Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2009., 13:30   #1
Supružnici na istoj adresi?

Kratko pitanje - moraju li supružnici imati istu adresu stanovanja, boravista?
I, molim vas, ako da, gdje to pise.
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 10:52   #2
Nitko ne zna ili je to tako naravno da ne moraju imati istu adresu da vam je tlaka napisat...

Uvjeravala me neka salterusa da naravno da suproznici moraju imati istu adresu stanovanja... a meni se to cini nemoguce.
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 10:53   #3
nemoguce - u smislu da je to negdje propisano
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 10:59   #4
Quote:
suncica kaže: Pogledaj post
nemoguce - u smislu da je to negdje propisano
Naravno da je nemoguce.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 13:25   #5
Supružnici ne moraju biti na istoj adresi,niti će ih itko pitati zašto nisu.
Jedino ako imaju maloljetno dijete koje je prijavljeno npr. s mamom na adresi,tata mora dati pismeni pristanak i obrnuto.
fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 15:01   #6
Hvala.
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 12:38   #7
Obiteljski zakon nigdje ne propisuje da bračni drugovi moraju imati prijavljeno prebivalište na istoj adresi. Međutim, definira brak kao životnu zajednicu muškarca i žene koja je uređena Zakonom te navodi da bračni drugovi sporazumno određuju mjesto stanovanja. Prema tome, očekuje se da je normalno (uobičajeno) da žive zajedno, a ako pak ne žive, nikome niš.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 19:55   #8
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
bračni drugovi sporazumno određuju mjesto stanovanja. .
Tako su se npr sporazumno dogovorili da ce jedan zivjeti u Zagrebu, a drugi u Parizu. To nije isključeno, ako smo se tako sporazumno dogovorili.

Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Prema tome, očekuje se da je normalno (uobičajeno) da žive zajedno, a ako pak ne žive, nikome niš.
Mi zapravo zivimo zajedno, ali nemamo iste adrese na osobnim iskaznicama i sad se nasla neka, sa dugim lakiranim noktima, dijelit lekcije kako mi to i sl, pri preuzimanju dokumenata za nešto. "Kakva smo mi to bračna zajednica itd, to nije bračna zajednica i mi ne možemo dobiti pravo kao obitelj jer ne zivimo zajedno itd..."

Ok, znaci salterusa govori napamet.
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 21:26   #9
provjeri da li ti za to za sto trebas papire ima neki uvjet da prebivaliste bude na tom mjestu... znam da dosta nekih subvencija i slicnih stvari ima u uvjetu da recimo supruznici imaju mjesto prebivalista u tom gradu dulje od N godina. mozda je na to mislila

inace, ako zivite zajedno, onaj koji ima "krivu" adresu bi trebao prijaviti boraviste jer je po zakonu to sto radite ilegalno. ne zbog toga jer ste braku pa niste na papiru na istoj adresi, nego zato jer ne mozes negdje zivjeti bez da prijavis makar boraviste. prebivalite ostaje staro i dokumenti se ne mjenjaju, ali ti je mjesto boravka onda regulirano i pravno i nitko ne moze ni "a" ni "b" rec. i onda toj kokosi s lakiranim noktima fino zacepis usta tim papirom
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 21:41   #10
A kako to rješava recimo Vesna Pusić kojoj muž živi u Americi ?
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 22:27   #11
Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post
A kako to rješava recimo Vesna Pusić kojoj muž živi u Americi ?
Ne traži povlastice za koje oboje moraju imati prebivalište u npr. Zagrebu. Tu jedino može biti problem.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 22:27   #12
Mislim da to nigdje nije propisano nekom uredbom.

Suprug i ja imamo različite adrese već četiri godine, pa nikad nije bilo nekih problema....dosad nas nitko ništa nije pitao.
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 22:28   #13
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ne traži povlastice za koje oboje moraju imati prebivalište u npr. Zagrebu. Tu jedino može biti problem.

Nigdje nisam pročitala da se spominju nekakve povlastice
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 01:03   #14
Nije se radilo o povlasticama. Sve smo rijesili donosenjem vjencanog lista dva dana poslije, ali me malo nazivcirala.
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 14:08   #15
Quote:
suncica kaže: Pogledaj post
Tako su se npr sporazumno dogovorili da ce jedan zivjeti u Zagrebu, a drugi u Parizu. To nije isključeno, ako smo se tako sporazumno dogovorili.



Mi zapravo zivimo zajedno, ali nemamo iste adrese na osobnim iskaznicama i sad se nasla neka, sa dugim lakiranim noktima, dijelit lekcije kako mi to i sl, pri preuzimanju dokumenata za nešto. "Kakva smo mi to bračna zajednica itd, to nije bračna zajednica i mi ne možemo dobiti pravo kao obitelj jer ne zivimo zajedno itd..."

Ok, znaci salterusa govori napamet.
Šalteruša sere. Ako ste vi pred matičarem/predstavnikom vjerske zajednice suglasno, slobodno i poimence izjavili da uzimate onoga drugoga za muža/ženu, a on je izjavio da je brak sklopljen, a vi ste osobe suprotna spola, brak je valjano sklopljen.

Možda je za ostvarivanje nekog prava propisano da bračni drugovi moraju imati prijavljeno zajedničko prebivalište, ali nisam siguran da je to moguće, jer bi takovo što bilo suprotno slobodi kretanja i biranja boravišta.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 14:51   #16
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Možda je za ostvarivanje nekog prava propisano da bračni drugovi moraju imati prijavljeno zajedničko prebivalište, ali nisam siguran da je to moguće, jer bi takovo što bilo suprotno slobodi kretanja i biranja boravišta.
Ma, može biti u istom gradu ili općini, za ostvarivanje nekih prava. Ili za oslobođenje od poreza na prvu nekretninu se moraš prijaviti (dakle oboje ako je oslobođenje na oboje) na novu adresu.

Ali, generalno sloboda biranja mjesta za život je među temeljnim ustavnim pravima!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:06.