Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2017., 00:18   #41
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Pisao sam na sličnim temama, dakle ovako otprilike:

Bog je postao mnoštvo - dakle, u svakom od nas Bog je ona izvorna priroda(svijest) koja je na neki način zajednička, a kad se ona razdjeli na mattricu govorimo o pojedincima

Vjerojatno smo se utjelovili u višim svjetovima (kažu da ima 7 viših i sedam nižih svetova) dakle nešto poput raja, a onda smo polako htjeli biti jedan bolji od drugog, što znači da bi pali u niži raj, još uvjek raj, ali takakv da se više razlikujemo...

Mic po mic, očito se pada na navio u kojem vladaju dodatni efekti straha, nesigurnosti, požude... i tada je igra vrlo gruba i uvjerljiva, što je najgore izgubimo svijest o sebi i mislimo da smo igrač.

Jer po meni nema druge želje osim igre, a kad želimo pobjediti igra postaje grublja, sve ostalo je održavanje tijela/egzistencije.
ja se osjećam kao iznimka na ovom mjestu jer nikad nisam želio igrati igru.
milijun puta u životu sam popustio i ostavio druge da misle da su u pravu a nisu.
čisto jer mi nadmetanje ne znači ništa.
još kao dijete sam shvatio besmislenost utrke.
tim više jer je utrka bjesomučna.
nagrada je zadovoljen ego.
ali ego je vječito gladan, treba ga stalno hraniti, i apetiti mu rastu kako se hrani više i više.
kad vidim kako ljudi stravstveno žive tu laž, pitam se odakle im ta volja, ja to nemam.

i tome podređuju sve, daju se 110% mentalno i fizički u utrku.
ne mogu ni zamisliti da život nije utrka.
2+2=3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 00:27   #42
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Duhovni učitelj Sri Chinmoy govorio je da, kada se netko ubije, prolazi kroz takve muke kao da ga peku na vrelom ulju...osobno se s tim ne slažem, koliko god on bio utemeljen u samadhiju, mislim da to jednostavno ne ide tako. Još je rekao da je samoubojstvo pljuvanje Bogu u lice jer je život Božji dar. To mogu razumjeti i može se reći da je tako, no mnogima je život jako težak i taj dar im se baš i ne sviđa. Takvi uglavnom i počine samoubojstvo zbog teške i nesretne sudbine. Treba li ih osuđivati zbog toga? Ne treba...bilo im je jako teško i jednostavno nisu izdržali...iako, mislim, da su oni koji uspiju prebroditi tako tešku karmu ostvarili veliki napredak i zato ih učitelji i razne religije ovako 'plaše' 'plačem i škrgutom zuba'...Mislim da je to neki 'taktički potez' određenih učitelja ili religija da se nekako ljude prisili da izdrže tešku sudbinu.

U suštini, život je blaženstvo, no mnogi ljudi su daleko od te realizacije i teško pate i stradavaju u životu. Oni ne mogu shvatiti niti doživjeti tu božansku poruku: da smo iz blaženstva došli, u blaženstvu živimo i u blaženstvo se vraćamo, kako kažu upanišade.

Duhovni učitelj Martinus kaže da su duhovni svjetovi tako lijepi da, kada bismo to znali, da bismo odmah počinili samoubojstvo.
Mnogi ljudi koji žive ispunjen život i sretni su i uspješni doživljavaju 'bljeskove' toga nebeskoga blaženstva i u svome životu na Zemlji. Oni nikada niti neće pomisliti na samoubojstvo. Uvijek su kandidati za samoubojstvo oni koji imaju tešku sudbinu. No, ako biće počini samoubojstvo, neće s tim ništa postići jer je mentalno stanje koje je uzrokovalo tešku sudbinu i nakon samoubojstva ostalo isto. Stvar treba riješiti u materijalnoj sferi i zato se biće uvijek vraća natrag kako bi odradilo tu karmu. To je i razlog zašto je samoubojstvo kršenje prorodnih zakona.

Ovdje je link gdje Martinus govori o samoubojstvu:

http://www.magicus.info/hr/magicus/tekst.php?id=42159

Onda je ovaj najebao: http://net.hr/danas/svijet/eutanazir...stian-de-duve/
Ugledni belgijski znanstvenik Christian de Duve i dobitnik Nobelove nagrade za medicinu eutanaziran je u svom domu u subotu u 95. godini.

