Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2005., 10:15   #21
Quote:
Vojky kaže:
To je jako teško mijenjati - jer ne možeš definirati "opravdani razlog".
ako je tesko definirati "opravdani razlog", mozda nije tesko definirati "neopravdani razlog"?
pa se mozda policajcima moze objasniti da kad netko hoda ulicom ne krseci javni red i mir, nema nikakvog razloga za njihov "razgovor" s takvim pojednicem?

Quote:
Vojky kaže:
A osim toga - provjeru propisa da li nosiš osobnu - mogu izvršiti samo da osobnu pitaju.
ali zasto bi uopce provjeravali nose li ljudi osobnu?
meni se to cini besmislenim

Quote:
Vojky kaže:
A kada uzmemo u obzir da je Hrvatska tranzitna država za šverc svega i svačega - od droge preko ptica do ljudi, sumnjam da će iti jedna vlast mijenjati te propise.
ovo im, po meni, nije dovoljno dobar izgovor
ne mislim da bi im opala ucinkovitost u borbi protiv bilo koje vrste kriminala da prestanu maltretirati obicne gradjane
dapace, imali bi vise vremena raditi svoj pravi posao
ovako se zavaravaju da su nesto napravili - blokic se popuni, posalje se par kazni
a za to vrijeme kriminalci rade svoje
mozda jadni ne kuze da im to nije (primarni) posao?
u svakom je slucaju daleko lakse i bezopasnije zaustavljati obicne gradjane po cesti i traziti osobne iskaznice, nego hvatati bad guys s prstima u pekmezu
a beneficiranog radnog staza (koji je nagrada za obavljanje po zivot opasnog posla) se niti jedan policajac ne odrice
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2005., 11:13   #22
Quote:
bilde kaže:
osobnih nema niti u americi, niti u kanadi.

kaze policija:" nema nas dovoljno!"
pa kada legitimiraju ljude koji idu baciti smece ili klince u parkicu.
ti brijes moramo imat svi osobne, borba protiv kriminala, bla bla, al sto kad ce on mene legitimirat u 12 popodne na placu dok idem u skolu, a nasi kriminalci,mafija koji su vecinom , reci cu nepazljivi, da ti je dovoljno 3 razreda osnovne skole da prepoznas istoga, al njega nece nista pitati.
Pa ako smatraš da postupak policije nije bio u redu ili je besmislen (npr. ovo kod iznošenja smeća - policajac je trebao sačekati da odeš po osobnu) - prijavi ih nadređenom, Unutarnjoj kontroli ili Pučkom pravobranitelju.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2005., 11:18   #23
Quote:
stagediver kaže:

ovo im, po meni, nije dovoljno dobar izgovor
ne mislim da bi im opala ucinkovitost u borbi protiv bilo koje vrste kriminala da prestanu maltretirati obicne gradjane
dapace, imali bi vise vremena raditi svoj pravi posao
ovako se zavaravaju da su nesto napravili - blokic se popuni, posalje se par kazni
Šetam se ulicama već godinama i nisam primijetio da me itko maltretira. Da me pitaju osobnu - lijepo bih im pokazao osobnu (jer je moram imati), čovjek bi pogledao, vratio, kulturno bi se pozdravili i nastavio bih dalje. Ne vidim da postoji ikakav problem. Ja je imam dužnost nositi, on ima pravo pregledati. Ako je neljubazan ili ne želi sačekati da pođem do stana po osobnu (npr. bacao sam smeće), prijavio bih ga nadležnima.

