Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2016., 12:34   #1
Utjecaj "egzodusa" na rast plaća, standarda i robusnosti na krize u Hrvatskoj

Mislim da je došlo vrijeme da se malo detaljnije pozabavimo pozitivnim efektima emigiracije prema zemljama EU nakon spuštanja barijera prema hrvatskoj radnoj snazi kojoj svjedočimo.

U medijskom prostoru Hrvatske možemo čuti uglavnom zloslutne, katastrofičarske priče i reportaže s autobusnih kolodvora, obojane patetikom, sablažnjivanjem te posljedičnim raspravama o "opstojnosti", "rodnoj grudi" te "demografskom slomu".

Osobno imam potpuno suprotno stajalište i u potpunosti podržavam (da ne kažem potičem i nagovaram) sve one koji mogu, dovoljno su mladi, obrazovani i znaju strane jezike da emigriraju. Ne samo zato što smatram da će im biti bolje (jer naravno neće svima biti bolje u inozemstvu), nego zato što smatram da će njihov odlazak u Hrvatskoj napraviti dubinske i korijenite promjene tkz. "game changer" nakon kojih mnoge stvari neće biti iste.

Idemo odmah s pozitivom:

Odlaskom jednih ojačava se pregovaračka snaga onih kojih ostaju

Svejedočimo da rastu realno i bruto i neto plaće te da vlada nadmetanje političara oko snižavanja stopa poreza na dohodak (pogotovo ovih koje "gađaju" programere, inženjere i liječnike recimo). Kuknjava poslodavaca će biti sve veća, zahtjevi radne snage će biti sve veći tako da imamo još ohoho prostora do ekvilibrija ovdje. Bila bi zabluda smatrati da će svima jednako porasti plaće, jer se to u sličnim zemljama nije dogodilo. Starijim zaposlenicima, neobrazovanoj i "nezapošljivoj" radnoj snazi te onima koji su bili vezani na potrošnju onih koji odlaze plaće će vjerojatno padati.

Očekivano pokretanje novog investicijskog vala

Kako će se stvoriti prilično velika rupa i nedostatak radne snage (po meni će peak biti 250 - 300 tisuća iseljenih), oni koji imaju kapital će se morati okrenuti investicijama u kapitalno intenzivne djelatnosti, automatizaciju i svekoliko podizanje produktivnosti. Kao što smo vidjeli u raspravama na temi "Ubrzanje oporavka" najbogatiji Hrvati leže na jako velikim količinama cash-a. Jedini način da ne počnu realno gubiti na njemu će biti investicije, jer ako ne budu investirali, ovi koji su emigrirali te ovi doma kojima će se plaće povećati počet će ih nezaustavljivo stizati i prestizati (zapravo to prestizanje se već događa).

Veliki suficit tekućeg računa platne bilance i priljev kapitala

Kao što vidimo doznake iz inozemstva rastu i rast će još jače, a kako je recentna povijest EU pokazala emigracija nije jednosmjeran proces. Naime oni kojima dosadi vani vratit će se sa ozbiljnom količinom kapitala doma, a doma će se uvjeti nužno morati promijeniti za prihvaćanje toga kapitala bez ucjena birokracije i lokalnih šerifa. Istih onih koje će najviše pogoditi smanjenje poreza na dohodak pa će ako ne žele kolektivan odlazak u pučku kuhinju morat biti puno ljubazniji po šalterima i uredima. Suficit tekućeg računa dalje vodi do urušaja i aktivnih i pasivni kamata, što su sve iznimno dobre vijesti (barem za onih 99%).

Povećanje robusnosti u slučaju globalne svjetske krize

Kako novi financijski slom nikad ne možemo zanemariti (niti baš biti sigurni kad bi mogao oplesti), pripremati se na njega može na dva načina:
a) Potpuno se izolirati od vanjskog svijeta poput preppers-a.
b) Otići vani i namlatiti lovicu dok se još može.

Naime, ako se doista slomi (napominjem da se ne zna baš kad bi se moglo "slomiti") puno je bolje biti recimo u Njemačkoj pa ako se i dobije otkaz može se vratiti u Hrvatsku s značajnim kapitalom za preživljavanje do oporavka (oburužan stečenim vještinama, lovom, iskustvima i stranim jezicima). Altrernativna situacije bi bila da se globalni slom dogodi, a svi su manje-više zarobljeni u Hrvatskoj kao što je bio slučaj 2008. Po meni jedan od glavnih razloga zašto recimo Poljska nije skoro pa osjetila zadnji financijski slom je bila robusnost koju su imali zbog lovice zarađene u UK.

Troškovi stanovanja i cijena poljoprivrednog zemljišta će biti niži

Ovdje su neke stvari očigledne pogotovo što se tiče kontinentalne Hrvatske (pogotovo Slavonije ) da je vjerujem svima jasno. Ono što ja predviđam da će se dogoditi u Slavoniji recimo je veliko okrupnjivanje poljoprivrednog zemljišta zbog pada cijena, a što će konačno dignuti produktivnost tamo (nakon svih ovih godina bacanja novca na poticaje i potpore). Uz napomenu da će cijena nekretnina na Jadranu porasti, jer će ih u budućnosti moći kupiti i populacija koja upravo iseljava.

