Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2014., 12:23   #141
jesi od prvog dana drkao po UBRZANJU?
tko o čemu, ti o ubrzanju i snazi...: ti pričaš o 0-100 i o 60-100 km, o tome tko prije....

a sad nešto potpuno drugačije, sad ćemo izdrkavati sve oko sebe sa BRZINOM.
zašto bi dijelio put na tri etape? ako je u pitanju prijeđeni put onda su etape nebitne.
jučer si nas jebal sa 13 sekundi, sad podjebavaš sa putovanjem od 6 sati.

halo!!!! genije!!!! čitaš????
što imam PROSJEČNO ubrzavati? kakvo jebeno prosječno ubrzavanje?
koju tropičku materinu izmišljaš stvari u ovom bezuspješnom batrganju dokazivanja da ipak nisi najgora neznalica ovdje, da možda ipak nisi na intelektualnoj razini sobne lampe.

odluči se. ili hoćeš o brzini, pa je bitna stavka i prijeđeni put, ili ćemo o ubrzanju, pa preijeđeni put nema nikakve veze.
uključi pomoćni mozak pa nađi definiciju ubrzanja. jesi? jel vidiš igdje prijeđeni put?
I wonder is offline  
Old 07.01.2014., 12:27   #142
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
boli me kurac da li si ti povremeno na AC ubrzavo 80-120 za 5 sekundi, da li si ubrzavo 60-100 za 2 sekunde na magistrali pretičući nekoga
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
dakle, kao prvo, PO MILIONITI put govorimo o ubrzanju 0-100 ili 60-100 km/h
I wonder is offline  
Old 07.01.2014., 12:33   #143
Bošnjo;

boli me kurac da li si ti povremeno na AC ubrzavo 80-120 za 5 sekundi , da li si ubrzavo 60-100 za 2 sekunde na magistrali pretičući nekoga

gdje je najveći moment? Pusti brzinu, tikveš bukveš

Zadnje uređivanje cincinšpula : 07.01.2014. at 12:34. Reason: f
cincinšpula is offline  
Old 07.01.2014., 12:51   #144
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post


i u kojoj jedinci mjere se izražava to ubrzanje ??????
Bošnjo 44 is offline  
Old 07.01.2014., 12:55   #145
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
jesi od prvog dana drkao po UBRZANJU?
tko o čemu, ti o ubrzanju i snazi...: ti pričaš o 0-100 i o 60-100 km, o tome tko prije....

a sad nešto potpuno drugačije, sad ćemo izdrkavati sve oko sebe sa BRZINOM.
zašto bi dijelio put na tri etape? ako je u pitanju prijeđeni put onda su etape nebitne.
jučer si nas jebal sa 13 sekundi, sad podjebavaš sa putovanjem od 6 sati.
jesam,i cijelo vrijeme je glavna priča oko toga gdje je bolje ubrzanje, na rpm gdje je najveći Nm ili KS
a onda si ti skrenuo priču i počeo drkat oko ubrzanja za pojedine stepene prenosa
Bošnjo 44 is offline  
Old 07.01.2014., 13:14   #146
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post


i u kojoj jedinci mjere se izražava to ubrzanje ??????
m/s2.
metara u sekundi na kvadrat.

NA KVADRAT. odnosno, nema puno veze sa metrima u sekundi koji su mjera za brzinu.
ne mjeriš dosadašnju brzinu. nije te briga da li putuješ brzinom od 2 m/s ili 250 m/s jer za ubrzanje nije ni važno.

važno je jedino da li se sada krećeš brzinom većom nego sekundu prije. razlika te dvije brzine je ubrzanje.
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
jesam,i cijelo vrijeme je glavna priča oko toga gdje je bolje ubrzanje, na rpm gdje je najveći Nm ili KS
a onda si ti skrenuo priču i počeo drkat oko ubrzanja za pojedine stepene prenosa
da, stupnjeve prijenosa smo morali ubaciti u priču jer ti nebi shvatil grafove ni da crtani film snimimo o tome.
stoti pokušaj: SNAGA motora i snaga na kotaču su iste.
pri 2 000 okretaja u I stupnju mjenjača šalješ na kotače 50 KS, pri 2 000 okretaja u III stupnju šalješ na kotače 50 KS. na kotaču je UVIJEK tih 50 KS i ne može na kotaču biti više snage nego što je motor isporučio.