Veliki problem u Hrvatskoj je što ljudi ne prijavljuju nepravilnosti - da forumaš koji je gore pisao o glasnoj glazbi nije otišao na razgovor s nadređenim - još bi slušao decibele iz kafića.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2005., 12:01   #24
Quote:
Vojky kaže:
Šetam se ulicama već godinama i nisam primijetio da me itko maltretira. Da me pitaju osobnu - lijepo bih im pokazao osobnu (jer je moram imati), čovjek bi pogledao, vratio, kulturno bi se pozdravili i nastavio bih dalje. Ne vidim da postoji ikakav problem. Ja je imam dužnost nositi, on ima pravo pregledati. Ako je neljubazan ili ne želi sačekati da pođem do stana po osobnu (npr. bacao sam smeće), prijavio bih ga nadležnima.
ja u kupe, ti u spade
nitko ne osporava da policajac ima pravo traziti osobnu
bi li te kulturno istu zatrazio, to je vec drugi par bicava

moja je poanta da je potpuno besmisleno da policajci traze osobnu od prosjecnog gradjanina (koji zasigurno nije nikakav kriminalac) koji mirno hoda ulicom
vec sama cinjenica da je bas tebe zatrazio osobnu, moze biti uznemirujuca - zasto je bas mene smatrao sumnjivim (to je o maltretiranju koje ti, kazes, tako ne dozivljavas)
to ne bi smjelo biti u opisu njihovog radnog mjesta i to treba mijenjati
a ako se vec zakon ne bi promijenio (kako se ne bi otezalo hvatanje kriminalaca, ili sto im je vec izgovor), onda bi se moglo policajce obuciti da malo bolje razlikuju opravdanu od neopravdane provjere identiteta
moj je dojam da im je to danas gotovo primarni posao
i to je besmisleno i neucinkovito

Quote:
Vojky kaže:
Veliki problem u Hrvatskoj je što ljudi ne prijavljuju nepravilnosti - da forumaš koji je gore pisao o glasnoj glazbi nije otišao na razgovor s nadređenim - još bi slušao decibele iz kafića.
slazem se
ali napredujemo - ministar zuzul je ipak podnio ostavku zbog pritiska javnosti
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2005., 18:10   #25
Quote:
Vojky kaže:
Pa ako smatraš da postupak policije nije bio u redu ili je besmislen (npr. ovo kod iznošenja smeća - policajac je trebao sačekati da odeš po osobnu) - prijavi ih nadređenom, Unutarnjoj kontroli ili Pučkom pravobranitelju.
Recimo ja niti nisam znala da mogu ovo napraviti do sada. Nisu građani upoznati sa svim pravima, jer je zakona toliko i propisa toliko da bih ja o njima mogla razmisljati prije nego izadem na ulicu.

Drzava i pravo su duzni ne samo zastiti svoje gradane (naravno da je to prioritetnija zadaca) vec im i omogućiti da se u svojoj drzavi osjecaju i krecu slobodno i nesmetano. Pa sto ako sam zaboravila legitimaciju. Zar me zato (teoretski je u mogucnosti) moraju stalno zaustavljati policajci koji ce odbiti provjeriti moj identitet tako da se sa mnom odsecu kuci.

Osim toga, zar ne bi ti policajci trebali biti uljudni, ispricat se sto te legitimiraju, navesti razlog i onda lijepo odsetati s tobom doma.

OK, mogu se zaliti. Takvom policajcu bi trebalo automatski rjesiti zalbu da on plati kaznu. Zar je ikada ikojem policajcu na zalbu takvog tipa odredena bilo kakva kazna? Znaci policajci su u povlastenom polozaju u odnosu na obicnog gradanina po svojim gradanskim pravima. Umjesto da budu ravni ili bi cak (jer imaju vece ovlasti) trebali biti u podredenom polozaju tj. njihovo ponasanje bi trebalo biti pod strozom lupom zakona nego moje! Ali, badava ja lupetam, pa zna se sto je zakon!

Cemu dovlaciti zenu u trenirci na sud i jos bezobrazno traziti da plati troskove prekrsajnog sudenja? Kome Vojky ta gospoda moze tuziti taj sud?
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2005., 18:19   #26
Quote:
Vojky kaže:
Šetam se ulicama već godinama i nisam primijetio da me itko maltretira. Da me pitaju osobnu - lijepo bih im pokazao osobnu (jer je moram imati), čovjek bi pogledao, vratio, kulturno bi se pozdravili i nastavio bih dalje. Ne vidim da postoji ikakav problem. Ja je imam dužnost nositi, on ima pravo pregledati. Ako je neljubazan ili ne želi sačekati da pođem do stana po osobnu (npr. bacao sam smeće), prijavio bih ga nadležnima.

