Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2014., 23:08   #2001
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
šta je to točno- stiska?
šta je to točno - neophodno?
Jel to, karikiram, kruh, voda i podriguša?
Neophodno...jel to ono što, karikiram, zatvara glad?
Ili je kriterij ipak da je suvisla, zdrava, kvalitetna i naravno skuplja klopa?

ili nove - gaće. Da ne pričamo stalno o jebenoj klopi...
stiska je kad nisi siguran da će ti mjesečna primanja biti dovoljna za podmoriti sve tekuće troškove ili ćeš dio kartice morat platiti sa zakašnjenjem...

neophodno je ono s čim možeš preživjeti... kupovina namirnica kojima ćeš skuhati jeftin a zdrav ručak... za to nije potrebno imati 50+ nego samo malo zdravog mozga...

neophodne su i nove gaće ako stare imaju rupu... no danas se stvarno može dobiti i vrlo jeftine i cijenom prihvatljive neloše garderobe...

Jel to život? Sve je život, nekad teži, nekad lakši, no tu je... ako ne težiš za nedostižnim začudit ćeš se kako možeš biti sretna i onim što imaš...
GricGric is offline  
Old 10.02.2014., 23:13   #2002
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ne zaboravi da postoji odsupanje između onog što neki forumaši pišu i što u stvarnosti rade. Najčešće pišu da su lavovi, a u stvarnosti su chiuvave. Kad bi im mama dala 1000kn potrošili bi ih u sekund, ali mama ima daje samo 10kn pa ne mogu otići s prijateljima u kino već izaberu jeftiniju varijantu zabave, vise po forum.hr-u i pišu da su štedljivi.
kaj to znači da jedino ja na cijelom ovom topicu ne serem i ne lažem?
Da jedino ja priznam da normalno trošim, a zapravo živim kao cigan sa 7k kn plaće..
A drugi su premudri i preimućni sa 5k kn...


Koju bi neko imao motivaciju da ful anoniman ide "lagati"..
Brogan is offline  
Old 10.02.2014., 23:13   #2003
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ne zaboravi da postoji odsupanje između onog što neki forumaši pišu i što u stvarnosti rade. Najčešće pišu da su lavovi, a u stvarnosti su chiuvave. Kad bi im mama dala 1000kn potrošili bi ih u sekund, ali mama ima daje samo 10kn pa ne mogu otići s prijateljima u kino već izaberu jeftiniju varijantu zabave, vise po forum.hr-u i pišu da su štedljivi.
ili neki pričaju bajke, isto ti dođe, dosta ima lažljive ekipe, zato mi je drago da se forumaši druže i u RL

mislim ovi lažljivi i trolovi (a i mamićevci) ne dolaze baš na druženja

brogan, a kaj ti to znači ko cigan ?

mislim mi dvoje imamo negdje oko 4-5000 troškove, s stanarinom ( 1000 kn + 600 režija ), klopa je oko 1500 - 2000 i ostalo je auto i zabava/knjige/sitna kupovina
ne furamo marke (sportsdirect najčešće posjećujemo za shoping ) a izlasci su najčešče lokalne birtije, žirafa i tekme
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona

Zadnje uređivanje KILLERDOG : 10.02.2014. at 23:19.
KILLERDOG is offline  
Old 10.02.2014., 23:20   #2004
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
stiska je kad nisi siguran da će ti mjesečna primanja biti dovoljna za podmoriti sve tekuće troškove ili ćeš dio kartice morat platiti sa zakašnjenjem...
Meni je osjećaj stiske već čim osjetim da nužno ovisim o kreditnoj kartici. Kreditnu karticu imam iz drugih razloga, a ne radi odgode plaćanja.
Do sad nikad nisam ovisio o kreditnoj u tom smislu, ali sad sam u kurcu i morat ću kemijati i primit se jebenog excela



Quote:
neophodno je ono s čim možeš preživjeti... kupovina namirnica kojima ćeš skuhati jeftin a zdrav ručak...
e, jeboga pas...
Da mi je vidjeti recimo nekog lika...koji ima recimo 27 god.
Živi u zg, radi recimo u Vipu, visi tamo cijele dane, IT-ovac, vise stalno na projektima i leti na 500 strana i još će si majstor doma "kuhati kompleksne zdrave ručkove"
Brijem da u stvarnost mladi danas ne stignu ni odspavati doma. Jedva se otuširaju a rijetko išta pojedu doma. Tuku opasnu lovu u kojekakvu hranu po vani ili se čak hrane i junk food-om.-..
To je neminovna stvarnost dobrog dijela (mladih) ljudi a ne nekakvo cijelodnevno kuhanje karfiola i tofua...

