Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2014., 09:08   #201
Quote:
pero_OS kaže: Pogledaj post
Da mu nije možda MOMENT NA TOČKOVIMA drugačiji, kao i radni dijagram, pa da zato me ide malo bolje? Odakle mu performanse, ako nema vučne sile na točkovima?
eto dole dijagrami, pa "studiraj"

Quote:
pero_OS kaže: Pogledaj post
Poveznica je onan tvoja formula sa onom konstantom za preračunavanje, koju sad ne mogu naći
P= rpm x T/7042 (KS)

Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Evo, mogu ja staviti primjer yugića kojem od 0 do 60 treba 15 sekundi i modernizirani T72 kojem od 0 do 60 treba 30 sekundi.

Kako duplo više nego yuguću, materemu, a ima ravno 1000 konja (736 kW)???

@Bošnjo, kurčina je tvoja snaga - eto ti sad Šah-Mat!!!
koje gluposti, davno u ovoj raspravi prevaziđeni takvi primjeri razlike u masi, još kad je neko postavljao da je jedna od bitnih veličina: snaga/masi ili KS/kg

ja cijelo govorim čak o ISTOM AUTU i nastojim da to bude, i naveo sam Fabije, Polo, Clio, dakle razlike u masi su zanemarive, a ako i jesu između benzinca i dizela, takve su kakve su, ko jebe dizela, ne može i jare i pare, mora nešto "platiti", a to je u većoj masi

tako da ti je primjer OPET obična kurčevina, očekivano od tebe


Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
da, zahvalujući 5 KS više, polo od 80 KS bolje ubrzava.

ali ti genije nećeš nikad, pa ni onda, znati zašto je to tako.
iako to tebi neće ništa značiti, nije isti motor ali je ista (VW) firma i benzinski motor
da, max moment je jednak kod ta dva polo motora isto kak je jednak i kod ova dva.
ali nije isti moment na okretajima gdje se ostvaruje max snaga.

jedan na 4400 okretaja razvija 169 Nm a drugi 208 Nm.
naravno da drugi bolje ubrzava. zašto? jel treba reć zašto?

Quote:
pero_OS kaže: Pogledaj post
Sad će ti @Bošnjo 44 reći da je to zato što na tim okretajima ima više snage, a ti njemu odgovoriti da je to zato što ima više momenta na točkovima i opet ćete se posvađati




polo 14. tdi 80 ks


polo 1.4 tdi 75 ks

s tim da su ovdje slovenci napravili neku grešku upisavši 155 Nm
jer ovdje jasno stoji 195 Nm
http://www.cars-data.com/en/volkswag...ne-specs/52869
http://www.auto-types.com/volkswagen...ual-34252.html

ili je postojala i ova verzija 1.4 tdi sa 155 Nm, tako da je taj graf dole upitan


Zadnje uređivanje Bošnjo 44 : 09.01.2014. at 09:19.
Bošnjo 44 is offline  
Old 09.01.2014., 09:48   #202
evo dijagrama i za tdi 75 ks sa 195 Nm


Bošnjo 44 is offline  
Old 09.01.2014., 09:51   #203
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post

P= rpm x T/7042 (KS)
Ova formula ti je obična kurčevina, barem u poznatom svemiru. Čak ni američka formula ne izgleda tako. Vidim, gradivo si fino savladao.


Quote:
koje gluposti, davno u ovoj raspravi prevaziđeni takvi primjeri razlike u masi, još kad je neko postavljao da je jedna od bitnih veličina: snaga/masi ili KS/kg

ja cijelo govorim čak o ISTOM AUTU i nastojim da to bude, i naveo sam Fabije, Polo, Clio, dakle razlike u masi su zanemarive, a ako i jesu između benzinca i dizela, takve su kakve su, ko jebe dizela, ne može i jare i pare, mora nešto "platiti", a to je u većoj masi

tako da ti je primjer OPET obična kurčevina, očekivano od tebe
Gle, momak, prvo postavljaš priglupa pitanja zašto je fabia dizel sporija za mizeran postotak od fabie benzinca, a imaju istu snagu. Elem, onda ignoriraš razliku u masi. Pa jasno da je auto koji je 5% veće mase ujedno 5% slabijeg ubrzanja. Kad ti se objasni da je to zbog mase, onda kažeš da je to kurčina i da te teorije padaju u vodu i postaš neki primjer tablica kojeg, kao što ti je i Wonder objasnio - nitko ne gleda.