Veliki problem u Hrvatskoj je što ljudi ne prijavljuju nepravilnosti - da forumaš koji je gore pisao o glasnoj glazbi nije otišao na razgovor s nadređenim - još bi slušao decibele iz kafića.
Ljudi niti ne znaju da smiju to napraviti. Kod nas je toliko usjecena u svijest upravo besmislenost prijavljivanja policajaca jer su oni "uvijek u pravu". Upravo zahvaljujući ovakvim zakonima po kojima oni imaju pravo maltretirati obične građane po ulicama.

A to što ti nisi naletio na bombu možda je stoga jer izgledaš jako civilizirano. Nemaju svi tu sreću.

Najčešće su me zaustavljali kada sam bila mlada djevojka dok sam šetala sa dečkom. Ima li tu kavog objašnjenja? Osim želje da malo zajebavaju mlade parove koji se očito ne znaju postaviti i obraniti! Dosadno im je!

Prije par godina me je jedan htio legitimirat na placu. Tražila sam ga njegovu policijsku iskaznicu, počeo mi se prijetiti - kako ja to smijem. Okrenula sam mu leđa i otišla. A što da je izvadio pištolj i upucao me? Pa neka ga onda prijavim? Btw. imala sam iskaznicu!

Možda izgleda da ja pretjerujem. Da, pretjerujem. Ali, zar situacija nije upravo takva da treba pretjerivati.
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2005., 19:43   #27
Quote:
Ardo kaže:
[B]Recimo ja niti nisam znala da mogu ovo napraviti do sada. Nisu građani upoznati sa svim pravima, jer je zakona toliko i propisa toliko da bih ja o njima mogla razmisljati prije nego izadem na ulicu.
Pa, sve ti je lijepo objavljeno Narodnim novinama i dostupno kao i svakom drugom građaninu. A postoje i službene web stranice.

Quote:
Drzava i pravo su duzni ne samo zastiti svoje gradane (naravno da je to prioritetnija zadaca) vec im i omogućiti da se u svojoj drzavi osjecaju i krecu slobodno i nesmetano.
Pa, tome i služi nošenje osobne iskaznice.

Quote:
OK, mogu se zaliti. Takvom policajcu bi trebalo automatski rjesiti zalbu da on plati kaznu. Zar je ikada ikojem policajcu na zalbu takvog tipa odredena bilo kakva kazna?
A zašto bi on platio ako si ti u prekšaju? Ako je bio neuljudan, pravio gluposti i sl. - postoji osnova za disciplinsku odgovornost koju će odrediti nadležno tijelo - i postoje kaze u sklopu te odgovornosti.

Mislim da nema mjesta u državnoj službi gdje se zadnih godina lakše gubi posao od MUP-a. I u odnosu na nekadašnju miliciju - razlika u ponašanju i ljubaznosti je ogromna.

Quote:
njihovo ponasanje bi trebalo biti pod strozom lupom zakona nego moje!
Naravno. I jest. Ako naprave neko kazneno djelo - trebali bi odgovarati strože od prosječnog građanina.

Quote:
Ali, badava ja lupetam, pa zna se sto je zakon!
Ono što je objavljeno u Narodnim novinama i nosi naslov Zakon.

Quote:
Cemu dovlaciti zenu u trenirci na sud i jos bezobrazno traziti da plati troskove prekrsajnog sudenja? Kome Vojky ta gospoda moze tuziti taj sud?
Pa, bila je u prekršaju. Ako je prekršaj beznačajan - sud će se osloboditi. Ili će dobiti kaznu (npr. bila je u drugom gradu bez osobnih dokumenata).

