Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2010., 14:13   #1
Vožnja u pijanom stanju u stranoj državi

Ispričavam se ako tema već postoji. Vjerujem da postoji, ali nisam uspjela naći.
Mog frenda su jučer zaustavili u Sloveniji i napuhao je (doduše, ne znam koliko, jer je još uvijek u Slo i ne znam sve detalje).
Uzeli su mu vozačku na licu mjesta i tek sutra ide po nju da se može vratiti doma.

Zanima me što će sada biti dalje. Hoće li dobiti samo zabranu upravljanja u Sloveniji (ili EU) ili će baš ostati bez vozačke? Kaznu znam da će platiti, ali zanima me što će biti sa vozačkom.
Znam ljude koji su napravili neki prometni prekršaj u stranoj državi i tvrde da su samo dobili zabranu upravljanja u toj zemlji, ali navodno da sad postoje nekakvi međudržavni sporazumi u vezi sankcioniranja prometnih prekršaja.
Nitko mi nije znao točno reći kakvi sporazumi i što to konkretno znači, pa me i to zanima (ili su to samo nekakve rekla-kazala priče).

Usto, on ima slovensko državljanstvo (i hrvatsko - znači, dvojno), ali vozačka je hrvatska. Mijenja li to išta na stvari?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 14:29   #2
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
... Hoće li dobiti samo zabranu upravljanja u Sloveniji (ili EU) ili će baš ostati bez vozačke?...
Trenutno mu je oduzeta vozačka kako bi se osigurao njegov dolazak na sud, tj. kako ne bi pobjegao. Neće fizički ostati bez vozačke (dokument će mu biti vraćen), ali će dobiti zabranu upravljanja (tj. sud mu ju može odrediti). Ta zabrana ne vrijedi kod nas (te stvari nisu usklađene), tako da će se tu moći voziti.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 15:33   #3
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Trenutno mu je oduzeta vozačka kako bi se osigurao njegov dolazak na sud, tj. kako ne bi pobjegao.
Da, to znam.

Quote:
Neće fizički ostati bez vozačke (dokument će mu biti vraćen), ali će dobiti zabranu upravljanja (tj. sud mu ju može odrediti). Ta zabrana ne vrijedi kod nas (te stvari nisu usklađene), tako da će se tu moći voziti.
Šteta. Baš bi mu trebalo da se malo nauči pameti.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 11:37   #4
Jučer navečer su mu vratili vozačku (valjda je moralo proći 24 sata, ako sam dobro shvatila). Nije bio kod nikakvog suca, niti mu je izrečena ikakva kazna. Navodno da će dobiti na kućnu adresu.
U međuvremenu sam pitala jednu frendicu za taj nekakav "sporazum" i ona kaže da sada Slovenci to šalju našima i da će ga u biti naši kazniti (oduzimanjem vozačke ili koja god kazna bila).
Ako sam dobro shvatila - radi se o tome da više ne igra ulogu to što si počinio prekršaj u stranoj državi s kojim je takav "sporazum" potpisan - sankcije ćeš snositi kao da si ga napravio ovdje.
Nikad još nisam čula za takvo što. Znam da su ljudi dobivali tu zabranu upravljanja, novčanu kaznu i to je to. I to se rješavalo odmah, ako se ne varam. Nisu te puštali samo tako iz države prije nego što je to riješeno. Ili se varam?
Jedino ako nije nekakva razlika u tome što on ima njihovo državljanstvo i adresu u Sloveniji, ali ne znam kakve bi to veze imalo kad u Zagrebu ima stalni boravak i vozačka je hrvatska.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 12:23   #5
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
... sada Slovenci to šalju našima i da će ga u biti naši kazniti...
Nema toga, barem ne još.


Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
... Jedino ako nije nekakva razlika u tome što on ima njihovo državljanstvo i adresu u Sloveniji, ali ne znam kakve bi to veze imalo kad u Zagrebu ima stalni boravak i vozačka je hrvatska.
Postupak protiv njega će se voditi redovnim putem pred slovenskim sudom, budući da ima slovensku adresu (i državljanstvo) na kojoj će primati pozive i drugu poštu. Ne znam kolike su im kazne, ali sigurno nisu manje od naših. Nadrapat će ovako ili onako.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 14:09   #6
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nema toga, barem ne još.
Zvala sam odjel za sigurnost cestovnog prometa u MUP-u. Čovjek mi je rekao da je doista sa Slovenijom potpisan taj nekakav sporazum i da će to sada dalje ići preko našeg pravosuđa - budući da je vozačka i registracija auta hrvatska i da živi u Zagrebu. Dvojno državljanstvo u ovom slučaju nema veze.
Bit će mu izrečena novčana kazna - čak mi je rekao da je minimalna 500 eura za ovaj prekršaj (plus sudski troškovi) i da će to sve dobiti na adresu u Zagrebu na kojoj ima stalni boravak.

Vozačku mu neće oduzeti, već može dobiti zabranu upravljanja na području Slovenije - znači, u vezi toga je sve "po starom".

Čak mi je još rekao i da, unatoč svemu tome, ako i ne plati novčanu kaznu nitko mu za sada ništa ne može. Međutim, kad uđemo u EU da će sigurno nadrapati i morati platiti kaznu, te da preporučuje da se svakako ta kazna plati.