Dakle potencijal je tu, kako će se sve okrenuti te hoće li emigracija preći "kritičnu masu" pa od Hrvatske napraviti Haiti ili Bosnu i Hercegovinu zapravo ne ovisi o onima koji idu nego o onima koji ostaju. Hoće li se pak oni koji ostanu znati prilagoditi novonastaloj situaciji nije ipak do kraja jasno, ali to ćemo lako prepoznati ako obratimo pažanju na recimo:

* Da li se smanjuje stopa poreza na dohodak?
* Da li će bogati krenuti u kapitalne investicije?
* Da li će se skršiti birokratske barijere za ulaganja?
* Da li će oni uhljebljeni i koji žive na tuđoj grbači pristati na stagnaciju i relativno nepovoljniji položaj?

Za kraj uvodnog upisa evo par znanstvenih članaka koji se bave tematikom, naravno potpuno zanemarenih od sijača straha i pesimizma po medijskom prostoru.

Does emigration increase the wages of non-emigrants in sending countries?
http://wol.iza.org/articles/does-emi...countries/long

The Effect of Emigration from Poland on Polish Wages
http://www.cream-migration.org/publ_.../CDP_29_12.pdf
__________________
...

Zadnje uređivanje RealBear : 17.09.2016. at 13:14.
RealBear is offline  
Old 17.09.2016., 14:01   #2
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Očekivano pokretanje novog investicijskog vala

Kako će se stvoriti prilično velika rupa i nedostatak radne snage (po meni će peak biti 250 - 300 tisuća iseljenih), oni koji imaju kapital će se morati okrenuti investicijama u kapitalno intenzivne djelatnosti, automatizaciju i svekoliko podizanje produktivnosti. Kao što smo vidjeli u raspravama na temi "Ubrzanje oporavka" najbogatiji Hrvati leže na jako velikim količinama cash-a. Jedini način da ne počnu realno gubiti na njemu će biti investicije, jer ako ne budu investirali, ovi koji su emigrirali te ovi doma kojima će se plaće povećati počet će ih nezaustavljivo stizati i prestizati (zapravo to prestizanje se već događa).
Hrvatska već ima puno više isljenih od ovog broja, ali ako misliš od sad pa ubuduće, onda je upitno dali ćemo doći do tog broja emigranata u razumnog roku. Ako se iseljavanje nastavi ovom brzinom (~30000 isljenih i ~10000 useljenih) onda nam treba više od 10 godina do velikog nedostatka radne snage, a do tad se može puno toga promjeniti. Dodatno, Hrvatska ima jako velik broj nezapolenih, više od EU prosjeka, čak i za vrijeme sezone.

Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post

Svejedočimo da rastu realno i bruto i neto plaće te da vlada nadmetanje političara oko snižavanja stopa poreza na dohodak (pogotovo ovih koje "gađaju" programere, inženjere i liječnike recimo). Kuknjava poslodavaca će biti sve veća, zahtjevi radne snage će biti sve veći tako da imamo još ohoho prostora do ekvilibrija ovdje. Bila bi zabluda smatrati da će svima jednako porasti plaće, jer se to u sličnim zemljama nije dogodilo. Starijim zaposlenicima, neobrazovanoj i "nezapošljivoj" radnoj snazi te onima koji su bili vezani na potrošnju onih koji odlaze plaće će vjerojatno padati.
Plaće bi trebale rasti onim zanimanjima koja najviše iseljavaju, a pošto najviše iseljava neobrazovana radna snaga, ne bili njima trebale rasti plaće?
Inicijal is offline  
Old 17.09.2016., 14:19   #3
Isprika na nepreciznosti, procjena od 250-300 tisuća je pretpostavka o peak-u u budućnosti broja iseljenih (ne razlika između broja useljenih i iseljenih) iz Hrvatske otkako smo ušli u EU (ne računam ljude iz Srbije i BiH koji imaju hrvatsko državljanstvo), onda bi se trebao uspostaviti ekvilibrij i smanjivanje tog broja. One koji su otišli u prethodnim valovima emigracije ne bih računao jer više ili nemaju nikakve veze s Hrvatskom ili su umirovljenici koji žive malo tu malo tamo.

DZS podaci o broju iseljenih nisu potpuni, stvarni broj iseljenih je sigurno veći i možemo samo posredno ga pogađati.

Što se tiče tvrdnje o iseljavanju neobrazovane radne snage, mislim da je to proizvoljna teza bez dokaza u podacima. Ono što imamo su podatci iz sličnih zemalja poput Poljske u kojoj se najviše iseljavala obrazovana radna snaga i dominantno mlađa populacija. Ima link na članak od 63 stranice koji govori u detalje šta se tamo dogodilo. Nema puna razloga da se u nas ne ponovi slična stvar, u njih UK, Irska i Njemačka, a u nas Njemačka i Irska (te Austrija u budućnosti kad otvore granice).
__________________
...

