Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2007., 08:45   #1
Zakonski rok za iseljenje nakon smrti zasticenog najmoprimca?

Molila bih tko zna da mi odgovori na sljedece pitanje: postoji li neki zakonski odredjeni rok unutar kojeg potomci zasticenog najmoprimca mogu iseliti sve stvari i predati stan vlasniku nakon smrti najmoprimca bez da vlasnik trazi placanje najamnine ili bilo kakve druge naknade?
Zahvaljujem.
sara4 is offline  
Old 26.02.2007., 09:41   #2
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Molila bih tko zna da mi odgovori na sljedece pitanje: postoji li neki zakonski odredjeni rok unutar kojeg potomci zasticenog najmoprimca mogu iseliti sve stvari i predati stan vlasniku nakon smrti najmoprimca bez da vlasnik trazi placanje najamnine ili bilo kakve druge naknade?
Zahvaljujem.
Ne bih te htio plašiti, ali čini mi se da potomci zaštićenog najprimca (njegova djeca, a i bračni drug), ako su živjeli s njim u stanu nasljeđuju taj status.
Zato ti predlazem da to što prije pokreneš dok to ne skuže jer ces imati grdnih problema da ih iselis(imam sličan slučaj)
Kvrga is offline  
Old 26.02.2007., 10:03   #3
Ne cini ti se, tako je. Potomci, ako su zivjeli u istom kucanstvu, nasljedjuju status zasticenog najmoprimca. No 'nasi' se najmodavci nemaju cega bojati.
Moja je baka bila zasticeni najmoprimac. Nedavno je umrla, nitko od potomaka nije zivio s njom jer smo se svi uspjeli skuciti drugdje tako da sad moramo isprazniti stan. Vlasnik nam je dao sasvim Ok rok za iseljenje svih stvari, pitala sam u slucaju da se vlasnik zainati pa nam da prekratak rok za iseljenje. Tebi sretno.
sara4 is offline  
Old 26.02.2007., 10:18   #4
Status zaštićenog najmoprimca stjeću osobe koje su sa nositeljem prava živjele u domaćinstvu. A i ako nisu živjele pokušat će dokazat da jesu npr.( nagovore susjede da svjedoče da su tu svakodnevno, imaju tu prijavljeno prebivalište a žive negdje drugo i slično) Rok za iseljenje je 30 dana od smrti zašt. najmoprimca( članak 24. st 4. Zakona o najmu stanova nn 91/96). Vrlo je zgodno plaćat najam 200 kn za nesto sto na tržištu iznajmljeno vrijedi 200 ojera
Dirk D is offline  
Old 26.02.2007., 13:13   #5
nakon smrti to pravo nasljedjue potomak...100 %

i zasto bi zasticeni placali najamnine od ne znam koliko eura....

pa svi su otkupili tsnove za male novce, a oni nisu mogli i sada da jos placaju velike najamnine,,neka ova drzava rjesi taj problem pa ce svi biti sretni...

vjerujem da ti ljudi koji tako zive bi bili najsretniji kada bi im se omogucio otkup stana, a vlasnici se namirili
dancika is offline  
Old 26.02.2007., 17:20   #6
Quote:
dancika kaže: Pogledaj post
nakon smrti to pravo nasljedjue potomak...100 %

i zasto bi zasticeni placali najamnine od ne znam koliko eura....

pa svi su otkupili tsnove za male novce, a oni nisu mogli i sada da jos placaju velike najamnine,,neka ova drzava rjesi taj problem pa ce svi biti sretni...

vjerujem da ti ljudi koji tako zive bi bili najsretniji kada bi im se omogucio otkup stana, a vlasnici se namirili
Trebala bi bit neka sredina. Ne kažem da bi trebala najamnina biti po tržišnoj cijeni, ali neka sredina bi bila ok. Primjerice, u ST na Mažuranićevom šetalištu (širi centar grada) zaštićena najamnina za stan od 90 kvadrata je nešto više od 200 kn. Ovo su praktično jako teški slučajevi. Objasni ti nekom "rođi" da je on vlasnik ovakvog stana, a da on ne može ući u posjed i da za to dobiva 200 kn mjesečno. Cifra bi trebala biti između tržišne i ove zakonske cijene. Lako je radit sa educiranim strankama
Dirk D is offline  
Old 26.02.2007., 17:51   #7
Quote:
dancika kaže: Pogledaj post
vjerujem da ti ljudi koji tako zive bi bili najsretniji kada bi im se omogucio otkup stana, a vlasnici se namirili
Nitko njima ne brani da od vlasnika po komercijalnoj cijeni kupe stan...

