Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2009., 13:19   #281
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Nije prva osoba od koje sam to čuo. Znači ono navedeno nije cilj svih pripadnika?
A monasi, da li se barem bave ikakvim korisnim radom? Ičim? Mislim, neki vole napadati rimokatoličku Crkvu, ali tamo bar nešto rade. Bar Caritas.
bave se korisnim intelektualnim radom, kuhanjem, obožavanjem Božanstava, propovijedanjem, prenošenjem znanja, prodavanjem knjiga, etc.

ne, ono nije raspored za ljude koji ne žive u hramu/celibatu.
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 20:31   #282
Meni se svidjaju jer pjevaju,slično kao crnci na svojim misama.
Tamo se vidi neko ozračje,a ne kod nas musaveface,kad udješ u crkvu imaš osjećaj da ti je život došao
kraju.
Zato moja podrška za HARE ,jer ljudi djeluju veseli.
kretnjaimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 01:01   #283
Quote:
caledon10 kaže: Pogledaj post
Djelo učinjeno za Krišnu ne može biti loše. Krišna je iznad dobra i zla.

ovo može biti izvor grdnih pizdarija koje bi neki fanatik mogao napraviti da ima u svojoj savjesti relativno jednostavno opravdanje.
muad´dib is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 01:22   #284
Quote:
ACAPULCO kaže: Pogledaj post
Ja znam jednu curu, koja je usla u HK, i nastojala se cim prije iskopati iz toga...moras im prepisati imovinu, raditi, i dio place njima davati,
Ovak, Sai Baba i Hare Krishna nemaju veze jedno s drugim. A ono s davanjem imovine: to su Adventisti i Jehovini svjedoci, pa razne protestantske crkve, a na tom tragu je i rimokatolička.

Religija, organizacija, sve uobičajeno, nikakvi posebni sotonisti.

Inače, imaju dosta dobru klopu. Evo, to je plus u usporedbi s drugima.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 01:25   #285
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Ovak, Sai Baba i Hare Krishna nemaju veze jedno s drugim. A ono s davanjem imovine: to su Adventisti i Jehovini svjedoci, pa razne protestantske crkve, a na tom tragu je i rimokatolička.

Religija, organizacija, sve uobičajeno, nikakvi posebni sotonisti.

Inače, imaju dosta dobru klopu. Evo, to je plus u usporedbi s drugima.
Rimokatolicka nije..moji jos nista od imovine nisu dali..i daju ako zele i koliko zele i kada zele...Zasto je onda moja poznanica, koja je u HK isla u Indiju, i tamo vidjela Sai Babu, pa se drogirala po Goi...itd, itd..niakkav zivot, kako ona to meni ispricala, patnja a ne svetost...onda jos i ta bunika, halucinacije...
ACAPULCO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 01:25   #286
Quote:
kretnjaimir kaže: Pogledaj post
Meni se svidjaju jer pjevaju,slično kao crnci na svojim misama.
Tamo se vidi neko ozračje,a ne kod nas musaveface,kad udješ u crkvu imaš osjećaj da ti je život došao
kraju.
Zato moja podrška za HARE ,jer ljudi djeluju veseli.
Pusti ti njih, izgledaju simpa, ali obična gadna religija. Bolji imidž imaju, ali to je sve. Izbjegavati, kao i druge religije.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 01:26   #287
Quote:
ACAPULCO kaže: Pogledaj post
Rimokatolicka nije..moji jos nista od imovine nisu dali..i daju ako zele i koliko zele i kada zele...Zasto je onda moja poznanica, koja je u HK isla u Indiju, i tamo vidjela Sai Babu, pa se drogirala po Goi...itd, itd..niakkav zivot, kako ona to meni ispricala, patnja a ne svetost...
Gle, ni Krishne te ne traže ništa drugo osim priloga, i to ako dođeš tamo jesti.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 01:29   #288
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
Goran karan je u hare krišna
Je.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 13:08   #289
U Hare Krishna pokretu ne postoji nikakvo prepisivanje imovine, niti slične bedastoće. Ko to tvrdi, jednostavno laže. Bio i uvjerio se. Čak i nedjeljni programi, s obilatom večerom koštaju simbolično - oko 20ak kn ulaznica, a ta hrana bi došla minimum 70kn u bilo kojem restoranu. Donacije su naravno, dobrodošle, ali nitko ih izravno ne traži, niti idu sa kutijom od osobe do osobe. Osim toga, donacije obično budu za neki objekt (kolačiće, mirisne štapiće i sl...) koje vrijede višestruko više nego preporučenih 10kn donacije...