A možda će taj duhovni učitelj dobito ovakav odgovor:
ESHUNINA SMRT



Kad je vec prevalila sezdesetu godinu i kad joj vec bijase vrijeme da napusti ovaj svijet, zen-svecenica Eshun zamoli nekoliko redovnika da u dvoristu naslazu hrpu drva. Zatim odlucno sjedne usred lomace te zapovijedi da se posvuda po rubovima potpali vatra. - Hej, sestro! - podvikne jedan od redovnika - je li vruce tamo unutra?
- Samo se glupan poput tebe moze brinuti oko takvih stvari - odgovori Eshun. Plamenovi buknuse i ona nestane.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 15:46   #43
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
ja bih rekao da Zemlja može biti i raj i pakao, ovisno kakvom je mi (ljudi) napravimo, a i svatko sam za sebe može puno toga napraviti (ili ne napraviti).
Bog određuje što je što, pa ako Zemlja krene putem pakla onda se ona, kako bi to rekao, malo pročisti
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 17:52   #44
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Bog određuje što je što, pa ako Zemlja krene putem pakla onda se ona, kako bi to rekao, malo pročisti
je, samo što je s ljudima koji nestanu u tom 'čišćenju' ? Ni krivi ni dužni, rođeni u krivo vrijeme.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 19:43   #45
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
je, samo što je s ljudima koji nestanu u tom 'čišćenju' ? Ni krivi ni dužni, rođeni u krivo vrijeme.
Sve je savršeno odigrano i svaki atom i molekula su na pravom mejstu.

Kad shvatiš da je svatko krojač svoje sudbine onda su mogućnosti napredovanja neograničene
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 16:56   #46
Možda svi mi počinjamo samoubojstvo, samo neki na brži, a neki na kraći način.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 17:23   #47
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Sve je savršeno odigrano i svaki atom i molekula su na pravom mejstu.

Kad shvatiš da je svatko krojač svoje sudbine onda su mogućnosti napredovanja neograničene
Po uvjetom da se ne nađeš na Titaniku !
Ili u Pompejima u krivo povijesno vrijeme.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 18:53   #48
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Po uvjetom da se ne nađeš na Titaniku !
Ili u Pompejima u krivo povijesno vrijeme.
I za to si karmički kriv
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 17:21   #49
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Možda svi mi počinjamo samoubojstvo, samo neki na brži, a neki na kraći način.
Rekao bih to na ovaj način.
Postoje dva puta:

a) Postati zomb

b) Buditi božansku svijest u sebi
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 16:54   #50
Poznao sam par ljudi koji su odlučili počinit samoubojsto, jedan od njih dosta dobar prijatelj s kojim se cijela ekipa družila dok smo odrastali i užasno je za vidjet šta takav čin napravi bližnjim osoba, ali i dalje smatram da bi samoubojstvo, kao i pravo na život, trebalo biti jedno od osnovnih ljudskih prava. Svi mi imamo svoje ja i očekuje se da donosimo svoje odluke i stojimo iza njih. Po čemu bi ovo trebali biti drugačije.
__________________
Prihvati onog ko te voli, pomozi onome kome to treba, oprosti onome ko te povrijedio i zaboravi onog ko te napustio.
hrvach2506 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 14:20   #51
Ako odobravamo eutanaziju s jedne strane jer se nekome ne mogu prekinuti najgore fizičke patnje dok s druge strane smatramo 'krivim' nekoga tko sam počini samoubojstvo jer prolazi možda grozne duševne patnje, onda ispadamo sitničavi licemjeri.
Kao da itko od nas zna kako se netko osjeća i što prolazi ako je vidio samoubojstvo kao jedini mogući izlaz.
Znači, automatski pretpostavljamo: fizička bol > psihička bol
Ali stvari ne stoje baš tako.
Najviše mi ide na živce kada se ljudi osjećaju prozvanima pozivati samoubojice koje nisu nikada upoznali u životu i govoriti kako je 'sebično' ubiti se i kako je to protuprirodno.
U stvari nije. Neke životinje u određenim situacijama počine samoubojstvo, katkad i masovno.
A čovjek je životinja s kompleksnim psihičkim sustavom. A ti koji optužuju samoubojicu kao da je taj koji se ubio njih osobno oštetio i narušio njihovu iluziju savršenog svijeta nisu nigdje bili kada je tome koji se ubio trebala pomoć.

