Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2011., 22:12   #1
Trafostanica na posjedu

Neznam kako bih zapoceo ovo sve, ali evo da pokusam ovako. U dvoristu obiteljske kuce davne 78' godine sagradena je trafostanica. Sve do prije nekoliko mjeseci bili smo uvjereni da je nad tim zemljistem pravni vlasnik netko drugi (HEP, drzava). Jedan telefonski razgovor te sastanak s zaposlenikom HEP-a nas je sokirao. Do trafostanice je trebalo kopati i polagati visokonaponski kabel. HEP je pripremio ugovor u kojem jasno stoji da zele kopati na nasem zemljistu te da to mogu napraviti samo uz nasu suglasnost.Na upit zasto ugovor kad je to ionako njihovo, zaposlenik nam pokaze izvadak iz katastra na kojem jasno pise da smo vlasnici zemljista na kojem je izgradena TS. U meduvremenu je otac umro i sve nekretnine i zemljiste je prebaceno na majku i mene. Molio bih savjet sto dalje i kakva su nasa prava u utvrdivanju posjedovanja nad TS, odnosno pravo na zemljiste na kojem je izgradena TS.
__________________
nije dan ako nije poceo .ebeno lose
xenomorph is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 08:27   #2
Prije svega, moraš angažirati ovlaštenog geodetu, koji će obaviti mjerenja, kako bi uopće točno utvrdio, što je i točno tvoje.
Nakon toga možeš se pokušati dogovoriti s HEP-om da isele trafostanicu. Podsjećam da te da HEP ima pravo posjeda, bez obzira na tvoje vlasničko pravo, stoga ćeš ga morati vlasničkom tužbom iseljavati.

Ovo prvo ti je sigurno, a ovo drugo će ti bolje objasniti neki pravnik.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 09:24   #3
Sibenska elektra je sagradila trafostanicu na nasem imanju i nisu nas pitali za nista
samo su nam urucili pare kako su oni procijenili da to vrijedi

bila je ok cijena naspram koliko cujem sta drugima rade
nisu uzeli u obzir da ko bi kupio polije tu zemlju s trafostanicom u blizini ali uspili smo na kraju prodat fala bogu
evo cisto jedno iskustvo,da znas
__________________
Kužim sve. Za sitne pare. - Ako je piti problem,problema nema
Kuzerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 14:16   #4
A šta sa stupom za telefon koji je nasred dvorišta? Imamo pravo tražiti neku naknadu od T-coma?
mimic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 07:06   #5
Quote:
mimic kaže: Pogledaj post
A šta sa stupom za telefon koji je nasred dvorišta? Imamo pravo tražiti neku naknadu od T-coma?
Predajte im pisani zahtjev da stup i žice maknu.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 08:43   #6
Quote:
xenomorph kaže: Pogledaj post
Neznam kako bih zapoceo ovo sve, ali evo da pokusam ovako. U dvoristu obiteljske kuce davne 78' godine sagradena je trafostanica. Sve do prije nekoliko mjeseci bili smo uvjereni da je nad tim zemljistem pravni vlasnik netko drugi (HEP, drzava). Jedan telefonski razgovor te sastanak s zaposlenikom HEP-a nas je sokirao. Do trafostanice je trebalo kopati i polagati visokonaponski kabel. HEP je pripremio ugovor u kojem jasno stoji da zele kopati na nasem zemljistu te da to mogu napraviti samo uz nasu suglasnost.Na upit zasto ugovor kad je to ionako njihovo, zaposlenik nam pokaze izvadak iz katastra na kojem jasno pise da smo vlasnici zemljista na kojem je izgradena TS. U meduvremenu je otac umro i sve nekretnine i zemljiste je prebaceno na majku i mene. Molio bih savjet sto dalje i kakva su nasa prava u utvrdivanju posjedovanja nad TS, odnosno pravo na zemljiste na kojem je izgradena TS.

Ovo sad govorim opcenito, a poslije cu rec nesto koknretno jer sam imao nekih iskustava.

Znaci, prije su se neki objekti HEP-a gradili na usmenu suglasnost vlasnika čestice i sva takva gradnja isla je u smislu: "ma stavljaj stupove di god oces, samo da selo cim prije dobije struju". karikiram, ali razumijes sta zelim rec. jer je ljudima bilo u interesu da se infrastruktura (bilo koje vrste) cim prije izgradi.. danas naravno sve to ide malo drugacije.

