Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2017., 00:32   #21
Quote:
MoKoSh kaže: Pogledaj post
Kako izgleda? (ako izgleda)
Izgled bi bio kao ljudsko biće, istodobno i muško i žensko, ali ne dvospolno.
Ono što je bitno je sjaj, prožet beskrajnim osjećajem ljubavi i slobode, kao da su svi tvoji problemi zauvijek riješeni...

Quote:
Jesi znao ranije za njega?
Ne. Premda nitko nije pošteđen raznih priča.

Quote:
Ako jesi, jesi li vjerovao ili ne da postoji?
Bio sam već odbacio kršćanstvo, i rekao bih da tada nisam vjerovao u Boga, ali imao sam određene nejasne Budhističkima nalik poglede.

Quote:
Kad si ga vidio?
Ni san ni java, ali daleko više od toga po intenzitetu.

Quote:
Je li to bila neka iznimna ili obična životna situacija?
Vrlo obična.

Quote:
Jesi li ga prizivao?
Ne svjesno. Ali sjećam se da sam u to doba čitao Tagorinu Gitanđali, jedno dva tjedna. Pa mislim da je to bio neposredan poticaj toj viziji.

Quote:
I što ti je rekao?
Ništa. Sjećam se samo očiju i usta, obrisa lica iza stakla ulaznih vrata. Ali nije niti bitno da je išta reklo. Dovoljan je bio intenzitet doživljaja tog nezaboravnog sjaja.

Quote:
Hvala unaprijed... :*
Molim lijepo.

Poslije sam povezao taj doživljaj s opisima mistika u religijama. Čak sam od nekoliko poznanika doznao da su i oni imali slične intenzivne jednokratne vizije. Neki preko voljene osobe, neki preko religijskog lika Isusa...

Osobno držim da je to doživljaj u okviru ljudskog iskustva, dostupan svakome, i naravno, nije nikakav Bog/anđeo. Čovjek se teško odupre pokušaju razuma da to poslije objasni kao nadnaravno i Boga, i vjerujem da su osnivači religija imali sličan doživljaj, ali su ga obojili ljudskim očekivanjima tipa "što se babi snilo, to joj je i bilo".
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 10:21   #22
Hvala, Nepoznati.
Da, takva me iskustva zanimaju. Iako ne kužim zašto nisi detaljniji, sve nekako opisuješ zagonetno. Pa tu te nitko ne zna. Ono, reci, napio sam se/češkao jaja/meditirao i onda sam ga vidio.

Ja se borim s raciom, znači moje biće ne može NE vjerovati jer sam zadojena do te mjere da mi je Bog stvaran koliko i mjesec na nebu, ali racio govori da je to hrpa govana kojom se ljudi tješe da nisu nebitni i mali i umrijet će bez ikakvog traga za sobom. Jer racionalno, to je ono što mislim da je Bog. Samo produkt naše mašte, našeg očaja bolje rečeno. I sušte potrebe u vremenima kad nisu postojali zakoni a nečim je trebalo regulirati nastajuće društvo.

Ali ipak vjerujem. Jer sam zadojena, kao što rekoh.

S druge strane, shvaćam da postoji 99postotna mogućnost da ga nema. Jer jednako vjeruje neki Indijac u Šivu kao ja u svog Boga, i ne možemo oboje biti u pravu (mislim, ako nećemo ulaziti u teološke rasprave, Bog je jedan, interpretacije različite).

Kužite, rado bih vjerovala ili ne vjerovala sto posto. Riješilo bi me ogromne kognitivne disonance s kojom se borim od prvog razreda osnovne škole kad sam od mamoukog vjernika prešla na vjeronauk kao metodu učenja o Bogu.

Vjeronauk je najgluplja stvar koju možeš djetetu dati ako želiš da i dalje vjeruje u Boga.

Jer ono, paralelno s čitanjem enciklopedija u kojima piše o evoluciji, tebi tamo neka blagonaklona teta objašnjava kako je Bog stvorio zemlju. Suludo.

Valjda sam počela sumnjati tu i tad, i svaki sat pravog obrazovanje udaljavao me od sulude mitologije kršćanstva.
Ali, kao što je grižnja savjesti neizbježna, tako i vjeru u Boga ne možeš racionalno iskorijeniti iz sebe.