Kako drugačije objasniti da je masa bitan faktor u "jednadžbi ubrzanja" ako ne karikiranjem preko tenka. Šteta što nisam našao one kipere za otvorene rudnike što teže milijardu tona i imaju nuklearku za pogon.

Ako sjedneš u auto koji ima 900 kila, uz pretpostavku da imaš 100 kila (k'o svaki normalan muškarac, jelte), dakle, auto ima ukupno 1000 kila pa onda ubrzaš od 0-100 za 10 sekundi - to je lijepo. Povedi onda još djevojku sa sobom, dakle, auto sad ima 1100 kila - radi se o istom autu iste snage (da ne aludiram sad na jednu konjsku snagu više od tvorničke), a ubrzanje od 0-100 više nikako ne može biti 10 sekundi. Štoviše, da si probao 0-100 na rezervi pa probao ponovo nakon full tankiranja, rezultat bi opet bio slabiji.

Što je onda čudno u tome da je fabia dizel sporija od fabie benzin, a eto - imaju istu "vršnu" snagu... Ti si se čudio, ne ja, ili bilo tko drugi.

I nisi odgovorio na pitanje kojeg je postavio Tomy-87. Budi čovjek pa nemoj to preskočiti.

Uostalom, kad navršiš 18 i sjedneš u pravi auto, možda će ti neke stvari biti jasnije.
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Old 09.01.2014., 09:55   #204
Da, da, Auto klub je stvarno strucan izvor, nema sto. Joj, kad se sjetim na koje sam gluposti tamo znao naletiti. Da ne govorim o uvodnoj rijeci bivseg glavnog urednika Igora Stazica koji je u tih par recenica znao napisati toliko nekompetentnih gluposti da bi ga izbacili i iz skolskih novina treceg c.

Nego, izgubili smo se u cijeloj toj prici. Sto ti Bosnjo uopce hoces reci?
mrachni hajduk! is offline  
Old 09.01.2014., 10:49   #205
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
koje gluposti, davno u ovoj raspravi prevaziđeni takvi primjeri razlike u masi, još kad je neko postavljao da je jedna od bitnih veličina: snaga/masi ili KS/kg
omjer snage i mase je bitan podatak ali nije presudan.
odnosno, auto sa manjim omjerom KS/toni može ubrzavati bolje od drugog auta kojemu je taj omjer veći.
jel ti treba reći zašto?
Quote:
ja cijelo govorim čak o ISTOM AUTU i nastojim da to bude, i naveo sam Fabije, Polo, Clio, dakle razlike u masi su zanemarive, a ako i jesu između benzinca i dizela, takve su kakve su, ko jebe dizela, ne može i jare i pare, mora nešto "platiti", a to je u većoj masi
i ja govorim o ISTOM autu.
kod mazde CX5 teži i slabiji ISTI auto ubrzava bolje.
i naravno, to je za tebe sranje a tvoj primjer kojeg uopće ne razumiješ je zakon

usput, jesi pročital što piše pokraj krivulje snage za pola?
evo, da se ne mučiš:

Da biste pravilno razumjeli razliku između benzinca i dizelaša, prvenstveno morate shvatiti njihovo različito razvijanje snage. Najvažniji je pojam okretni moment (žute krivulje). Što je moment veći i što je niži broj okretaja pri kojem postiže svoj maksimum, to snažnijim osjećate motor i vozite se opuštenije, bez mnogo prebacivanja.

znači, čitaš selektivno?
ono što paše tvojim teorijama, to uzimaš za primjer i to je zakon a ono što ti ruši teoriju, to zanemaruješ i to je sranje?
I wonder is offline  
Old 09.01.2014., 10:52   #206
Quote:
mrachni hajduk! kaže: Pogledaj post
Da, da, Auto klub je stvarno strucan izvor, nema sto. Joj, kad se sjetim na koje sam gluposti tamo znao naletiti. Da ne govorim o uvodnoj rijeci bivseg glavnog urednika Igora Stazica koji je u tih par recenica znao napisati toliko nekompetentnih gluposti da bi ga izbacili i iz skolskih novina treceg c.
najbolji su kad reklamiraju da su testirali škodu octaviu, "uzdanicu češke marke u srednjoj klasi".
Quote:
Nego, izgubili smo se u cijeloj toj prici. Sto ti Bosnjo uopce hoces reci?
on tvrdi da u istom stupnju mjenjača auto bolje ubrzava pri max snazi nego pri max momentu.
I wonder is offline  
Old 09.01.2014., 11:31   #207
Još jedno objhašnjenje trebam:

Ako auto ima 1.6 motor od 100 HP, npr. 5 brzina i u trećoj ide 150 km/h pred limiterom, to znači da se motor ne može više zavrtiti i ne može brže voziti u tom stupnju prijenosa.