Zadnje uređivanje RealBear : 17.09.2016. at 14:34.
RealBear is offline  
Old 17.09.2016., 14:48   #4
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Isprika na nepreciznosti, procjena od 250-300 tisuća je pretpostavka o peak-u u budućnosti broja iseljenih (ne razlika između broja useljenih i iseljenih) iz Hrvatske otkako smo ušli u EU (ne računam ljude iz Srbije i BiH koji imaju hrvatsko državljanstvo), onda bi se trebao uspostaviti ekvilibrij i smanjivanje tog broja. One koji su otišli u prethodnim valovima emigracije ne bih računao jer više ili nemaju nikakve veze s Hrvatskom ili su umirovljenici koji žive malo tu malo tamo.

DZS podaci o broju iseljenih nisu potpuni, stvarni broj iseljenih je sigurno veći i možemo samo posredno ga pogađati.

Što se tiče tvrdnje o iseljavanju neobrazovane radne snage, mislim da je to proizvoljna teza bez dokaza u podacima. Ono što imamo su podatci iz sličnih zemalja poput Poljske u kojoj se najviše iseljavala obrazovana radna snaga i dominantno mlađa populacija. Ima link na članak od 63 stranice koji govori u detalje šta se tamo dogodilo. Nema puna razloga da se u nas ne ponovi slična stvar, u njih UK, Irska i Njemačka, a u nas Njemačka i Irska (te Austrija u budućnosti kad otvore granice).
Službeno su iseljeni oni koji se odjave, a o tome se vodi evidencija. Ostali se možda vrate odmah, možda za par godina, a možda nikad.
PCN is offline  
Old 17.09.2016., 14:54   #5
Quote:
Inicijal kaže: Pogledaj post
Hrvatska već ima puno više isljenih od ovog broja, ali ako misliš od sad pa ubuduće, onda je upitno dali ćemo doći do tog broja emigranata u razumnog roku. Ako se iseljavanje nastavi ovom brzinom (~30000 isljenih i ~10000 useljenih) onda nam treba više od 10 godina do velikog nedostatka radne snage, a do tad se može puno toga promjeniti.
Zavisi hoće li ostati isti intenzitet iseljavanja. Iako se čini da hoće, ne možemo biti sigurni u to, ko zna šta će se sve dogodit kroz 10 godina i kakva će bit politička i gospodarska situacija u EU i Hrvatskoj.
PCN is offline  
Old 17.09.2016., 15:04   #6
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Zavisi hoće li ostati isti intenzitet iseljavanja. Iako se čini da hoće, ne možemo biti sigurni u to, ko zna šta će se sve dogodit kroz 10 godina i kakva će bit politička i gospodarska situacija u EU i Hrvatskoj.
Ista kakva i od dana današnjeg do prije 10 godina. Dakle nikakva, barem što se Hrvatske tiče.
saurs is offline  
Old 17.09.2016., 15:26   #7
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Službeno su iseljeni oni koji se odjave, a o tome se vodi evidencija. Ostali se možda vrate odmah, možda za par godina, a možda nikad.
a za odjavu u hr trebaš toliko papira da ja recimo nakon upita i tulavih pogleda sam odustao od toga
tako da se valjda ja još vodim da sam u hrvatskoj
KILLERDOG is offline  
Old 17.09.2016., 16:01   #8
Ima li kakvih anegdotalnih dokaza da se nekom značajno povećala plaća zato što su mu kolege emigrirali?
__________________
...
RealBear is offline  
Old 17.09.2016., 16:05   #9
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
U medijskom prostoru Hrvatske možemo čuti uglavnom zloslutne, katastrofičarske priče i reportaže s autobusnih kolodvora, obojane patetikom, sablažnjivanjem te posljedičnim raspravama o "opstojnosti", "rodnoj grudi" te "demografskom slomu".
U Hrvatskoj svi patetišu jer je hrvatska kultura patetična.

Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Kao što vidimo doznake iz inozemstva rastu i rast će još jače, a kako je recentna povijest EU pokazala emigracija nije jednosmjeran proces. Naime oni kojima dosadi vani vratit će se sa ozbiljnom količinom kapitala doma, a doma će se uvjeti nužno morati promijeniti za prihvaćanje toga kapitala bez ucjena birokracije i lokalnih šerifa. Istih onih koje će najviše pogoditi smanjenje poreza na dohodak pa će ako ne žele kolektivan odlazak u pučku kuhinju morat biti puno ljubazniji po šalterima i uredima.
Znači po vama je problem ponašanje šalteraša i mislite da je rješenje u izazivanju straha od pučke kuhinje? Wow.