sto se tvog slucaja tice, ako pise na izvatku da si ti vlasnik zemlje, onda tako i je.. ali to naravno ne znaci da je trafostanica tvoja, nego jednostavno HEP tu ima svoj objekt koji ima pravo koristit jer je jednom netko dozvolio da se on izgradi na toj zemlji.
Ti naravno isto tako mozes koristit svoje zemljiste, naravno u skladu sa svim zakonima koji reguliraju to sta ti vec tu zelis.. (tu mislim da im ne smijes sprijecit pristup objektu i tako neke stvari).
E sad, oni su dosli kod tebe jer bi gradili novi kabel (logicno, jer ipak s vremenom dolaze novi potrošači, a i stari troše sve vise) i tu postoji nekoliko opcija:
1)možes potpisat taj ugovor, HEP ce doc postavit kabel i otic.. Iz tvoje perspektive ce bit kao da nikad nisu ni bili tu.
2)možes im rec da ces potpisat ugovor uz neku naknadu. to ce onda oni odlucit.. mozda ce kaj dat, mozda nece.. ovisi o puno stvari. samo se nemoj nadat da ce se to radit o nekim velikim ciframa jer ipak se tu radi 'samo' o kabelu
3) mozes ne potpisat ugovor. u tom slučaju.. ako si stvarno čvrsto tako odlučio, HEP će, ili pokušati promijeniti trasu kabela da ne ide kroz tvoju zemlju (sto je vrlo malo vjerojatno, vjerojatno i nemoguće u tvom slučaju) ili ce ici na postupak izvlaštenja (sama riječ 'izvlastiti' ti govori ocemu se tu radi).. to je sudski proces kojim HEP dokazuje da je taj kabel, ajmo rec, od društvenog interesa (a tebi ne stvara veliku štetu... ili mozda da??) pa na kraju ipak dobe dozvolu da ga izgrade.

Ima jos stvari koji nisam napisao da ne bude preopsirno, ali ako te jos sta zanima, pitaj. I neka me slobodno neko ispravi ako sam sta krivo napisao.
daim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 14:05   #7
Quote:
daim kaže: Pogledaj post
sto se tvog slucaja tice, ako pise na izvatku da si ti vlasnik zemlje, onda tako i je.. ali to naravno ne znaci da je trafostanica tvoja, nego jednostavno HEP tu ima svoj objekt koji ima pravo koristit jer je jednom netko dozvolio da se on izgradi na toj zemlji.
...
I neka me slobodno neko ispravi ako sam sta krivo napisao.
Ja bih napomenula kako prvi dio nije točan. Vlasnik čestice ispod objekta JEST vlasnik objekta. Ako nije sad, postat će kad se srede zemljišne knjige i izvrše sjedinjenja.

Nama se to dogodilo u susjednoj državi, sad EU. Isti slučaj - nekad je netko našao zgodno mjesto na pašnjaku koji se nije koristio i izgradili su BEZ IKAKVOG PITANJA trafostanicu.

Sada je ta trafostanica naše vlasništvo. Čestica je naša, na čestici je građevina - naše vlasništvo, a kad uđemo u opis građevine piše trafostanica
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 08:46   #8
Od samog pocetka mi je bilo jasno da je jedna od drzavnih institucija vlasnik gradevine, medutim iako su oni vlasnici gradevine ja sam i dalje vlasnik zemljista. Dakle u pravilu bih trebao traziti obestecenje za navedeni period?
__________________
nije dan ako nije poceo .ebeno lose
xenomorph is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 08:57   #9
Ja imam na rabu u vrtu trafostanicu. Daj boze da ju imam svugdje, tipa na vikendici, gdje mi je nazalost struja bez opterecenja 206V

Ne trazite kruha preko pogace, ljudi

Inace, za ovu nasu su isplatili dio vrta, ali u idealnom dijelu, pa je Grad Rab sad upisan na nekih 4/20 (ili 4/40, nisam sad tocno siguran).
__________________
Triput mjeri, jedanput rezi.
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 09:32   #10
Quote:
xenomorph kaže: Pogledaj post
Od samog pocetka mi je bilo jasno da je jedna od drzavnih institucija vlasnik gradevine, medutim iako su oni vlasnici gradevine ja sam i dalje vlasnik zemljista.
Da li si provjerio vlasnicki list građevine? pročitaj moj post, JA sam vlasnik trafostanice.

Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Ne trazite kruha preko pogace, ljudi

Kruha preko pogače?

O, neću ja ništa takva tražit. JA sam vlasnik trafostanice a očito njima treba, pa eto, možda možemo naći kakvo rješenje na obostrano zadovoljstvo :raspa

Meni je savršeno jasno da neću moć postić ne znam kakvo čudo, jer ako se budem trzala jednostavno će me izvlastiti, ali ne dopuštam da tek tako to ide. Nikad nikog nisu pitali a kamoli dobili dopuštenje da trafostanicu izgrade na našoj zemlji. I još je sad po zemljišnim knjigama naša. Zar bih trebala šutjeti?
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 13:59   #11
Evo, odmah cu se ograditi da nista ne tvrdim ali imam mišljenje..