Mislim, tu stalno pričate hoćete pravnu državu, poštivanje propisa, vladavinu prava - i onda kada se to primjenjuje, opet nezadovoljni...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2005., 19:52   #28
Quote:
Ardo kaže:
[B]Ljudi niti ne znaju da smiju to napraviti. Kod nas je toliko usjecena u svijest upravo besmislenost prijavljivanja policajaca jer su oni "uvijek u pravu". Upravo zahvaljujući ovakvim zakonima po kojima oni imaju pravo maltretirati obične građane po ulicama.
- Dobar dan!
- Dobar dan!
- Molim vas vašu osobnu iskaznicu.
- Izvolte.
- Hvala.
- Sve je u redu. Hvala i do viđenja.
- Do viđenja.

Ne vidim da je tu ikakvo maltretiranje.

Dobro, ako ti misliš da bi se u Hrvatskoj ljudi trebali šetati bez osobnih dokumenata i ako misliš da policija ne bi trebala imati pravo provjeriti identitet svakog građanina - tvoja stvar. Ja smatram da tranzitna država kao Hrvatska i s toliko dugom granicom s toliko problematičkih susjeda i razvijenim švercom ljudi - mora imati obvezu nošenja osobnih iskaznica. Upravo radi očuvanja sigurnosti građana.

A ako ljudi ne prijavljuju loše ponašanje policije - onda se to ponašanje neće ni popraviti. Ako načelnik ili tko već drugi - nema prijave da neki policajac pravi gluposti - nema ni mogućnosti pokrenuti postupak protiv njega.

A Hrvatska je uvela nekolko najrazvijenihih sustava zaštite prava građana. Počev od ustavnog prava da možeš slati predstavke i pritužbe bilo kojem državnom tijelu i dobiti na njih odgovor preko Pučkog pravobranitelja do raznih unutarnjih kontrola. Samo ih treba primjenjivati. A to je onda stvar građana.

Ovdje još nisam čuo da je netko doživio neugodnosti, prijavio i da nije bilo reakcije. Štoviše, gore piše jedan sasvim suprotan primjer. A građani su ti koji trebaju pomoći državi da se izoliraju oni koji nisu dostojni uniforme i predstavljanje Republike.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2005., 20:44   #29
Necu replicirat Vojkyja nego cu pokusat ukratko objasniti gdje se mi razmimoilazimo.

Znam Vojky da se puno bolje razumijes u zakone od mene i da ih tocno poznas za razliku od nas laika koji na to ne gledam ni s pravnicke ni s policijske strane. Ja kao obican gradanin pokusavam SHVATITI njihovu logiku. Koje istina ponekad nema, gledajuci iz mog gradanskog ugla. A pitam se za koga se pisu zakoni - da sudovi imaju sto raditi i da policija ima sto zaraditi ili da ih mi gradani mozemo postovati (jer su nam logicni) bez obzira sto nismo procitali sve Narodne novine i ostalu papirologiju. Ne mogu bas sve procitati sto trebam jer jednostavno ne stizem.

OK. slazem se da nikada necemo moci izmislit idealne zakone, ali bar one koji su evidentno blesavi korigirajmo.

Zena koja izvodi psa u setnju pa nema tu legitimaciju kod sebe ne bi smjela biti u prekrsaju! NE BI SMJELA! To se lako postigne tako da se u taj blesavi zakon doda nesto sto ce ga osmisliti - recimo osoba nije u prekrsaju ako nema legitimaciju kraj sebe ako moze dokazati da ima legitimaciju i evidentira ju u roku od 24 sata! Ili nesto slicno - lupetam jer visoki pravnicki govor ne poznam.

Ne slazes li se i ti s ovim zadnjim navodom?

Tolike su zakone mijenjali preko noci jer je ovaj ili onaj trebao sebi osigurati neku dobit. Po hitnom postupku. Zasto ne razmotriti MALU KOREKCIJU necega sto smeta gradane zbog kojih je taj zakon i napisan?

