Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2009., 21:52   #1
Derivatne kuće

imam pitanje vezi mile dupora i knjige ne vjerujte povjerujte.
kod kuca on pise znacenja: (npr kod prve kuce)
Quote:
12/2 kasa, neprijatelji sreće
11/3 prijatelji braće
10/4 baba oca, stari grad
9/5 put djece, njihovi snovi, putevi razonoda, škola
8/6 nasljedne bolesti, oporavak, narodne tradicije
7/7 upliv žene, pacifist
6/8 vrijednost starina, autopsije, kože
5/9 misionari, sportske igre
4/10 otac majke, časti, položaj
3/11 braća nasljednika, pisma
2/12 dobit od tajnih neprijatelja, bolnica, kažnjenika

NAPOMENA: 12/2 znači da je prvo polje dvanaesto drugome polju i sl.

Primjer tumačenja: ako je vladalac 1. polja mars a nalazi se u 12tom polju, čovjek će biti službenik bolnice ili slicne soc. ustsanove ili svrsit u zatvoru.
ako je medjutim vladalac 12.polja jupiter a nalazi se u prvom polju to pored ostsalog znači i dobitke od bolnica, zatvora, kaznjenika..
ovo nis ne kuzim
moze li mi netko to pliz razjasnit?
al onak da je ful jednostavno za shvatit
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2009., 20:14   #2
Quote:
pic kaže: Pogledaj post
imam pitanje vezi mile dupora i knjige ne vjerujte povjerujte.
kod kuca on pise znacenja: (npr kod prve kuce)

ovo nis ne kuzim
moze li mi netko to pliz razjasnit?
al onak da je ful jednostavno za shvatit
Evo budem ja probala.



• Svako polje u natalnoj karti ima:

1. osnovno (esencijalno) značenje
2. akcidentalno značenje (na osnovi značenja suprotnog polja)
3. izvedeno značenje

Ovo što si neveo su izvedenice iz 1. polja (izvedena značenja 1. polja natalne karte).


• Dakle, osim općeg značenja svakog polja pojedinačno svako polje ima svoju specifičnu poziciju u odnosu na sva druga polja natalne karte. I iz toga su izvedena i šira značenja polja. 1930. godine francuski astrolog Eudes Picard je napisao knjigu Judicial Astrology (Sudbena astrologija) u kojoj je prvi široko pisao o sistemu derivatnih (izvedenih) kuća i ilustrirao ga na primjeru od trideset sedam poznatih osoba.


• Sistem je sljedeći:

Astrološka karta je cjelina a svi djelovi karte su međusobno povezani - nisu polja svojim osnovnim značenjima izolirana od ostatka karte već uvijek postoje značenja koja ih međusobno povezuju. Sistem derivatnih kuća se sastoji u tome da se ciklus kuća promatra kao krug (cjelina) bez početne točke, tj. početna točka može biti svako polje. Dakle, izvedena značenja te kuće primjenjuju se na predmet odabran za osnovu derivacije (izvođenja).

Npr. za ovaj tvoj primjer gledano iz pozicije predmeta 1. polja - ono je 2. polje brojavši od 12. polja (skraćeno napisano kao 2/12). Dakle, ako je osnovno tradicionalno značenje 12. polja tajni neprijatelji i nevidljive zapreke, a osnovno tradicionalno značenje 2. polja dobitak i materijalna imovina onda je izvedeno značenje za 1. polje - dobitak ili materijalna imovina stečena od neprijatelja i iz zatvorenih i skrivenih mjesta (npr. kako kaže tradicionalna astrologija - bolnica ili od kažnjenika). Tj. tamo to tražimo.


Evo još primjera derivatnih kuća - sistema po kojem se izvode šira značenja svih kuća:


Npr. ako promatraš jednu kartu i ako promatraš osnovno značenje 4. polja kao otac, onda je 5. polje ustvari 2. polje od tog oca (4. polja), tj. očev novac i imovina. Slijedom je 6. polje očevi braće i sestre, a 7. polje je očeva kuća i očev grob, i tako redom dalje.

Ili npr. ako promatraš u nekoj karti 7. polje koje ima značenja partnera, onda je sistemom derivatnih kuća 8. polje partnerov novac i njegovi unutrašnji telenti i vrijednosti, 9. polje su partnerova braća i sestre, 10. polje je partnerova kuća i partnerov grob, a 11. polje partnerova djeca ili partnerov sport...



