Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2007., 18:10   #1
Glupi Antonio Gotovac Lauer

Eksperimentalni utorak / Glupi Antonio predstavlja
Utorak, 6. studenoga 2007. u 21 sat u velikoj dvorani kina Tuškanac

Tomislav Gotovac / Antonio Lauer

Glupi Antonio predstavlja

Ja imam stalno na pameti jednog velikog starca - Bertrand Russella. Taj je čovjek 1968. sudjelovao u pobuni britanskih studenata... Jedina važna stvar u životu je pobuna.
(Antonio Lauer)

Glupi Antonio predstavlja:

I dio Golotinja
II dio Majka
III dio Umjetnost

Ideja, kamera i režija: Darko Bavoljak
montaža: Rolando Peharec
DVD, 71,36 min

Film Glupi Antonio predstavlja rađen je u povodu izložbe i performansa Antonija Gotovca Lauera, u sklopu izložbenoga ciklusa Intime (Ivan Kožarić, Antonio Gotovac Lauer, Boris Demur, Vlasta Delimar i Vlasta Žanić) održana od 17. listopada do 19. studenog 2006. godine u podrumu Galerije Klovićevi dvori.
****************************

Što mislite o Gotovcu?
Majklendželou is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 12:04   #2
Meni sasvim ok kao umjetnik, uspjeva u svakom svom naumu a to je (po mom viđenju) šokirati publiku! Isfurao je prvi golotinju na ovim prostorima i to je ono što šokira rvatcki narod... Samo nerazumijem zašto??? Ali dobro, to je stvar pojedinca!
Super mi je ona njegova akcija kad si je dovukao krevet na Trg bana Jelačića, ostvario je odličnu interakciju sa "publikom"!! bilo je svakojakih komentara, uglavnom ga je komentirala starija ekipa, to mi je bilo ok!
Najjače mi je kad ljudi kažu "Bože, pa taj je lud!" to je rečenica koja se traži...da!
__________________
___________________________A______
ajvarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 15:01   #3
Gotovac je genije!
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 18:52   #4
u sirem geografskom kontekstu totalno je passe, ali za hrvatsku i njegovu ustrajnost ! definitivno jedan od najznacajnijih umjetnika
jasnaP is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 10:54   #5
RETROSPEKTIVA

TOMISLAV GOTOVAC

Anticipator kriza – Kuda idemo ne pitajte

22. 9. – 26. 11. 2017., MMSU @ exBENČIĆ

Otvorenje: petak, 22. 9. 2017. u 20 sati

U suradnji s Institutom Tomislav Gotovac, Zagreb

izvor: http://www.mmsu.hr/Default.aspx?art=1109&sec=2
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 00:53   #6
Kuda idemo ne pitajte

https://www.youtube.com/watch?v=MOpjwL6It50

Program otvorenja započeo je provokativnim performansom obnažene švicarske umjetnice Milo Moiré ispred stare lokacije Muzeja (Dolac 1) odakle je hodala prema novoj u Benčiću (Krešimirova 26c). Ona je svoju tjelesnu intimu, kao što je to nekada činio i Gotovac, izložila javnom pogledu noseći pritom naočale koje su projicirale sliku publike na platno ispred Malog salona.
Prva retrospektiva Tomislava Gotovca a.k.a. Antonija G. Lauera (Sombor, 1937. – Zagreb, 2010.) nastala je sedam godina nakon umjetnikove smrti i donijela presjek šezdeset godina duge umjetničke prakse. Izložba uključuje izbor više od stotinu radova putem fotografije, foto i video dokumentacije njegovih performansa i akcija te drugih medija, kombinirajući ranije sa starijim radovima, manje poznate s ključnim djelima, autorove akcije s njihovim produžecima u novinama i dokumentima sudskih procesa.
Na otvaranju Gotovčeve retrospektive dodijeljena je i likovna nagrada »Ivo Kalina« za 2015. i 2016. godinu. Nagradu je dobio Alen Floričić za izložbu pod nazivom »Retrospektiva_Video 1998>2015« koja je u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti održana 2015. godine.
Na otvorenju su se okupili brojni štovatelji Gotovčeva stvaralaštva, umjetnici, prijatelji te brojni Riječani i gosti...



http://www.mojarijeka.hr/kultura/art...i-spomen-ploca

http://www.mojarijeka.hr/kultura/per...retrospektiva/

https://www.oslobodjenje.ba/o2/kultu...emo-ne-pitajte
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 01:18   #7
Trebalo je biti u Rijeci 22. rujna 2017., kad je kultura poharala grad. Trebalo je biti u 19 sati na Dolcu, ispred starog prostora MMSU-a, gdje je nekoliko stotina ljudi u tihom iščekivanju, s uzbuđenjem u zraku koje se moglo rezati nožem, dočekalo performericu Milo Moiré.