Samoubojstvo pojedinca samo prikazuje cjelokupni problem društva. Jaki smo koliko i najslabije karike. Drugim riječima, broj samoubojstava je odraz stanja društva i što ima više samoubojstava, to je jasniji pokazatelj da nešto globalno s društvom jednostavno ne štima. Tako da upravo onaj koji optužuje samoubojicu zbog samoubojstva i kvazi moralizira može biti indirektni razlog zašto se taj samoubojica ubio.
Osobno, ne smatram da bi svatko trebao imati "pravo" na samoubojstvo, već pravo na pomoć i da ne živi u društvu koje ga dovede do toga da počini samoubojstvo.
Možda neki ljudi niti ne počine samoubojstvo jer im je grozno, već su dovedeni do toga što jednostavno ne mogu živjeti život pod nekim svojim temeljnim uvjetima i tada donesu trezvenu i racionalnu odluku da se ubiju.
Da li su saubojstva okej? Nisu, ali su odraz društva s kojime nešto definitivno nije okej.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 09:07   #52
Cool Lako, je odviše lako podnašati nepodnošljivu lakoću...

Stvar je motiva koje dovodi do samoubojstva; onaj koji pati naći svoju će motivaciju da prekine patnju. Patnja je ovdje subjektivna stvar i nama ona ne mora biti vidljiva.

Ima jedan termin preuzet iz naslova Kunderinog romana - "nepodnošljiva lakoća postojanja" a koje odlično pokazuje put koji može voditi do samoubojstva kad bivstvovanje bude toliko lako da postane posve nepodnošljivo.

Kako nismo svi iste psihičke građe tako svatko za sebe zna koliko lakoće može podnijeti. Osim ako se ne radi u izvanrednim situacijama u ratu kad se ljudi ubijaju da bi izbjegli osvetu neprijateljske ruke.


Mislim da je samoubojstvo na nekli način izbjegavanje lekcije, odnosno markiranje iste. Često nam se izbjegnute lekcije koje nismo odradili vraćaju
ko bumerang. U ovom slučaju u drugom životu...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 10:26   #53
Quote:
2+2=3 kaže: Pogledaj post
ja se osjećam kao iznimka na ovom mjestu jer nikad nisam želio igrati igru.
milijun puta u životu sam popustio i ostavio druge da misle da su u pravu a nisu.
čisto jer mi nadmetanje ne znači ništa.
još kao dijete sam shvatio besmislenost utrke.
tim više jer je utrka bjesomučna.
nagrada je zadovoljen ego.
ali ego je vječito gladan, treba ga stalno hraniti, i apetiti mu rastu kako se hrani više i više.
kad vidim kako ljudi stravstveno žive tu laž, pitam se odakle im ta volja, ja to nemam.

i tome podređuju sve, daju se 110% mentalno i fizički u utrku.
ne mogu ni zamisliti da život nije utrka.
kompetitivni duh je stvar dresure ništa drugo, ljudui su uvjereni da ak ne daju 110% ne zaslužuju ni zrak koji dišu, jebo te sve moraš zaslužit, a u biti svatko ponaosob je blagosolov svijetu i već samim postojanjem bez bilo kakvog drugog razloga zaslužuje sve moguće blagodati, ne trebam ulagati ekstra napor i ne treba mi ničija potvrda, jer već jesam što god to bilo bez ikakvog napora i bez ičije afirmacije, čak štoviše samo moje postojanje afirmira cijeli univerzum, jer kad se rađa čovijek (točka gledišta) rađa se i sve ostalo, a kad umire čovijek (točka gledišta) umire i univerzum, univerzum nastaje svako jutro pri buđenju i nestaje svako večer s usnućem
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 18:17   #54
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Rekao bih to na ovaj način.
Postoje dva puta:

a) Postati zomb

b) Buditi božansku svijest u sebi
To su dvije krajnosti između kojih najčešće variramo.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 18:35   #55
Tko zna šta je duhovnost? Častim večerom u najskupljem restoranu.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 18:53   #56
Znaci, ako netko svoju tesku sudbinu prekine svojom odlukom, biva kaznjen jos tezom karmom. Pa se, logicno, opet ubije. I tako u nedogled.