Ako ostavim sve isto i teoretski stavim unutra motor od 2,0l i 140 HP, koliko će ići u trećoj brzini i zašto?
Trebao bi ići brže, bez obzira što mjenjač ima fiksan omjer prijenosa. Negdje sam našao da bi išao jednako brzo, samo jače vukao.
OK, jače bi vukao, ali morao bi ići brže, jbm! ?!?

Muči me zapravo je li ograničenje brzine u motoru ili getribi. Ne govorim o max. brzini i krajnjem stupnju prijenosa, nego baš o trećoj.
__________________
Pero
pero_OS is offline  
Old 09.01.2014., 11:34   #208
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
on tvrdi da u istom stupnju mjenjača auto bolje ubrzava pri max snazi nego pri max momentu.
ponavljati dok ti ne uđe

Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
od rpm na kojem je najveći Nm pa do rpm na kojem je najviša snaga, vrši se GLAVNO UBRZANJE auta, pri čemu snaga raste direktno proporcionalno rpm, dok Nm OPADA sa porastom snage

konkretno:
pri 60 km/h, početnoj brzini za ubrzanje 60-100

u II brzini je na 4000 rpm 52 Ks i 194 Nm (rpm je PREŠAO zonu na kojem ima najveći Nm, na 3500)
pritiskanjem gasa i povećanjem rpm dolazi se do maximalne brzine od 82 km/h u II brzini pri čemu je na 5500 rpm snaga PORASLA na 75 KS a jebeni Nm OPAO !!!! na 178 Nm
pa TI meni sad reci dakle, da li je ovo ubrzanje 60-82 km/h obavljeno u II brzini sa 4000-5500 rpm rezultat povećanja snage (sa 52 KS na 75 KS) ili je rezultat Nm koji je jebeno opadao (sa 194 na 178)
Bošnjo 44 is offline  
Old 09.01.2014., 11:42   #209
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Ova formula ti je obična kurčevina, barem u poznatom svemiru. Čak ni američka formula ne izgleda tako. Vidim, gradivo si fino savladao.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...1&postcount=17

Quote:
Through force, work, distance and time to power
In order to move a weight over a distance you need a force. If the weight is glued to the ground and therefore doesn't move, no work will be done (at least not in a physical sense). So work is the movement of a weight across a distance (by applying a force). If you take the time into account now, you can calculate the power. Power is the duration of work, the time it takes to move a weight a certain distance. The more weight you move in a period of time the more power (ability to do work over time) you 'have'.

Let's play engine and stick a weight of 1N (= 0.102 kg) to the end of a stick that is 1m long and that you are trying to hold horizontally by grasping it at it's opposite end. The (twisting) force that is necessary is 1N × 1m = 1Nm.
Now imagine rotating that stick with the weight at the other end around 360° against a resistance of 1N. The work done will be 1N × 6.2832m = 6.2832Nm (6.2832m is the perimeter of the circle the weight at the end of the 1m-long stick moves along. Perimenter = Diameter × Pi = 2 × 1m × 3.14159... = 6.2832m).
The resistance of 1N is there to simulate the gravitational force you would have to deal with when moving the weight vertically. So if you'd lift a weight of 1N 6.2832m vertically you had done the same work of 6.2832Nm.

But what about the power to do so? Now time has to be involved, as you can see by looking at the definition of a horsepower: 1hp = 75kp × m/s. 1kp (kilopond) is equivalent to 9.80665N, so 1hp = 735.5N × m/s which means that when lifting a weight of 735.5N (75 kg) one meter every second that's the power of one horsepower. Lifting twice the weight in the same time will double the power (2 hp) as will lifting the same weight in half the time and so on. More work (in the eyes of a physicist!) would not be done though, because the formula 'force × distance' does not care about time.

