Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2004., 16:23   #1
Pitanje za zidove o Isusu Kristu

Bok svima!

Ovo je jedno relativno jednostavno pitanje, na koje bih voljela dobiti odgovor od zidovskih vjernika. Ne bih voljela citati prepucavanja i ne zanimaju me odgovori od katolika o tome zasto su zidovi u krivu.

Koliko ja kuzim, zidovska vjera postuje Stari zavjet, te zidovi jos uvijek cekaju Proroka. (Jesam li uopce tu u pravu?) Ono sto me zanima jest, zasto su Zidovi odlucili da IK nije njihov prorok? Mislim, cekate ga, cijela jedna religija je stvorena na njemu, tko je i zasto (jel postoje kakvi kriteriji) rekao da on nije TAJ?

Kako bi ga uopce prepoznali da dodje danas?

Hvala vam svima na odgovorima...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2004., 20:54   #2
Re: Pitanje za zidove o Isusu Kristu

Quote:
kemik kaže:
Bok svima!

Ovo je jedno relativno jednostavno pitanje, na koje bih voljela dobiti odgovor od zidovskih vjernika. Ne bih voljela citati prepucavanja i ne zanimaju me odgovori od katolika o tome zasto su zidovi u krivu.

Koliko ja kuzim, zidovska vjera postuje Stari zavjet, te zidovi jos uvijek cekaju Proroka. (Jesam li uopce tu u pravu?) Ono sto me zanima jest, zasto su Zidovi odlucili da IK nije njihov prorok? Mislim, cekate ga, cijela jedna religija je stvorena na njemu, tko je i zasto (jel postoje kakvi kriteriji) rekao da on nije TAJ?

Kako bi ga uopce prepoznali da dodje danas?

Hvala vam svima na odgovorima...
Hm, nisam Židovka, vidim da nešto ne štima u pitanju.

Naime, mislim na značenje riječi PROROK.
Svaka religija od ovih abrahamskih, tom pojmu daje SVOJE a time i različito značenje od ostale dvije.

Otud stalni "nesporazumi"...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 02:04   #3
Mislis MESIJA... Pomazanik, ne prorok, jel tako? Nisam ni ja Židovka (voljela bih da jesam ), osim što me Biblija naziva duhovnom Židovkom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 02:45   #4
Nek pitač(ica) najprije pojasni pitanje.

Ovako postavljeno mi izgleda mišung kršćanskog i (više) muslimaskog shvaćanja "proroka".
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 03:57   #5
pa čuj mesija, prorok ili kaj god je po starom zavjetu trebao uspostaviti natrag staro židovsko kraljevstvo, obnoviti hram i što li već sve ne....

Sad ako malo pogledaš povijest Izraela zadnjih 2004 godine, jasno ti je zašto ga židovi ne doživljavaju kao pravog
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 11:28   #6
Re: Pitanje za zidove o Isusu Kristu

Quote:
kemik kaže:
Koliko ja kuzim, zidovska vjera postuje Stari zavjet
Štuju oni nešto drugo više od Starog Zavjeta.
 
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 13:38   #7
Quote:
Rain Bow kaže:
pa čuj mesija, prorok ili kaj god je po starom zavjetu trebao uspostaviti natrag staro židovsko kraljevstvo, obnoviti hram i što li već sve ne....

Sad ako malo pogledaš povijest Izraela zadnjih 2004 godine, jasno ti je zašto ga židovi ne doživljavaju kao pravog
Kada bi ljudi gledali povijest Izraela, baš bi onda vjerovali u Isusa Krista (Y'shua Ha Mashia), bili oni Židovi ili ne.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 14:08   #8
Quote:
Chloe kaže:
Kada bi ljudi gledali povijest Izraela, baš bi onda vjerovali u Isusa Krista (Y'shua Ha Mashia), bili oni Židovi ili ne.
A joooj, Chloe!
Tvoje gledanje povijesti jest tipično kršćansko. Zato i nije mjerodavno.
A dokaz su židovi sami. Opstali su unatoč 2000 g. proganjanja i negiranja. Najprije od kršćana.

