Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2016., 23:28   #1081
Da li netko zna gdje mogu nabaviti ovu knjigu?
(isprike ako je pitanje postavljeno na pogresnom mjestu, tema Znanstvena knjiznica je neaktivna 2 godine..)
__________________
signature
lolipopp is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 12:42   #1082
bolje pitaj ovdje: https://www.forum.hr/showthread.php?p...4#post56956454
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2016., 03:24   #1083
Quote:
lolipopp kaže: Pogledaj post
Da li netko zna gdje mogu nabaviti ovu knjigu?
(isprike ako je pitanje postavljeno na pogresnom mjestu, tema Znanstvena knjiznica je neaktivna 2 godine..)
Imam ti ju ja u PDF obliku na engleskom. Ako hoćeš pošalji mi mail u privatnom porukom pa ti pošaljem.
__________________
Da je ljudski mozak toliko jednostavan da ga možemo shvatiti, mi bismo bili toliko glupi da ga ipak ne bismo shvatili.
CherryLie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 20:45   #1084
je li itko uspoređivao stari i novi ispitni katalog iz kemije i prema tome možda korigirao stare skripte?

http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/we...c/katalozi2015
http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/we...c/katalozi2016

čini mi se da su malo zbrčkali sad stvari pa ne znam koliko su više aktualne stare skripte (npr. od štreberice)?

ako se itko dosad bavio ovim, svaki komentar bi pomogao
-jaaa- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 21:10   #1085
Quote:
-jaaa- kaže: Pogledaj post
je li itko uspoređivao stari i novi ispitni katalog iz kemije i prema tome možda korigirao stare skripte?

http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/we...c/katalozi2015
http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/we...c/katalozi2016

čini mi se da su malo zbrčkali sad stvari pa ne znam koliko su više aktualne stare skripte (npr. od štreberice)?