Quote:
neophodne su i nove gaće ako stare imaju rupu...
nije neophodno. Kažem, može se i bez gaća, samo hlače...pogotovo u sezoni...
to je štednja


Quote:
Jel to život? Sve je život, nekad teži, nekad lakši, no tu je... ako ne težiš za nedostižnim začudit ćeš se kako možeš biti sretna i onim što imaš...
jebeš to za čime netko teži...
Kaj ako neko teži za privatnim jetom... :

Zadnje uređivanje Brogan : 10.02.2014. at 23:32.
Brogan is offline  
Old 10.02.2014., 23:22   #2005
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
kaj to znači da jedino ja na cijelom ovom topicu ne serem i ne lažem?
Da jedino ja priznam da normalno trošim, a zapravo živim kao cigan sa 7k kn plaće..
A drugi su premudri i preimućni sa 5k kn...


Koju bi neko imao motivaciju da ful anoniman ide "lagati"..
Raja se pali na razne stvari, čudni su putevi gospodnji.. Evo upravo gledam račun dobiti i gubitka jednog forumaša koji se hvali time da ima love ali je štedljiv. Prihodi nula kuna (nula kuna), rashodi preko 900.000 kn. Što reći?

Troši novac koji nije zaradio i to masovno, a drugima daje savjete. Welcome to Croatia..
Guud is offline  
Old 10.02.2014., 23:28   #2006
ček, pa kaj nije bio klinac kojem mama daje 10 kuna ?

kaj, opet malo se gubimo ?
i ček hoćeš reći da nije taj primjer kako s nulom preživljava i dalje ?
od kud mu novac koji troši,ako ga nije zaradio ?
vidim nejde ti stvarno ekonomija, pusti bajke kak si poduzetnik

p.s. doo ti nije osoba
tak da sumnjam da doo piše po forumu
a i tko zna kaj ti to gledaš
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Old 10.02.2014., 23:28   #2007
Pa tu možeš lagati kolko Oćeš ko zna mogu biti 3 susjeda a ni neznanju da su tak da . Kakve svrhe imaš od laganja ? Pa forum je valjda da se vidi kak ljudi žive da se da savjet Itd ...
Podravec19 is offline  
Old 10.02.2014., 23:29   #2008
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
e, jeboga pas...
Da mi je vidjeti recimo nekog lika...koji ima recimo 27 god.
Živi u zg, radi recimo u Vipu, visi tamo cijele dane, IT-ovac, vise stalno na projektima i leti na 500 strana i još će si majstor doma "kuhati kompleksne zdrave ručkove"
Brijem da u stvarnost mladi danas ne stignu ni odspavati doma. Jedva se otuširaju a rijetko išta pojedu doma. Tuku opasnu lovu u kojekakvu hranu po vani ili se čak hrane i junk food-om.-..
To je neminovna stvarnost dobrog dijela (mladih) ljudi a ne nekakvo cijelodnevno kuhanje karfijola i tofua...
:
to o čemu pričaš u startu nije normalan život...
GricGric is offline  
Old 10.02.2014., 23:31   #2009
Quote:
Podravec19 kaže: Pogledaj post
Pa tu možeš lagati kolko Oćeš ko zna mogu biti 3 susjeda a ni neznanju da su tak da . Kakve svrhe imaš od laganja ? Pa forum je valjda da se vidi kak ljudi žive da se da savjet Itd ...
Trebao bi biti takav, ali često kad napišeš istinu umjesto onog što se očekuje ("smatra se prihvatljivim") - nastradaš. Pa raja prilagodi istinu ovisno o potrebi. Ne svi, ali eto pogledao sam jednog i vidio da ono što piše po forumu i stvarnost nemaju nikakve veze. Ali nemojmo više o takvim likovima, tema je zanimljiva i bilo bi šteta pokvariti je zbog neke chiuvave.
Guud is offline  
Old 10.02.2014., 23:35   #2010
Quote:
Podravec19 kaže: Pogledaj post
Pa tu možeš lagati kolko Oćeš ko zna mogu biti 3 susjeda a ni neznanju da su tak da . Kakve svrhe imaš od laganja ? Pa forum je valjda da se vidi kak ljudi žive da se da savjet Itd ...
a čuj nekima je valjda lakše da imaju izmišljene stvari i tak kak su kul, pa se malo zapletu u laži

i nije baš ni forum anonimam, s vremenom upoznaš forumaše i u RL, ali za savjet se slažem
treba samo paziti na lažljivce i trolove,njih valjda veseli laganje, to bi trebalo na psihologiji vidjeti zašto ima takvih krugova s očima na forumu ...