In order to return to cars and engines, let's take the BMW 850CSi for example. The engine of this car will produce 380 hp at 5300 rpm. So you could lift a weight of 380 × 75 kg = 28500 kg one meter every second!

The unit of horsepower is N × m/s. In our example with the weight and the stick the unit of the work was N × m (Nm). If we multiply this by the rpm (unit 1/s) we get the unit of power. If you're looking somewhat sceptical now, that's a common reaction. So let's calculate at which rpm 1 Nm of work equals 1 hp:

1 hp = 75 kp × m/s = 735.5 N × m/s

Now we set this equal to our torque multipiled by the still unknown rpm and get

735.5 N × m/s = 6.2832 Nm × n 1/s
Now we can compute n:

n = 117.058

An engine which has 1 Nm of torque at 117.058 revolutions per second (that is 7023.5 revolutions per minute) then has the power of 1 hp. With that information it is easy to get the following formula to calculate the power:

hp = Nm of torque × rpm/7023.5

Quote:
Gle, momak, prvo postavljaš priglupa pitanja zašto je fabia dizel sporija za mizeran postotak od fabie benzinca, a imaju istu snagu. Elem, onda ignoriraš razliku u masi. Pa jasno da je auto koji je 5% veće mase ujedno 5% slabijeg ubrzanja. Kad ti se objasni da je to zbog mase, onda kažeš da je to kurčina i da te teorije padaju u vodu i postaš neki primjer tablica kojeg, kao što ti je i Wonder objasnio - nitko ne gleda.
toliko si sjeban da si se pogubio
riječ je o istim dizelašima, jedan 75 ks drugi 80 KS, oba 1.4 tdi, dakle ISTA MASA, jadan bio

Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Uostalom, kad navršiš 18 i sjedneš u pravi auto, možda će ti neke stvari biti jasnije.
ja 18 godina VOZIM, jadan bio

Zadnje uređivanje Bošnjo 44 : 09.01.2014. at 13:09.
Bošnjo 44 is offline  
Old 09.01.2014., 12:55   #210
Je, ajmo snagu u "konjskim snagama", Moment u njutn-metrima (zašto ne u libria-stopama), a temperaturu u farenhajtima... Napisao si P = rpm x blabla, nisi napisao hp = blabla...

Naravno da sam sjeban i da sam se pogubio jer je zadnja stvar koju kanim pamtiti neki link kojeg ti postaviš. Imao si primjer benzin/dizel iste snage, valjda to nisu bile fabie. Ovaj prijmer ti je također bio čudan - kako to da ovaj sa 5 ks bolje ubrzava od dizela sa 5 konja manje, a ... (zvuk slavodobitnih fanfara)... dizel ima veći moment motora pa je sporiji... Šah mat, rekao si svima.

Lijepo. Samo si pokazao koliko toga ne razumiješ.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=102



Ajde, još jednom pogledaj malo vučni dijagram, ako si u stanju pratiti. Lijevo je oblik momenta motora preslikan na kotače u prvoj, a desno u petoj (crvene krivulje). Krivulja je točna snimka motora sa mog auta. Jasno, snimljena je krivulja snage, a momentni dijagram je preslikan formulom, ali bez koeficijenata 7023.5.

Obzirom da je ubrzanje vozila jednako sili na kotaču podjeljenoj sa masom vozila, te iste krivulje predstavljaju ubrzanje vozila. ISTE te krivulje. Kako je masa mog auta sa vozačem oko 1700 kg, za silu na kotaču od, recimo 5000N ubrzanje je 5000/1700=2.94 m/s2. Zaokružimo na 3.. To znači da će svake sekunde, uz tu vučnu silu, auto biti brži za 3 m/s. Kad kreće, brzina mu je nula, nakon prve sekunde brzina je 3 m/s (3x3.6=10.8 km/h), nakon druge sekunde brzina je 21.6 km/h, nakon treće brzina je 32.4 km/h (9m/s) itd... To je poanta ubrzanja kao fizikalnog pojma.

Na žalost, ubrzanje nije konstantno nego ovisi o momentu motora. Još jednom - onih 5 krivulja su preslikani momenti motora preko prijenosnih odnosa na kotače i svedeni na silu preko radijusa kotača - radi se o TOČNIM podacima za moju sonatu. Kad voziš prema tim podacima, dobiješ stvarna "ubrzanja" od 0-100, 0-20, 60-100, 402m, 0-160, 80-120, nema što nismo mjerili "G-tech-om".