Knjige su im vjerojatno jedne od najjeftinijih koje se uopće mogu nabaviti, za tu kvalitetu printa i uveza (A klasa). Mislim da su ravne cijeni tiska, ili možda malo iznad. Tako tvrdoukoričena Bhagavad-Gita, od nekih 800 str., sa slikovnim prilogom u boji, košta 90kn. VBZ knjižara je prodaje za 300+ (ista knjiga, isti autor).

Šta se dakle tiče financijske strane, ne mogu biti ispravniji nego što jesu.

Filozofija je lijepa, ali praksa naravno to uvijek distorzira.

I, da: HK je sekta, koliko god oni to osporavali. Ne u filozofskom smislu, nego po socijalnom ustroju - odsijecanje svih veza s ovim svijetom/okruženjem u kojem se nalazimo, i povlačenje od njega, a time i od ljudi koji nisu HK.
loureed is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 13:56   #290
Quote:
loureed kaže: Pogledaj post
I, da: HK je sekta, koliko god oni to osporavali. Ne u filozofskom smislu, nego po socijalnom ustroju - odsijecanje svih veza s ovim svijetom/okruženjem u kojem se nalazimo, i povlačenje od njega, a time i od ljudi koji nisu HK.
e to stoji, socialno zbunjeni i sa odredjenim sektaskim ozracjem koji dolazi kad se skupina izdvoji u mjeri da ima problema uopce skladno funkcionirati sa okolinom, mislim da je Prabhupada bio potpuno neupoznat sa zapadnim mentalitetom za razliku od ucitelja tipa Vivekanande ili Aurobinda sa dosta zapadnjackog skolovanja i iskustva.. pa je jednostavno odgajao ucenike u skladu sa svojim svjetonazorom koji je bio fundamentalno indijski i nesvjestan ostatka svijeta...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 14:37   #291
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
e to stoji, socialno zbunjeni i sa odredjenim sektaskim ozracjem koji dolazi kad se skupina izdvoji u mjeri da ima problema uopce skladno funkcionirati sa okolinom, mislim da je Prabhupada bio potpuno neupoznat sa zapadnim mentalitetom za razliku od ucitelja tipa Vivekanande ili Aurobinda sa dosta zapadnjackog skolovanja i iskustva.. pa je jednostavno odgajao ucenike u skladu sa svojim svjetonazorom koji je bio fundamentalno indijski i nesvjestan ostatka svijeta...
Slažem se. Ipak, ni Vivekananda ni Aurobindo nisu postigli ništa razvikanije, niti rašireno po cijelom svijetu ko Prabhupada. No, naravno, kvantiteta nije nužno i kvaliteta.

Prabhupada je još bio dosta progresivan u odnosu na pravila svog vlastitog duhovnog učitelja, te je uveo mogućnost da se žene masovno pridružuju i žive u hramovima, smanjio broj krugova na brojanici za 4x, te puno blagonaklonije gledao na brakove vaisnava, nego Bhaktisiddhanta - koji ih je smatrao znakom slabosti praktikanta. Neki iz Gaudiya Matha to nisu oprostili Prabhupadu, te mu nisu nikakvu podršku pružili niti ga smatrali vjerodostojnim.

Dakle, s obzirom na svog duh.učitelja, napravio je par važnih iskoraka ka zapadnom svijetu, no i dalje nedovoljno - neke stvari su ostale iste, koje bi trebale biti krucijalne za zdravo uključenje jednog zapadnjaka u HK pokret. U prvom redu fali više respekta za osobnosti/biće onih koji se tek pridružuju da ih se prizna i prihvati takvima kakvi već jesu, umjesto naturivanja krivnje kakav još nisi i koliko si daleko od toga. Istina je da je većina nas na Zapadu duboko bolesna i povrijeđena (iz ovog ili prošlih života), i zadnje što ti treba je da ti neko stavlja sol na ranu, umjesto da te za početak prihvati sa svim tvojim osobinama. Koliko znam, na Istoku ne postoji psihoanaliza ni terapija; to je skovano za zapadnjake.