Ona je, gola, točnije u cipelama i s VR naočalama, „procesiju“ povela do Benčića.

Da je trebalo biti u Benčiću, gdje je otvoren novi prostor Muzeja moderne i suvremene umjetnosti, znalo je bar 3000 ljudi, iz Rijeke i drugih hrvatskih gradova, koji su prepoznali da se u događa nešto veliko i važno ali i željeli „osobno“ pozdraviti Tomislava Gotovca, klasika moderne umjetnosti čiji rad sve do 26. studenog predstavlja velika retrospektiva „Anticipator kriza – Kuda idemo ne pitajte“.

Brojne osobe iz javnog života i brojni znatiželjnici sinoć su u kružocima u i ispred novog MMSU-a komentirali ovo prvo veliko najavno događanje 2020. u kojoj će Rijeka, sinoć svakako hrvatska, postati i Europska prijestolnica kulture.





Prostor za napajanje energijom

Miško Šuvaković, teoretičar umjetnosti i konceptualni umjetnik, ujedno i suradnik na knjizi „Tomislav Gotovac: Anticipator Kriza“, iz Beograda je u Rijeku na par dana „pobjegao“ kako bi se, kaže, nakratko sklonio od svakodnevnog života, ali i da prisustvuje projektu u koji je velik trud uložio njegov prijatelj Darko Šimičić iz Instituta Tomislav Gotovac. „Treći je razlog što sam u Rijeci taj da sam sudjelovao u nastajanju knjige o Gotovcu, koja će izaći uskoro, a četvrti zaista odlična izložba i prilika da ponovno vidim Gotovca u raznim kombinacijama. Zanimljivo je otvarati muzej. Svaki novi muzej dobro je mjesto gdje se može pobjeći. Danas je gužva ali kad bude prazan, čovjek će se ovdje moći u miru skloniti.“

Na pitanje o radu na knjizi odgovara da je bilo izvrsno surađivati s riječkom ekipom iz Muzeja. „Radilo se odlično, odlučno, dobivao sam striktne upute, a ja sam relativno dobar štreber. Mislim da će biti interesantna jer daje kaleidoskopsku sliku Gotovca. S raznih strana, od raznih ljudi, jedan dobar kolaž, kao što su i njegovi kolaži.“

Vlado Martek, pjesnik, likovni umjetnik i pisac, kratko komentira: „Nema puno takvih trenutaka otvaranja i takvih početaka. Mislim da je ovo izvanredan događaj, ja to osjećam i primam. Vjerujem da će ovo biti prostor u kojem će se, prvenstveno mladi, moći napajati energijom. Onom koja pripada takozvanoj drugoj liniji umjetnosti, koja izgrađuje svijest, koja je daleko od imperativa estetike. Ovo je čisti veliki dobitak za svakog čovjeka, koji se može izbjeći i ignorirati jedino ako to netko namjerno želi. Ali šteta bi ga bila ignorirati. Izložba koja se večeras nudi, pa i one koje će uslijediti, bogatstvo su iz kojeg se zaista možeš napajati“.

Ana Hušman, multimedijska umjetnica: „Mislim da je otvorenje muzeja jako važno za Rijeku, i drago mi je da je dobio svoj prostor jer godinama rade program koji je relevantan, dobar, bitan za grad pa sad mogu početi s građenjem nekih daljnjih ideja toga što muzej može biti; otvaranjem muzeja prema van, prema gradu, involviranjem građana… I okruženje muzeja super izgleda jer vuče paralele s nekim alternativnim prostorima i lijepo se može modificirati. Super mi je i odabir Toma Gotovca za otvorenje, pogotovo radi Gotovčevog odnosa prema gradu, promišljanja grada kao mjesta življenja i mjesta performansa, kao mjesta djelovanja. To je lijep spoj s idejom muzeja koji isto tako želi djelovati.“

više na: http://www.rijeka2020.eu/nema-mjesta...lnica-kulture/
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:59.