Brogan, slažem se s gricgric, to nije normalan život ...
ali i shvaćam da se raditi mora tako,ak živiš solo onda jebiga, gadno je, nas je dvoje pa se eto kuha većinom, i to se nosi drugi dan na posao
dosta često mi je na poslu i tuna salata iz eurospina ok za gablec , ne znam dal ima kod nas takvog što i koliko dođe,ova je 1.95€
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona

Zadnje uređivanje KILLERDOG : 10.02.2014. at 23:41.
KILLERDOG is offline  
Old 10.02.2014., 23:36   #2011
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
to o čemu pričaš u startu nije normalan život...
molim?!
Pa to je najčešći život onih koji se i u javnosti i u društvenoj znanosti zovu perspektivni mladi ljudi kvalitetnih karijera.
Dapače, njih se doživljava kao elitu, ljude koji su dobili jackpot...
Srednji i viši srednji stalež (u teoriji, iako za mlade postoji samo ciganluk u Hrvatskoj, nikakvi "staleži"). ako to nije normalan život onda koja pi*ka ma*erina je?

Kaj je u Hrvatskoj normalan život samo leć ispod drveta i čuvat ovce lagano i ženica lagano kuha karfiol na proplanku...
Nemremo svi biti ni čobani sa "cjelodnevnim zdravim ručkovima" po proplancima sve da i hoćemo

Zadnje uređivanje Brogan : 10.02.2014. at 23:46.
Brogan is offline  
Old 10.02.2014., 23:47   #2012
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
molim?!
Pa to je najčešći život onih koji se i u javnosti i u društvenoj znanosti zovu perspektivni mladi ljudi kvalitetnih karijera.
Dapače, njih se doživljava kao elitu, ljude koji su dobili jackpot...
Srednji i viši srednji stalež. ako to nije normalan život onda koja pi*ka ma*erina je?

Kaj je u Hrvatskoj normalan život samo leć ispod drveta i čuvat ovce lagano i ženica lagano kuha karfiol na proplanku...
Nemremo svi biti ni čobani sa "cjelodnevnim zdravim ručkovima" po proplancima sve da i hoćemo
pa problem i je što je to kao krema, još gori su ti primjeri mladih profesora koji s cijelom satnicom imaju do 5000 (a ak još idu na doktorat, doslovno im treba sponzor za jeftini život )

znam da i sam pišeš da temi o odlasku, to je za "kremu" najpametnije

inače ja sam mislio da se doktore smatra kremom,a ne it sektor
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Old 10.02.2014., 23:52   #2013
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
inače ja sam mislio da se doktore smatra kremom,a ne it sektor
ma je, kurac palac.
Ljudi koji rade na Ruđeru, institut jelte, navodno pri kraju karijere imaju 6k kn...
To je naša znanost i "krema". Fala s takvom kremom.
Za njih je i grobar krema.


IT sektor je za uboge hrvatske znanstvenike i kojekakve profešure jebeni svemir.

edit: iako ne znam o kojim doktorima govoriš..
Ali da sam mladi specijalist koji u UK može imati 100 000 funti godišnje ne bi bio više ni minutu ovdje. Tek su liječnici ovdje potplaćeni. Oni barem neki kurac konkretno rade i čak je i 15 000 kn poniženje. Trebali bi imati bar 30 000 kn mjesečno jer tolko i vrijede.

Zadnje uređivanje Brogan : 10.02.2014. at 23:59.
Brogan is offline  
Old 10.02.2014., 23:59   #2014
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
molim?!
Pa to je najčešći život onih koji se i u javnosti i u društvenoj znanosti zovu perspektivni mladi ljudi kvalitetnih karijera.
Dapače, njih se doživljava kao elitu, ljude koji su dobili jackpot...
perspektivni ljudi kvalitetnih karijera se hrane po restoranima jer za drugo nemaju vremena... oni imaju i karijeru i zaradu... i svijest da moraju živjeti da bi mogli naporedovati u karijeri...pretplata na relativno zdrav ručak u restoranu ne košta više od 1000 kn mjesečno...


kod nas postoji fenomen da "elita" (pretpostavljam da o takvoj i ti pričaš) radi za 3000 kn, živi na brzoj hrani, siru i pecivima i to na kredit, jer im se ne jede ono što mama kod kuće skuha....a uz to obavezno mora na skijanje...
Sory, no to nije normalan život no to je već neka druga tema...