Ja bih ili jedno ili drugo. Prizivam ga redovno. Dođi ako si tu, jebo ti pas mater.
Moja mama je ogromni vjernik, i zna da ja nisam. Jednom je plakala jer zna da joj neću doći na grob kad umre. Ne vjerujem u zagrobni život. Rekla sam joj da mi se samo javi i da ću dolaziti svaki dan ako treba. Nadam se da i hoće, to bi me riješilo sumnji. Nisam sklona halucinacijama, dapače, ja sam i drogirana najracionalnija osoba u prostoriji, potpuno razlučujem stvarnost od tripa (nisam narkoman, samo sam probala, ali spominjem to da shvatite zašto bi me javljanje majčinog duha s onkraj života uvjerilo u neke stvari).

Nije da ja želim da mi netko dokaže da bog postoji, želim sama to shvatiti. Ili se uvjeriti u suprotno.

Ali vaša iskustva bi mi puno pomogla.

Inače, ako budem imala djecu i ako me nakon posjeta baki pitaju tko je Bog, reć ću im "pitaj google". "Mama ali ja ne znam čitati." E onda brate znat ćeš tko je kad budeš znao čitati i sam zaključiti tko je i što je. Amen.
__________________
"I went on a diet, swore off drinking and heavy eating, and in 14 days I had lost exactly two weeks."
Joe E. Lewis
MoKoSh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 11:48   #23
Quote:
MoKoSh kaže: Pogledaj post
Ono, reci, napio sam se/češkao jaja/meditirao i onda sam ga vidio.
Taj sam. Znam ulaziti u trans stanja nekad spontano a nekad izazvano i izgubiti svijest o vanjskom svijetu (peripheral awareness), do nivoa da su me ljudi okolo mene znali tresti da se 'probudim' a ja uopće nisam reargirao niti sam ih bio svjestan zapravo. Isto važi i za dojam seperacije 'mene' i 'ne-mene' i u tome sam postao na neki način 'bezgranična svijest'. No nikad 'to' nisam smatrao bogom, ali sam onda kasnije saznao za koncepcije boga koje su ne samo kompatibilne sa takvim iskustvima, nego se i temelje na njima. Dakle govorim o onim što se u filozofiji zove monistički idealizam i koncepciju boga poput one u hinduizmu koja se zove Brahman. Par godina sam i vjerovao u to. Misticizam ukratko..

Pa po vjernicima u to može biti da sam znao Boga tu tamo za bradu povući.

Prošle godine sam bio na operaciji jer su mi otkrili subduralni hematom na mozgu koji se je razvijao godinama, pa može biti da je to imalo neke veze sa promjenama u mojoj svijesti.

Isto iskustvo 'bezgranične svijesti' se zna događati kao posljedica djelovanja psihoaktivnih droga, epilepsije (koju sam također dobio zbog onoga), meditacije, itd.

Quote:
S druge strane, shvaćam da postoji 99postotna mogućnost da ga nema. Jer jednako vjeruje neki Indijac u Šivu kao ja u svog Boga, i ne možemo oboje biti u pravu (mislim, ako nećemo ulaziti u teološke rasprave, Bog je jedan, interpretacije različite).
U kakvog to točno Boga vjeruješ, boga abrahamskih religija, deističkog, ili?

Počni ispočetka. Argumenti za i protiv su ti ovdje, što ti je više uvjerljivo?

Quote:
Ja bih ili jedno ili drugo. Prizivam ga redovno. Dođi ako si tu, jebo ti pas mater.
Moja mama je ogromni vjernik, i zna da ja nisam. Jednom je plakala jer zna da joj neću doći na grob kad umre. Ne vjerujem u zagrobni život. Rekla sam joj da mi se samo javi i da ću dolaziti svaki dan ako treba. Nadam se da i hoće, to bi me riješilo sumnji. Nisam sklona halucinacijama, dapače, ja sam i drogirana najracionalnija osoba u prostoriji, potpuno razlučujem stvarnost od tripa (nisam narkoman, samo sam probala, ali spominjem to da shvatite zašto bi me javljanje majčinog duha s onkraj života uvjerilo u neke stvari).
Ima takvih iskustva, a ima i iskustva tipa da te majčin duh dođe posjetiti dok TI umireš. To se zovu (po engl.) deathbed phenomena.

Znaš što još postoji? ovo:

Quote:
In the 1960s, Stevenson set a combination lock using a secret word or phrase, and placed it in a filing cabinet in the department, telling his colleagues he would try to pass the code to them after his death. Emily Williams Kelly told The New York Times: "Presumably, if someone had a vivid dream about him, in which there seemed to be a word or a phrase that kept being repeated—I don't quite know how it would work—if it seemed promising enough, we would try to open it using the combination suggested." The Times reported that, as of February 2007, the lock remains unopened.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ian_St...and_experiment


Quote:
Ali vaša iskustva bi mi puno pomogla.
Ne znam baš.

