Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2011., 21:42   #81
Primanje donacija iz inozemstva

Pozdrav svima

Imam jednu malu sportsku udrugu koja se financira isključivo iz članarina. Ne dobijamo apsolutno ništa od grada (postojimo već 2 godine i imamo dobre rezultate) pod izgovorom da nema novaca (što je u jednoj mjeri točno, ali 0,0 kuna je ipak malo pretjerano s obzirom koliko se baca na npr. nogomet ). Trenutno smo u fazi izrade Web stranice koja će biti na hrvatskom i engleskom jeziku.

Imam dosta online poznanika vani (Zapadna Evropa, USA, Novi Zeland, Indija itd.) i neki od njih su izrazili želju da nam pomognu malim donacijama. Udruga trenutno ima samo kunski žiro račun ali pretpostavljam da mogu otvoriti i devizni račun za ovo.

Najlakše bi mi bilo da tu mogućnost postavim preko Web stranice (ili kroz direktni link za donaciju ili kroz upute kako donirati), samo ne znam:
1. Da li je to uopće legalno?
2. Koji je točno postupak?
3. Da li postoje neke obveze oko plaćanja poreza itd.? Udruga ima godišnji proračun oko 10.000 kuna (100% iz članarina) a vanjske donacije bi u najboljem slučaju bile cca 5-10 dodatnih tisuća u USD ili Eurima.
4. Ljudima bi sigurno bilo najlakše sve odraditi preko kreditnih kartica, znači bez bankovnih naloga itd. (za sitne donacije mi neće sigurno nitko ići u banku gubiti vrijeme) - je li to izvedivo?

Unaprijed hvala na odgovorima!

Zadnje uređivanje Mostly_Harmless : 06.11.2011. at 21:53.
Mostly_Harmless is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2011., 11:58   #82
Dječji centar/igraonica u sklopu udruge

Pozdrav

Pitanjce jedno...dakle, ako se u sklopu udruge želi otvoriti nešto kao igraonica (primjećujem da ljudi iz nekog razloga odmah povezuju taj pojam s vrtićem, dakle ništa slično vrtiću), ili dječji centar, kome se treba obratiti za dozvolu o početku rada i koje sve uvjete treba zadovoljiti??
DaniGloo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 16:44   #83
Talking osnivanje udruge kreativaca

U planu je osnivanje udruge ljudi koja se bavi (ili se želi baviti) ručnom izradom raznih predmeta (znači, ISKLJUČIVO ručni rad) u cilju vlastite promocije, promocije vlastitih radova, kao i razmjene iskustava, te se pozivaju se svi zainteresirani, koji se bave ili bi se htjeli baviti izradom rukotvorina, da se jave na niže navedeni e-mail radi daljnjeg dogovora. Ukoliko imate bilo kakva pitanja, slobodno me kontaktirajte na isti.

LP, Sanja Maraš

[email protected]
zg-kreativka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 02:33   #84
Zna možda ko kako se zove ured za udruge u varaždinu, moram to upisati u statut a nema nigdje na netu naziv tog ureda?
Somerled is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 14:51   #85
Udruga - prodaja web prostora

Imam upit vezan na udrugu, jer imamo svoju internet stranicu gdje su mali oglasi, te bi htjeli prodati oglasni prostor na toj stranici, odnosno ako bi netko htio da mu je oglas na prvom mjestu ima plačen oglas... da li je to moguće u sklopu udruge napraviti? I imamo status pravne osobe.

hvala na odgovorima.
portaltuitamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 22:04   #86
I ja imam pitanje i nadam da će se naći netko upoznat sa tematikom te mi znati odgovoriti.