Misliš li da je to moglo bez Božje volje?
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 14:50   #9
božja volja na stranu, gdje tu spada dobri stari isus ?? to je bilo pitanje
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 15:19   #10
Quote:
Rain Bow kaže:
božja volja na stranu, gdje tu spada dobri stari isus ?? to je bilo pitanje
Židovima nigdje. To je bar jasno.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 15:21   #11
Quote:
Rain Bow kaže:
božja volja na stranu, gdje tu spada dobri stari isus ?? to je bilo pitanje
Je si li ti kemik?

Meni i dalje nije jasno, što je pisac topica htio pitat'.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 16:32   #12
Quote:
Simona kaže:
A joooj, Chloe!
Tvoje gledanje povijesti jest tipično kršćansko. Zato i nije mjerodavno.
A dokaz su židovi sami. Opstali su unatoč 2000 g. proganjanja i negiranja. Najprije od kršćana.

Misliš li da je to moglo bez Božje volje?
Što da je moglo bez Božje volje?

Ono što sam htjela reći je da su Židovi Božji izabrani narod i cijela njihova povijest ispunjenje je proročanstava danih u Božjoj Riječi... do sad, a u budućnosti će se ispuniti i sve ostalo.

Pa nek netko kaže da je Biblija zastarjela ili dosadna ili bajka... Hah!
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 16:43   #13
Quote:
Simona kaže:
Je si li ti kemik?

Meni i dalje nije jasno, što je pisac topica htio pitat'.
<---pogledaj što piše, očito je da nisam kemik.

Pitanje je bilo zašto židovi nisu prihvatili Isusa kao mesiju?
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 17:31   #14
Kaj je on tebe ovlastio za advokata?

Ja sam njega pitala, a ne tebe. On je postavio pitanje, koje ja ni u kom slučaju ne "prevodim" kao ti. Jer tako nije ni postavljeno.

Jasno? Il' trebam nacrtati?
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 18:31   #15
Mda, ali pazi, i mene je zaintrigiralo njeno pitanje pa sam se uključio.

Sorry na smetnji, bit ću kuš, jel to ok??
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 19:19   #16
O čemu se priča ovdje?

Na jednom topicu je Alan dijelom odgovorio:

https://www.forum.hr/showthread.php?s...198#post822198

Mozda bi mogao (ili rambi) napisati jos ponesto.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 19:47   #17
Dakle, ja sam postavila pitanje, i zao mi je ako nije bilo dovoljno jasno. Ajmo ispocetka:

ergo, zidovi stuju (uz ostalo) i Stari zavjet, koji koliko ja znam (ne pripadam niti jednoj religiji niti pretendiram da o bilo kojoj znam dovoljno, zato i postavljam pitanje) kaze da ce Mesija, prorok ili kako god ga zelite nazvati (Neo) doci. Am I right?

Na TV sam vidjela da zidovi i danas cekaju dolazak svog Mesije. Ako sam u krivu, to mi je zato sto vjerujem njemackim dokumentarcima o zidovskoj vjeri.

Moje pitanje je, zasto Zidovi (ako cekaju Mesiju) nisu prihvatili Isusa kao svog mesiju? Zasto su ga odbacili? Koji su kriteriji? Kako ce ga prepoznati kad dodje?

Ako jos uvijek nije jasno pitanje, pretpostavljam da je to zbog mojeg neznanja, i necu vas vise gnjaviti s svojim bedastocama...

Pozdrav svima...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 20:57   #18
Znam da si pitanje postavila Židovima pa neću odgovarati, ali htjela bih ti samo reći kako ima i Židova koji su prihvatili Isusa kao Mesiju. Oni su "mesijanski Židovi" -http://www.jewsforjesus.org/index.htm
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 00:32   #19
Quote:
kemik kaže:
ergo, zidovi stuju (uz ostalo) i Stari zavjet, koji koliko ja znam (ne pripadam niti jednoj religiji niti pretendiram da o bilo kojoj znam dovoljno, zato i postavljam pitanje) kaze da ce Mesija, prorok ili kako god ga zelite nazvati (Neo) doci. Am I right?
Eto. Sad je jasnije. Da nemaš pojma.