Zašto? zato jer naš mozak sjedi u tami naše lubanje i jedini kontakt kojeg ima sa stvarnosti je putem elektrokemijskih signala koje pretvara u minijaturnu virtualnu stvarnost-reprezentaciju koju zovemo 'svijet' i 'mi' i zato što je taj model nesavršen iz milijun razloga što je i zašto su anegdote problematične - i zato što je i ovo sam temelj optičkih iluzija i halucinacija, ljudi haluciniraju i te halucinacije ne samo da mogu biti stvarne kao i sve drugo što doživljavamo nego i više od stvarne. Stav tipa 'ja znam razliku između halucinacije i stvarnosti! onog što je 'stvarno' i onog što nije' je naivan.

Na jednoj strani postoji samo golo iskustvo, a na drugoj je da li je to bilo objektivno stvarno, koja je interpretacija, itd. Nije baš tako jednostavno.

Evo ukratko zašto.

Zadnje uređivanje Empyreus : 23.02.2017. at 12:05.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 12:15   #24
Na koji nacin se moze "doci do zakljucka da Bog postoji" ?
I sta bi tacno znacilo "otkriti" Boga ?
Postoji li neka referenza za to, kao na pr. vidio sam svetlo od 1000 lumena, a nije bila zarulja, ili osetio sam toplinu od 1000° stupnjeva, a nije bila pec, ili cuo sam glasove, a nikog nije bilo u blizini, ili trazio sam parking u centru grada i iznenada je jedno slobodno mesto bilo tu za mene...
Na koji nacin se moze znati da je to bio Bog licno, a ne na pr neki andjeo, vila, duh, vanzemaljac ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 13:02   #25
Ljudi uopće nemaju predoždbu o grananju arhitipova pa onda određeni arhitip nečije vizije prihvaćaju po principu crno bijelo.
Tako recimo određena vizija nekog čovjeka postane vodilja čak za cjeli eon npr u ovom eonu riba je vizija Paula postala dominanta za zapadni svjet gdje je vidio Metatrona kako sjedi na tronu i zaključio da postoje dva trona,Otac i Sin,cijela se plejada učenja bazirala na tome.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 17:05   #26
Quote:
MoKoSh kaže: Pogledaj post
Molim te pobliže opiši kako si počeo vjerovati u njega, ako ti nije teško...
Bavio sam se magijom i proširila mi se svijest.

Ali bolje nemoj se sad ti baviti time jer to je vražja rabota
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 17:47   #27
Odraz teskog egocentrizma je ideja bog i covjek.
Zato ne vide ljudi nista osim toga.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 12:03   #28
Quote:
MoKoSh kaže: Pogledaj post
Hvala, Nepoznati.
Da, takva me iskustva zanimaju. Iako ne kužim zašto nisi detaljniji, sve nekako opisuješ zagonetno. Pa tu te nitko ne zna. Ono, reci, napio sam se/češkao jaja/meditirao i onda sam ga vidio.
Namjerno pišem tako, jer ne želim sugerirati da se to stanje može izazvati iz želje za iskustvom. Više je stvar puke sreće... Što više to priželjkuješ, tim dalje ćeš biti od toga.

Quote:
Ja se borim s raciom, znači moje biće ne može NE vjerovati jer sam zadojena do te mjere da mi je Bog stvaran koliko i mjesec na nebu, ali racio govori da je to hrpa govana kojom se ljudi tješe da nisu nebitni i mali i umrijet će bez ikakvog traga za sobom.
Pa "Bog" je univerzum, sveukupnost svega, whatever. Kad bismo to mogli pojmiti u potpunosti, raspali bismo se istog trena.
Univerzum ne haje za nas ljude. Asteroid koji ide da nas pogodi, pogodit će nas ako nešto ne poduzmemo. Zagovor blaženoj Djevici i Isusu Kristu neće ga pomaknuti niti za milimetar, ne pomaže, kao niti oni roditelji koji su umjesto odlaska liječniku, išli se molit i dijete je umrlo.

Quote:
Jer racionalno, to je ono što mislim da je Bog. Samo produkt naše mašte, našeg očaja bolje rečeno. I sušte potrebe u vremenima kad nisu postojali zakoni a nečim je trebalo regulirati nastajuće društvo.

Ali ipak vjerujem. Jer sam zadojena, kao što rekoh.
Po tvom pisanju, baš i nisi.