Dakle, ja vjerujem da si ti vlasnica trafostanice o kojoj pricas ALI:

moraš uzeti u obzir da je bitno kada i pod kojim uvjetima (zakonima) je sagrađena trafostanica.. ova je građena prije više od 30 g sto nikako nije isto kao da se gradi danas. još veliš da je ta tvoja u jednoj od zemalja EU (možda je baš to presudno).. Nije sve crno-bijelo.
Evo ti jedan primjer.. Imaš HEP-ov kabel koji prolazi kroz niz zemljišta različitih vlasnika.. I sad, ne otkupljuje HEP, od svakog vlasnika, dijelove tih čestica u onoj mjeri u kojoj prolazi njihov kabel.. nego potpisuje sa vlasnikom zemljišta ugovor o ustanovljenju služnosti kojim vlasnik dozvoljava postavljanja kabela na svom zemljištu. Služnost u tom slučaju obuhvaća postavljanje kabela, korištenje i još neka prava koja pišu u nekom od zakona. Znači tu imamo HEP-ov kabel na privatnom zemljištu, a kabel i dalje nije vlasništvo od tog vlasnika zemljišta.

Po meni, što se tiče trafostanice, se nema kaj tražit osim ako je ona ileglano izgrađena.. A sto se tice ovog novog kabela koji bi HEP postavio sam napisao u prethodnom postu.. POZ!
daim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 21:52   #12
slično slično

Zvali su me po 2. put za ""nepotpuno izvlaštenje"
u službi za imovinsko pravne poslove, valjda županije..

I sad..izgradili su trafostanicu 1964. i kuće i ostalo. Naslijedio sam to prije dvije godine.

Pravnica elektro.. ne želi platiti za služnost preko zemljišta. Jer su oni to platili. Odnosno platio je Narodni Odbor. Kojeg je naslijedila Općina. Tako da ona nema dokaz da je plaćeno. Nemam ni ja. Čestica je na nas /preostale/.

Ženska se prijeti da će donijeti građevinsku dozvolu na kojoj piše da je izdata temeljem toga da je to zemljište kupljeno. I da je to dokaz da je čestica njihova.

I ako im ne damo tabularnu izjavu, dati će nas na sud/ ništa drugo ne može /, a da na sudu automatski presuđuju u njihovu korist jer da građevinsku ne bi dobili ( 1964) da nisu vlasnici zemljišta. Nisam pravnik, znam da pravo nema logike...pa pomozite savjetom.Dobio sam poziv 30.11...ostali nasljednici naravno oglušuju , ko i obično..
ni ziv ni mrtav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 13:50   #13
Meni se čini da se HEP-ova pravnica malo bavi zastrašivanjem. Ne kužim neke stvari, HEP se poziva na to da je Opčina platila naknadu za zemljište, a nijedna strana nema dokaza o tome. Kakve veze imaju HEP i općina, ako i jest plaćeno u vrijeme socijalizma, opet je sumnjivo?
Kako može dobiti građevinsku dozvolu s naznakom da je zemljište kupljeno? Je'l ne mora opet stajati od koga je kupljeno? Kako ta čestica stoji u katastru, na koga se vodi? Građevinska dozvola nije dokaz niti može biti da je netko vlasnik nečega. Vlasništvo se dokazuje katastarskim i gruntovnim izvatkom.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 17:05   #14
nastavak

katastarska čestica se vodi na nas. Hep -pravnica kaže : sudska je praksa da ako postoji građevinska dozvola, presuđuje se da je i zemljište kupljeno. Jer nije bilo moguće dobiti građevinsku ako zemljište nije bilo kupljeno. Jer u građevinskoj navodno stoji da je dobivena temeljem isprave o vlasništvu zemljišta. Koje je dobiveno odlukom nekoga jer tako treba. A onda je Narodni odbor isplatio bivše vlasnike , po njihovoj cijeni...

Narodni odbori ne postoje više. Naslijedila ih je Općina. Nema Odluke, nema dokaza o plaćanju.

HEP ima građevinsku dozvolu, tako kažu. Postoji i trafostanica.

Eto..tako je stanje stvari. S tim da se ne dam zastrašiti. Zatražiti ću vraćanje u prethodno stanje, jer tamo je broskva najbolje uspjevala...ali u Rijeci je SDP od 1946...mogla bi me zadesiti fojba ili "ronjenje" u sredini KVARNERA...
ni ziv ni mrtav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 17:22   #15
Jedan od dokaza koji se traže za izdavanje građevinske dozvole je "dokaz da investitor ima pravo graditi"(pogledaj Zakon o prostornom uređenje i gradnji), odnosno, katastarski ili gruntovni izvadak, ugovor o kupoprodaji ili sl. Ako su legalno dobili građ. dozvolu tada bi ili opčina ili oni sami trebali imati nešto od navedenog i sve tvoje pada u vodu, zato me čudi da oni to ne izvuku i završe priču(naravno, osim ako nemaju).