Molim te Vojky da pokusas staviti se u moju kozu, kozu obicnog gradanina i razumjeti sto ti govorim prije nego opet potegnes neki clanak nekog zakona. Mislim da bi mogao uz malo napora razumjeti o cemu neki likovi na ovoj temi govore, a i ja sam medu njima.

Hvala!
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2005., 21:28   #30
Quote:
Vojky kaže:
prijavi ih nadređenom, Unutarnjoj kontroli ili Pučkom pravobranitelju.
ukoliko se smatram ostecenim, vjeruj mi da cu to i napravit

ugodna subotnja vecer ispred zgrade u opustenoj atmosferi..
-dobar dan
dobar dan
-osobnu kartu
evo izvolite
-jeste li ikada kaznjavani bilde?
mislim kaj on mene to ispituje jos u prisustvu drugih osoba???

-ime oca bilde
cemu sada i to jos?

-sto radite?
sjedimo

daljnji tijek razgovora obicno ovisi o IQ doticnoga, ili se zavrsava s

dovidjenja
-dovidjenja

sve je to OK i po zakonu, al s oprostenjem , ide mi nakuratz. i on je u stanju dolaziti svaku jebenu vecer u rutinsku kontrolu? hello? pa zar to nije zakonom dozvoljeno malteretiranje?
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2005., 23:13   #31
Quote:
Ardo kaže:

Zena koja izvodi psa u setnju pa nema tu legitimaciju kod sebe ne bi smjela biti u prekrsaju! NE BI SMJELA! To se lako postigne tako da se u taj blesavi zakon doda nesto sto ce ga osmisliti - recimo osoba nije u prekrsaju ako nema legitimaciju kraj sebe ako moze dokazati da ima legitimaciju i evidentira ju u roku od 24 sata! Ili nesto slicno - lupetam jer visoki pravnicki govor ne poznam.

Ne slazes li se i ti s ovim zadnjim navodom?
Ne uopće. Zašto bi se tako ubojice, kriminalci, šverceri, osobe bez državljanstva i ostali za kojima je raspisana potjernica šetali slobodno Hrvatskom jer šetaju psa? Ili da te uvuku u maricu i u lisicama odvedu u postaju - jer slučajno ličiš na tipa koji je opljačkao benzinsku postaju.

Ako osoba nema osobne dokumente - jedini način za provjeriti da li je to ona - je da se dovede u postaju i izvede provjera identiteta. A to bitno više ugrožava prava građana.

No, naravno, ništa te ne spriječava da da osnuješ stranku Nenositelja osobne iskaznice i izboriš se za drugačiji propis.

Ići će ti malo teže jer - nema države u svijetu koja danas liberalizira to područje, a čak i oni koji nemaju osobnu nastoje to uvesti, jer osim problema sa svim oblicima kriminala i sl. neimanje osobne dovodi do smješnih situacija da ljudi različitim komunalnim računima dokazuju da žive na nekoj adresi.

Kada ideš vani nosiš osobnu i nema nikakvih problema. Vrlo jednostavno. Nije ni velika ni teška. Ja bih je osobno integrirao s vozačkom i zdravstvenom pomoću smart card tehnologije - pa bi bilo i još jednostavnije.

Jedno je obveza nošenja osobne - a drugo je idiotluk policajca koji ne želi sačekati (ili otpratiti osobu do stana po osobnu). To je pretjerana uporaba javnih ovlasti koja jednostavno nema svrhe osim kur.... očigledno iskompleksirane osobe u uniformi.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2005., 23:20   #32
Quote:
Vojky kaže:
osim kur.... očigledno iskompleksirane osobe u uniformi.
S ovim se u potpunosti slažem.
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2005., 23:54   #33
Quote:
bilde kaže:
-jeste li ikada kaznjavani bilde?
mislim kaj on mene to ispituje jos u prisustvu drugih osoba???
Reci mu da sukladno čl. 76. Kaznenog zakona nema pravo postavljati to pitanje i zatraži da pokaže svoj broj. Onda pošalji podnesak (opis događaja i broj policajca) na:

1. MUP - unutarnja kontrola (na adresu sjedišta u Zagrebu)
2. Policijska uprava gdje pripada policajaca (napiši - osobno n/r načelnika, i to ako znaš tko je, obično budu ta imenovanja objavljena i po dnevnim novinama - stavi ime i prezime - onda mu moraju predati neotvoreno sukladno Uredbi o uredskom poslovanju)
3. Pučki pravobranitelj (negdje je na Gornjem gradu).