Quote:
S druge strane, shvaćam da postoji 99postotna mogućnost da ga nema. Jer jednako vjeruje neki Indijac u Šivu kao ja u svog Boga, i ne možemo oboje biti u pravu (mislim, ako nećemo ulaziti u teološke rasprave, Bog je jedan, interpretacije različite).
Da. Indijac ima jednako pravo da je njegov Bog pravi, kao i ti.

Quote:
Kužite, rado bih vjerovala ili ne vjerovala sto posto. Riješilo bi me ogromne kognitivne disonance s kojom se borim od prvog razreda osnovne škole kad sam od mamoukog vjernika prešla na vjeronauk kao metodu učenja o Bogu.
Meditacija pomaže. Utišavanje uma koji stalno traži nešto za sebe i zgrće iskustva, ali je vreća bez dna.

Quote:
Vjeronauk je najgluplja stvar koju možeš djetetu dati ako želiš da i dalje vjeruje u Boga.
Da. Bolje ga je izvest u prirodu da trči po livadi i pjeva.

Quote:
Jer ono, paralelno s čitanjem enciklopedija u kojima piše o evoluciji, tebi tamo neka blagonaklona teta objašnjava kako je Bog stvorio zemlju. Suludo.
Zastrašujuće pojednostavljenje. Veliki Otac mrgud koji ih voli...

Quote:
Valjda sam počela sumnjati tu i tad, i svaki sat pravog obrazovanje udaljavao me od sulude mitologije kršćanstva.
Ali, kao što je grižnja savjesti neizbježna, tako i vjeru u Boga ne možeš racionalno iskorijeniti iz sebe.
Postoji jedno sredstvo za čišćenje tog taloga koje je čovjek nakupio - prihvaćanje svoje smrtnosti.

Quote:
Ja bih ili jedno ili drugo. Prizivam ga redovno. Dođi ako si tu, jebo ti pas mater.
Mnogo učinkovitije nego tone molitava. Možda nešto u tebi čuje i odgovori, ali nema jamstva...
A mnogi su se slomili u tom jalovom bogoiskanju i "šutnji Boga".

Quote:
Moja mama je ogromni vjernik, i zna da ja nisam. Jednom je plakala jer zna da joj neću doći na grob kad umre.
Dobro je ponekad sjetiti se onih kojih više nema i koji su na nama ostavili traga.

Quote:
Ne vjerujem u zagrobni život. Rekla sam joj da mi se samo javi i da ću dolaziti svaki dan ako treba. Nadam se da i hoće, to bi me riješilo sumnji.
Možda nešto ostane neko vrijeme od čovjeka kad umre, možda i ne. Ono što smo činili "ostalo je zapisano u vremenu". "Iskustvo razgovora s mrtvima" u budnom snu, meni je donijelo olakšanje i osjećaj da su te osobe na neki suptilan način uz nas, i žive i mrtve. No nikakve sumnje nisu odagnane niti se išta zna za sigurno. Meni je to dovoljno. Ne moram vjerovat.

Quote:
Nisam sklona halucinacijama, dapače, ja sam i drogirana najracionalnija osoba u prostoriji,
Nikad nisam uzimao droge, niti to ikome preporučam.

Quote:
potpuno razlučujem stvarnost od tripa (nisam narkoman, samo sam probala, ali spominjem to da shvatite zašto bi me javljanje majčinog duha s onkraj života uvjerilo u neke stvari).
Kako rekoh, nemoj očekivati od toga previše. Tko si ti a tko je druga osoba?
Poznaješ li je stvarno ili su to sjećanja?

Quote:
Inače, ako budem imala djecu i ako me nakon posjeta baki pitaju tko je Bog, reć ću im "pitaj google". "Mama ali ja ne znam čitati." E onda brate znat ćeš tko je kad budeš znao čitati i sam zaključiti tko je i što je. Amen.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 12:23   #29
Quote:
MoKoSh kaže: Pogledaj post
Zanima me... postoji li osoba ovdje da je sama ili zna nekog tko je sam "otkrio" Boga?

Znači, netko tko nije indoktriniran od rođenja/malena u bilo koju religiju, odgajan je u ateističnom duhu i nekako je sam u životu kroz vlastita promišljanja i shvaćanja došao do zaključka da Bog postoji te postao vjernik.