a ipak, tih 50 KS različito ubrzavaju. mora da je nešto drugo u pitanju za ubrzanje kad 50 KS nisu isti tu i tamo.

definiciju ubrzanja si zaboravil napisati?
onih 0,43g ubrzanja u I stupnju mjenjača si zaboravil?
sve grafove na kojima je prikazana vučna sila ne vidiš?
kolko dokaza još treba da sam sebi priznaš koliko si neuk?
I wonder is offline  
Old 07.01.2014., 13:22   #147
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post


i u kojoj jedinci mjere se izražava to ubrzanje ??????
Metar kroz sekunda NA KVADRAT.

Momak, brkas brzinu s ubrzanjem cijelo vrijeme.
Ajde probaj nesto shvatiti i nauciti iz onoga sto ti ljudi kojima je to struka pokušavaju reci. Maksimalnu snagu/masi mozes načelno shvatiti kao broj kojim se pokušavaju opisati performanse auta, ali u pozadini je puno vise toga i to ti neki ovdje već danima pokušavaju objasniti.
delta11 is offline  
Old 07.01.2014., 13:28   #148
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
m/s2.
metara u sekundi na kvadrat.

NA KVADRAT. odnosno, nema puno veze sa metrima u sekundi koji su mjera za brzinu.
ne mjeriš dosadašnju brzinu. nije te briga da li putuješ brzinom od 2 m/s ili 250 m/s jer za ubrzanje nije ni važno.

važno je jedino da li se sada krećeš brzinom većom nego sekundu prije. razlika te dvije brzine je ubrzanje.

da, stupnjeve prijenosa smo morali ubaciti u priču jer ti nebi shvatil grafove ni da crtani film snimimo o tome.
stoti pokušaj: SNAGA motora i snaga na kotaču su iste.
pri 2 000 okretaja u I stupnju mjenjača šalješ na kotače 50 KS, pri 2 000 okretaja u III stupnju šalješ na kotače 50 KS. na kotaču je UVIJEK tih 50 KS i ne može na kotaču biti više snage nego što je motor isporučio.

a ipak, tih 50 KS različito ubrzavaju. mora da je nešto drugo u pitanju za ubrzanje kad 50 KS nisu isti tu i tamo.

definiciju ubrzanja si zaboravil napisati?
onih 0,43g ubrzanja u I stupnju mjenjača si zaboravil?
sve grafove na kojima je prikazana vučna sila ne vidiš?
kolko dokaza još treba da sam sebi priznaš koliko si neuk?
ja sam hobista, ali i kao takav, sjebem te, tako da si ti neuk
ubrzanje se iskazuje u SEKUNDAMA
pa kaže 0-100 auto je brzo 13 sec
60-100 10 secundi
nikakvi metri u sekundi i kurci-palci kojih si se dobavezo ko pijan plota

dakle ČISTE SEKUNDE koliko je autu trebalo da od 0 dođe 100 km/h

ponovo dok ti ne uđe

Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
Clio
pri 60 km/h, početnoj brzini za ubrzanje 60-100
u II brzini je na 4000 rpm 52 Ks i 194 Nm (rpm je PREŠAO zonu na kojem ima najveći Nm, na 3500)
pritiskanjem gasa i povećanjem rpm dolazi se do maximalne brzine od 82 km/h u II brzini pri čemu je na 5500 rpm snaga PORASLA na 75 KS a jebeni Nm OPAO !!!! na 178 Nm
pa TI meni sad reci dakle, da li je ovo ubrzanje 60-82 km/h obavljeno u II brzini sa 4000-5500 rpm rezultat povećanja snage (sa 52 KS na 75 KS) ili je rezultat Nm koji je jebeno opadao (sa 194 na 178)
Bošnjo 44 is offline  
Old 07.01.2014., 13:33   #149
Kako vam se da gubiti vrijeme na trolla (nadam se da se samo glupira)?
Daj ti Bošnjo, ako se ne zezaš, prvo googlaj što je ubrzanje (akceleracija). Evo ti sa wolfram alphe, ako nikom ne vjeruješ onda ćeš valjda njima, piše ti koja je mjerna jedinica: http://goo.gl/rBWSO1
Sad miješaš vrijeme i ubrzanje...
MRelec4 is offline  
Old 07.01.2014., 13:44   #150
ti ga nazovi kurcom ako hočeš, ali je cijelo vrijeme moja poenta bila na "kurac" (novi naziv) od 0-100 i 60-100 i koji se izražava u sekundama
i da li se taj kurac postiže bolje= s manje sekundi, pri rpm u kojem je najveći Nm ili u rpm na kojem je najveća snaga
jednostavno, zar ne ?
Bošnjo 44 is offline  
Old 07.01.2014., 13:46   #151
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
ja sam hobista, ali i kao takav, sjebem te, tako da si ti neuk
ubrzanje se iskazuje u SEKUNDAMA
pa kaže 0-100 auto je brzo 13 sec
60-100 10 secundi
nikakvi metri u sekundi i kurci-palci kojih si se dobavezo ko pijan plota