Tko ima pravo tražiti uvid u financijsko vođenje udruge? Ukoliko se sumnja da se novci namijenjeni udruzi koriste za osobne potrebe i time se oštečuje udruga, kome se obratiti?
P0zitivka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 14:21   #87
Smile

Quote:
DaniGloo kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Pitanjce jedno...dakle, ako se u sklopu udruge želi otvoriti nešto kao igraonica (primjećujem da ljudi iz nekog razloga odmah povezuju taj pojam s vrtićem, dakle ništa slično vrtiću), ili dječji centar, kome se treba obratiti za dozvolu o početku rada i koje sve uvjete treba zadovoljiti??
i mene to zanima
peperoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 17:10   #88
Pozdrav!
Mene zanima da li je moguće osnovati kakvu udrugu (neprofitnu?) koja bi se bavila organiziranjem putovanja.
Ono kaj sam uspjela naći i shvatiti je da udruge smiju organizirati samo izlete sa maksimalno jednim noćenje, pa me zanima da li ima još kakvih opcija. Ako ne udruga, da li se može to nekako drugačije izvesti a da nije u pitanju putnička agencija?
__________________
Delulu is the solulu.
Zla majkee is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 16:27   #89
pitanja oko financija udruge

Imam pitanjce, planiram osnovati udrugu koja bi se bavila izradom unikatnih ručnih radiva (već sam pisala post, pa pogledajte gore)...

e sada, imam nekoliko pitanja, ako tko zna objasniti onako zdravo seljački jer mi ekonomija i pravo nisu baš naj prijatelji

1. mi bi izrađivali predmete i naravno prodavali ih (što na sajmovima što pokušali poonuditi u trgovine), e ako smo neprofitna organizacija, na koji način se prvadaju ti novci ako idu preko računa a ne sjednu u blagajnu udruge nego onome tko je izradio predmet (ok, išo bi određeni postotak, ali kako se pravda ovo ostalo)??

2. što se tiče financijskih obveza, da li možemo mi samo voditi te knjige ili mora biti netko kome na diplomi ili negdje piše da je računovođa ilištogod drugo ???? mi naravno nebi imali puno prihoda i rashoda, pa smatram da bi se i sami snašli, i ako ima tko neku ideju gdje se mođe recimo nać neka brošurica o tome što mi treba i na koji način vodit knjige neke neprofitne organizacije... možda neki linkovi ili nešto ???

unaprijed vam svima hvala

i da, ako bi jednom bili voljni organizirat pokoji sajam, kako se ti novci pravdaju??? i da li je to uopče moguće kao udruga i da li moramo navest u statutu ..... nadam se da će netko znat odgovore na ova pitanja ... ??? može i na pm

Zadnje uređivanje zg-kreativka : 12.02.2012. at 16:28. Reason: zaboravljen naslov
zg-kreativka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 23:46   #90
prijava javnog okupljanja pomoć

naime ovako stoje stvari. udruga u osnivanju planira organizirat izbornu skupstinu na kojoj bi svirala 2 benda.dogadjaj bi bio u zatvorenom prostoru (mjesni dom u kojem se inace odrzavaju svadbe, koncerti..). zanima me mora li se skup prijavit u policiji jer bas to od nas traze?! iako zakon o javnom okupljanju,čl.9 kaže:
"Ne prijavljuju se okupljanja, sastanci, tribine, okrugli stolovi ili okupljanja registriranih političkih stranaka te sindikalnih i drugih udruga koja se održavaju u zatvorenim prostorijama prikladnim za te svrhe."
ako netko zna nesto vise o ovome... hvala unaprijed
facefuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 02:30   #91
Dakle, planiramo osnovati humanitarnu udrugu...Sad, problem je ime...Kakav naziv dati takvoj udruzi,a da nije već viđeno?
Možda nešto na latinskom? Stvarno nemamo nikakve pametne ideje, pa molimo pomoć
blue91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 12:14   #92
Quote:
facefuk kaže: Pogledaj post
... zanima me mora li se skup prijavit u policiji...
Ne mora.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 14:13   #93
Da li je dopušteno da zaklada/ neprofitna organizacija ima svoju imovinu?
I kojim je zakonom to regulirano?

Hvala puno

Ps. Tražila sam zakone na stranici Narodnih Novina, ali mi ne želi otvoriti tekst zakona ako se ne registriram. Kada sam stisnula link za registraciju fizičkih osoba, otvorilo mi je njihov web shop : http://e-trgovina.nn.hr/
__________________
“In general, remember that is we who torment, we who make difficulties for ourselves."

