Može ti zi zaporijetit, ucjenit te, naredit!
Može tražit od tebe da glasaš pred njim da bude siguran da si glasao za onog koga on želi.
Može te i prebit ako nisi glasao po njegovoj želji (toga nema na biralištima).


Može i tražit da glasaoa umjesto tebe!
Ako bi se takve slučajeve oštro sankcioniralo, možda tajnost više i ne bi bila toliko bitna.
Makar vjerujem da bi se i donekle tajnost dala izvesti.
Tipa kod prijave dobiješ jedinstveni broji koji se ne može povezati s tobom.

Nešto ne štima, novo glasanje i nije toliko skupo
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 16:25   #15
Quote:
uskrsno kaže: Pogledaj post
ma svakako treba uvesti,pa zašto bi se oni iz mostara morali trošiti na put da glasaju dvaput
Oli nije izlet dobro organiziran?

Ove mi se implikacije nimalo ne sviđaju.
Sumnjam da je to dvostuko glasanje tako raširena pojava, mene više brine glasanje zombija (ljudi koje je moderna medicina proglasima mrtvima).
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 16:45   #16
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Oli nije izlet dobro organiziran?

Ove mi se implikacije nimalo ne sviđaju.
Sumnjam da je to dvostuko glasanje tako raširena pojava, mene više brine glasanje zombija (ljudi koje je moderna medicina proglasima mrtvima).
kada se dvostruko glasanje pribroji onima samo HDZ-u podobnima,koji se šalju u RH ućinak na stvarnu glasaćku situaciju je golem,
za polutanku je u predsjedničkim izborima došlo taman toliko glasova iz dijaspore(mostara) koliko je bilo potrebno da uđe u drugi krug.

ma rekli su mi ljudi kako se to vani radi gdje nema "gonga"

nakon glasanja zatvore biralište prebroje glasove a pošalju u RH samo one koji pašu HDZ-u,
i tako iz izbora u izbore,
i zato treba ukinuti glasanje dijaspore,kužim da su pomagali tokom domovinskog rata,ali sada se s njihovim glasovima manipulira
uskrsno is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 17:04   #17
Quote:
uskrsno kaže: Pogledaj post
kada se dvostruko glasanje pribroji onima samo HDZ-u podobnima,koji se šalju u RH ućinak na stvarnu glasaćku situaciju je golem,
za polutanku je u predsjedničkim izborima došlo taman toliko glasova iz dijaspore(mostara) koliko je bilo potrebno da uđe u drugi krug.

ma rekli su mi ljudi kako se to vani radi gdje nema "gonga"

nakon glasanja zatvore biralište prebroje glasove a pošalju u RH samo one koji pašu HDZ-u,
i tako iz izbora u izbore,
i zato treba ukinuti glasanje dijaspore,kužim da su pomagali tokom domovinskog rata,ali sada se s njihovim glasovima manipulira
Kakav izborni zakon ti predlažeš? Slobodno pridonesi toj temi.
Ja mislim da bi elektronsko glasanje pojeftinilo referendume, te bi kao švicarci mogli imati više demokracije (vladavine naroda).
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 17:12   #18
ma meni je cijela ta stvar apsolutno orwelska i skroz mi se uklapa u Sliku Svijeta koja nam slijedi


Quote:
Tipa kod prijave dobiješ jedinstveni broji koji se ne može povezati s tobom
e to to
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 18:35   #19
estonci su napravili tako da možeš više puta glasati, ali da se računa samo zadnji glas, kao neka zaštita.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 19:06   #20
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
estonci su napravili tako da možeš više puta glasati, ali da se računa samo zadnji glas, kao neka zaštita.
Onda najbolje da su izbori konstantni, pa da vlast ima onaj tko trenutno ima najviše glasova!!! Koliko bi tada trajale vlade kod nas? Dan? Dva?
Trazim_auto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:17.