Ne mislim pritom na ljude koji su odgajani u religijskom duhu/spoznaji, ali sami po sebi nisu vjerovali dok im se nije desio rak debelog crijeva/ovisnost pa su onda ipak prihvatili Boga kao spasitelja (ti ljudi su po meni jednako indoktrinirani, jer im je netko u podsvijest ubacio Boga kao realno biće).

Znači, ono, najosnovnije, nisam nikad čuo od svojih doma za Boga, a onda sam se počeo muvati po svijetu i sam došao do zaključka da Bog postoji.

Ima netko? Znate nekog takvog?
Znam takve ljude, tj više njih.
Rory Delap is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 14:47   #30
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post

Prošle godine sam bio na operaciji jer su mi otkrili subduralni hematom na mozgu koji se je razvijao godinama, pa može biti da je to imalo neke veze sa promjenama u mojoj svijesti.
Ta iskustva su se ponavljala nakon operacije?

Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
U kakvog to točno Boga vjeruješ, boga abrahamskih religija, deističkog, ili?
U nijednog ne vjerujem, ali me kopka mogućnost da NEKAKAV ipak postoji. Zato i tražim ljude kojima je ta mogućnost pala na pamet sama od sebe, ne kao meni da mi je usađena.

Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post

Ne znam baš.
Mislim da si u pravu. Bojim se da će biti ili neposredno ili nikako.
__________________
"I went on a diet, swore off drinking and heavy eating, and in 14 days I had lost exactly two weeks."
Joe E. Lewis
MoKoSh is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 14:49   #31
Quote:
Rory Delap kaže: Pogledaj post
Znam takve ljude, tj više njih.
Morat ću ti vjerovati na riječ, pretpostavljam da ne želiš pisati pojedinosti o tuđim iskustvima.
__________________
"I went on a diet, swore off drinking and heavy eating, and in 14 days I had lost exactly two weeks."
Joe E. Lewis
MoKoSh is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 14:52   #32
Quote:
MoKoSh kaže: Pogledaj post
Morat ću ti vjerovati na riječ, pretpostavljam da ne želiš pisati pojedinosti o tuđim iskustvima.
Zar si stvarno pomislila da svi dolaze do ateizma slobodnim razmisljanjem? Recimo poznati filozof profesor Antony Flew je bio dugogodisnji ateista,a onda je poceo verovati u nekog Boga.Razni ljudi dolaze do razlicitog stava.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 14:54   #33
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Dobro je ponekad sjetiti se onih kojih više nema i koji su na nama ostavili traga.
Ma sjetit ću se ja nje svaki dan, imam je u staničnom pamćenju, dan danas ju čujem kako me opominje kad radim nešto "loše". Žena se doslovno utisnula u moju psihu
__________________
"I went on a diet, swore off drinking and heavy eating, and in 14 days I had lost exactly two weeks."
Joe E. Lewis
MoKoSh is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 14:55   #34
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Antony Flew je bio dugogodisnji ateista,a onda je poceo verovati u nekog Boga.
E to, to mi daj!
Hvala!
__________________
"I went on a diet, swore off drinking and heavy eating, and in 14 days I had lost exactly two weeks."
Joe E. Lewis
MoKoSh is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 15:01   #35
I Nepoznati, jesam, zadojena sam. Iako svjesno ne vjerujem u Boga, moj jezik i način govora dokazuju suprotno. "Daj Bože", "Bogu hvala", "O, Bože" sve mi to najprirodnije silazi s usana.
__________________
"I went on a diet, swore off drinking and heavy eating, and in 14 days I had lost exactly two weeks."
Joe E. Lewis
MoKoSh is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 15:26   #36
Quote:
MoKoSh kaže: Pogledaj post
Ta iskustva su se ponavljala nakon operacije?
Da, par puta. Znam samo da se pri tome osjećam jako 'umorno' i bez obzira koliko se borio protiv toga, jednostavno 'zaspem' iz perspektive ljudi okolo mene, ali sam još uvijek svjestan.

To da sam jedno vrijeme imao hematom se je otkrilo kroz CT snimanje mozga, a na njega sam išao jer sam pao i imao potres mozga zbog generaliziranog-konvulzivnog epi napada.

Doktorica mi zna za te 'epizode', i rekla je da je to možda zbog općenitog umora (kao što sam i bio u to vrijeme nakon svega, ali više nisam), ili umora od anti-epileptičkih lijekova (ovo mi se više ne događa), ili može biti da je to zbilja epi napad. Slični napadi zapravo i postoje, a zovu se absence napadi, ali kod mene nije baš isto.