ako se itko dosad bavio ovim, svaki komentar bi pomogao
Evo ja jesam i koliko sam skuzia promjena je u tome sto nece biti zadataka koje moras štrebat napamet (ako dobro pogledas prethodne ispite iz kem npr..obavezno je zadatak sa tollensovim ili fehlingovim reagensom i od nas se trazi da znamo te dvi jednadžbe napamet, ugl puno zadataka sa strebanjem i učenjem napamet)... vec biti zadaci koje moras dat odgovor logikom i zaključivanjem.. e sad tu vidim da je puno primjera sa pokusima pa ce vjv davat vise takvih tipova zadataka npr sto ce se dogodit u reakciji s tim i tim i zasto itd, jako je dobra kem u 24 lekcije sto se tice toga, a sto se tice skripte od štreberice ili kučande ( imam kučandinu) odlična je jer nisu minjali gradivo kemije vec samo nacin na koji ce se on primjenit na maturi (pokusi ili nesto drugo valjda) i nikako ne moze odmoći heheh... nez ovo su neka moja mišljenja i očekivanja tako da cemo vidit i također prominili su i biologiju
MedicalStudent is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 21:27   #1086
o istoj skripti onda pričamo. nikako mi ne ulazi u glavu kemija iz te skripte. krenen učit, sredim 10-20-30 strana i onda teška blokada. vidi se da joj ide kemija al za moj gušt ode malo u široko, a meni je sve to apstraktno previše. a krenem li ispočetka tražit i učit po srednjoškolskim knjigama nema šanse da stignem. dok su mi npr. njene skripte iz bio i fiz vrh i to mi ide i tu pohvatam stvari bez udžbenika. jel stvarno tolika razlika između kemije i tih predmeta ili je samo do mene. startno znanje iz sva 3 predmeta mi je jednako slabo. a ništa onda, počet ću opet po ko zna koji put iz te skripte pa kako bude. samo se nebi htio zeznit sad kad je došao novi katalog da učim nešto što će mi realno bit višak za ispit dm, a da se satarem dok to skužim.
-jaaa- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 21:52   #1087
Quote:
-jaaa- kaže: Pogledaj post
o istoj skripti onda pričamo. nikako mi ne ulazi u glavu kemija iz te skripte. krenen učit, sredim 10-20-30 strana i onda teška blokada. vidi se da joj ide kemija al za moj gušt ode malo u široko, a meni je sve to apstraktno previše. a krenem li ispočetka tražit i učit po srednjoškolskim knjigama nema šanse da stignem. dok su mi npr. njene skripte iz bio i fiz vrh i to mi ide i tu pohvatam stvari bez udžbenika. jel stvarno tolika razlika između kemije i tih predmeta ili je samo do mene. startno znanje iz sva 3 predmeta mi je jednako slabo. a ništa onda, počet ću opet po ko zna koji put iz te skripte pa kako bude. samo se nebi htio zeznit sad kad je došao novi katalog da učim nešto što će mi realno bit višak za ispit dm, a da se satarem dok to skužim.
znam na što mislis, ali ta skripta je u bojama i imas od najosnovnijih stvari do onih temeljitijih... sad neznam ako mislimo na istu, zeleno otisnuto ti je ono sto trebas obavezno znat ovo dalje su ti detaljnija objasnjenja.. stavrno neznam sto da kazem jos, mozda neke pripreme ako imas losiju podlogu?
MedicalStudent is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2016., 21:29   #1088
Quote:
-jaaa- kaže: Pogledaj post
o istoj skripti onda pričamo. nikako mi ne ulazi u glavu kemija iz te skripte. krenen učit, sredim 10-20-30 strana i onda teška blokada. vidi se da joj ide kemija al za moj gušt ode malo u široko, a meni je sve to apstraktno previše. a krenem li ispočetka tražit i učit po srednjoškolskim knjigama nema šanse da stignem. dok su mi npr. njene skripte iz bio i fiz vrh i to mi ide i tu pohvatam stvari bez udžbenika. jel stvarno tolika razlika između kemije i tih predmeta ili je samo do mene. startno znanje iz sva 3 predmeta mi je jednako slabo. a ništa onda, počet ću opet po ko zna koji put iz te skripte pa kako bude. samo se nebi htio zeznit sad kad je došao novi katalog da učim nešto što će mi realno bit višak za ispit dm, a da se satarem dok to skužim.
Biologija i fizika su na početku u maturi bile zahtijevane više "linearno", s manje povezivanja među nastavnim cjelinama nego kemija, i katalozi su bili napisani na način da sam mogla samo sve redom "odgovoriti" na smjernice iz kataloga, pa sam tako i napravila, dok sam iz kemije morala smisliti svoj "sistem", svoj redoslijed prezentiranja i grupiranja gradiva koji ne prati strogo katalog (iako je obuhvaćeno sve iz kataloga zaključno s 2014/15). Možda je problem i to što je kemija moje glavno područje pa sam išla više u detalje i možda preskočila neke jako osnovne stvari (misleći da se uče u osnovnoj). Zato skripta HINUS-a može biti bolja za osnove osnova (ali ne učiti anorgansku kemiju u detalje od tamo, toga nema na maturi). Pregledala sam nabrzaka novi katalog, čini se da je opseg gradiva još uvijek vrlo sličan pa možete i nastaviti učiti iz moje skripte. Nažalost vjerojatno neću imati vremena sama prilagoditi skriptu novom katalogu, pokušat ću nagovoriti jednu mladu srednjoškolsku profesoricu da pomogne s tim, ali to je još tek u dalekim planovima (ako netko od vas ovogodišnjih ili prošlogodišnjih maturanata želi pomoći, npr. naći koji su ishodi učenja novi u katalogu a nema o njima u skripti, vrlo ste dobrodošli...).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 23:23   #1089
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
...(ako netko od vas ovogodišnjih ili prošlogodišnjih maturanata želi pomoći, npr. naći koji su ishodi učenja novi u katalogu a nema o njima u skripti, vrlo ste dobrodošli...).
Mogu se ja pozabaviti time ako uhvatim vremena.
__________________
Da je ljudski mozak toliko jednostavan da ga možemo shvatiti, mi bismo bili toliko glupi da ga ipak ne bismo shvatili.
CherryLie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 09:30   #1090
Pozdrav zanima me kako se profesori pripremaju sa vama za maturu posto ce se, kako mi se cini po katalogu, vise fokusirat na pokuse ove godine?
MedicalStudent is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 22:25   #1091
ako može štreberica ili netko pogledat može li se ovaj redoks riješiti tako da u redu umjesto 2H+ + 2e- -> H20 pišem H+ + 1e- -> H0? prethodnu jednadžbu ne množim s 2 nego samo ovu množim s 3 da izjednačim elektrone. kad napravim tako u konačnici dobijem potpuno isto rješenje izjednačavanjem stehiometrijskih koef.



http://s32.postimg.org/fsje0ua8l/Capture.png

čini mi se da je u ovom primjeru rađeno slično mom postupku. iako je na desnoj strani originalne jednadžbe Sb2, pri izjednačavanju se koristilo Sb

http://s32.postimg.org/z53e4hxsl/Capture2.png

i još jedno pitanje, je li pogrešno ovdje pisati N+4 -> N+5 + 1e- tj. ovaj 1 elektron staviti na desnu umjesto lijevu stranu?