• Jako je važno napomenuti da se kod sistema derivatnih kuća ne treba previše zanositi, niti se trebaju izvlačiti neki "dalekosežni zaključci". Zato jer nikada ne smijemo zaboraviti najvažnije - natalna karta se odnosi na jednu individuu i njen život, a svi pouzdani podatci za neku drugu osobu uvijek se trebaju izvoditi iz njene vlastite karte. Dakle, sistem derivatnih kuća više koristimo kao pomoćnu metodu i kao način uvida u neke stvari oko nas i naravno samo ako postoji više faktora koji na to upućuju i naravno ako - kako kaže striček Schwickert ne vršimo nasilje nad elementarnom logikom. Tj. metoda derivatnih kuća može imati ta izvedena značenja, ali isto tako i ne mora.



P.S. Samo da još pojasnim zašto se gore u tvom postu uz 2. polje spominje sreća, tj. kakve veze ima sreća s 2. poljem? Osnovne izvedenice polja datiraju iz tradicionalne astrologije, a tradicionalna astrologija 2. polju pripisuje vezu s Jupiterom te je ona povezana s mogućnošću stjecanja i tkz. materijalne sreće (blagostanja).
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 03:12   #3
Ovako gledala sam malo derivativno tumačenje kuća,za mene i mog partnera.
Znači kada sam htjela pogledati njegovu treću kuću u svojoj natalnoj karti,počela sam brojiti od sedmog polja, završilo bi u znaku npr.djevice
zatim sam uzela njegovu kartu i na njoj išla tražiti svoju treću kuću,
brojila bi od njegovog sedmog polja i ovo bi završilo u znaku npr.djevice.

Išla sam tako redom,i shvatila da nam se SVI znaci tako poklapaju u kućama,
dakle koji znak bi ispao u mojoj za njega,to bi ispalo u njegovoj za mene.
jel mi može netko malo objasniti jel to normalno ili?
jelovnici is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 13:59   #4
Normalno je za one natalne karte kojima AC ili vrh 1kuće poćinje u istom znaku. To bi znaćilo da ti i dečko imate isti podznak a time i cijelu strukturu zodijaka. Ako poćinješ od njegove sedme npr. Rak, treća od sedme će najvjerovatnije biti Djevica, iako ne mora biti tako. Jer ovisi na kojem je stupnju AC ili ako postoje umetnuti znaci u oba ili u jednom od horoskopa. To nije vašem slućaju, s obzirom da se kod vas poklapaju svi znaci po svim kućama.
bastana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 17:56   #5
Po derivatnim iliti izvedenim kucama, 5. kuca predstavlja djecu. Sad, prvo dijete je 5. a drugo 7. Negdje na francuskom sam nasla da dijete suprotnog spola jeste 5. ali ne i dijete istog spola.

Ma ne znam sta da o tome mislim....

Sto sam u stvari htjela, to je da vidim kroz moju natalnu kartu kako su moje dvije kceri predstavljene. U ovom trenutku obje zive vazne momente u njihovom zivotu. Radi se o dvije mlade zene koje treba da odrede svoju buducnost.

Moje drugo pitanje, osim ovog da li spol djeteta mijenja derivatnu kucu u nasoj natalno, bilo bi da li ono sto se iz nase natalne karte moze vidjeti je vise nasa vlastita percepcija naseg djeteta ili doista ono sto nase dijete ima zivjeti u svom zivotu. To je po uzoru na ono sto na primjer Mjesec predstavlja u nasoj karti. On ne predstavlja nasu majku onakvu kakva ona zbilja jeste nego vise nasu vlastitu percepciju nase majke. Je li to onda slicno i sa nasom djecom?
Winnie'sOwl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 23:08   #6
WinniesOwl

Peta kuća opisuje djecu ali ne po sistemu derivatnih kuća, to joj je osnovno znaćenje. Ako želiš saznati što će tvoje dijete raditi trebaš napraviti npr ovakav izvod: ako šesta kuća opisuje posao, onda gledaš šestu od pete i time bi bio opisan posao tvog djeteta..ili npr. gledaš drugu od pete kuće da vidiš kakve vrijednosti tvoje dijete ima i na koji naći će zarađivati novac.

U principu i ja sam uvijek gledala petu za prvo, a sedmu za drugo dijete, no naišla sam da se prvo dijete može tražiti i u trečoj kući, a drugo u petoj i tako redom dalje..što mi se u nekoliko slučajeva potvrdilo istinitim.. Majke su imale prvu djecu rođenu u znaku treče kuće.. No, ne kažem da je isključivo pravilo, uvijek treba dobro promotriti cijelu natalnu.

Dali su ti "francuzi" spomenuli kojom bi kućom bila predstavljena djeca istog spola?..