Ti stanovi nisu nikada bili njihovi, i zaštićeni najmoprimci moraju biti sretni što na odličnim lokacijama u često luksuznim stanovima žive za kikiriki... Što bi tek oko svega mogli reći oni brojni koji su uplaćivali u stambene fondove u bivšoj državi, ali nisu dobili ništa!
Vojky is offline  
Old 26.02.2007., 17:54   #8
Osobno poznajem slučaj kad su zaštićeni najmoprimci dugi niz godina iznajmljivali svoju kuću stranim diplomatima a za to vrijeme živjeli u stanu za koji su mjesečno plaćali cca iznos dvije tramvajske karte u Zagrebu, dok su djeca vlasnika stana (gospođa je naslijedila taj stan skupa sa stanarima) studirali kao podstanari. Tako da moje simpatije nisu bezrezervno na strani sirotih ljudi koji nisu mogli otkupiti stanove.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Old 26.02.2007., 21:26   #9
Najgore je to što osobe koje sa zaštićenim najmoprimcem žive u istom domaćinstvu, nasljeđuju taj status. Naravno da te osobe i ako ne žive tu uredno tu imaju prijavljeno o prebivalište, podmažu stanare da kažu kako ih viđaju svakodnevno i to se može protegnuti u beskraj dok pravi vlasnik sisa veslo. Trebalo bi nakon smrti nositelja prava stan vratiti vlasniku, ali zakon je jasan.
Dirk D is offline  
Old 27.02.2007., 09:48   #10
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Nitko njima ne brani da od vlasnika po komercijalnoj cijeni kupe stan...

Ti stanovi nisu nikada bili njihovi, i zaštićeni najmoprimci moraju biti sretni što na odličnim lokacijama u često luksuznim stanovima žive za kikiriki... Što bi tek oko svega mogli reći oni brojni koji su uplaćivali u stambene fondove u bivšoj državi, ali nisu dobili ništa!
Valjda bi trebali biti sretni i zato sto ih vlasnici stanova maltretiraju, sto ne znaju da li ce se sutra netko sjetiti i promijeniti zakon te odrediti da se moraju iseliti, a gdje ce zivjeti, a tko zna, snadjite se, sto su i oni uplacivali u stambene fondove pa isto tako stan nisu dobili i nemaju sto otkupiti, nego bi sad trebali po komercijalnoj cijeni kupiti stan od vlasnika. Ma daj! U ovome svemu sam subjektivna, znam, jer je moja nona bila zasticeni najmoprimac 60 godina. Imas pravo, na odlicnoj lokaciji i ne bas luksuznom stanu, cak daleko od toga, a ulagati u isti se ne isplati vise od povremenom farbanja. Boli me ovakvo generaliziranje i pljuvanje po najmoprimcima jer nikad nismo ni pomislili da bi netko prijavio prebivaliste kod nje, a mojoj se noni svih tih 60 godina davalo do znanja da je na tudjem. Slazem se s time da se treba postovati privatno vlasnistvo te da se stanovi moraju vratiti vlasnicima, ali isto tako ne moze se ljude izbaciti iz stana i reci im: Kupite stan po trzisnoj cijeni nakon sto su uplacivali u iste fondove u koje su uplacivali oni koji su otkupljivali stanove po 10000 DEM.
sara4 is offline  
Old 27.02.2007., 23:08   #11
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Valjda bi trebali biti sretni i zato sto ih vlasnici stanova maltretiraju, sto ne znaju da li ce se sutra netko sjetiti i promijeniti zakon te odrediti da se moraju iseliti, a gdje ce zivjeti, a tko zna, snadjite se, sto su i oni uplacivali u stambene fondove pa isto tako stan nisu dobili i nemaju sto otkupiti, nego bi sad trebali po komercijalnoj cijeni kupiti stan od vlasnika. Ma daj! U ovome svemu sam subjektivna, znam, jer je moja nona bila zasticeni najmoprimac 60 godina. Imas pravo, na odlicnoj lokaciji i ne bas luksuznom stanu, cak daleko od toga, a ulagati u isti se ne isplati vise od povremenom farbanja. Boli me ovakvo generaliziranje i pljuvanje po najmoprimcima jer nikad nismo ni pomislili da bi netko prijavio prebivaliste kod nje, a mojoj se noni svih tih 60 godina davalo do znanja da je na tudjem. Slazem se s time da se treba postovati privatno vlasnistvo te da se stanovi moraju vratiti vlasnicima, ali isto tako ne moze se ljude izbaciti iz stana i reci im: Kupite stan po trzisnoj cijeni nakon sto su uplacivali u iste fondove u koje su uplacivali oni koji su otkupljivali stanove po 10000 DEM.