Mislim da je za normalan pristojan život dovoljno 3000 kn po osobi plus 1000 - 1500 kn za režije ako se radi o vlastitom stanu... ili nešto više ako postoji i kredit...
GricGric is offline  
Old 10.02.2014., 23:59   #2015
morao bi provjeriti, mislim da je 6 ipak na početku (5500 ), možda ovisi o odjelu
ali znam da im svi stariji govore da ne budu glupi nego idu van, brijem da će uskoro sami donositi materijale od doma na kojima bi radili

a grobar i kamenoklesar je uvijek bio dobro plaćeni posao, probaj ući u taj biznis
IT je opet jako širok pojam, ali plaće su negdje u hr prosijeku, kad imaš dvije takve onda imaš normalan život
znači nađi si ženu/muškarca ionako je danas svejedno s istom plaćom da imaš normalan život po hr standardima
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Old 11.02.2014., 00:03   #2016
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
oni imaju i karijeru i zaradu..
nemaju zaradu.

niti 9000 ili 10 000 kn nije dovoljna zarada za cjelodnevno razbijanje od posla, ili jurcanje po cijeloj europi radi posla...


Znam da im to nije dosta i znam da idu dalje. Stanu kad dođu na direktorske pozicije. A to je cca 15-20 k kn pa na više.
E, onda idu restorančići i kurac palac.
Brogan is offline  
Old 11.02.2014., 00:04   #2017
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post

šta je to točno - neophodno?
Jel to, karikiram, kruh, voda i podriguša?
Neophodno...jel to ono što, karikiram, zatvara glad?
Ili je kriterij ipak da je suvisla, zdrava, kvalitetna i naravno skuplja klopa?



vi ste tu svi ili neki žešći seniori od 50+ , ili radite i zarađujete hardcore od svoje 15. godine
osnovni prioritet su režije... sve ostale prioritete sam definiraš... nekome je to brandirana garderoba, nekome vlastiti brlog, nekome bio hrana, nekome 300 konja

nemam 50+, ali nemam ni puno manje... jedna od prednosti tih godina je da su uglavnom sve egzistencijalne potrebe podmirene... postoji neki brlog, postoje u njemu i neke tave... kod mnogih postoji i neki crni fond

Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post



e, jeboga pas...
Da mi je vidjeti recimo nekog lika...koji ima recimo 27 god.
Živi u zg, radi recimo u Vipu, visi tamo cijele dane, IT-ovac, vise stalno na projektima i leti na 500 strana i još će si majstor doma "kuhati kompleksne zdrave ručkove"
Brijem da u stvarnost mladi danas ne stignu ni odspavati doma. Jedva se otuširaju a rijetko išta pojedu doma. Tuku opasnu lovu u kojekakvu hranu po vani ili se čak hrane i junk food-om.-..
To je neminovna stvarnost dobrog dijela (mladih) ljudi a ne nekakvo cijelodnevno kuhanje karfiola i tofua...

tom tvom tipu je prioritet posao i karijera... kad se razboli od takvog života onda će mu prioritet postati vlastito zdravlje i razmišljanje o tome što trpa u sebe

Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Evo upravo gledam račun dobiti i gubitka jednog forumaša koji se hvali time da ima love ali je štedljiv. Prihodi nula kuna (nula kuna), rashodi preko 900.000 kn. Što reći?

Troši novac koji nije zaradio i to masovno, a drugima daje savjete. Welcome to Croatia..
štedljiv i nije jer u tom vremenu nije ništa novo stavio na štednju

ali da, takve situacije postoje... ja nisam tri godine imala nikakvog prihoda, živjela sam od ušteđevine... dakle, taj novac sam nekad prije zaradila... nije mi pao ni s marsa ni po duhu svetom

teoretski sam tu lovu uz neka veća odricanja mogla rastegnuti na 4-5 godine, ali sam ga mogla spiskati i u tri mjeseca

uopće ne mislim da sam u tom periodu bila štedljiva, naprotiv... bila sam jako rastrošna jer sam trošila više nego zarađujem... ali sam se bar dobro odmorila i napunila baterije
__________________
.
Opal Zg is offline  
Old 11.02.2014., 00:09   #2018
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
ma je, kurac palac.
Ljudi koji rade na Ruđeru, institut jelte, navodno pri kraju karijere imaju 6k kn...
To je naša znanost i "krema". Fala s takvom kremom.
Za njih je i grobar krema.