Jer što se spola tiće nisam nigdje naišla na slićno objašnjenje, ali ako bi uzimala u obzir spol, i sistem derivacija, onda bi žensko dijete gledala kroz petu kuću od one u kojoj je mjesec a muško dijete kroz petu kuću od one u kojoj je sunce. Iako nisam nikad nigdje naišla na ovo "pravilo" niti ga pokušala istražiti (premalo dijece oko mene).

Nadalje, najbolje bi bilo pronaći ćime su tvoja djeca predstavljena u tvom natalu, ne oslanjajući se iskljućivo na kuće. Npr. moja mama ima u petoj konjukciju urana i mjeseca - sestra i ja imamo konjukciju urana i mjeseca, moja sestra je blizanac - a to je znak na vrhu mamine pete kuće, moj je mjesec u škorpionu - a to je mamin sunčev znak. Interesantno je kako moji roditelji i nas dvije imamo isprepletene karte, kao pravi genetski kod.. Prema ovome, trebala bi uzeti svoju kartu, karte svoje djece i njihovog oca/očeva te pokušati pronaći "zajedničku kariku" odnosno tko ima ćiji mjesec, ascedent ili sunčev znak. Po tome ćeš se moći bolje orijentirati ćime je koje dijete predstavljeno u tvom natalu.

Što se ovog zadnjeg tiče, moja mama je predstavljena mojim mjesecom koji će opisati nju onako kako je ja vidim unutar odnosa koji mi imamo. Dali je to sve što moja mama jest? Naravno da nije, ona će zasigurno iskazati neke druge osobine u odnosu na nekog drugog. Moja sestra i ja imamo razlićita viđenja naše mame. Ono što bi se njoj tijekom života trebalo dogoditi, jest neminovno, i zapisano je i u našim natalima, razliku ćini jedino naša reakcija na svaki pojedini događaj. Sudeći prema ovom i sa tvojom djecom je isto. Pretpostavimo da možemo išćitati ono što naša djeca imaju proživjeti, jedino što ćini razliku u tome je naša i njihova reakcija na doživljeno. Pojednostavljeno rećeno, trudnoća nekom donosi sreću, a nekom nažalost tugu, pa ipak trudnoća kao takva ostaje neminovna..
bastana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 23:34   #7
Quote:
bastana kaže: Pogledaj post
WinniesOwl

Peta kuća opisuje djecu ali ne po sistemu derivatnih kuća, to joj je osnovno znaćenje. Ako želiš saznati što će tvoje dijete raditi trebaš napraviti npr ovakav izvod: ako šesta kuća opisuje posao, onda gledaš šestu od pete i time bi bio opisan posao tvog djeteta..ili npr. gledaš drugu od pete kuće da vidiš kakve vrijednosti tvoje dijete ima i na koji naći će zarađivati novac.

U principu i ja sam uvijek gledala petu za prvo, a sedmu za drugo dijete, no naišla sam da se prvo dijete može tražiti i u trečoj kući, a drugo u petoj i tako redom dalje..što mi se u nekoliko slučajeva potvrdilo istinitim.. Majke su imale prvu djecu rođenu u znaku treče kuće.. No, ne kažem da je isključivo pravilo, uvijek treba dobro promotriti cijelu natalnu.

Dali su ti "francuzi" spomenuli kojom bi kućom bila predstavljena djeca istog spola?..

Jer što se spola tiće nisam nigdje naišla na slićno objašnjenje, ali ako bi uzimala u obzir spol, i sistem derivacija, onda bi žensko dijete gledala kroz petu kuću od one u kojoj je mjesec a muško dijete kroz petu kuću od one u kojoj je sunce. Iako nisam nikad nigdje naišla na ovo "pravilo" niti ga pokušala istražiti (premalo dijece oko mene).

Nadalje, najbolje bi bilo pronaći ćime su tvoja djeca predstavljena u tvom natalu, ne oslanjajući se iskljućivo na kuće. Npr. moja mama ima u petoj konjukciju urana i mjeseca - sestra i ja imamo konjukciju urana i mjeseca, moja sestra je blizanac - a to je znak na vrhu mamine pete kuće, moj je mjesec u škorpionu - a to je mamin sunčev znak. Interesantno je kako moji roditelji i nas dvije imamo isprepletene karte, kao pravi genetski kod.. Prema ovome, trebala bi uzeti svoju kartu, karte svoje djece i njihovog oca/očeva te pokušati pronaći "zajedničku kariku" odnosno tko ima ćiji mjesec, ascedent ili sunčev znak. Po tome ćeš se moći bolje orijentirati ćime je koje dijete predstavljeno u tvom natalu.