Ono što ti dobro govoriš je način na koji se šalta, ali razlozi zbog kojih misliš da je tako su sasvim pogrešni. Činjenica je da moment motora ide direkt na kotače preko mjenjača, to se vidi na svakom vučnom dijagramu. Ali mjenjači su tako složeni da se krivulje "približe" krivulji maksimalne snage - to je "fiktivna" hiperbola koju svih 5 krivulja tangira (ona plava zakrivljena, pet plavih ravnih su brojevi okretaja motora za svaki stupanj). Idealno bi bilo voziti po toj krivulji, motor bi stalno bio na max. snazi i ubrzanje auta bilo bi najbolje u bilo kom rasponu - 0-60, 0-100, 60-100, 80-120, svejedno. Zato što je kod CVT-a motor uvijek na max. snazi.

Mjenjači koje imamo su kompromis. Zato šaltamo. Kad šaltamo? Ako se utrkujemo - PAZI SAD DOBRO, možda nešto naučiš napokon - CILJ JE da vučna sila na kotaču uvijek bude maksimalno moguća. Gledaj prvu i drugu. Vidiš da je prva složena tako "visoko" da je sila na kotaču (dakle, ubrzanje auta) UVIJEK veće u prvoj nego u drugoj, u bilo kojem režimu motora. I kad izvrtiš prvu do kraja, taraaaa- nađeš ne na max. momentu motora u drugoj. Gledaj drugu u odnosu na treću - kad ćeš šaltati? Opet "na crvenom", dakle, voziš dokle ide, jer ako prebaciš ranije u treću, vučna sila NA KOTAČU je manja nego što bi bila u drugoj. Tu je sva mračna istina koju ne kontaš (slučajno ili namjerno). Iako moment motora pada kako raste snaga, ono što dobijemo na kotaču, a samo kotač je važan, veće je u nižem stupnju prijenosa.

No, kad gledaš prijelaz treće u četvrtu, tu se krivulje momenta na kotaču (preslika momenta motora sa prijenosnim odnosom mjenjača i difa) već sijeku na 6200, tako da je optimum šaltanja 6200, a ne 6500. Isto važi i za petu, s tim da je "križanje" krivulja još niže, malčice iznad 6000 okr/min, a ne na 6500.

Ono što se uočava jest da je ubrzanje u nižoj brzini, posebno u prvoj naspram druge i drugoj naspram treće, uvijek veće, iako moment motora pada, ali je zbog prijenosnog odnosa i dalje veći nego što bi bio u višem stupnju. I odatle "pravilo" - vozi se od max.momenta do max. snage pa onda šaltaj. U mom slučaju max. snaga je na 6000 okretaja, ali šaltanje I-II i II-III se radi na 6500, tik pred blokadu, kad je i snaga već počela padati. Dakle, ja idem do 6500, kad je snaga već pala, jer je tako složen mjenjač.

Kad savladaš ovu "sliku", onda će ti postati jasno da nema nikakvog smisla raditi bilo kakve usporebe auta prema podatku o max. snazi, max. momentu motora i ne znam čemu. Na zaključanoj temi je već sve objašnjeno, a evo, i ovdje još 50 puta. (čudi me da još nema lokota)

Ono što ti tvrdiš - da je snaga važna - naravno da je važna. Ali da li razumiješ ZAŠTO je snaga važna? Eno, ja moram šaltati nakon max. snage, cca 500 okretaja dalje...Zašto?

I na kraju - pitanje dana - zašto uopće imamo mjenjače? Ili podpitanje, zašto 5-6 brzina (čak i 7, 8), zašto ne 2 ili 3? Zašto ne vozimo kao tramvaj - bez mjenjača? Samo reduktor sa fiksnim prijenosom i adio. Zašto? Čemu komplikacije s mjenjačima? Čemu služi mjenjač? kako se određuju prijenosni odnosi?
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything

Zadnje uređivanje sonata-LPG : 09.01.2014. at 13:09.
sonata-LPG is offline  
Old 09.01.2014., 13:04   #211
Quote:
Headbanger kaže: Pogledaj post
Kad sam prvi puta pokušao određenim tupsonima objasniti putanju metka tokom služenja vojske, rotaciju i slično, pa kad sam kao odgovor dobio teleće poglede, onako kolektivne- odustao sam
odustao sam i ja
i onda sam napunio okvir trasirnim mecima i ispaljivao, prvo pojedinacno, a onda kratke rafale

i tek onda je nastupio preokret: rasplakao sam se jer njima ni tada, nakon sto su svojim ocima vidjeli kako metak leti i dalje nista nije bilo jasno

svaka slicnost sa ovom situacijom ovdje...