Je, da, ljudi će se vani natrpat parama i onda iz dosade hrliti natrag i donirati pare naciji.
Ta ideja korisnosti "doznaka iz inozemstva" je notorna glupost. Nije ovo Juga, ne idu ljudi van zato da zarade za katnicu i vrate se, nego idu raditi za preživljavanje. Isto kao bilo koji drugi emigrant iz bilo koje druge zemlje. I ključno: odlaze s kapitalom, ušteđevinom. (U kojem paralelnom svemiru je to dobro za ekonomiju, ne znam.) Tko ima obitelj, odlazi s obitelji i ne znam kome očekujete da će slati doznake. Uostalom, doznake s vremenom mogu samo opadati, budući da je populacija Hrvatske ograničena, a ljudi koji odsele s vremenom nužno gube vezu s Hrvatskom. A čak i da se sve to tako lijepo posloži kako ste rekli, koja normalna zemlja rado ostaje bez populacije, radi doznaka? Znate ono, ubiti kravu radi šnicle?

Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Troškovi stanovanja i cijena poljoprivrednog zemljišta će biti niži

Ovdje su neke stvari očigledne pogotovo što se tiče kontinentalne Hrvatske (pogotovo Slavonije ) da je vjerujem svima jasno. Ono što ja predviđam da će se dogoditi u Slavoniji recimo je veliko okrupnjivanje poljoprivrednog zemljišta zbog pada cijena, a što će konačno dignuti produktivnost tamo (nakon svih ovih godina bacanja novca na poticaje i potpore).
Već sad možete kupiti kuće i stanove po Slavoniji za bagatelu, djelomično zbog spomenutog odseljavanja. To je po vama super i ja moram poštovati vaš stav. Ali ja, eto, smatram da svatko iole inteligentan u tome mora vidjeti problem jer od prazne zemlje nitko nema koristi. To što vi mislite da su seljaci paraziti koji sišu proračun, a npr. Todorić, koji je posisao većinu i radi kojeg su poticaji u HR i uvedeni, je dobrotvor koji diže proizvodnost - to je samo nevješta reiteracija nekih prošlih ideologija, koje se, čini se, nažalost vraćaju.

Da zaključim:
Nikada se još nije dogodilo da emigrantska zemlja doživi bilo kakav procvat pa tako neće ni Hrvatska. Što god rekao drug Staljin, eliminacijom čovjeka ne rješavate problem.

I da postavim alternativnu tezu:
U globaliziranom svijetu ljudi idu za poslom, tj. tamo gdje mogu osigurati kvalitetan život za sebe i svoju obitelj, isto kao što kapital ide tamo gdje su bolji uvjeti za povrat, itd.
Društvo koje nije sposobno privući barem nešto od tih ljudi i kapitala ne može se nadati svijetloj budućnosti. A zemlja poput Hrvatske, iz koje odlaze i ljudi i kapital, nema šanse opstati. To nije patetika, to je stvarnost.
Frogl is offline  
Old 17.09.2016., 16:35   #10
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post

reportaže s autobusnih kolodvora, obojane patetikom..
Balkanci su se uvijek palili na patetiku. Takvi smo ljudi. Odgajaju nas da nitko nema takvog zlatnog klasja, modrog neba i razvedene obale. Odgajaju nas da su vjera i domovina istinske vrijednosti za koje se treba ginuti, kad nas pozovu (zovi, samo zovi jebote).




Quote:
Odlaskom jednih ojačava se pregovaračka snaga onih kojih ostaju
Pretpostavljam da pretpostavljas rast gospodarstva a ne stagnaciju ili nazadovanje. Jer znamo da malobrojna i relativno slabo obrazovana radna snaga upravo poziva i potice na:

Quote:
Očekivano pokretanje novog investicijskog vala
Kuca radjena na pogresnim temeljima...dalje znas.

Quote:
Veliki suficit tekućeg računa platne bilance i priljev kapitala
Nema suficita niti priljeva kapitala - ne u onom smislu u kojem bi te doznake iz inozemstva bitno utjecale na rast gospoarstva. Nitko s 200 dolara mjesecno sto dobije od rodbine iz Njemacke ne otvara biznis niti se bavi inovacijama. Odu ljudi po speceraj ili plate koji racun i eto...

Quote:
Povećanje robusnosti u slučaju globalne svjetske krize
Hrvatska, bas kao i Poljska u kontinuiranom su stanju "krize." To su zemlje u kojima zivot nikada nije bio piknik niti ce ikada biti. Dobro, mozda Poljska i prekine taj zacarani krug pa uspije doci na razinu jedne Njemacke ili Francuske, ali sumnjam.

Hrvatska nikada nije postojala a da nije bila kriza. Niti ce ikada postojati bez krize. U toj situaciji malobrojni ce zivjeti kao kraljevi a vecina ce zivjeti u krizi. Zauvijek.


