Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2008., 23:19   #1
Njemački jezik - zašto?

Htio sam upisati neki strani jezik, bilo koji osim njemačkog, a engleski već znam. Druga sam godina faksa i mislio sam da je vrijeme da naučim neki drugi jezik, a ionako to volim. Međutim, ništa od toga jer mi otac ne želi plaćati "talijanski". Za njega postoji samo njemački. Meni se to ne čini u redu. Zar nije normalno da obožavam strane jezike, a da mi se njemački gadi? Zašto bih ga na silu učio?
LostForever is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 23:36   #2
jer nemas svoje "ja"?
tereza_7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 12:59   #3
Ne treba ti škola za strane jezike. A prema tome ni novac.
Ako imaš volju i dosta vremena, na netu možeš pronaći dosta izvora za samostalno učenje. Gramatiku, rječnik i najbitnije - izvornog govornika. Naravno to zadnje kad naučiš neke osnove. Ti njega / nju naučiš hrvatski ili engleski, a on / ona tebe talijanski. Korespondencijom preko maila vježbaš konverzacijski svakodnevni jezik.
I pritom ju / ga zamoliš da ti ispravi sve greške. A ti isto činiš za njega / nju.
I malo pomalo skupiš dovoljno znanja za neke malo veće pothvate poput praćenja RAI-a ili Mediaseta. Te usput, if you are lucky, stekneš novog prijatelja ili prijateljicu. =)
Mayul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 18:17   #4
Quote:
Mayul kaže: Pogledaj post
Ne treba ti škola za strane jezike. A prema tome ni novac.
Ako imaš volju i dosta vremena, na netu možeš pronaći dosta izvora za samostalno učenje. Gramatiku, rječnik i najbitnije - izvornog govornika. Naravno to zadnje kad naučiš neke osnove. Ti njega / nju naučiš hrvatski ili engleski, a on / ona tebe talijanski. Korespondencijom preko maila vježbaš konverzacijski svakodnevni jezik.
I pritom ju / ga zamoliš da ti ispravi sve greške. A ti isto činiš za njega / nju.
I malo pomalo skupiš dovoljno znanja za neke malo veće pothvate poput praćenja RAI-a ili Mediaseta. Te usput, if you are lucky, stekneš novog prijatelja ili prijateljicu. =)
Hvala. Mislim da sam dovoljno pametan da mogu i naučiti iz raznih knjiga, PONS-ovih tečajeva, interneta itd. Na taj način ne trebam ničije odobrenje.
LostForever is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 19:27   #5
Samo nemoj odustajat. A ako nešto zapne kod talijanskog ili bude nejasno, možeš i meni poslati PP pa možda mogu pomoć. =) Sretno s učenjem!
Mayul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 22:15   #6
a je ti stari .... Da meni jednog dana dijete veli da hoće učiti neki jezik bio bi presretan. a tvoj bude valjda sretniji da ne učiš ništa ako nije njemački. Ne mogu vjerovat. Ne znam kakva si osoba, ali ne možeš mu reći da ideš na njemački a odeš na talijanski? Ako ti stari ne špreha njemački kaj bu on znao kaj ti učiš.
I mislim da se jezici puno bolje uče na tečajevima nego samostalno. ako ništa drugo barem zbog komunikacije s učiteljem/icom i ostalim kolegama.
Johnny Boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 15:59   #7
ti očito ne voliš strane jezike, jer ne voliš teže jezike, mislin voliš ih,
al voliš ić linijom manjeg otpora, nisi pravi lingvist, jer pravi lingvisti znaju
baren jedan teži jezik, a talijanski može svak učit.

njemački je težak i mističan, zato ga manje ljudi vole.

al opet nije u radi to ako te otac tjera, to trebaš sam odlučit.
Melpina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 17:37   #8
Ma sviđa mi se francuski, ali to je još "dalje" od talijanskog po važnosti. Stvar je u tome što mi se gadi apsolutno sve u njemačkom jeziku, a buduči da znam i volim engleski, gadi mi se kad se na njemačkom neka riječ koja se isto piše u engleskom čita onako kako se piše, a i naglašavanje nekih glasova poput š, r, f itd... Mislim da je i francuski dosta težak, a meni je posebno zanimljiv upravo zbog toga.
LostForever is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 18:13   #9
Ljepota/ružnoća jezika je subjektivna. Meni je njemački baš lijep, a čuo sam puno jezika koji zvuče puno "egzotičnije" po izgovoru od njemačkog.
Talijanski jezik NIJE lagan, osim ako želiš naučiti osnove osnova, dovoljno za polovičnu komunikaciju. Slično je sa španjolskim, a i sa engleskim, kojega danas svi "znaju". Eh, da samo znaju kolko su u zabludi.
Ako počneš učiti njemački, pretrpi početak, jer što ćeš ga više znat to će ti biti bliži, a time i ljepši. Ako se možemo tako izraziti.

Jel ti je i hrvatski tolko ružan? Ipak ga govoriš, dok će nekom Kinezu ili Španjolcu vjerojatno zvučat ružno. Naravno, nekom Slovencu će zvučat ok. Možda, samo nagađam.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 13:02   #10
Možda ti je baš njemački odbojan zbog očeva pritiska da ga naučiš?
Vjerojatno bi ti u nekim drugim okolnostima čak bio drag.

Ali, zašto bi to bilo čudno? Isto kao da netko preferira vaniliju nad čokoladom. =)
I meni su uvijek bili draži romanski jezici od germanskih.
Uvijek sam radije posvećivala pozornost talijanskome, iako sam učila i njemački.
Odrasla sam na prostoru na kojem je talijanski imao puno većeg utjecaja tijekom povijesti.
A i doma se uvijek gledala talijanska televizija i slušale talijanske kancone. Također je jedan od prvih jezika što sam počela učiti. Meni je to jednostavno bilo prirodno da me vuče više nego ostali jezici s kojima sam došla u doticaj.