Sve to stoji, al stavi se ti malo u drugu ulogu. Kako bi se ti osjećala da si vlasnik? I da ne možeš ući u svoj stan i nakon smrti nositelja prava i da umreš u podstanarima dok je u tvom stanu za kikiriki neko tko nije vlasnik? Znaš li ti koliko se to protegne? Zakon uzima sintagmu ćlanovi domaćinstva što se može toretski protegnit 100 g
Dirk D is offline  
Old 28.02.2007., 09:37   #12
I stavljam se u drugu ulogu jer kazem : 'Slazem se s time da se treba postovati privatno vlasnistvo te da se stanovi moraju vratiti vlasnicima', ali ne na nacin kojeg propagira Vojky te time banalizira problem: 'Pa tko im brani kupiti stan od vlasnika po komercijalnoj cijeni.' Nemam pametno rjesenje niti prijedlog, ali kupovina po komercijalnoj cijeni ili zakon koji omogucava nasljednicima koji zive sa zasticenim najmoprimcem da zadrze taj status sigurno nije rjesenje koje moze barem djelomicno zadovoljiti obje strane.
sara4 is offline  
Old 28.02.2007., 12:21   #13
Po meni bi rješenje bilo da se stanovi nakon smrti zaštićenog najmoprimca vrate vlasniku, a dok je on živ da zaštićeni najmoprimac plaća naknadu između tržišne vrijednosti i ove koja se plaća danas.
Dirk D is offline  
Old 28.02.2007., 21:42   #14
svi oni koji propagiraju ada se nakon smrti najmoprimci isteraju van. pitam Vas jesu li Vasi roditelji ili tko vec otkupili stanove po 8-10 000 DM. Znaci oni su mogli a zasticeni najmoprici ne mogu. ?????

Po mom drzava bi trebala dati tim ljudima pravo na otkup kao i svi u RH a vlasnike namiriti po trzisnoj vrrijednosti, uz to da treba uzeti u obzir koliko je stan odrzavan i koliko je u stan ulozeno. Neki ljudi u tim stanovima zive i po 50 godina......
dancika is offline  
Old 28.02.2007., 22:46   #15
Quote:
dancika kaže: Pogledaj post
svi oni koji propagiraju ada se nakon smrti najmoprimci isteraju van. pitam Vas jesu li Vasi roditelji ili tko vec otkupili stanove po 8-10 000 DM. Znaci oni su mogli a zasticeni najmoprici ne mogu. ?????

Po mom drzava bi trebala dati tim ljudima pravo na otkup kao i svi u RH a vlasnike namiriti po trzisnoj vrrijednosti, uz to da treba uzeti u obzir koliko je stan odrzavan i koliko je u stan ulozeno. Neki ljudi u tim stanovima zive i po 50 godina......
A sta ako je stan bio nacionaliziran? Zamisli da ti oduzmu zgradu koja je tvoja i od 10 stanova u njoj ostave ti najmanji? I sad kad bi trebalo nakon toliko godina popravit nepravdu....
Dirk D is offline  
Old 01.03.2007., 11:19   #16
Quote:
dancika kaže: Pogledaj post
svi oni koji propagiraju ada se nakon smrti najmoprimci isteraju van. pitam Vas jesu li Vasi roditelji ili tko vec otkupili stanove po 8-10 000 DM. Znaci oni su mogli a zasticeni najmoprici ne mogu. ?????