IT sektor je za uboge hrvatske znanstvenike i kojekakve profešure jebeni svemir.

edit: iako ne znam o kojim doktorima govoriš..
Ali da sam mladi specijalist koji u UK može imati 100 000 funti godišnje ne bi bio više ni minutu ovdje. Tek su liječnici ovdje potplaćeni. Oni barem neki kurac konkretno rade i čak je i 15 000 kn poniženje. Trebali bi imati bar 30 000 kn mjesečno jer tolko i vrijede.

kaj rade ti "ljudi" na rudjeru.....
malo mi je to premalo cini mi se..
znam da neki koji su gore radili imaju par sto kn manju penziju od toga...
Inace bas sam negdje pisao,koliko imaju profesori na viskoom skolstvu.....nisu oni takovi bogeci kakvi se voli prikazivat pogotovo kada bi se uracunala i varijabla rad...

Inace ovo kaj je netko napisao,forum je zivo mjesto gdje mozes lagat do beskonacnosti...ovdje su svi najbolji i najpametniji,sposobniji,jebaci,apoloni i ljepotice...onda ujuto kada odem na posao vratim se u surovu realnost...
kao da nit jedan forumas ne zivi u zagrebu...

s obzirom da nemogu pohvatat pricu ovu zadnju.....al da budem malo ON,

iznenadio sam se recimo u zadnje vrijeme(dok sam malo zujao po ducanima) koliko se MOZE naci POVOLJNIH stvari za obleku i to ono ne skarta....
majice 60-70kn,hlace 70-100kn...ono CA,HM,Teranova...i te zezancije...
doslovno se mozes fino i pristojino obici za kakvih 200kn a kad odem u kafanu popijem cijeli ormar...
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Old 11.02.2014., 00:14   #2019
com1 dođi sad na pivu, otvorila ti se žirafa u Gundulićevoj, bivši jazz bar, ovo bu bilo po tvom ćefu (jedino stol moraš rezervirati jer su gužve ogromne )

on topic , sumnjam da mladi srednjoškolski profesor može imati normalan život samo od plaće
ali i da, čini mi se da je prednost radno vrijeme
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Old 11.02.2014., 00:26   #2020
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
.....
Nije mi jasno sto te muci kod proracuna troskova

Npr ak mi je mjesecno izdvajanje za hranu i speceraj 2000 kn, onda cu na to potrosit oko 2000 kn, al necu 3000
Isto tako imam planirani budzet za odjecu, obucu, knjige... Itd
Znam sto mi treba, (ili ne treba al si zelim) i koliko to kosta, i mogu potrosit vise od planiranog taj mjesec, al onda ce sljedeci biti manje
Poderane gace se ne pojave preko noci, tako da ih lako ukalkuriras u troskove
Manje neplanirane troskove npr porez za auto pokrivam iz tekuceg 'viska' , vece planirane (registracija) i neplanirane ( veci kvar kad su vec svi primjeri vezani uz auto ) iz ustedevine, al bas zato mi je i ustedevina dio fiksnih mjesecnih rashoda
Moja primanja su sad iznadprosjecna, i priznajem da mi je lakse balansirat s mojim internim 'viskovima' i 'manjkovima', ali nisu prije bila i tad sam naucila da moras znat raspolagat s prihodima koje imas
I tada i dan danas kad dobijem placu, prvo podmirim sve fiksne troskove, znam koliko mi treba za hranu i ostalo neophodno, uracunam ako ima jos nekih dodatnih rashoda i vidim na cemu sam tj koliko imam ili nemam jos novaca na raspolaganju

Meni nije bio problem vodit evidenciju dnevnih troskova, ( i ne, nisam pisala jel sam kupila salatu, karfiol ili cokoladu, ili bila na pizzi vec samo iznos), jer mi je bilo lakse pratit koliko ode novaca na dnevnoj bazi
A i prije vidis ako npr u tjedan dana potrosis dvotjedni, trotjedni predvideni iznos
U tom slucaju znas da nesto moras promijeniti jer ne mozes kontinuirano trositi vise nego sto zaradis

Za skuhat finiji, hranjiviji i jeftiniji obrok od gotovih / polugotovih stvari ne treba uvijek puno vremena, samo treba volje, iz vlastitog iskustva
__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:47.