http://s32.postimg.org/4wwoub3o5/Capture3.png

Zadnje uređivanje -jaaa- : 16.05.2016. at 22:44.
-jaaa- is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 10:18   #1092
Quote:
-jaaa- kaže: Pogledaj post
ako može štreberica ili netko pogledat može li se ovaj redoks riješiti tako da u redu umjesto 2H+ + 2e- -> H20 pišem H+ + 1e- -> H0? prethodnu jednadžbu ne množim s 2 nego samo ovu množim s 3 da izjednačim elektrone. kad napravim tako u konačnici dobijem potpuno isto rješenje izjednačavanjem stehiometrijskih koef.



http://s32.postimg.org/fsje0ua8l/Capture.png

čini mi se da je u ovom primjeru rađeno slično mom postupku. iako je na desnoj strani originalne jednadžbe Sb2, pri izjednačavanju se koristilo Sb

http://s32.postimg.org/z53e4hxsl/Capture2.png

i još jedno pitanje, je li pogrešno ovdje pisati N+4 -> N+5 + 1e- tj. ovaj 1 elektron staviti na desnu umjesto lijevu stranu?

http://s32.postimg.org/4wwoub3o5/Capture3.png
Odi na temu Kemija - pomoć za takva pitanja ubuduce.

To sto su oni radili je metoda oksidacijskih brojeva (bas smo ju nedavno raspravljali na gorespomenutoj temi). Ne znam kako bi se to bodovalo za maturu, ja bih priznavala, naravno dokle god u konacnoj jednadzbi elementarni vodik imas kao molekule H2 a ne atome H (jer elementarni vodik u stvarnosti u uobicajenim uvjetima postoji kao molekule H2 a ne atomi H, analogno kao i O2, N2, F2, Cl2).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 11:37   #1093
da, vidim sad da je o ovome bilo govora tamo na zadnjoj stranici. hvala na pomoći
-jaaa- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2016., 17:04   #1094
Mislila sam polagat maturu iz kemije i cula sam da je dosta teska, pa sam se malo splasila. Jel stvarno puno teze od onoga sto se radi na nastavi?
Mi ne radimo bas puno pokusa, pa mislim da bi mi to moglo dosta falit na maturi.....
Palacinke is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2016., 22:58   #1095
Gdje se mogu pronaci te Strebericine skripte?
shara1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2016., 11:26   #1096
Quote:
shara1 kaže: Pogledaj post
Gdje se mogu pronaci te Strebericine skripte?
Ovdje i ovdje, ali nisam uskladila s ispitnim katalogom za prošlu i ovu godinu (znam da je bilo nekih promjena) i vjerojatno neću moći bez pomoći sadašnjih učenika ili nastavnika.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2016., 19:00   #1097
Quote:
Palacinke kaže: Pogledaj post
Mislila sam polagat maturu iz kemije i cula sam da je dosta teska, pa sam se malo splasila. Jel stvarno puno teze od onoga sto se radi na nastavi?
Mi ne radimo bas puno pokusa, pa mislim da bi mi to moglo dosta falit na maturi.....
Uz fiziku, po meni jedna od tezih matura. Fizikalna kemija je uvijek zeznuta.
veka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 19:20   #1098
Quote:
lolipopp kaže: Pogledaj post
Da li netko zna gdje mogu nabaviti ovu knjigu?
(isprike ako je pitanje postavljeno na pogresnom mjestu, tema Znanstvena knjiznica je neaktivna 2 godine..)
Ta se knjiga prodavala subotom u NSBu
veka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 14:34   #1099
Užas!

Ekipa 😁😁
Ima li koga ko je pisao kemiju ove godine?
Meni je bila užasna.. Vasi komentari? 😂
Iko123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 15:04   #1100
Quote:
Iko123 kaže: Pogledaj post
Ekipa 😁😁
Ima li koga ko je pisao kemiju ove godine?
Meni je bila užasna.. Vasi komentari? 😂
I meni je bila užasna,u nekim trenucima pomalo mi je ličilo da rješavam fiziku,a ne kemiju, bilo je dosta zadataka sa tlakovima, termokemijskih zadataka,čak su i teorijski zadaci više bili fizika i biologija nego kemija... Nadam se prolazu... A vi ostali što očekujete?
barbidoll is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:33.