dakle ČISTE SEKUNDE koliko je autu trebalo da od 0 dođe 100 km/h

ponovo dok ti ne uđe
Ne.

Ubrzanje od 0 do 100 km/h (28 m/s) za 13 s je 2.15 m/s^2.

Zadnje uređivanje mrachni hajduk! : 07.01.2014. at 14:22. Reason: zaboravio napisati za koliko sekundi
mrachni hajduk! is offline  
Old 07.01.2014., 13:52   #152
Nemojte samo ključat temu.

Neka tema fino pokaže zašto je bitno završiti osnovnu školu.

"ovo auto postiže, ovo auto ide, ovo auto...", mislim da je već tu jasno o čemu se radi

A tek razlika između brzine i ubrzanja...
Monday Morning is offline  
Old 07.01.2014., 13:53   #153
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
ja sam hobista, ali i kao takav, sjebem te, tako da si ti neuk
ubrzanje se iskazuje u SEKUNDAMA
pa kaže 0-100 auto je brzo 13 sec
60-100 10 secundi
nikakvi metri u sekundi i kurci-palci kojih si se dobavezo ko pijan plota

dakle ČISTE SEKUNDE koliko je autu trebalo da od 0 dođe 100 km/h

ponovo dok ti ne uđe
Nitko nije toliko glup. Dakle, troll. Moderatori gdje ste?
delta11 is offline  
Old 07.01.2014., 14:20   #154
Quote:
mrachni hajduk! kaže: Pogledaj post
Ne.

Ubrzanje od 0 do 100 km/h (28 m/s) je 2.15 m/s^2.

nađi mi ijedan link, ijedan auto-magazin ili bilo koji kurac-palac
gdje u PERFORMANSAMA auta pišu te gluposti
ili stoji ACEELRATION 0-100 13 sec

Bošnjo 44 is offline  
Old 07.01.2014., 14:23   #155
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post

nađi mi ijedan link, ijedan auto-magazin ili bilo koji kurac-palac
gdje u PERFORMANSAMA auta pišu te gluposti
ili stoji ACEELRATION 0-100 13 sec

Auto magazini s tehnikom imaju veze koliko i zenske revije s kemijskom industrijom.

Ako hoces razgovarati o tehnici onda koristi nedovosmislene tehnicke izraze.

S obzirom na kulturu izrazavanja cisto sumnjam da ti tvoje obrazovanje to omogucuje. Ako se varam, razuvjeri me.

U svakom slucaju, pametan covjek se ne mijesa u stvari koje ne razumije.
mrachni hajduk! is offline  
Old 07.01.2014., 14:25   #156
to nije magazin, čak link koji je wonder postavljo
http://www.cars-data.com/en/
PONAVLJAM, nađi mi ijedan jebeni link na čitavom jebenom interentu gdje će za PERFORMANSE auta pisati tvoje gluposti

inače za brzinu piše TOP SPEED, tako da ACCELERATION znači tačno UBRZANJE
Bošnjo 44 is offline  
Old 07.01.2014., 14:32   #157
Pokazi ti meni bilo koji graf, znanstveni rad, proracun ili relevantnu tehnicku specifikaciju koja nije reklamna brosura gdje se ubrzanje izrazava u sekundama. Za bilo sto, ne samo za automobile.
mrachni hajduk! is offline  
Old 07.01.2014., 14:42   #158
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
ja sam hobista, ali i kao takav, sjebem te, tako da si ti neuk
ubrzanje se iskazuje u SEKUNDAMA
a s čime mjeriš vrijeme?
mislim, u kojim jedinicama?
I wonder is offline  
Old 07.01.2014., 14:51   #159
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post

nađi mi ijedan link, ijedan auto-magazin ili bilo koji kurac-palac
gdje u PERFORMANSAMA auta pišu te gluposti
ili stoji ACEELRATION 0-100 13 sec
a kome da pišu kad ni ti, veliki stručnjak, ne možeš u deset dana shvatiti o čemu se radi?
kome?