Quote:
Troškovi stanovanja i cijena poljoprivrednog zemljišta će biti niži
Troskovi stanovanja u mjestima gdje ce jos biti nekog posla bit ce samo veci a nikako manji jer ce svi zeljeti zivjeti bas tamo. Zasto hercegovci ne ostaju u Grudama? Jer tamo imas tri birtije i benzinsku postaju ciji vlasnici jos nesto i zarade, a ostala rulja mora ic biti domoljubna u Zagreb. Slavonija demografski umire. Vise je razloga, a najveci sto su slavonci uglavnom lijena rulja koja nikada nije mogla iskoristiti cinjenicu da je sjedila na razmedji civilizacija, prometnim cvosristima i plodnoj zemlji.
U Slavoniji mozes danas kupiti zemlju i kuce po smijesnim cijenama. Ali sto ces ici zivjeti u kakav zaselak kad nemas tamo gdje raditi. To je spirala.






Quote:
Za kraj uvodnog upisa evo par znanstvenih članaka
Znanstvene cinjenice i balkan :-). To je kao kad vojni analiticari koji nikada nisu zivjeli na "ovim prostorima" procjenjuju sigurnosnu situaciju i kao znanstveno zvuce relevantno. A ne znaju da je Antin tata silovao Vojislavovu kcer jer je Vojislav zaklao djecu njegove brace jer je Mujin prapradjed na kolac nabio strinu od bratove potetke. I da je ovdje sve osobno.
kradljivac is offline  
Old 17.09.2016., 16:47   #11
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
a za odjavu u hr trebaš toliko papira da ja recimo nakon upita i tulavih pogleda sam odustao od toga
tako da se valjda ja još vodim da sam u hrvatskoj
Upravo tako, policija, porezna, socijalno, općina... popizdiš, ali ja sam imao živaca, volje i namjerno sam se sprdao s njima, uz konstantno prcanje i dolaženje, pa sam uspio.

Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
Hrvatska, bas kao i Poljska u kontinuiranom su stanju "krize." To su zemlje u kojima zivot nikada nije bio piknik niti ce ikada biti. Dobro, mozda Poljska i prekine taj zacarani krug pa uspije doci na razinu jedne Njemacke ili Francuske, ali sumnjam.
Pa kud Poljsku baš uze, oni su baš suprotan primjer od Hrvatske.

Zadnje uređivanje rocker1987 : 17.09.2016. at 17:14.
rocker1987 is offline  
Old 17.09.2016., 18:31   #12
Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
Slavonija demografski umire. Vise je razloga, a najveci sto su slavonci uglavnom lijena rulja koja nikada nije mogla iskoristiti cinjenicu da je sjedila na razmedji civilizacija, prometnim cvosristima i plodnoj zemlji.
Evo još jednog "radiše" koji sjedi u fotelji i gnoji o lijenim Slavoncima...
Koja razmeđa, čovječe? Otkad je biti na granici između dvaju carstava koja stalno ratuju - prednost? Jel ti nešto govori naziv "Slavonska vojna granica/krajina"? Misliš da je to slučajnost, da se trebala zvati "Slavonski poduzetnički inkubator"?
Ali dobro, lijena masa će otići, doći će radišni feudalci i bit će blagostanje. Riješen problem.
Frogl is offline  
Old 17.09.2016., 19:14   #13
Shrinking & downsizing kao prednost?

OK, ovo je nova razina ludila
Ne da se suprotstavlja ikakvoj ekonomskoj nego i svakoj drugoj logici. Ali dobro vec, neka casa bude do pola puna

Pa da nastavimo u revijalnom tonu:

Prednost koje se ja mogu trenutacno sjetiti je da gdje god se pojavis sa svojih 4 banke, si hottest chick/hunk around . Jerbo je ostatak teza gerijatrija.
Marica Carica is offline  
Old 17.09.2016., 19:19   #14
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Mislim da je došlo vrijeme da se malo detaljnije pozabavimo pozitivnim efektima emigiracije prema zemljama EU nakon spuštanja barijera prema hrvatskoj radnoj snazi kojoj svjedočimo.

U medijskom prostoru Hrvatske možemo čuti uglavnom zloslutne, katastrofičarske priče i reportaže s autobusnih kolodvora, obojane patetikom, sablažnjivanjem te posljedičnim raspravama o "opstojnosti", "rodnoj grudi" te "demografskom slomu".

Osobno imam potpuno suprotno stajalište i u potpunosti podržavam (da ne kažem potičem i nagovaram) sve one koji mogu, dovoljno su mladi, obrazovani i znaju strane jezike da emigriraju. Ne samo zato što smatram da će im biti bolje (jer naravno neće svima biti bolje u inozemstvu), nego zato što smatram da će njihov odlazak u Hrvatskoj napraviti dubinske i korijenite promjene tkz. "game changer" nakon kojih mnoge stvari neće biti iste.

Idemo odmah s pozitivom:

Odlaskom jednih ojačava se pregovaračka snaga onih kojih ostaju

Svejedočimo da rastu realno i bruto i neto plaće te da vlada nadmetanje političara oko snižavanja stopa poreza na dohodak (pogotovo ovih koje "gađaju" programere, inženjere i liječnike recimo). Kuknjava poslodavaca će biti sve veća, zahtjevi radne snage će biti sve veći tako da imamo još ohoho prostora do ekvilibrija ovdje. Bila bi zabluda smatrati da će svima jednako porasti plaće, jer se to u sličnim zemljama nije dogodilo. Starijim zaposlenicima, neobrazovanoj i "nezapošljivoj" radnoj snazi te onima koji su bili vezani na potrošnju onih koji odlaze plaće će vjerojatno padati.

