Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2010., 18:54   #1021
Quote:
third eye kaže: Pogledaj post
pozdrav svima!

evo,iskreno ja se ne razumijem u kredite i sve što ide s time. moram zbog školovanja u inozemstvu uzeti studentski kredit od 40 000 eura ( erste banka). pitala sam na tom topicu već,ali ništa od odgovora.

rok otplate 7 godina. kreće li to nakon završetka faksa ili odmah? mislim da je to premalo vremena za toliku svotu. poslala sam mail banci,dobila jadan odgovor.

neću se vraćati ovdje,jer u nizozemskoj su bolji uvjeti života. primjerice meni bi plaća na početku bila oko 1500 eura ili više,te čak se možda i povećavala tijekom vremena.
imam ja šanse sve to otplatit? ima li ikakvog smisla uzimat taj kredit?

hvala unaprijed!
Bas nisam upoznat u te kredite i kako idu,ali koliko mi se cine to ide preko hipoteke 1:1,5...A sto se rate tice ona bi ti bila cca 605e na 7god uz kamatu 7%,ali vjerovatno ce netko znat bolje...Zapravo najbolje da odes u erste banku i raspitas se...
ziginjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 18:58   #1022
@Lavica: Sve ja to kužim. No priča sa sadašnjim kreditom (zapravo dugovanjem, jer kredit je davno otkazan, ali kako ovi iz banke pisma šalju običnom poštom, to pismo nama nije nikada stiglo) je nažalost ipak malo kompliciranija.

Novosti: danas smo otišli do HPB-a, i žena je uzela papire i rekla da će ih već danas poslati pravnoj službi i da ćemo za par dana znati hoće li biti što od toga. Naime, oni imaju u ponudi kredit za zatvaranje obaveza u drugim bankama (i rekla je da uzimaju ljude s crne liste), ali je maksim. iznos 50000 eura, no dobro, ovih deset bi još negdje "iščupali". Kamata je 10,99% no sve je bolje nego imati više od 130k eura duga.
RBJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 19:17   #1023
držim fige da prođe
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 19:30   #1024
Hvala.

Nego, obzirom da će za taj kredit isto ići hipoteka na stan pretpostavljam da će trebati obaviti procjenu nekretnine. Zanima me koliko to košta, tko to obavlja, koliko traje...
I koje bi nas još dokumente mogli tražiti osim platne liste, starog ugovora o kreditu, Pisma namjere Zabe? Vlasnički list nemamo jer zgrada ni 12 god. nakon izgradnje nije etažirana (to je trebao obaviti izvođač radova, ali eto, još nije), ali ako to nije smetalo za prvi kredit pretpostavljam da ne bi trebalo niti sada.
I pretpostavljam da će tražiti i životno osiguranje i osiguranje nekretnine.
RBJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 19:52   #1025
svakako će ti trebati pismo namjere od ZABE ...

kako misliš nemaš vlasnički list? jel se možda radi o knjizi položenih ugovora?
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 21:23   #1026
Pismo namjere imamo, i kopiju sam danas dao ovoj gđici. u HPB-u. Sada je ono uvjetno, a kada (ako) uspijemo pokrenuti realizaciju kredita dobit ćemo od Zabe i bezuvjetno očitovanje.

Vlasnički list nemamo (niti ga ima itko u zgradi) jer zgrada nije uknjižena niti etažirana (čestica se još uvijek vodi kao livada). To je trebao obaviti izvođač radova (Industrogradnja) u roku 5 god., ali do danas (prošlo je 12 god.) to nisu napravili. Ako to nije smetalo Zabi (a radilo se o većem kreditu, s tada gotovo upola manjim pokrićem tj., redovnim primanjima), nadam se da neće smetati niti ovima. Jer stan je naš i mi smo prvi vlasnici (tj., moja mama, a ona i diže novi kredit).

Kaj ti je ova knjiga? Možda to imamo.

Zna li netko kako ide ovo s procjenom nekretnine? Pretpostavljam da je to potrebno.
RBJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 22:00   #1027
pretpostavljam da zabi to nije smetalo jer se radilo o nekakvom specijalnom aranžmanu s industogradnjom gdje je zalog išao ili na neko njihovo zemljište ili na dio te livade na kojoj je izgrađena zgrada ... 98 je bilo drugo vrijeme, danas je drugo .... industrogradnja je bila i još uvijek je u problemima i vjerojatno je i to jedan od razloga zašto nije obavljen upis zgrade i etažiranje ... ali to je 12 godina i ne kužim zašto se tokom tih godina niste kao stanari pokrenuli i riješili to pitanje ... pa to je jako važno ... fizički stan postoji, ali u knjigama ne postoji i banka se nema na što upisati ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 22:55   #1028
Večer svima!
tek sam se ulogirao,ali zajedno sa suprugom čitamo svakodnevno što se tu pišei možemo samo pohvaliti jer se gro stvari sazna za koje u banci vama niti iz podsvjesti ne žele reći!
s druge strane,ako vas čitamo znači da smo i mi u nekom problemu.i jesmo.krediti...rashodi veći od primanja...ludnica totalna!
no..tješi nas sto i dalje imamo poslove,rate sjedaju,kad ima novaca na računu oni se naplate,kad nema pričekaju da dođe i svejedno uzmu.jedino što nas iz svega izvlači to je amex kojem u obližnjem parku namjeravamo dignuti spomenik jer nas je u toliko slučajeva izvukao da više niti sami ne znamo!
obišli smo naše matične banke,u jednoj gdje imamo stambeni i 2 "mala" kredita ne žele niti čuti za ikakvu reprogramaciju (pbz) dok u mojoj (erste) traže-sudužnika!
fenomenalno..rekao sam im...nađite mi ga onda vi kad ste toliko pametni..
problem je u tome sto mi imamo primanja daleo veća nego na sto smo prijavljeni,a banke to ne zanima!pisali smo i sluzbeno njihovim nadređenim gdje smo im sve rekli kako je...odgovor još nije stigao..
e sad nam preostaje da se zaputimo u "treće" banke i njima predočimo naš problem.dakle,jedan kredit za 4 "mala" s ukupnim iznosom od 160 000 kn s otplatom na 10 god..
to sve sad banke imaju u ponudi,samo ostaje koliko će koja biti flexibilna glede naših "platnih lista"...
i još jedno pitanje.sto znaci biti na "crnoj listi"?
i sta je gore:biti na toj crnoj listi ili kreditno nesposoban?
kako banka to gleda?
dd30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 23:12   #1029
hmm ...
sad ja ne znam da li da to ostavim na ovom topicu ili da prebacim Dugovi, minusi, krediti ....