jašiš po avetima preponosan da shvatiš kolko si ustvari neuk.
i da auto kuće napišu da auto ima ubrzanje od 2,15 m/s2 ni to ne bi bila istina jer ne vrijedi za cijelo područje rada motora, odnosno vrijedi SAMO za ubrzanje iz mjesta do 100 kmh.

da se mjeri ubrzanje do 120 kmh, i brojke bi bile drugačije.
ali kad ubrzanje mjeriš u sekundama a mjenjač je beskorisni pičkin dim na autima, onda se ni ne čudim da netko dođe do ovako geeeeeenijalnih zaključaka.
I wonder is offline  
Old 07.01.2014., 14:59   #160
Sad više nisam siguran u to da dečko (16 godina max) trola. Nekako mi se čini da je obrazovni sustav u Bosni jednako sjeban kao i ovaj Jovanovićev. Baš je zanimljivo pratiti temu. Prvo mi je bilo muka, sad mi je postalo zabavno.

Nadam se da neće pasti lokot

@Bošnjo (usput, sramota si za Bosnu, poznam puno Bosanaca i uglavnom se radi o ljudima u prosjeku bistrijim od mojih "purgera"), podsjećaš me na anegdotsku studenticu medicine koja je na ispitu iz anatomije odgovarala o penisu pa je navela da ima i kost. Profesor joj je rekao da je sve uglavnom dobro navela, ali da joj se za kost ipak samo učinilo.

Nemoguće ti je objasniti pojam derivacije kad nisi savladao ni trivijalnu matematiku. Nemoguće ti je objasniti da je brzina, kao prva derivacija puta po vremenu, pokazatelj koliko se put promijeni po vremenu (drugim riječima, koliko se put poveća za neku brzinu u zadanom vremenu). Još je nemogućija misija objasniti da je ubrzanje derivacija brzine po vremenu, tj. promjena brzine u jedinici vremena. To je, dakle, druga derivacija puta po vremenu.

s = put
v = brzina (Velocity)
a = ubrzanje (Acceleration)

ds/dt = v

dv/dt = a

a = d2s/dt2

Kao što je brzina promjena puta po vremenu (m/s ili km/h ili mph ili koji god omjer duljine i vremena), tako je ubrzanje promjena brzine po vremenu, sa jedinicom m/s2 (metar po sekundi na kvadrat) iako je to nepravilan način izražavanja, matematički točan, ali fizikalno besmislen. Točnije bi (fizikalno) bilo reći "metar u sekundi po sekundi", tj. ( m/s / s ), što matematički ispadne metar po (sekundi na kvadrat).

Nadalje, ubrzanje je u izravnoj vezi sa silom, u našem slučaju sa vučnom silom, tj. silom kojom motor preko kotača i asfalta tjera auto prema naprijed. Newtonov zakon kaže da je F=m x a, dakle, sila je jednaka umnošku mase i akceleracije. Ako je auto konstantne mase (uzmimo da je), onda je akceleracija u stvari izravno proporcionalna sili. A sila na kotaču je moment na kotaču podijeljen sa radijusom kotača. Moment u stvari ne predstavlja ništa, to je jedna fiktivna veličina sa dimenzijom energije koja nam omogućuje da lakše računamo sile, koje također nisu ništa, ali to je sad već filozofija.

Dakle, moment na kotaču podijeljen sa polumjerom kotača daje silu na obodu kotača. Neizravno, ubrzanje je proporcionalno momentu na kotaču.