Što ti zapravo želiš, da premjeste trafostanicu, isplatu odštete ili nešto treće?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 18:52   #16
trafo u vrtu

Oni bi trebali u srijedu dostaviti građevinsku dozvolu iz arhive grada/županije. Zato je zakazano ročište. Ništa drugo nemaju. Osim trafostanice.Kako su oni to riješili 1964 ne znam što se tiče papira. U praksi došli buldožerom i rušili.

U svakom slučaju, ako je to njihovo, nikom ništa, tj. meni šipak.
Ako nije njihovo , idu u izvlaštenje. Tako oni razmišljaju.

E sad je pitanje, da li građevinska automatski znači da je zemljište kupljeno, tj. da sudska praksa automatski doznačuje zemljište njima, jer je za te objekte onda bilo uobičajeno da zemlju oduzme Narodni Odbor i isplati po ondašnjem zakonu.

E sad pitanje je ako oni nemaju dokaza da je plaćeno, hoće li oni dobiti i na sudu ?

I da, iz principa bi novac, makar za 20 m2 podijeljenog na nas par ne mogu baš nešto očekivati, ne ?

Za prijašnje djelomično izvlaštenje na drugoj parceli dobio sam 70 kuna. Super !

Ali ako ih mogu zajebavati...zajebavat ću ih do kraja, i preko toga !
ni ziv ni mrtav is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 09:21   #17
Daj nas malo apdejtaj, kako je završio slučaj trafo?
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 09:52   #18
nastavak

HEP je predočio neku građevinsku dozvolu..od suvlasnika sam bio samo ja prisutan / naravno.../...HEP ne popušta...oni su to platili...oni nikome neće platiti služnost itd. itd. Čeka se da ostali suvlasnici daju svoju izjavu...pa će se onda u upravnom postupku donijeti Rješenje...znači za cca 4-6 mjeseci.

Hoće li u međuvremenu HEP pokrenuti sud za uknjiženje vlasništva, vidjet ćemo..

Ovdje je specifična situacija...90-91 kad su lokalni moćnici /naši budući ministri i potpredsjednici vlade, za koji dan/ knjižili nekretnine na Grad i sebe i svoje, bacali su dokumentaciju da se to uknjižavanje ne bi moglo osporiti...tako da je USPUT bačena i ta dokumentacija da su Narodni odbori kao nas obeštetili ( nemam ni ja taj papir, ako je toga bilo ). Uglavnom Narodni odbor sa domaćim govnom Pa...tićem je te čestice dao HEP, gp ovom, gp onom..ko god je pitao. JER JE SVE BILO NJIOVO..

Uglavnom..situacija je : lišo bez punti..
ni ziv ni mrtav is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 14:02   #19
da ne otvaram novi topic,molim savjet,nastavno na trafo stanicu.
Na nasem zemljistu nalazi se trafo stanica,ali od INE s obzirom da je nekad bila busotina koja godinama ne radi,ali trafo stanica radi vec cca 40 godina.
Prije par dana dosao je covjek iz INE,te nam je dosao ponuditi slijedece:
On ne zeli ulaziti u proslost bla,bla,bla jer nekad je prije bila komasacija,i navodno je Ina placala naknadu nama,zbog toga sto je stanica na zemljistu,no nitko nikad nije platio.Sada INA nudi naknadu na način da nam plati zaostatke za tri godine unazad (navodno po zakonu ne mogu platiti beskonacno u proslost) i nude nam naknadu unaprijed za 5 godina,ali onda se odricemo bilo kakvih potrazivanja prema INI.to su novci za plakanje 91kn/godisnje,.Znaci oni nam daju zaostatke 3x91 kn i 5x91 kn,da nas otkantaju.ili ako zelimo 91 kn godisnje svake godine do beskonacnosti.
Pitanje:da li mozemo potrazivati dugovanja zadnjih 40 tak godina cca?
Nastavno,na drugom zemljistu imamo naftne cijevi,i na toj cestici imamo dozvolu za gradnju,ali smo se morali maknuti 5 metara sa svake strane od cijevi gdje su nam zabranili gradnju jer je busotina aktivna.Da li tu mozemo traziti kakvu naknadu s obzirom da se na tom mjestu nemoze nista graditi?
gaultier is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 12:35   #20
trafostanica na posjedu

poštovani, zanima me je li moguće zabraniti gradnju trafostanice na posjedu?
david-007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:04.