Članak 86.

(1) Podaci iz kaznene evidencije mogu se dati samo sudovima i državnim odvjetništvima kad se radi o kaznenom postupku protiv osobe za koju se traže podaci ili kad je u tijeku postupak za njezino pomilovanje.

(2) Podaci iz kaznene evidencije mogu se iznimno dati državnim tijelima na njihov obrazloženi zahtjev kad se radi o povjeravanju određenih poslova i zadataka u državnoj službi osobi za koju se traže ti podaci.

(3) Kaznenom evidencijom mogu se u okviru svoje zakonske ovlasti koristiti i tijela unutarnjih poslova radi otkrivanja počinitelja kaznenog djela. Navedeni podaci smatraju se profesionalnom tajnom.

(4) Nitko nema pravo zahtijevati od građana da podnesu dokaze o svojoj osuđivanosti ili neosuđivanosti.

(5) Građanin ima pravo tražiti podatke iz kaznene evidencije za sebe samo ako dokaže da su mu ti podaci potrebni radi ostvarivanja prava u stranoj državi.


I garantiram da mu neće pasti na pamet da pita stvari koje NE SMIJE pitati. To nije njegov posao. Njegov posao je da ako vidi nešto sumnjivo (evo ja sam sumnjiv kada idem popravljati žaruljice na Yugu, ono, u trenirci odvidavam svjetlo na autu ) da to provjeri, i ako je sve u redu - zahvali se i ode.

Nekad pomislim da bi trebalo na TV prije dnevnika puštati seriju kratkih priča - prava i dužnosti građana (pred poslodavcem, policijom i u još 100 drugih slučajeva).

Vjerujem inače da - kao i svugdje - većina policajaca pošteno radi svoj posao (za relativno sitne pare).

Ali, uvuklo se i onih koji odoru i znakovlje Republike Hrvatske ne bi trebali nositi. I građani su ti koji bi trebali - zajedno s predstavnicima vlasti - pomoći da se takvi prepoznaju. Jer - netko tko je iskompleksiran, tko izvodi gluposti na račun unforme - u stanju je napraviti i puno veću pizdariju u nekakvoj situaciji.

A što se tiče ophođenja s policijom - treba se ponašati jednostavno poslovno. I obično ne bude nikakvih problema.

A na ovu temu - smatram također da bi trebalo ponovno osnovati srednju policijsku školu, a ne da se ide samo na tečaj.

Nama danas treba školovana i profesionalna policija. I pravosuđe.

Nešto što sam doživio na Malti - pitaš policajca kako nazvati taxi i onda on kaže da sačekate, i preko svog službenog vokca zove da ti dođe taksi! I imaju nekih 10 km od Valette centar za noćni život - desetak noćnih klubova i tu se ispred stalno šeta ekipa od 3-4 policajca (i jedna policajka, da može pretresti i žene). Ništa ne pitaju, samo se šetaju i pogledavaju u lokale, upitaju onog na ulazu u lokal je li sve u redu. Ali, napravi jednu pizdariju unutra tipa tuče - u roku od pola minute si u marici - pa na hlađenje. Vrlo profesionalno, vrlo diskretno, a stalno su tu - i samo prisustvo policije koja se jednostavno šeta tamo gdje može doći do nereda (puno nacija, puno pijanih mladih) ima odličan preventivni učinak. Ljudi znaju...

Da ne spominjem policiju u Nizozemskoj - šetam se kroz Red Light District i netko je nešto napravio - u roku od 15 sec. je bio na podu (uhvatio ga policajac u civilu, odmah ruke na leđa), za pola minute su tu bila dvojica na motorima, a za doslovno minutu marica. Pokupilo ga i kao da ništa nije bilo...