U biti, sve je onako kao što si i napisao, jedino što doista postoji taj nekakav sporazum, koji praktički ništa konkretno ne mijenja što se tiče ishoda cijele stvari.
Ja sam stekla dojam da se radi o tome da sada naši samo prosljeđuju cijelu stvar i ništa drugo.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 20:55   #7
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
... Čovjek mi je rekao da je doista sa Slovenijom potpisan taj nekakav sporazum i da će to sada dalje ići preko našeg pravosuđa...
Nisam još čuo za ovo, a zvuči mi nevjerojatno. Nama i dalje stoji uputa da strance (bez naše adrese) ili dvojne državljane (bez naše adrese) odmah privodimo na sud kako ne bi izašli iz zemlje i izbjegli odgovornost.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 10:25   #8
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nisam još čuo za ovo, a zvuči mi nevjerojatno. Nama i dalje stoji uputa da strance (bez naše adrese) ili dvojne državljane (bez naše adrese) odmah privodimo na sud kako ne bi izašli iz zemlje i izbjegli odgovornost.
Znam. Imam ujaka koji radi u policiji, mama mi je radila u MUP-u (sad je u mirovini) i isto za to nisu čuli.
Meni je za to rekla frendica koja je odvjetnica.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 17:14   #9
Molim Vas informaciju - oduzeta mi j vozačka dozvola u Njemačkoj jer sam ušla u ulicu u krivom smjeru. Popila sam pivu deset minuta prije toga uz ručak. Bila sam na proputovanju (ne poznam Njemačku) i sišla sam s utoputa samo da nešto pojedem. međutim, negdje sam fulala, policija me zaustavila, ja sam im napuhala i pokušala objasniti d sam upravo izašla iz restorana, ali nitko nije govorio engleski. Oduzeli su mi dokumente i rekli da dođem u njihovu policijsku postaju. Prvo: niti sam znala gdje se nalazim (ime grada mi ništa nije predstavljalo), a još manje gdje je policijska postaja. Napokon mi je neki naš čovjek pomogao oko objašnjavanja,gdje je policija. Otišla sam tamo taxijem, ali je auto ostao nezaključan tamo gdje su me zaustavili. Jer, ključeve su oni odnijeli s sobom. Našla sam uz svu moguću muku tu njihovu stanicu, no rekli su da neka dođem idućeg dana. O.K. Ionako mi se nikuda nije žurilo. Čak sam otkrila da se i taj grad zove Lindsberg. Međutim, policija mi nije željela reći gdje su mi odvezi auto, odnosno kako se zove ulica gdje su me zaustavili i kako doći do njega. U otključanom autu bili su svi dokumenti (osobni), odjeća i štaka kojom se služim. Na jedvite jade sam nakon dva sata hoda pronašla auto po sijećanju, ali kako nisam imala ključeve (ostali su i dalje kod njih), sjela sam u auto i prespavala tu noć. Drugi dan sam ponovno otišla na policiju, vratili su mi dokumente iključeve i ponovno sam se vratila u auto. No, kako je jako puhao vjtar i bilo j zim, ja sam auto uključila da zagrijem noge i odlučila da čitam dok ne vidim što ću dalje. Da li da ostanem u tom gradu i malo ga istražim ili da krenem dalje. Odlučila sam da još jedan dan ću ipak ostati tamo i ako se vjetar smiri, otići u razgledavanje. Nakon cca 2 sata, pred menom su se opt pojavila policijska kola, izvukla me iz auta, pretresla auto i mene i - oduzeli mi opt ključeve i papir. Ostala sam stajati kraj auta i samo promatrati što se događa. Rekli su mi da neka sutra opet dođem na policiju. Uglavnom, da ne duljim - 4 dana sam spavala u otključanom autu, svaki dan odlzila na policiju i svaki dan se vraćala spavati u auto, a da mi nitko nije želio reći dokle to može trajati. Na kraju sam sve dokumente pokupila iz auta, ukrcala u mali kofer i otišla autobusom u Hrvatsku. Prij toga sam obavijestila i ambasadu da se nešto čudno događa, ali napravili nisu ništa. Sada sam u Hrvatskoj, auto j i dalje u Njemačkoj, a dokumenti su negdje kod njih. Kako do toga i kako to riješiti. Mislim da me Njemačka u ovom ćivotu više neće vidjeti, a auto ću dati došlepati jer bez vozačke ga ne mogu sama dovesti. Ima li tko kaku ideju ili sličnu situaciju?
abosilj is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 17:57   #10
Jeftinije je otići do prevoditelja za njemački pa neka nazove tamo da se vidi da li ti s nekim možeš autobusom do tamo da uzmeš vozilo i da vidi što je s kaznom.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 17:35   #11
Što sa vozačkom koja je u Njemačkoj

hvala na odgovoru. Ja sam u hrvatskoj, a u Hrvatskoj je i automobil. samo me sada zanima kada će i kome vratiti moju vozačku dozvolu, s ozirom da ne živim na adresi koja je na njoj navedena, nego radim u austriji.
abosilj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 16:16   #12
Nemam pojma kako Švabe rade. Morate ćeš ih zvat
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.