Što se ovog zadnjeg tiče, moja mama je predstavljena mojim mjesecom koji će opisati nju onako kako je ja vidim unutar odnosa koji mi imamo. Dali je to sve što moja mama jest? Naravno da nije, ona će zasigurno iskazati neke druge osobine u odnosu na nekog drugog. Moja sestra i ja imamo razlićita viđenja naše mame. Ono što bi se njoj tijekom života trebalo dogoditi, jest neminovno, i zapisano je i u našim natalima, razliku ćini jedino naša reakcija na svaki pojedini događaj. Sudeći prema ovom i sa tvojom djecom je isto. Pretpostavimo da možemo išćitati ono što naša djeca imaju proživjeti, jedino što ćini razliku u tome je naša i njihova reakcija na doživljeno. Pojednostavljeno rećeno, trudnoća nekom donosi sreću, a nekom nažalost tugu, pa ipak trudnoća kao takva ostaje neminovna..
Hi Bastana

da, pogresno sam se izrazila, htjela sam reci da je prva kuca prvog djeteta na vrhu moje pete pa onda druga na vrhu moje seste itd.

Hvala ti na vrlo lijepom i iscrpnom odgovoru.

Sto se tice ispreplitanja karata, to je cesto slucaj u obiteljima. I u mojoj je tako.
Evo na pr. moj muz Sunce u Biku, Asc Lav, ja Sunce u Blizancima Asc Djevica a kcerke su nam Sunce u Strijelcu Asc Blizanac i Sunce u Djevici Asc Lav.

Pri tom, moja prva kcerka ima Mjesec na istom stupnju kao ja a moja druga ima Mjesec u istom znaku kao moj muz ali ne i u konjukciji.


Ako citas na francuskom, mogu ti poslati link gdje sam to nasla. Autorica govori da je prvo dijete istog spola vrh jedanaeste kuce ako se dobro sjecam.

Moje kceri bi mozda i mogle odgovarati vladarima moje pete i moje sedme. Petoj je vrh u Jarcu a moja starija ima mocan stelij u Jarcu. Sedmoj je vrh u Ribama a Mjesec moje mladje se nalazi u Ribama.

Pogledacu malo bolje ipak. Moguce da se i varam.

Hvala jos jednom.
Winnie'sOwl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2013., 07:01   #8
Hi WinniesOwl

Nažalost ne razumijem francuski, ali pa da, bila bi 11. kuća kao suprotna od 5. za dijete istog spola...

Što se kćerki tiče, pogledaj im konačnog dispozitora, ili vladara ascedenta, u koji je znak otišao i koji im je vladar da vidiš dali su prikazane tvojim Saturnom i Jupiterom. A vidim po suncima i podznacima da se domah nameće i Merkur, pa treba vidjeti kod koje je gdje...i tko mu je vladar.
Pozz
bastana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2013., 15:16   #9
djeca su nam jako često na asc, ili im se tamo nalazi njihov sunčev znak ili je to njihov asc, također 5. i 7. kuća...
nastasja2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2013., 13:12   #10
Quote:
bastana kaže: Pogledaj post
WinniesOwl

Peta kuća opisuje djecu ali ne po sistemu derivatnih kuća, to joj je osnovno znaćenje. Ako želiš saznati što će tvoje dijete raditi trebaš napraviti npr ovakav izvod: ako šesta kuća opisuje posao, onda gledaš šestu od pete i time bi bio opisan posao tvog djeteta..ili npr. gledaš drugu od pete kuće da vidiš kakve vrijednosti tvoje dijete ima i na koji naći će zarađivati novac.
Nije li to majčin MC? Zašto bi midheaven moje majke, opisivao moj posao?
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2014., 14:49   #11
Mogu li u karti svoje nećakinje sebe promatrati kao očevu sestru? Dakle, od 4. polja treće, odnosno 6. polje?
Zatim, mogu li svoju karijeru promatrati kroz 10. polje računajući od tog 6.-og?
Znam da nisu derivacije baš pouzdane, ali primijetila sam neobičnu podudarnost kod članova cijele obitelji, u odnosu na moj posao. Ispada da dovede uvijek do istog.
__________________
Be like water making its way through cracks. Do not be assertive, but adjust to the object, and you shall find a way around or through it.
AceOfCups is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 01:58   #12
Quote:
AceOfCups kaže: Pogledaj post
Mogu li u karti svoje nećakinje sebe promatrati kao očevu sestru? Dakle, od 4. polja treće, odnosno 6. polje?
Da, braća i sestre su 3. polje no kako pitanje roditelja astrolozi ne promatraju isto, možda je tvoj otac 10. polje pa bi njegova sestra bila u 12. polju.
Quote:
Zatim, mogu li svoju karijeru promatrati kroz 10. polje računajući od tog 6.-og?
Znam da nisu derivacije baš pouzdane, ali primijetila sam neobičnu podudarnost kod članova cijele obitelji, u odnosu na moj posao. Ispada da dovede uvijek do istog.
Iz čije karte ovo misliš?
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 20:23   #13
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Da, braća i sestre su 3. polje no kako pitanje roditelja astrolozi ne promatraju isto, možda je tvoj otac 10. polje pa bi njegova sestra bila u 12. polju.