Također, oni koji odsječu sve svoje dotadašnje veze sa rodbinom i prijateljima nakon ulaska u HK, a ako nisu na nivou sannyasija, po meni tim činom samo pokazuju koliko inače imaju duboke psihičke probleme. Spojeno s visokom duhovnošću i filozofijom, ispoljavanje takve osobnosti ne mogu nazvati nikako drugačije nego otrovnim. To su oni koji ti, nakon kontakta s njima, pokvare izuzetno lijepu večeru, ugodnu glazbu, ples i veselje. A takvih je, nažalost, dosta.
loureed is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 14:46   #292
Quote:
GEISCHA kaže: Pogledaj post
Zna li netko nesto o sljedbenicima hare krisne u zagrebu?
super mi je ovo "sljedbeništvo hare krishne" moze se čut na tv i vidjeti naslove u novinama i u razgovorima stoji formulacija o "sljedbeništvu hare krishne"
to je isto kao da za kršćane velimo da je "sljedbenik zdravo marije ili sljedbenik hvaljen isus" u za muslimana da je "sljedbenik allahu ekbara"
nek mi netko pojasni sljedbeništvo hare krishne jer je formulacija skroz mutava.
šumskičovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 14:56   #293
iz svog osobnog iskustva mogu iznijeti mišljenje da su sljedbenici hindu-vaišnave i članovi hindu -vaišnavske zajednice (tako se kaze ,a ne sljedbenik hk)isto što i jehovini svjedoci.isti način,isti stil isto sektastvo,razlika je samo što jedni deru po jehovi a drugi po krisni.
šumskičovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 15:09   #294
ajmo sada buniku i krishnu i sai babu i rave partije u goi strpati u isti koš,bit će to dobar materijal za članak u glasu koncila koji je vjerojatno već izasao.imaju već sppremne sablone u wordu za takve članke
šumskičovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 16:56   #295
zaboravio si Budu i orgije
Innocent. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 22:13   #296
Quote:
Innocent. kaže: Pogledaj post
po mome ne samo mišljenju, nego znanju i iskustvu, oni koji ne žive u hramu, financiraju se kao i svi drugi građani RH. oni koji su svećenici i žive u hramu, financiraju se iz prodaje knjiga i donacija članova koji ne žive u hramu i zaposleni su, isto kao i svećenici u Indiji. to je normalno. naša dobra država ne daje baš milijune, ne znam koliko točno daje, ali to sigurno ne prelazi 20000 kn godišnje. isto kao i svaka registrirana građanska udruga što dobiva.
ali nisam sigurna da li uopće dobivaju.

poznaš samo jednu osobu, ja ih znam puno više i mogu ti reći da takvih ljudi ima svugdje. radi se o osobnom 'problemu' ili izboru, a ne o cijeloj grupi.


aha, moš mislit, zašto onda država financira KC?
Sai Baba nema nikakve veze sa HK, kao ni droga, Goa i slično. teško podmetanje.

pa da, radi se o duhovnosti, ona se smatra najvažnijom u životu. ne znam što je čudno u tome?
nije da netko napušta obitelj dok su mu djeca bebe, to se obično radi oko 60e godine života i to je normalno u Indiji.
Posve je neetički osnovati obitelj pa je napustiti - IKADA.
Pustimo što je moralno "negdje".
Obitelj služi samo za razmnožavanje - za proizvodnju hrane za topove, za ekonomsku bazu raznoraznim religijama?!?
Ne!

Zadnje uređivanje Vess : 27.01.2009. at 22:22.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 23:00   #297
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Posve je neetički osnovati obitelj pa je napustiti - IKADA.
zašto?
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Pustimo što je moralno "negdje".
to je legitimni dio vedske kulture. to što se tebi ne sviđa je tvoj problem.
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Obitelj služi samo za razmnožavanje - za proizvodnju hrane za topove, za ekonomsku bazu raznoraznim religijama?!?
Ne!
ovo si ti rekla/o
Innocent. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 23:42   #298
postoji podjela u drustvu kao što je indijsko.ne napiustaju obitelj svi kao što ni ovdje nisu svi ljudi svećenici..treba malo nesto i upoznati prije nego što počnes zaključivati na ovakav način tj inkvizicijskom preslikom..neki swami je otišao od obitelji sa 60 pa to onda znači da u indiji obitelj nije svetinja?krishna je bio zavodnik pa to znači da se njegovi štovatelji klanjaju Zavodniku jer je to epitet vraga u nasoj kulturi?malo bi trebalo nesto upoznati jer mozda te nisu učili ali sanskrt je osnova svih indoeuropskih jezika pa tako i hrvatskog a ono hare u hare krišna je korijen i u imenu hrvatske(harahvati).prvo je bilo ono što danas zovemo indija pa tek onda ostalo.to se odnosi i na religiju.
šumskičovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 09:21   #299
Quote:
loureed kaže: Pogledaj post
Slažem se. Ipak, ni Vivekananda ni Aurobindo nisu postigli ništa razvikanije, niti rašireno po cijelom svijetu ko Prabhupada. No, naravno, kvantiteta nije nužno i kvaliteta.
U svoje vrijeme su (posebno Vivekananda) bili hit. A "Hare Krishne" su i puno uocljivije zbog jaceg izdvajanja iz okoline. Vjerojatno je da imas u Hrvatskoj vise SaiBabovaca ili TM-ovaca ili Maheshwaranandovaca nego njih, ali manje ubadaju oko A van hrvatske je vjerojatno i manje prisutan ISKCON nakon svih onih skandala svojevremeno, mislim da mi imamo u odnosu na broj stanovnika jednu od najjacih zajednica.