Očekivano pokretanje novog investicijskog vala

Kako će se stvoriti prilično velika rupa i nedostatak radne snage (po meni će peak biti 250 - 300 tisuća iseljenih), oni koji imaju kapital će se morati okrenuti investicijama u kapitalno intenzivne djelatnosti, automatizaciju i svekoliko podizanje produktivnosti. Kao što smo vidjeli u raspravama na temi "Ubrzanje oporavka" najbogatiji Hrvati leže na jako velikim količinama cash-a. Jedini način da ne počnu realno gubiti na njemu će biti investicije, jer ako ne budu investirali, ovi koji su emigrirali te ovi doma kojima će se plaće povećati počet će ih nezaustavljivo stizati i prestizati (zapravo to prestizanje se već događa).

Veliki suficit tekućeg računa platne bilance i priljev kapitala

Kao što vidimo doznake iz inozemstva rastu i rast će još jače, a kako je recentna povijest EU pokazala emigracija nije jednosmjeran proces. Naime oni kojima dosadi vani vratit će se sa ozbiljnom količinom kapitala doma, a doma će se uvjeti nužno morati promijeniti za prihvaćanje toga kapitala bez ucjena birokracije i lokalnih šerifa. Istih onih koje će najviše pogoditi smanjenje poreza na dohodak pa će ako ne žele kolektivan odlazak u pučku kuhinju morat biti puno ljubazniji po šalterima i uredima. Suficit tekućeg računa dalje vodi do urušaja i aktivnih i pasivni kamata, što su sve iznimno dobre vijesti (barem za onih 99%).

Povećanje robusnosti u slučaju globalne svjetske krize

Kako novi financijski slom nikad ne možemo zanemariti (niti baš biti sigurni kad bi mogao oplesti), pripremati se na njega može na dva načina:
a) Potpuno se izolirati od vanjskog svijeta poput preppers-a.
b) Otići vani i namlatiti lovicu dok se još može.

Naime, ako se doista slomi (napominjem da se ne zna baš kad bi se moglo "slomiti") puno je bolje biti recimo u Njemačkoj pa ako se i dobije otkaz može se vratiti u Hrvatsku s značajnim kapitalom za preživljavanje do oporavka (oburužan stečenim vještinama, lovom, iskustvima i stranim jezicima). Altrernativna situacije bi bila da se globalni slom dogodi, a svi su manje-više zarobljeni u Hrvatskoj kao što je bio slučaj 2008. Po meni jedan od glavnih razloga zašto recimo Poljska nije skoro pa osjetila zadnji financijski slom je bila robusnost koju su imali zbog lovice zarađene u UK.

Troškovi stanovanja i cijena poljoprivrednog zemljišta će biti niži

Ovdje su neke stvari očigledne pogotovo što se tiče kontinentalne Hrvatske (pogotovo Slavonije ) da je vjerujem svima jasno. Ono što ja predviđam da će se dogoditi u Slavoniji recimo je veliko okrupnjivanje poljoprivrednog zemljišta zbog pada cijena, a što će konačno dignuti produktivnost tamo (nakon svih ovih godina bacanja novca na poticaje i potpore). Uz napomenu da će cijena nekretnina na Jadranu porasti, jer će ih u budućnosti moći kupiti i populacija koja upravo iseljava.

Dakle potencijal je tu, kako će se sve okrenuti te hoće li emigracija preći "kritičnu masu" pa od Hrvatske napraviti Haiti ili Bosnu i Hercegovinu zapravo ne ovisi o onima koji idu nego o onima koji ostaju. Hoće li se pak oni koji ostanu znati prilagoditi novonastaloj situaciji nije ipak do kraja jasno, ali to ćemo lako prepoznati ako obratimo pažanju na recimo:

* Da li se smanjuje stopa poreza na dohodak?
* Da li će bogati krenuti u kapitalne investicije?
* Da li će se skršiti birokratske barijere za ulaganja?
* Da li će oni uhljebljeni i koji žive na tuđoj grbači pristati na stagnaciju i relativno nepovoljniji položaj?

Za kraj uvodnog upisa evo par znanstvenih članaka koji se bave tematikom, naravno potpuno zanemarenih od sijača straha i pesimizma po medijskom prostoru.