Zadnje uređivanje ZgSash : 09.01.2014. at 13:10.
ZgSash is offline  
Old 09.01.2014., 13:05   #212
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Je, ajmo snagu u "konjskim snagama", Moment u njutn-metrima (zašto ne u libria-stopama), a temperaturu u farenhajtima... Napisao si P = rpm x blabla, nisi napisao hp = blabla...
sjebanko, jel u zagradi stoji (KS)


halooo
UCRTAJ I KRIVULJE SNAGE !!!!!!!!!!!!!!!

Zadnje uređivanje Bošnjo 44 : 09.01.2014. at 13:19.
Bošnjo 44 is offline  
Old 09.01.2014., 13:31   #213
Samo nekome tko nikada u zivotu nije bio na satu fizike moze misliti da to nisu iste formule.
mrachni hajduk! is offline  
Old 09.01.2014., 13:31   #214
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
ponavljati dok ti ne uđe
nešto ti mnogo toga ulazi.
baš me zanima da li će tebi ući ono što si zaboravio quotati.
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
toliko si sjeban da si se pogubio
riječ je o istim dizelašima, jedan 75 ks drugi 80 KS, oba 1.4 tdi, dakle ISTA MASA, jadan bio
quotao si tekst kojeg ne razumiješ.
a odmah iza toga što si slavodobitno quotao kao svoju pobjedu, pišu slijedeće riječi:

Torque and acceleration
How fast a car accelerates depends exclusively on torque.
Any car accelerates in any gear just as hard as the torque curve dictates.


da nećeš reć kak sam izmislil, to je odavde, tekst odmah ispod tvojeg mentalnog isprdka
http://e31.net/torque_e.html

Zadnje uređivanje I wonder : 09.01.2014. at 13:46.
I wonder is offline  
Old 09.01.2014., 13:32   #215
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
sjebanko, jel u zagradi stoji (KS)


halooo
UCRTAJ I KRIVULJE SNAGE !!!!!!!!!!!!!!!
HALOOOOOOOOOOOOOOOOO

izračunaj si snagu ako te zanima.
imaš sve podatke koje su potrebni.
I wonder is offline  
Old 09.01.2014., 13:42   #216
Quote:
pero_OS kaže: Pogledaj post
Još jedno objhašnjenje trebam:

Ako auto ima 1.6 motor od 100 HP, npr. 5 brzina i u trećoj ide 150 km/h pred limiterom, to znači da se motor ne može više zavrtiti i ne može brže voziti u tom stupnju prijenosa.
ne.
motor (možda/vjerojatno) može dalje ali mu limiter ne da.
a ne da mu da bi zaštitio motor od opasnih previsokih okretaja. znači ako je crveno područje okretaja 6200 onda nema dalje preko toga i s tiome je limitirana brzina po svakom stupnju mjenjača.

ako ne dođe do limitera onda to znači da motor sav svoj moment troši na održavanje brzine i preostaje ništa momenta za ubrzanje da bi se motor još malo više vrtio.
Quote:
Ako ostavim sve isto i teoretski stavim unutra motor od 2,0l i 140 HP, koliko će ići u trećoj brzini i zašto?
ovisi o ovom gore.
ako i taj 2,0 dođe do limita, i on će stati na 150 kmh. jer je 1,6 stao na 5500 okretaja i nemre dalje.

ako još ne dosegne limit, taj jači 2,0 motor će zavrtiti kotače sve do svog limitera pa bi i brzina bila veća za III stupanj.
Quote:
Trebao bi ići brže, bez obzira što mjenjač ima fiksan omjer prijenosa. Negdje sam našao da bi išao jednako brzo, samo jače vukao.
OK, jače bi vukao, ali morao bi ići brže, jbm! ?!?
2,0 će ići brže iz jednostavnog razloga što skoro nijedan 1,6 benzinac ne dosegne limiter u V stupnju prijenosa.