No da se vratim na našu temu - nasilnicima i iskomplesiranima jednostavno treba oduzeti uniformu - no nažalost osobne su nužnost, i još puno drugih sigurnosnih kontrola (npr. one u aerodromima) su nažalost nužnost našeg doba.

Ja osobno - povećao bih plaće policajcima barem za trećinu. Nije lako bit na ulici 10-20 godina za 3.500 kn. Može se i glava izgubit. Dao bih policiji odgovarajuće automobile, pancirke i primjereno naoružanje. Obvezao ih da redovno vježbaju i idu na streljanu. Napravio program da policajac koji nije za službu (godine, bolest i sl.), a nije ni za penziju - dobije neko B zanimanje.

Ali tražio od njh - profesionalnost, rad i ljubaznost. Kome se tako ne postupa - ima 300.000 hektara neobrađene zemlje u Hrvatskoj, pa tko se ne želi ponašat kako pristoji nekome tko nosi znakovlje Republike Hrvatske - neka svoje frustracije sagori motikom.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 03:32   #34
Quote:
Vojky kaže:

Jedno je obveza nošenja osobne - a drugo je idiotluk policajca koji ne želi sačekati (ili otpratiti osobu do stana po osobnu). To je pretjerana uporaba javnih ovlasti koja jednostavno nema svrhe osim kur.... očigledno iskompleksirane osobe u uniformi.
Nije da me svaki čas zaustavljaju policajci na ulici, ali to može biti prilično neugodno. No, ti se ne uzrujavaš, imaš sve članke u malom prstu! Blah! E sada Vojky, ti si tu najpametniji po pitanju zakona pa lijepo napiši što bi ti napravio da se neki policajci ne kurče samo zato jer im je zakon dao tu mogućnost, a oni su malčice iskompleksirani ili možda gledaju di će dignut za džeparac.

Naravno ništa, uzeo bi članke pročitao i ponašao se sukladno njima. Ti u kupe mi u špade!

Pročitaj samo onaj svoj post gdje odgovaraš bildeu. Ma, čovječe, osvjesti se, ne znaju svi par tisuća članaka našeg zakona koji se ionako rasteže i mijenja prema potrbama!

I nemoj misliti da mi imamo općenito što protiv policajaca. Ali imamo protiv situacije tj. zakona koji dozvoljava policajcima da se nepravilno ponašaju!

A znam, opet ćeš ti svoje. Ja sam kao građanin takvim zakonom prilično nezadovoljna. Reci postoji li bilo koji način da građani utječu na zakone koji nisu pisani po njihovoj mjeri? Samo mi nemoj povlačiti članke nego reci - možete to i to....
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 08:25   #35
[QUOTE]Vojky kaže:
[B]Reci mu da....

--imao sam do sada jednu sluzbenu prituzbu na rad policije, i iskustvo s istom mi je prilicno pozitivno.

Nekad pomislim da bi trebalo na TV prije dnevnika puštati seriju kratkih priča - prava i dužnosti građana/i drzavnih sluzbi.
-- meni je palo na pamet da bi mogli poceti nesto tako objavljivati u novinama i to u nastavcima, ali za ozbiljno.

Vjerujem inače da - kao i svugdje - većina policajaca pošteno radi svoj posao (za relativno sitne pare). Ali, uvuklo se i onih koji odoru i znakovlje Republike Hrvatske ne bi trebali nositi.

--slazem se ali dosta cesto takvi uspijevaju opstati policiji bez obzira na to sto neke kolege znaju cime se bave.

A što se tiče ophođenja s policijom - treba se ponašati jednostavno poslovno. I obično ne bude nikakvih problema.
--istina.

Nama danas treba školovana i profesionalna policija. I pravosuđe.
--apsolutno se slazem

Da ne spominjem policiju u Nizozemskoj ..
--

(npr. one u aerodromima) su nažalost nužnost našeg doba.
--nazalost.