Does emigration increase the wages of non-emigrants in sending countries?
http://wol.iza.org/articles/does-emi...countries/long

The Effect of Emigration from Poland on Polish Wages
http://www.cream-migration.org/publ_.../CDP_29_12.pdf
O jačanju pregovaračke snage onih koji ostaju zbog odlaska drugih - smatram da se radi o limitiranom broju slučajeva. Velika većina radnih mjesta su takva da rade zamjenjivi ljudi - ako me netko krene kinjiti sa nerealnim zahtjevima pokazati ću mu vrata. Ključne ljude se naravno čuva a interesantno oni uglavnom niti ne postavljaju neutemeljene zahtjeve. Smatram da generalno kod nas niti ne postoji kultura pregovaranja a opet se sve svodi na slabašno tržište rada.

Očekivano pokretanje novog investicijskog vala - ova logika da će ljudi biti natjerani na investicije jer su kamate na oročenja nikakve jednostavno mi ne drži vodu. Ne možete takvim "pendrek" metodama od rentijera stvoriti poduzetnika. Poduzetniku je prvi motiv želja za profitom. Kod nas je profit teško ostvariti a i ako ga ostvarite nemate jamstva da vam danas neće ušetati neki inspektor i odrapiti vas za 50 000 kn za neki kvazi-prekršaj. E pa bolje da mi novci "sjede" nego da me teroriziraju uhljebi i neradnici.

O velikom priljevu kapitala od onih koji danas odlaze - mislim da od te priče - 0 bodova. Oni koji danas odlaze će stjecati uvjete za mirovinu tek negdje sa 67 godina, znači za 30-40 godina. Smatram da ljudi ne odlaze da stvore bogatstvo već da omoguće dostojan život sebi i svojoj djeci. Uostalom, da netko štedi 1000 EUR mjesečno i vrati se za 20 godina sa 240 000 EUR, možemo li to nazvati bogatstvom ili tek jakom ušteđevinom sa kojom kupiš krletku u ZG i apartman na moru?!
__________________
"Under socialism, the only power worth having is political power." F.A. Hayek
Patton is offline  
Old 17.09.2016., 19:29   #15
A ponekima ce se i omiliti u tudjini tako da nista od povratka
Marica Carica is offline  
Old 17.09.2016., 19:37   #16
Ovi poslodavci koji se žale po medijima su ionako oni koji ne bi opstali na normalnom tržištu. Neće oni povećati plaće i zadržati radnike nego će nestati kao da ih nije ni bilo. Ne mislim da će radnici profitirati iseljavanjem kolega.

Isto i za investicije. Zašto bi baš potrošio ovdje ušteđeno? Hoće država krenuti poticati investicije, smanjiti poreze i olakšati poslovanje? Ako hoće, onda super jer će nam doći milijarderi izvana, nećemo morati o našima u tuđini ovisiti. Nekako sumnjam.

Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Shrinking & downsizing kao prednost?

OK, ovo je nova razina ludila
Ne da se suprotstavlja ikakvoj ekonomskoj nego i svakoj drugoj logici. Ali dobro vec, neka casa bude do pola puna
Ne slažem se u potpunosti. Ovaj razvojni model konstantnog širenja tržišta i dizanja profita je došao svome kraju. Morat ćemo smisliti novi ekonomski model za planet koji stagnira resursima.

Možda će baš Hrvati prvi uvesti takvu novu ekonomiju kao model svima.
Zek0slav is offline  
Old 17.09.2016., 19:47   #17
Mislim da je hrvatska daleko od takvog nekakvog breaking pointa. Ali dobro, ajde, nek jednom i mi budemo 'trendsetteri'
Marica Carica is offline  
Old 17.09.2016., 20:01   #18
Quote:
Frogl kaže: Pogledaj post

Znači po vama je problem ponašanje šalteraša i mislite da je rješenje u izazivanju straha od pučke kuhinje? Wow.
Ne vidim da sam napisao da će pohrliti vani natrag nego da će nekima dosaditi vani pa će se htjeti vratiti ako ih zatekne otvorenost prema ulaganjima i nasmiješena lica preostalih birokrata. Opet kažem nije na onima koji odlaze (i eventualno se vraćaju), nego na uhljebima doma da se promjene.

Quote:
Frogl kaže: Pogledaj post
Je, da, ljudi će se vani natrpat parama i onda iz dosade hrliti natrag i donirati pare naciji.
Ta ideja korisnosti "doznaka iz inozemstva" je notorna glupost. Nije ovo Juga, ne idu ljudi van zato da zarade za katnicu i vrate se, nego idu raditi za preživljavanje. Isto kao bilo koji drugi emigrant iz bilo koje druge zemlje. I ključno: odlaze s kapitalom, ušteđevinom. (U kojem paralelnom svemiru je to dobro za ekonomiju, ne znam.) Tko ima obitelj, odlazi s obitelji i ne znam kome očekujete da će slati doznake. Uostalom, doznake s vremenom mogu samo opadati, budući da je populacija Hrvatske ograničena, a ljudi koji odsele s vremenom nužno gube vezu s Hrvatskom. A čak i da se sve to tako lijepo posloži kako ste rekli, koja normalna zemlja rado ostaje bez populacije, radi doznaka? Znate ono, ubiti kravu radi šnicle?
U ovom podcrtanom vidim kontradikciju, dakle ne mogu istodobno isti ljudi bježati sa kapitalom te raditi za preživljavanje.