uglavnom, sudužnika te traže i tražiti ćete uvijek ukoliko nisi kreditno sposoban ... kreditno sposoban, između ostalog znači da se gledaju primanja koja se mogu i "dokazati" ... realno kako da banka, ukoliko dođe do neuredne otplate i treba naplatiti svoja potraživanja, sjedne na ono što niti ti svojom dokumentacijom nisi mogao dokazati kao redovna primanja

crna lista je interna lista neurednih dužnika neke banke koja kada prođe određeni broj dana bivanja na njoj, prelazi na HUB listu banka te sve banke imaju uvid da si neuredan u plaćanju/otplati

a što je gore: crna lista ili kreditna nesposobnost ... definitivno crna lista jer te ona "prati" i nekoliko godina nakon otplate dugovanja, a kreditnu nesposobnost možeš sutra riješiti povećanjem prihoda ili uključivanjem sudužnika u kreditni plasman
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 23:24   #1030
dobro..sada dolazimo do onoga da smo mi htjeli spriječiti situacije gdje ne bi mogli više podmirivati obaveze ili bi ih u najboljem slučaju podmirivali s debelim zakasnjenjima gdje bi se oni jedni za drugim samo gomilali uz neizbjezne opomene i zatezne kamate,ali eto kako zadovoljiti "reprogramaciju" kad nisi -kreditno sposoban!?
pa kak cu biti kad poslodavci danas na svakakve nacine pokusavaju smanjiti davanja drzavi,a na koje mi moramo pristati da bi zadrzali radna mjesta, i sve vise počinje keš pokrivati plaću a na minimalcu je sve više ljudi!
i kako danas uopce pronaci suduznika?
mislim da je o tome zbilja suvisno diskutirati...
dd30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 17:13   #1031
kredit za turizam

Pozdrav svima..iskreno niti ne znam gdje da postavim ovu temu ili ovo pitanje, ali zanima me da li je netko od vas koristio kredite za turizam...ne obiteljsko gospodarstvo, vec samo adaptacija ili izgradnja turističkog objekta....
gdje je najpovoljniji kredit?
koliko ste zadovoljni?
ima li počeka?
imam li pravo na popust buduci da mi je to prva nekretnina i da sam osoba ispod 35 godina?

please help!
hvala
crna pantera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 18:47   #1032
Pozdrav...jedno trivijalno pitanje imam..
Koliko otprilike kostaju troškovi javnog bilježnika za realizaciju nenamjenskog kredita...?
The Citizens is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 20:26   #1033
s obzirom da je to samo ovjera potpisa => 5o kn po dokumentu
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 22:26   #1034
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
s obzirom da je to samo ovjera potpisa => 5o kn po dokumentu
Zahvaljujem
The Citizens is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2010., 20:24   #1035
Pitanjce: nakon koliko neplaćenih rata ZABA sudužniku šalje opomenu da dužnik ne plaća redovito kredit i traže od sudužnika uplatu rate i pripadajućih kamata i troškova?
__________________
Geza: Tako kaže geza i geza kaže Istinu!
lesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 16:01   #1036
Ejo jedno pitanje koje mene ponekad zbuni.

Koja je razlika tekućeg i žiro računa?

Jeli zna netko baš definicije tekućeg, žiro i deviznog računa?
Zujoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 22:06   #1037
Imam jedno pitanje: podigla sam stambeni kredit u pbz-u prije 7 mjeseci i uredno je dolazio na naplatu, automatski svakog 10-og u mjesecu te sam ostavljala dovoljno novaca na računu. Danas mi je trebalo skinuti s računa al mi je falilo nekih tristotinjak kuna, mislila sam da to neće biti problem jer imam pravo odlaska u minus al se bojim da se ipak nisu naplatili zbog toga od sudužnika. Ima li tko iskustva?
Ankh32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 23:55   #1038
Ako imas dozvoljeni minus, naplatit ce se iz minusa. Sigurno nece preko noci suduzniku/jamcu skinut sa racuna. Imas vjerojatno i grace period, banka ce ti tolerirati odredjeno kasnjenje po placanju kredita (u ZABA-i je 14 dana kako mi je rekla osobna bankarica). U tih 14 dana banka sigurno nece ganjat nikoga.
Mozda da si uzmes e-banking, pa nemas ovakvih problema?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”

Zadnje uređivanje somied : 11.06.2010. at 00:00.
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2010., 14:54   #1039
Hvala na odgovoru. Uh laknulo mi je jutros kad sam vidjela da je sve ok
Ankh32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 15:49   #1040
Ljudi molim pomoc...recite mi jeli moguce da mi pare koje su uplacene u petak jos nisu sjele na racun i jos banka da nije registrirala...imam RITAM JUNIOR STEDNJU
frane30 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:10.