Quote:
talijanski može svak učit
Pretpostavljam da ti osobno tu tezu nikad nisi iskušala.
Ali baš naučiti. Onda tek napiši post. =)
Jer ja poznajem nekoliko ljudi koji su muku mučili s istim.

Zadnje uređivanje Mayul : 14.09.2008. at 13:55.
Mayul is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 10:07   #11
Stari ti ne da učiti?

Ako si druga godina faxa znači da imaš najmanje 21-22 godine, i ako ti stari još uvijek nešto brani to govori i nešto o njemu i tebi, punoljetan si od 18 i ako treba možeš učit svahili na dilalekte. Ne vidim gdje je problem, psim toga što je loše u njemačkom? Njemački je jedan od germanskih jezika i može između ostalog poslužiti kao baza za učenje drugih germanskih jezika engleskog i skandinavskih. Zašto bi uopće učio jezike, uči hrvatska narječja i dijalekte, ima ljudi koje uopće ne razumijem a Hrvati su i govore hrvatski.
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 16:05   #12
ako baš želiš znat ja znam i njemački i engleski, njemački još bolje,
ako baš očeš mogu ti napisat post na njemačkom, usto učim francuski još.

pod "svak može učit talijanski" san mislila da su romanski jezici puno lakši,
to mislim na većinu, ne na manjinu, jer pitaj bilo kojeg lingvista isto će ti tako
odgovorit.

neki ljudi kojima loše ide npr. talijanski, još teže će znat npr. ruski ili njemački,
gramatika u talijanskom je teška za neke (npr. meni nije), al izgovor je definitivno
puno lakši, usporedi npr. težu talijansku riječ npr. abbraccio, francusku težu riječ caoutchutee
i težu njemačku riječ npr. Ratsversammlung ili Beurteilen.

Primjetit češ dok budeš čitala ove riječi, kako se razlikuju po težini izgovora, po meni je ovdje
francuska riječ najteža.
Melpina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 16:20   #13
jedino na hrv. jos moras poraditi..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 17:10   #14
Duhovit si.

na hrvatskom ne triban poradit, jer npr. neću sad kad dođe
litna sezona prićat sa turistima hrvatski ili japanski, razumite
šta oću reć.
Melpina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 21:43   #15
Hrvatski ti je materinji jezik. Ako ne znaš napisati dopis bez gramatičkih pogrešaka na svom vlastitom jeziku, koja bi ti turistička agencija dala da ga pišeš na stranom? Ja prva ne bih, a struka mi je inače turizam.

Napisala si da znaš njemački i engleski.
Ne vidim nigdje da govoriš i talijanski.
Stoga, mislim da nisi kompetentna suditi o njemu.

Quote:
neki ljudi kojima loše ide npr. talijanski, još teže će znat npr. ruski ili njemački,
Ne mora značiti. Koliko slučajeva znam da su ljudi lakše savladavali njemački nego engleski ili talijanski. Ovisi o osobi koliko je zainteresirana za pojedini jezik i koliko je truda spremna uložiti. Nemoj kreirati predrasude prema nečemu što ne poznaješ i nisi sama iskusila.

Dohvati se gramatike i baci se na učenje. Ali prije toga se baci i na onu sivu. Trebat će ti. Ako ga savladaš bez problema i proparlaš na njemu u relativno kratkom roku, skidam kapu. =) Tj. obruč. Ne posjedujem kape. =P
Mayul is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 17:21   #16
Više meni vridi znat jedan njemački nego talijanski koji većina ljudi lakše
svladava, uvik je bolje znat i učit teži jezik nego nešto laganije.

Već kako san rekla, gramatika je teža, al akcenti u nekom jeziku, npr.
francuskom su puno teži nego u talijanskom. to šta su neki ljudi lakše
svladavali njemački nego npr. engleski to znan, al ja govorin za većinu,
ovo šta si ti rekla to je mala manjina.

btw.ne mislin radit u turističkoj agenciji, a osim toga, hrvatski jezik znam, sad ono
meko ili tvrdo c je već lakše naučit, nego npr. the simple aspect ili
modal auxiliary verbs.

Osim toga šta će mi talijanski ako znan njemački i engleski.
I usto neman ništa protiv talijanskog, lip jezik i sve, samo kažem
da je lakši za većinu talijanski nego npr. francuski ili mađarski.
Melpina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 17:23   #17
NIje da se tu nešto hvalin, al kad već oćeš da ti sve objasnim.
Melpina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 11:18   #18
Draga, cijenim tvoj trud da ti to meni objasniš, ali nažalost mislim da ova rasprava nikuda ne vodi. =) Jer očito ne čuješ ono što ja tebi pokušavam objasniti:

"Nemoj kreirati predrasude prema nečemu što ne poznaješ i nisi sama iskusila."

Nije da ne znam o čemu govorim. Učila sam i engleski i njemački i talijanski.
Kad budeš mogla izgovoriti prethodnu rečenicu, nastavit ćemo raspravu.
Baš bi me zanimalo kako bi savladala talijanski. =)

Quote:
sad ono meko ili tvrdo c je već lakše naučit
Onda nauči. Trebat će ti.
Mayul is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 20:11   #19
učila san i talijanski i imala san ga 5 u osnovnoj.

i neman nikakve predrasude, jer nisan tip
osobe koji samo kritizira, više bi rekla da
san samokritična.

btw. talijanski bi ja sama brže svladala nego ti njemački.
bez uvride. :mig
Melpina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 12:39   #20
ali većinu ljudi koje pitam njemački jezik im se gadi dok im je engleski zakon!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:02.