Quote:
smanjio broj krugova na brojanici za 4x,
u stvari povecao je. U Gaudya Mathu je obavezni standard manji nego u ISKCONU, samo je preporuka predpostavljam 64 dok se to u ISKCONU bas ne radi cesto.... mislim

Quote:
Dakle, s obzirom na svog duh.učitelja, napravio je par važnih iskoraka ka zapadnom svijetu,
nista od toga nije iskorak prema zapadu nego razlike izmedju organizacija. Sam Bhaktisiddhanta je uveo masu promjena u odnosu na tradicionalne Gaudye (gdje sannyasa recimo uopce ne postoji, kao ni brahminske inicijacije itd).. te razlike nisu kulturoloska prilagodba niti u jednom elementu osim eventualno vece dostupnosti zenama.


Quote:
no i dalje nedovoljno - neke stvari su ostale iste, koje bi trebale biti krucijalne za zdravo uključenje jednog zapadnjaka u HK pokret. U prvom redu fali više respekta za osobnosti/biće onih koji se tek pridružuju da ih se prizna i prihvati takvima kakvi već jesu, umjesto naturivanja krivnje kakav još nisi i koliko si daleko od toga. Istina je da je većina nas na Zapadu duboko bolesna i povrijeđena (iz ovog ili prošlih života), i zadnje što ti treba je da ti neko stavlja sol na ranu, umjesto da te za početak prihvati sa svim tvojim osobinama. Koliko znam, na Istoku ne postoji psihoanaliza ni terapija; to je skovano za zapadnjake.
jedino sto po meni fali je doza ozbiljnosti i prilagodbe lokalnom mentalitetu, otprilike kao ono sto crkva radi kada u africi vjernici sareno obuceni plasu i pjevaju u crkvi sasvim razlicito od nasih misa... Jer to vuce sa sobom sve ostalo.. recimo odjeca koja ce u indiji biti stvar tradicionalizma i jednostavnosti kod nas predstavlja elitizam (duhovni) i egzotiku i onda privlaci sasvim drugaciji tip ljudi. Onaj tip ljudi koji ce prici vaishnavizmu u indiji je mozda prije unutar vlastitog drustvenog konteksta slican onima koji ce kod nas prici crkvi nego ISKCONU. Ista je stvar sa brahminskim inicijacijama koje je Bhaktisiddhanta uveo radi propovjedanja (posto ce brahmine indijci vise cjeniti), a sto nije izvorna gaudya tradicija, naprotiv cak se brahminima zna skidati vrpca pokazujuci da je vaishnavizam nevezan za te podjele... medjutim kad zapadnjak ima vrpcu em svaki indijac zna da on nije "pravi" brahmin em na zapadu to u propovjedanju ne znaci nista vec prije moze postat faktor duhovno-socialnog egoizma kao i puno toga drugog u takvim "elitistickim" skupinama, a sto je u krajnjoj liniji duhovno stetno (trinad-api-sunicena) kao i one fore tipa mi smo kao bhakte iznad karmija, mozemo ih malo i "zaj****", ne trebamo se previse drzat drustvenih i drzavnih pravila itd.. ne znam doduse da li je i danas taj duh kod njih prisutan, nekada je bio. Sve su to stvari koje nemaju veze sa onim osnovnim - devocijskom duhovnoscu - i nesu sto bi oni rekli "diskvalifikacija", ali mogu stvoriti probleme u odnosu sa okolinom i time pojacati sektaski pristup stvarima... Ipak mislim da je danas drugacije i kako dolaze nove generacije vaishnava stvari se prirodno po malo prilagodjavaju lokalnim sredinama.

Quote:
Također, oni koji odsječu sve svoje dotadašnje veze sa rodbinom i prijateljima nakon ulaska u HK, a ako nisu na nivou sannyasija, po meni tim činom samo pokazuju koliko inače imaju duboke psihičke probleme. Spojeno s visokom duhovnošću i filozofijom, ispoljavanje takve osobnosti ne mogu nazvati nikako drugačije nego otrovnim. To su oni koji ti, nakon kontakta s njima, pokvare izuzetno lijepu večeru, ugodnu glazbu, ples i veselje. A takvih je, nažalost, dosta.
ne znam bas jel to tvoj ili njihov problem
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 10:55   #300
Quote:
ACAPULCO kaže: Pogledaj post
To je klsican primjer ispiranja mozga sa literaturom, sastancima, i kada si dugo tamo, misaoni refleks biva iscrpljen, predajes se njima, nemas vise dodir sa stvarnosti, zivis u masti...a ne mozes tako danas...trebas studirati, raditi sa faksom, imati obitelj, funkcionirati u drustvu iako ima bezbroj mana...a on se ne uklapa nigdje, osim sam, i sa HK svijetom...
... očito je ti imaš dodir sa stvarnosti (naravno bez mašte).
Kanai is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:25.