U isto stanje mogu ulaziti i jednostavnim slušanjem glazbe koja ima stalno ponavljajuće ritmove. Dakle, u pitanju je samo-hipnoza. Neki meditant valjda ulazi u to kroz mantru koju ponavlja. Ali za to moram biti u tom 'umornom' i opuštenom stanju, moram 'pustiti' ovo iskustvo i jednostavno se predati na neki način. Glazba je naravno samo još jedan input koji ide u mozak te to naravno opet mijenja način na koji mozak radi, pogotovo ako je recimo u pitanju zvučno ekstremna glazba pa opet može biti da na neki način izazivam onakvu aktivnost koja me može uvesti u to 'oceansko' stanje.

Quote:
U nijednog ne vjerujem, ali me kopka mogućnost da NEKAKAV ipak postoji. Zato i tražim ljude kojima je ta mogućnost pala na pamet sama od sebe, ne kao meni da mi je usađena.
Ne znam zašto to tražiš. Prvo, istraži malo evolucijsku psihologiju religije. Ljudski um može takve stvari izmisliti jer je eto, tako 'napravljen'.

Quote:
Other researchers have proposed specific psychological processes which may have been co-opted for religion. Such mechanisms may include the ability to infer the presence of organisms that might do harm (agent detection), the ability to come up with causal narratives for natural events (etiology), and the ability to recognize that other people have minds of their own with their own beliefs, desires and intentions (theory of mind). These three adaptations (among others) allow human beings to imagine purposeful agents behind many observations that could not readily be explained otherwise, e.g. thunder, lightning, movement of planets, complexity of life, etc.
https://en.wikipedia.org/wiki/Evolut...s_a_by-product
Dakle, čak i da jesu ljudi došli do zaključka da postoji stvoritelj svega - to ne znači da takav i postoji.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 15:29   #37
Quote:
MoKoSh kaže: Pogledaj post
Morat ću ti vjerovati na riječ, pretpostavljam da ne želiš pisati pojedinosti o tuđim iskustvima.
Ne želim da se slučajno ne bi te osobe prepoznale. Jedna stvar mi je zanimljiva kod ateista koji su otkrili vjeru, a to je da su ti ljudi po pitanju vjere otišli u ekstrem. Ne znam o čemu se radi i ne mogu u njihovo ime govoriti, ali 9/10 ateista koji otkrije vjeru postane rigidniji vjernik od vjernika koji je oduvijek vjernik.

Da budem potpuno iskren, iako mi je to malo neugodno napisati, ali i ja postao sam vjernik, nisam uvijek bio.

Da se razumijemo, znam i vjernike koji su postali ateisti. Zanimljivo je opet da su postali rigidniji ateisti od ljudi koji su oduvijek bili ateisti.
Rory Delap is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 15:35   #38
Quote:
MoKoSh kaže: Pogledaj post
Iako svjesno ne vjerujem u Boga, moj jezik i način govora dokazuju suprotno. "Daj Bože", "Bogu hvala", "O, Bože" sve mi to najprirodnije silazi s usana.
Kao i svi mi jer smo to usvojili kao djeca slušajući odrasle...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 16:30   #39


Kad vidim neku kuću kao ovu na slici sam mi se nameće logična pomisao... Mora postojati graditelj ove lijepe kuće.
Tako da kad vidimo ovaj svijet i svu prirodu i proces nameće se ista pomisao kao za onu kuću na slici

U mene roditelji dok sam bio mali nisu imali bibliju nit su znali o njoj a ja sam povjerovao u postojanje Boga prije nego sam čitao i jednu knjigu koju nnazivaju vjerska ili sveta.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 16:35   #40
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Kad vidim neku kuću kao ovu na slici sam mi se nameće logična pomisao... Mora postojati graditelj ove lijepe kuće.
Tako je. Sigurno ne da je ta kuća stvorena odjednom pufffff metodom i pojavila se ni iz čega (kako vele vjerovatelji u Biblijskoga Boga za židotinje, ljude i cijeli svemir).

Quote:
Tako da kad vidimo ovaj svijet i svu prirodu i proces nameće se ista pomisao kao za onu kuću na slici
Isto. Sve oko nas je neprekidna mijena. Nema nikakva stvaranja iz ničega u svijetu oko nas koje obavlja Svemogući Entitet.

Quote:
U mene roditelji dok sam bio mali nisu imali bibliju nit su znali o njoj a ja sam povjerovao u postojanje Boga prije nego sam čitao i jednu knjigu koju nnazivaju vjerska ili sveta.
Pa i to je OK. Svatko se negdje nađe.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:36.