Po mom drzava bi trebala dati tim ljudima pravo na otkup kao i svi u RH a vlasnike namiriti po trzisnoj vrrijednosti, uz to da treba uzeti u obzir koliko je stan odrzavan i koliko je u stan ulozeno. Neki ljudi u tim stanovima zive i po 50 godina......
Moji roditelji su kupili svoju nekretninu po trzisnoj cijeni, iako su cijeli svoj radni vijek morali izdvajati iz svojih prihoda za one koji su stanove dobivali. I ja sam kupio svoju nekretninu po trzisnoj cijeni. Pa zato slobodno tvrdim da nista ne moze biti besplatno, ili na teret "drzave", jer i tu drzavu financiraju oni koji rade, a ne oni koji mukte stanuju, nista ne rade, ne zele se brinuti za sebe i svoju djecu, a vicu kako gospodarstvo propada i stalno se nesto zale.

Da drzava namiri vlasnike? A s kojim novcem bi drzava trebala namiriti vlasnike? S novcem koji je od tih istih vlasnika uzela? Da bi netko mogao mukte stanovati jos 5 generacija? Svasta!
Neznadar is offline  
Old 01.03.2007., 13:31   #17
pa koliko znam puno love je uplacivano za otkup stanova, vjerujme da neki jos placaju otkup, pa eto od kud novci.. pa to su ogromne cifre a u RH nema tako puno takvih stanova da se to nebi moglo napraviti.

Koliko se sjecam i prijasnja i sadasnja vlada je govorila kako ce se to rjesiti, pa eto i dalje nista.....
dancika is offline  
Old 01.03.2007., 13:32   #18
Quote:
Dirk D kaže: Pogledaj post
A sta ako je stan bio nacionaliziran? Zamisli da ti oduzmu zgradu koja je tvoja i od 10 stanova u njoj ostave ti najmanji? I sad kad bi trebalo nakon toliko godina popravit nepravdu....


sto se toga tice, ja sam za to da se to u bilo kojem smislu rjesi, a najbolje da se tim ljudima isplati, ali to je vec malo puno teze.....
dancika is offline  
Old 01.03.2007., 14:14   #19
Quote:
dancika kaže: Pogledaj post
sto se toga tice, ja sam za to da se to u bilo kojem smislu rjesi, a najbolje da se tim ljudima isplati, ali to je vec malo puno teze.....
da to je puno teže... otkud da se to plati kad su dali ljudima badava da dodju do stanova nad kojima su imali stanarsko pravo a moji starci bili jako pametni pa su napravili dvije kuće a plaćali su 30 godina za stambeni fond od čega nisu nikad dobili niti kunu a ovi koji nisu ništa zaradili sad im se još i stanovi na kraju skoro pa poklonili... najbolje da sad još i meni uzmu od plaće da plate tima kojima su nacionalizirali stanove a ovima kojim su u stanovima badava da im još naprave bar duplo veće i nove stanove za te.... to bi bilo stvarno najbolje... koje su to budalaštine...
treba najmanje udeseterostručit plaćanje tzv. otplate stana nad kojima je postojalo stanarsko pravo pa nek se isplati bivšim vlasnicima tržna cijena s kamatama i svom štetom...
pa da vidiš pada vlade na izborima....
-NIK- is offline  
Old 01.03.2007., 14:47   #20
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Moji roditelji su kupili svoju nekretninu po trzisnoj cijeni, iako su cijeli svoj radni vijek morali izdvajati iz svojih prihoda za one koji su stanove dobivali. I ja sam kupio svoju nekretninu po trzisnoj cijeni. Pa zato slobodno tvrdim da nista ne moze biti besplatno, ili na teret "drzave", jer i tu drzavu financiraju oni koji rade, a ne oni koji mukte stanuju, nista ne rade, ne zele se brinuti za sebe i svoju djecu, a vicu kako gospodarstvo propada i stalno se nesto zale.

Da drzava namiri vlasnike? A s kojim novcem bi drzava trebala namiriti vlasnike? S novcem koji je od tih istih vlasnika uzela? Da bi netko mogao mukte stanovati jos 5 generacija? Svasta!
__________________
Ni do jednog mjesta
na koje je vrijedno stići
ne vodi skraćeni put.
_bebi_ is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:17.