Ja osobno - povećao bih plaće policajcima barem za trećinu.
--trebalo bi im valjda dignuti placu,al treba sve to zajedno dignuti na jedan visi nivo.
Ali tražio od njh - profesionalnost, rad i ljubaznost.
--jasno, policija treba biti preventiva i davati osjecaj sigurnosti, a ne straha i nepovjerenja, i isto tako ih treba nauciti da ne malteritiraju gradjane za malo travice.
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 10:58   #36
[QUOTE]bilde kaže:
[B]
Quote:
Vojky kaže:
--slazem se ali dosta cesto takvi uspijevaju opstati policiji bez obzira na to sto neke kolege znaju cime se bave.
Čitao sam prije nekoliko godina, mislim da je to još bilo na Fidonetu, ovakvu priču:

Čovjek sjedi u kafiću s prijateljem koji je neki rukovoditelj u lokalnoj policiji. Prolazi policajac, i ovaj što radi u policiji počne o tome kako je problematičan i bla, bla upravo nešto slično ovome gore. I pita ga ovaj zašto ne pokrene postupak - kaže, nema niti jedne jedine prijave građana. Da su došle 2-3 prijave, taj više uniformu ne bi nosio...

A što se tiče objave u novinama, mislim da bi to bilo izvrsno - tipa što vas policajac smije pitati, što vas smiju pitati na razgovoru za posao, što ako kafić ne poštuje one oznake za pušenje i nepušenje, što ako netko traži mito...

Glupo je da o Pučkom pravobranitelju učimo samo mi na pravnim fakultetima - mislim, meni on najčešće i ne treba. Te stvari bi trebali svi učiti u zadnjem razredu srednje škole. Mi smo zaista uveli izrazito širok opseg zaštite prava građana, a koji se relativno malo primjenjuje.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 11:08   #37
Ovo s legitimiranjem je cista pizdarija.

To je ocito rezervirano za neturisticka mjetsa. Recimo - u Osijeku nema bas turista. U Splitu gdje je vise kriminala nego u Osijeku nema sanse da ce vas legitimirati - barem ljeti. Mogao bi biti urist, a onda ce ispasti bruka. A i bruka je ako policija seta i gnjavi ljude pred turistima.

I tako imate ljude u Osijeku, koji na kupanje u Dravi idu s osobnom. Pa im ostane u pijesku itd.

Shvacam ja da policija ima pravo legitimirati, ali cemu koristiti to pravo besmisleno.

Ali zato u Osijeku jos niti jedno mafijasko ubojstvo nisu rijesili - a bilo ih je nekoliko u zadnje dvije godine.

Policija s fokusom na osobne karte
schmokljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 10:23   #38
Quote:
Vojky kaže:
Kada ideš vani nosiš osobnu i nema nikakvih problema. Vrlo jednostavno. Nije ni velika ni teška. Ja bih je osobno integrirao s vozačkom i zdravstvenom pomoću smart card tehnologije - pa bi bilo i još jednostavnije.
ako tebi nije teska, ne mora znaciti da nekom drugom nije
btw, zar ti vozacka ne moze zamjenjivati osobnu po pitanju identifikacijske isprave - mislim da ne moras imati obje?
i jasno ti je da su siromasni pjesaci (kojima vozacka cuci doma u ladici) u podredjenom polozaju?
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 12:40   #39
Quote:
stagediver kaže:
ako tebi nije teska, ne mora znaciti da nekom drugom nije
btw, zar ti vozacka ne moze zamjenjivati osobnu po pitanju identifikacijske isprave - mislim da ne moras imati obje?
i jasno ti je da su siromasni pjesaci (kojima vozacka cuci doma u ladici) u podredjenom polozaju?
Ne može. Vozačka dozvola nije identifikacijska isprava.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 12:42   #40
svaki policajac (na terenu) ti kao identifikacijsku ispravu "uvazi" i vozacku dozvolu i putovnicu
ili to rade protiv propisa?
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:48.