Istina je da u Hrvatskoj štednja dramatično raste, a dug pada. Nema nikakvog egzodusa kapitala, upravo suprotno, svjedoci smo dramatične akumulacije kapitala u Hrvatskoj (najviše naravno među onima koji su vezani za turizam).

Na što dominantno idu doznake inozemstva friško odseljenih (kao što rekoh predhodne generacije nisu relevantne za priču):
* Razduživanje te vraćanje kredita, prvo rata a vrlo skoro i cijelih kredita kako budu stjecali kreditnu sposobnost tamo gdje su kamate jako niske.
* Slanje novaca familiji onih koji nisu otišli sa obitelji.
* Potpomaganje roditelja onih koji su bez svoje obitelji ili su otišli skupa sa ženom i djecom.

Po mojoj procjeni stopa štednje koja se može ostvariti u recimo Njemačkoj je 4-5 puta veća nego što se trenutno može ostvariti u Hrvatskoj za populaciju koja se odlučila na emigraciju. To bi značilo da smo na nuli s kapitalom, ako ih se samo 20-25% vrati (bez ikakvih doznaka u međuvremenu, a znamo po HNB-u da doznake ipak rastu poprilično snažno).

O povećavanju robusnosti i smanjivanju rizika sam već pisao, ali tu stvar nitko ne bi smio zanemariti pogotovo ne oni koji prognoziraju novi globalni krah bjelosvjetskih ekonomija.

Quote:
Frogl kaže: Pogledaj post
Već sad možete kupiti kuće i stanove po Slavoniji za bagatelu, djelomično zbog spomenutog odseljavanja. To je po vama super i ja moram poštovati vaš stav. Ali ja, eto, smatram da svatko iole inteligentan u tome mora vidjeti problem jer od prazne zemlje nitko nema koristi. To što vi mislite da su seljaci paraziti koji sišu proračun, a npr. Todorić, koji je posisao većinu i radi kojeg su poticaji u HR i uvedeni, je dobrotvor koji diže proizvodnost - to je samo nevješta reiteracija nekih prošlih ideologija, koje se, čini se, nažalost vraćaju.
U Amera se pogotovo u Corn Beltu dogodila velika depopulacija, ali oni koji su ostali su prilično bogati i žive jako dobro. Što se tiče Todorića mislim da će mu neka područja poslovanja prilično nastradati zbog iseljavanja. Ne mislim da je Todorić dobrotvor, ako proda Agrokor i 95% dobivenih novaca pokloni onda ću misliti da je dobrotvor.
__________________
...
RealBear is offline  
Old 17.09.2016., 20:13   #19
Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post

Pretpostavljam da pretpostavljas rast gospodarstva a ne stagnaciju ili nazadovanje. Jer znamo da malobrojna i relativno slabo obrazovana radna snaga upravo poziva i potice na:
Postoji cijeli topic o mojim pretpostvakama u pogledu toga

Quote:
Kuca radjena na pogresnim temeljima...dalje znas.
Bit će tu i promašenih investica dakako, ali tako to ide. Ponavljam investicije će ići dominantno u kapitalno intenzivne djelatnosti da se što više izbjegne doticaj i ucjene od strane bahate i bezobrazne radne snage.


Quote:
Nema suficita niti priljeva kapitala - ne u onom smislu u kojem bi te doznake iz inozemstva bitno utjecale na rast gospoarstva. Nitko s 200 dolara mjesecno sto dobije od rodbine iz Njemacke ne otvara biznis niti se bavi inovacijama. Odu ljudi po speceraj ili plate koji racun i eto...
Odgovorio sam u prethodnom postu, po mom sudu stopa štednje je 4-5 puta veća vani nego u Hrvatskoj za populaciju koja se odlučila otići.
__________________
...
RealBear is offline  
Old 17.09.2016., 20:17   #20
Quote:
Patton kaže: Pogledaj post
Očekivano pokretanje novog investicijskog vala - ova logika da će ljudi biti natjerani na investicije jer su kamate na oročenja nikakve jednostavno mi ne drži vodu. Ne možete takvim "pendrek" metodama od rentijera stvoriti poduzetnika. Poduzetniku je prvi motiv želja za profitom. Kod nas je profit teško ostvariti a i ako ga ostvarite nemate jamstva da vam danas neće ušetati neki inspektor i odrapiti vas za 50 000 kn za neki kvazi-prekršaj. E pa bolje da mi novci "sjede" nego da me teroriziraju uhljebi i neradnici.
Slažem se da od rentijera nikad velikog poduzetnika, međutim takvima će inflacija u budućnosti malo po malo izjesti kapital. Naravno prvi uvjet da bi do inflacije došlo je rast plaća i to po realnim stopama od više od 5% godišnje. Nestašica radne snage zbog "egzodusa" je najjači trigger trenutno da do toga stvarno dođe.
__________________
...
RealBear is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.