Dalje, moment na kotaču jednak je momentu motora pomnoženim sa prijenosnim odnosom transmisije. U tome leži najveći trik kojeg većina vlasnika turbodizela ne razumije ili ne želi razumjeti - nije važno koliki je moment na motoru nego koliki je moment na kotaču. Snaga je, ako zanemarimo gubitke, invarijantna kroz sustav, dakle, jednaka je i na motoru i na kotaču. Moment se pak mijenja sa brzinom vrtnje, tj. sa prijenosnim odnosom. Za istu snagu, što se kotač sporije okreće, moment je veći, a sporije se okreće zbog većeg prijenosnog odnosa. Kao poluga - što je duži krak dulji, a kraći kraći, to je sila na kraćem kraku veća naspram sile na većem kraku - princip pajsera. Manja sila x veći put = veća sila x manji put.

Zato je u "prvoj" moment na kotaču generalno najveći pa je i ubrzanje u prvoj najveće jer je ubrzanje posljedica sile, a sila je "posljedica" momenta. Nema niti jednog režima rada motora u kojem bi u drugoj brzini bilo veće ubrzanje auta nego što je to u prvoj brzini, tako su posloženi prijenosni odnosi u mjenjaču. Mjenjač je taj koji "transformira" moment, odnosno silu vuče od motora prema kotačima. Mjenjač je u autu ono što je transformator u trafostanici.

Možda ti struja ide bolje nego mehanika. Analogija je slijedeća: Snaga = Snaga, ako zanemarimo gubitke jednaka je uvijek i na ulazu i na izlazu i u autu i u transformatoru. Moment = struja, brzina vrtnje = napon. Naravno, promatramo analogiju, znakovi jednakosti nisu zaista jednakosti. Dakle, ako imamo visoki napon i malu struju na primaru, na sekundaru dobijemo mali napon i veliku struju. Snaga je invarijantna kao umnožak napona i struje. Slično je i u mjenjaču: Veliki okretaji x mali moment = mali okretaji x veliki moment, snaga je opet invarijantna jer je snaga = okretaji x moment.

Dakle, ako je prijenosni odnos u prvoj brzini 5, onda 100 Nm na motoru daje 500 Nm na kotaču. Ako je promjer kotača 500mm, onda je polumjer 250mm pa je sila jednaka 500Nm/0.25m=2000N. Ako je auto težak 1000kg, onda je ubrzanje (iz F=m x a): a = F/m = 2000N/1000kg m/s2 iliti cca "0.2g" (obično se ubrzanje izražava kao omjer gravitacijskog ubrzanja "g", gdje je "g=9.81 m/s2" ili zaokruženo 10 m/s2). Ako je u drugoj brzini prijenosni odnos od motora do kotača 3, a ne 5, onda je moment na kotaču = 100 x 3 = 300 Nm pa je sila na obodu kotača F = 300Nm / 0.25m = 1200N iz čega je ubrzanje našem jednotonskog auta a=1200/1000=1.2 m/s2 ili oko 0.12g.

I što se "penjemo u višu brzinu" (tj, viši stupanj prijenosa), manji je prijenosni omjer između motora i kotača, da bi najmanji bio u petoj (ili šestoj, sedmoj) "brzini". Tada je vučna sila najmanja, ali je brzina najveća. Uvijek se radi o povećanju jedne varijable na štetu druge - povećavaš brzinu na račun momenta ili obratno. Ako želiš pretjecati, "šaltaš" u nižu upravo zato da na kotaču dobiješ veći moment, ne zato što motor daje veći moment na većim okretajima (obično je obratno), nego imaš veći prijenosni omjer u mjenjaču pa i manji moment motora rezultira velikim momentom na kotaču. Veliki moment na kotaču daje veliku silu na kotaču, a sila => ubrzanje...

I ne treba se zanositi "novinarskim forama" o ubrzanju od 0-100 za 13 sekundi. Je, lijepo je kad auto postigne brzinu od 100 km/h za 13 sekundi, ali to samo znači da je postigao brzinu od 27.78 m/s (što je 100 km/h) za 13 s pa je prosječna akceleracija bila (27.78 m/s) / (13 s) = 2.137 m/s2 (metara u sekundi po sekundi !!!!!) - to je jedinica za ubrzanje u čitavom poznatom svemiru, u svim kršćanskim zemljama, u islamskim zemljama, u židovskim zemljama, u indiji, u kini, japanu, na polineziji pa čak i u vojvodini... dakle, 2.137 m/s2 ili kolokvijano "0.218 g" (2.137 / 9,81)
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything

Zadnje uređivanje sonata-LPG : 07.01.2014. at 15:13.
sonata-LPG is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:26.