A toliko su ljudi u proslosti patili, i svejedno ne vidim gdje su ti idilicni zivoti, koji bi izdrzavanjem patnje bili zasluzeni.
Uvijek je na zemlji bilo neusporedivo vise loseg nego dobrog. Ubijali se mi ili ne ubijali, sve je isto.
Nista tu nema smisla.
AceOfCups is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 10:15   #57
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Tko zna šta je duhovnost? Častim večerom u najskupljem restoranu.
Sve oko nas i u nama!

Ne jedem školjke pa ti neće biti tako skupo
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 17:36   #58
moje mišljenje je:
duhovnost je potreba za razumijevanjem svijeta i postojanja.
to je potraga za odgovorima na pitanja na koja religija tvrdi da ima odgovore - a zapravo nema, na pitanja na koja znanost pokušava odgovoriti - a još je nedovoljno razvijena da ih ponudi, na pitanja na koja nebrojeni new age mudraci tvrde da imaju odgovore, a zapravo žele vaš novac.
još od doba neandertalaca čovijek gleda u nebo sa znatiželjom u očima, pokapa svoje mrtve i radi vjerske rituale zato jer u njemu postoji zrno sumnje da je život više nego što se vidi okom.
ja ne sumnjam da ćemo jednom doći do spoznaje, ali trebamo još krvariti, trebamo još biti izgubljeni, trebamo još biti vođeni egom trebamo plivati u vlastitom neredu.
jer izgleda da jedino tako učimo.
2+2=3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 08:12   #59
Quote:
AceOfCups kaže: Pogledaj post
Znaci, ako netko svoju tesku sudbinu prekine svojom odlukom, biva kaznjen jos tezom karmom. Pa se, logicno, opet ubije. I tako u nedogled.

A toliko su ljudi u proslosti patili, i svejedno ne vidim gdje su ti idilicni zivoti, koji bi izdrzavanjem patnje bili zasluzeni.
Uvijek je na zemlji bilo neusporedivo vise loseg nego dobrog. Ubijali se mi ili ne ubijali, sve je isto.
Nista tu nema smisla.
patnja nije nicija sudbina vec izbor koji je sam izabrao,
dal ceš kroz život koracati sa osmijehom ili ceš sebi stavljati štrik oko vrata je nešto za što svak od nas sam donosi odluku.
osobno ne kužim, zašto je ljudima lakše žderati se nego postaviti stvari na svoje mjesto?
i to što na svijetu ima možda više lošeg nego dobrog, opet je naša greška, svima nama je lakše prilagoditi se, kukati kako je sve loše neg ostati kod svog ili napravit nešto da tom lošem stanemo na kraj.

Quote:
2+2=3 kaže: Pogledaj post
...ali trebamo još krvariti, trebamo još biti izgubljeni, trebamo još biti vođeni egom trebamo plivati u vlastitom neredu.
jer izgleda da jedino tako učimo.
zapravo ne, sve ovo je znak da zapravo ništa ne ucimo i da smo najjednostavnije stvari toliko zaklomplicirali, da nas na kraju razjedaju.
što bi ipak prije znacilo da uživamo u patnji i ulozi žrtve a, ne da nam je isto nametnuto nekom sudbinom.

uostalom, pogledajte razloge zašto ljudi dižu ruku na sebe, redovno se iza tobožnje patnje skriva jaka želja za patnjom.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 14:59   #60
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
patnja nije nicija sudbina vec izbor koji je sam izabrao,
Reći na generalizirajući način da je patnja izbor - notorna je glupost. To bi uključivalo i tvrdnju da su milijuni Židova patili u nacističkim logorima zato što je to bio "njihov "izbor".

Već taj primjer dovoljan je za razotkrivanje glupe trivijalizacije, a primjera bi se moglo naći bezbroj...

Mnoge su stvari posljedice spleta (za nekoga nesretnih) okolnosti, moći pojedinaca, kao i organiziranih skupna koji znaju biti neljudi... itd.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:52.