Iz čije karte ovo misliš?
Iz njene. Ako bih ja bila 6. polje, kao sestra njenog oca (ako bi otac bio 4.), bih li mogla svoju karijeru gledati kroz njeno 3. polje (10. od 6.)
Mislim da što se više derivira da sve više gubi smisao.

A kad bih svoju karijeru gledala kroz kartu svoje majke, računajući od 5. polja, jer sam 1. dijete, došla bih do istog. Tj. njeno 2. polje bi pokazivalo isto što i 3. kod nećakinje.
To želim reći, da gledajući na takav način i kod oca i kod brata, dolazim do sličnog zaključka.
Ali ne znam koliki ima smisao to deriviranje.
__________________
Be like water making its way through cracks. Do not be assertive, but adjust to the object, and you shall find a way around or through it.
AceOfCups is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 23:50   #14
Quote:
AceOfCups kaže: Pogledaj post
Iz njene. Ako bih ja bila 6. polje, kao sestra njenog oca (ako bi otac bio 4.), bih li mogla svoju karijeru gledati kroz njeno 3. polje (10. od 6.)
Mislim da što se više derivira da sve više gubi smisao.
Ti iz njene karte ne možeš gledati svoju karijeru, već ona iz svoje karte može gledati karijeru očeve seke, ono kako ju ona doživljava jer su polja i naša subjektivna iskustva.


Da, derivacije su ti kao da u google translate ubaciš tekst na hrvatskom jeziku i prevedeš ga u npr. njemački, onda taj njemački (prevedeni) prevedeš u španjolski...u svakom prijevodu "gubi se dio prvotnog smisla" a na kraju taj tekst više nema smisla, a ponajmanje razumljive veze s onim izvornim. Svaka derivacija prolazi kroz "filter osobe" koja je vlasnik natalne karte i zato ona nije mjerodavna. Derivacije se mogu korisiti samo kao nadopuna značenjima iz naše natalne karte, nikako samostalno.

Quote:
A kad bih svoju karijeru gledala kroz kartu svoje majke, računajući od 5. polja, jer sam 1. dijete, došla bih do istog. Tj. njeno 2. polje bi pokazivalo isto što i 3. kod nećakinje.
To želim reći, da gledajući na takav način i kod oca i kod brata, dolazim do sličnog zaključka.
Ali ne znam koliki ima smisao to deriviranje.
To zato i služi da se dobiju neke nijanse, da se na jedan finiji način uočie veze s ljudima iz naše okoline i uoči "povezanost svega" s čim smo u kontaktu, ali nikako da bi se iz derivatnih polja izvodili neki dalekosežni zaključci koji se tiču događaja. To se pouzdano može samo vidjeti u vlastitoj natalnoj karti.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 21:25   #15
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Ti iz njene karte ne možeš gledati svoju karijeru, već ona iz svoje karte može gledati karijeru očeve seke, ono kako ju ona doživljava jer su polja i naša subjektivna iskustva.

Da, derivacije su ti kao da u google translate ubaciš tekst na hrvatskom jeziku i prevedeš ga u npr. njemački, onda taj njemački (prevedeni) prevedeš u španjolski...u svakom prijevodu "gubi se dio prvotnog smisla" a na kraju taj tekst više nema smisla, a ponajmanje razumljive veze s onim izvornim. Svaka derivacija prolazi kroz "filter osobe" koja je vlasnik natalne karte i zato ona nije mjerodavna. Derivacije se mogu korisiti samo kao nadopuna značenjima iz naše natalne karte, nikako samostalno.
Da, da, to.
A naravno da sam krenula od svoje karte.
Hvala.
__________________
Be like water making its way through cracks. Do not be assertive, but adjust to the object, and you shall find a way around or through it.
AceOfCups is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:54.