Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2017., 14:58   #1
Hrvatska - vanjskotrgovinski suficit?

Zašto guverner HNB priča da Hrvatska ima vanjskotrgovinski suficit u članku:
https://www.tportal.hr/biznis/clanak...-foto-20171222

Već godinama imamo pokrivenost uvoza izvozom oko 60%, a on sad laprda: "Mnogi toga nisu svjesni, ali mi danas više izvozimo nego uvozimo".

Je li se on nečeg napio ili pojeo... i ja bi malo toga ako može.
U međuvremenu, molim pojašnjenje njegovih tvrdnji.
forbix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 23:43   #2
Imamo manjak na racunu roba i visak na racunu usluga. Trenutno kada zbrojimo to dvoje, Hrvatska ima suficit na racunu roba i usluga. To je posljedica razduzivanja - privatni sektor se ipak razduzuje brze nego se drzavni zaduzuje. To mora dovesti do suficita.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 10:22   #3
Quote:
forbix kaže: Pogledaj post
Zašto guverner HNB priča da Hrvatska ima vanjskotrgovinski suficit u članku:
https://www.tportal.hr/biznis/clanak...-foto-20171222

Već godinama imamo pokrivenost uvoza izvozom oko 60%, a on sad laprda: "Mnogi toga nisu svjesni, ali mi danas više izvozimo nego uvozimo".

Je li se on nečeg napio ili pojeo... i ja bi malo toga ako može.
U međuvremenu, molim pojašnjenje njegovih tvrdnji.
tipičan rvat; prvo popljuj, napadni, hračni a onda pitaj za objašnjenje...

Zapravo, ajde, ti si barem pitao za objašnjenje pa si objektivno iznad prosječnog rvata.

I da već tri godine ostvarujemo suficit platne bilance (više para ulazi negoli izlazi), a tu možeš vidjeti za zadnje dvije god rezultate

https://tradingeconomics.com/croatia...account-to-gdp

2017. bi po preliminarnim podacima trebala biti još balja od 2016.
kulezoglu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 11:16   #4
Koliko to ima veze s time da smo se razduzivali prema ino vjerovnicima, da bi dizali kredite u kn, odnosno zadrzavali istu razinu zaduzenosti?


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 12:08   #5
Hrvatski vanjski dug (svih sektora) pada. Kada vanjski dug pada, moras imati suficit na racunu roba i usluga. Te dvije stvari su zrcalne slike. Koliko je minus na jednom racunu, mora biti plus na drugom. Vanjskotrgovinski deficit/suficit je funkcija stednje domacih sektora. Kada je domaci sektor neto stedisa imas sufcit - zemlja trosi manje nego zaradjuje (kao sto je sada slucaj). Ili smanjujes vanjski dug ili nabavljas stranu imovinu za razliku. To je racunovodstvena identiteta, posljedica cinjenice da je suma deviza koja "ulazi" u zemlju jednaka sumi deviza koja "izlazi" iz zemlje. Kada se ja zaduzim u stranoj banci za novi Mercedes od 100.000 EUR, povecam vanjskotrgovinski deficit za 100.000 EUR, a vanjski dug za 100.000 EUR. Kad odlucim vratiti taj dug i izvadim kune iz slamarice da kupim 100.000 EUR, uklonim sa deviznog trzista tih 100.000 EUR (znaci sprijecim nekoga da sa tim novcima uveze robu izvana - generiram suficit), ali smanjim vanjski dug kad te devize posaljem u njemacku banku.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”

Zadnje uređivanje somied : 24.12.2017. at 12:22.
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 14:01   #6
Da, ali... Stednja gradjana u RH je nekih cca. 180 mlrd kn, ako se dobro sjecam.. ono sto HNB nije dugo objavljivao je disperziju te stednje, jer je veca sansa da 3% gradjana drzi tu stednju. To sto se dug RH (bilo centralne drzave, bilo gradjana za hipoteke ili aute) financira iz te stednje nije veliki pomak u funkcioniranju drzave, jer je dug i dalje ovdje. To sto se on evidentira kroz pozitivnu bilancu je tek sekundarno po mom


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 14:45   #7
Plasmani banaka su pali za oko 30 mlrd kn u zadnjih par godina (dio toga je otpis zbog kredita u CHF). Razduzujemo se.
Posto imamo visak domace stednje, zatvaramo obveze prema van (cak ni vjecno gladna drzava ne uspijeva potrositi domacu stednju) .
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 15:05   #8
Hrvatska - vanjskotrgovinski suficit?

Drzava se ne razduzuje, ona samo reprogramira, odnosno, odgadja otplatu duga na buduca razdoblja.
Otpis kredita u chf je samo otpis krivo uknjizenih dugova (pristojniji naziv za pokusaj okradanja klijenata banaka), pa se dug sveo na realnu vrijednost.
Razduzuju se oni koji imaju..

Proracun RH je vislji nego prije, a HZZO je izasao iz riznice, te se ne mora koristiti za popunjavanje rupa u HZMOu, pa unatoc tome ima 8mlrd kn duga.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 19:44   #9
Quote:
kulezoglu kaže: Pogledaj post
tipičan rvat; prvo popljuj, napadni, hračni a onda pitaj za objašnjenje...
Nisam tipičan ni po čemu... osim što volim janjetinu.
Imam privatnu firmu, živim i radim u HR, pomalo i u susjednim državama... Ne mislim da je bolje ići u Irsku ili Njemačku i jesti *** i time pokušati nešto zaraditi.
Nisam član ni jedne stranke...
...a živ sam.
hvala za link.
forbix is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 03:38   #10
Primijetio sam da kad neko Hrvata zove rvat to je tipično čovjek koji dosta vremena potroši u kafiću, vrti mobitel i tuži se na sve u "slučajnoj državi" u kojoj živi.

Znam: ima jedna mrtva luka,
I ko se u njoj nađe
Čuti će ujutro pjevanje ćuka.
I vidjet će umorne lađe.

Brodovi u njoj vječno snivaju
Kako se brodi,
Al njihova sidra mirno počivaju
U plitkoj vodi.

I tako u snovima gledaju sreću,
A plovit se boje.
Na jarbole šarene zastave meću
I – stoje.

Dobrica Cesarić
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 12:10   #11
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Hrvatski vanjski dug (svih sektora) pada. Kada vanjski dug pada, moras imati suficit na racunu roba i usluga. Te dvije stvari su zrcalne slike.
Ovo nije točno.
RH ima suficit platne bilance od 2013. Vanjski dug ne pada od 2013.

I da, zanmiljivo je da ovu informaciju zna jako malo ljudi, Hrvatska više izvozi nego što uvozi zahvaljujući uslugama. Ali i usluge mogu biti izvoz.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 12:41   #12
Gleda se neto vanjski dug koji se urušava od 2011. godine.
__________________
...
RealBear is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:48.