teoretski: 1,6 se vrti 5500 rpm u V stupnju i dalje ne ide jer nema više preostalog momenta.
2,0 sa istim mjenjačem će se zavrtiti na 6 000 rpm jer ima više momenta pa će i brzina biti veća.
Quote:
Muči me zapravo je li ograničenje brzine u motoru ili getribi. Ne govorim o max. brzini i krajnjem stupnju prijenosa, nego baš o trećoj.
ograničenje je motor.
getribe su konstruirane da prenašaju samo određenu količinu momenta. ako čipiraš motor preko toga, samljet ćeš zupčanike.

ista ta getriba koja ne može prenijeti više od 250 Nm, može prenijeti 110 KS (renault dci EDC) ali može prenijeti i 150, 200 a možda i više KS snage bez uništenja(teoretski).
I wonder is offline  
Old 09.01.2014., 14:05   #217
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
ovisi o ovom gore.
ako i taj 2,0 dođe do limita, i on će stati na 150 kmh. jer je 1,6 stao na 5500 okretaja i nemre dalje.

ako još ne dosegne limit, taj jači 2,0 motor će zavrtiti kotače sve do svog limitera pa bi i brzina bila veća za III stupanj.
Recimo da je limiter oba motora na 6750 o/min, samo je jedan 2,0 a drugi 1,6.
Konkretno je riječ o Fordovim ZETEC motorima.
Sad, dvolitraš je jači, imat će bolje ubrzanje, ali hoće li na 6750 o/min ići brže od 150 u trećoj ili neće?

Kad malo bolje razmislim, samo je pitanje OKRETAJA u toj brzini, zbog fixnog omjera prijenosa. Da imam više okretaja u teoriji, išao bi brže. Ako nemam, ići ću jednako brzo. Right? Samo mi treba potvrda da li dobro razmišljam ili ne.
__________________
Pero

Zadnje uređivanje pero_OS : 09.01.2014. at 14:10.
pero_OS is offline  
Old 09.01.2014., 14:05   #218
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
HALOOOOOOOOOOOOOOOOO

izračunaj si snagu ako te zanima.
imaš sve podatke koje su potrebni.
ucrtaj ti ili onaj ko postavlja grafikone
ti i on drkate s njima, a kad drkate onda ga izdrkajte do kraja, tj. ucrtaj sve veličine, i krivulju snage, a ne samo ono što je vašem kurcu čejf
Bošnjo 44 is offline  
Old 09.01.2014., 14:10   #219
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
HALOOOOOOOOOOOOOOOOO

izračunaj si snagu ako te zanima.
imaš sve podatke koje su potrebni.
Zar zbilja misliš da je on u stanju to napraviti, odnosno dokučiti gdje se u dijagramu vučne sile nalazi snaga?

Osim toga, baš to sam mu nekoliko stranica prije nacrtao i objasnio. I lijepo sam mu rekao da pomnoži mjernu jedinicu sile i brzine kako bi shvatio da postavlja glupa pitanja, ali ne vrijedi. I taj puta je njegov komentar bio:

Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
zašto ne crtaš i dijagram SNAGE, ne možeš se držat samo nekih veličina, koje tebi pašu, konkretno vučne sile
Samo se vrti u krug, ko pas za svojim repom.
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder
RandyRR is offline  
Old 09.01.2014., 14:13   #220
Quote:
pero_OS kaže: Pogledaj post
Recimo da je limiter oba motora na 6750 o/min, samo je jedan 2,0 a drugi 1,6.
Konkretno je riječ o Fordovim ZETEC motorima.
Sad, dvolitraš je jači, imat će bolje ubrzanje, ali hoće li na 6750 o/min ići brže od 150 u trećoj ili neće?

Kad malo bolje razmislim, samo je pitanje OKRETAJA u toj brzini, zbog fixnog omjera prijenosa. Da imam više okretaja u teoriji, išao bi brže. Ako nemam, ići ću jednako brzo. Right? Samo mi treba potvrda da li dobro razmišljam ili ne.
Da. Odnos okretaji motora - brzina auta u fiksnoj brzini mjenjaca je linearno proporcijalan.
mrachni hajduk! is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:02.