Zadnje uređivanje Eve* : 01.03.2012. at 14:21.
Eve* is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 11:27   #94
http://www.uzuvrh.hr/defaulthrv.aspx

Na ovom linku imaš sve relevantne dokumente i informacije za udruge.
__________________
za mene je trash nešto toliko loše da prelazi onu granicu kvalitete i postane dobro, nešto ko naš sabor npr.
DaniNovak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 17:37   #95
Na prethodni post bi vjerojatno netko i odgovorio kad bi itko shvatio što je bilo pitanje.

Zato ću ja pokušati biti jasan.

Osnivamo udrugu koja će vrlo vjerojatno biti mala. Trenutno ne vidim nikakve druge prihode osim članarina (neće nam trebti), a rashodi će biti početni troškovi za osnivanje te troškovi bankovnog računa (koji moramo imati). Moje pitanje je: što s knjigovodstvom? Malo sam gledao po internetu i idiotska mi je ideja da će nam najveći trošak biti upravo to knjigovodstvo i to za račun preko kojega će najveći trošak biti upravo to knjigovodstvo. Dakle, plaćat ćemo to što moramo plaćati kako bismo mogli plaćati to što moramo plaćati, a kad ne bismo morali, vjerojatno ne bismo morali plaćati ništa.

Mora li to knjigovodstvo ići baš preko ovlaštenog servisa ili se to smije odraditi i amaterski?
Izitpajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 22:24   #96
Quote:
Izitpajn kaže: Pogledaj post
Na prethodni post bi vjerojatno netko i odgovorio kad bi itko shvatio što je bilo pitanje.
Samo da napomenem da se ovo odnosi na prethodni post iz druge teme u kojoj sam ovo originalno napisao. A onda je mod premjestio post ovamo.

Samo da netko ne bi nešto krivo pomislio.
Izitpajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 23:54   #97
Osnivanje strane udruge, zatvaranje iste i par pitanja

Povezan sam s stranom ekološkom udrugom. Razmisljam o osnivanje Hrvatske udruge gdje bi jedan od tri člana bila ta strana udruga.

Imam set pitanja za stručnu osobu. Gledao sam okolo po webu i forumu, ali ovo nije baš sasvim uobičajeno.

1. Udruga promiče korištenje prirodnih materijala na sve načine uključujući prirodne materijale kod brodogradnje. Udruga bi mogla bit sponzorirana iz inozemstva i iz Hrvatske od par poduzeća. Koliko razumijem ne plaća se porez na novce primljene od sponzorstva?

2. Jedan od glavnih projekata je izrada broda (trup) s takvim 'green' materijalom. Te zatim korištenje istog za promociju prirodnih materijala i za ukološka 'marine' istrazivanja. Kako mi imamo more to je moguce. Ali pitanje je sljedece:

- Da li udruga moze biti vlasnik broda?

- Ako je narucila brod od Hrvatskog brodogradilista kako ide plaćanje poreza i ostalog u tom slučaju?

- Ako se udruga ikad zatvori, da li matična strana udruga ima pravo vratiti brod u svoj posjed (nazad u inozemstvo)?


3. Pretpostavljam da kao voditelj udruge ne moramo plaćati socijalno i sl. i ne moram imati plaću ako radim sasvim volonterski?
maxipoint is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 18:28   #98
Podružnica udruge

Poštovanje dragi moji.

Udruga u kojoj sam tajnik htjela bi osnovati podružnicu, no htjeli bismo da ta podružnica bude pravna osoba. Može li mi netko reći znači li to postupak kao i za osnivanje udruge (znači pečat i sva ona sila love) ili to znači nešto drugo? ŠTo je potrebno napraviti osim izmjeniti statut matične udruge i prilagoditi članak o podružnicama da podružnica bude pravna osoba??

Hvala, Mario!
marijdil is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 23:10   #99
udruga

Jel zna netko kako na što bezbolniji način zatvoriti udrugu koja nikad nije niti radila?
senjorita mamita is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 18:00   #100
OSNIVANJE UDRUGE

Ovako, već sam na gospodarstvu pitali, ali pitam i ovdje.
Osnovala bih udrugu legalnih graditelja RH.
Zanimaju me neke osnovne informacije iako sam neke i našla na netu pa ako može netko ukratko.
Ujedno, svi koji su zainteresirani i koji bi podržali rad ove udruge su dobrodošli!
__________________
المقابر مليئة الرجال لا غنى عنه. سيد رامشتين
Carla B. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:44.