Pa mogu odgovarati, prema onom što vidim iz pitanja, na grešku u startu.

1. Židovi ne štuju Stari zavjet (btw, štuju samo Boga!). Za njih ne postoji nešto kao Stari zavjet. Imaju svoju Toru. Koja nije 100% identična kršćanskom Starom zavjetu. Ali praktičnna učenja crpe iz Talmuda.

2. Prema svom tumačenju Tore, nisu do sad imali uopće nikakvog razloga da bilo koga prepoznaju za mesiju.
Drže se striktno onog što je zapisano u njihovoj Tori, odnosno u Talmudu. Talmud je sustav tumačenja i preporuka za ponašanje vjernika u novim promijenjenim uvjetima, koji nistu postojali u doba nastanka Tore.

Jedan primjer: U Mojsijevoj knjizi postoji redak/zapovjed:
Ne kuhaj kozleta u mlijeku svoje majke.

U nomadsko vrijeme korisna higijenska i zdravstvena zapovjed, a znači doslovno: ne miješaj u istom kotlu meso s mlijekom.

Naravno, tada je i jedan metalni (bakreni) kotao bio bogatstvo.

Ali ortodoksni židovi se i danas strogo i bukvalno drže te zapovijedi. Iako posebno suđe za svaku vrst hrane danas nije problem. Suđe se drži strogo odvojeno i strogo odvojeno se i pere. Svako u posebnoj vodi. Iskuhava, čak.

Ovo sam ti samo u grubo nabacala, da prije svega shatiš da se takva pitanja ne postavljaju židovima, ako se ne pozna njihova vjera onako kako je oni žive i vide. A ti još ne pripadaš ni jednoj i imaš samo neka maglovita saznanja iz kršćanskog tumačenja svojih korijena. Otud i zbrka u pitanju.

Slično pitaju nas muslimani. Zašto ne priznamo Muhameda za zadnjeg proroka? I onda nastaju beskrajne rasprave. Jer Isus za kršćane nije prorok. U smislu kako proroke shvaćaju muslimani.

Dakle, odgovor na tvoje pitanje, najkraće glasi: Zato!

To mogu vrlo kvalificirano reći, iako nisam židovka.

I ne ljuti se na mene. U religijama se važe svaka riječ, odnosno značenje neke riječi. A ti si zapravo postavila židovima optužujuće pitanje, iako toga nisi bila svjesna.

Ja sam jednom napisala, da bi na mjestu židova tražila autorska prava na Bibliju.
Svi njima tumače njihove vlastite knjige i još ih optužuju. Jesi li ikad pomislila da tako postaviš stvari?
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 01:01   #20
Quote:
Simona kaže:
Eto. Sad je jasnije. Da nemaš pojma.

Pa mogu odgovarati, prema onom što vidim iz pitanja, na grešku u startu.

1. Židovi ne štuju Stari zavjet (btw, štuju samo Boga!). Za njih ne postoji nešto kao Stari zavjet. Imaju svoju Toru. Koja nije 100% identična kršćanskom Starom zavjetu. Ali praktičnna učenja crpe iz Talmuda.
Imaju Toru, a to je Mojsijevo Petoknjižje (prvih pet knjiga Biblije)... kako nije identična?!

A imaju i cijeli SZ (Tora + Nevim (Proroci) + Ketuvim (Spisi?)- koji zovu Tanah... I prihvaćaju ga, kako ne.

A usmena tradicija koja je kasnije napisana u knjige su: Mišna, Tosefta , dva Talmuda (Babilonski i jeruzalemski) i Midraš
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:44.