Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2004., 16:43   #1
I CHING savršeni binarni hijeroglif ili kada tao šapuće

Zelio bih s vama podijeliti jedan istinit doživljaj iz života. To je JEDAN SINHRONICITET(podudarnost) tj LILA UNIVERZUMA U PRAKSI :
Početkom ožujka 1999. na više mjesta sam naišao na preporuku da je jedna od najboljih knjiga napisana o I –Čingu djelo američke autorice Carol K. Anthony:
‘””Guide to I Ching «.

U to doba nisam koristio internet i nisam znao ništa o autorici ,ali sam zapisao naslov i zaboravio na sve. Sjećam se da sam oko 15. ožujka krenuo poslovno za Bled preko Zagreba.
U Zagrebu sam se između ostalog ,prepustio mom omiljenom hobiju- šetnji po antikvarijatima da bih otkrio i osjetio koja knjiga želi razgovarati sa mnom i želi da je «usvojim» . I gle malog čuda U antikvarijatu «Moderna vremena « sam «slučajno «
Naišao na papirić na kome je pisalo:

« Pozivate se na promociju knjige «Vodič za I Čing američke autorice
Carol K. Anthony u Europskom domu .Autorica će osobno predstaviti knjigu
A tokom vikenda održati I –Čing radionicu.»

Zaista iznenadjujuće simpatično i ohrabrujuće! Nakon samo 15 ak dana nakon što mi je ukazao na knjigu Guide to I ching univerzum mi odmah ispunjava želju i nudi mi čak hrvatski prijevod knjige.
I KAKO DA SE ČOVJEK NE OSJETI VOĐEN I PRIHVAĆEN I ZAHVALAN NEVIDLJIVOJ RUCI KOJA USKLAĐUJE SVE I NUDI NAM ONO ŠTO NAM JE POTREBNO ZA DALJNJI RAST.

JOS JEDNOM SE POKAZUJE ISTINIT PRISTUP KOJE SAM PRIHVATIO U SVOM ZIVOTU - tj vrijedi univerzalni zakon

DA MATERIJALNE STVARI I SITUACIJE KOJE ODGOVARAJU MOM DUHOVNOM STANJU NALAZE PUT DO REALIZACIJE.KAKVO JE MOJE MENTALNO STANJE ,TAKAV JE MANIFESTIRANI SVIJET OKO MENE.

Ali, tu su i mali praktični problemi. Danas je četvrtak a predavanje je sutra u petak ,a ja trebam biti na Bledu vec sutra! Pa nema veze ,kupiti ću knjigu ,a zamoliti prijatelja da posjeti predavanje i kaže kako je bilo.
I tako po prvi put u životu odem u prostorije izdavača knjige )»Bio vega» u ilici 72 gdje je i njihov vegetarijanski restoran.
Kupim knjigu i da cu otići kada ulazi jedna starija gospodja okružena ljudima .
Pošto ona govori engleski «moj andjelcic» zvan predosjecaj mi šapuće da bi to mogla biti «the amerikanka». Pošto mi se nije dalo dugo čekati ,ja sam jednostavno i «zdravo seljački « (kako me moj guru poučio)
Prisao i upitao-« oprostite jeste li vi Carol the author of this book.
--Yes I am kaže ona.

(ZAMISLITE KOLIKO JE VELIKA VJEROVATNOCA DA OD 250 MILIONA AMERIKANACA JA "slucajno" SUSRETNEM U ZAGREBU BAS ONU CIJE SAM IME NEDAVNO NAPISAO NA KOMADU PAPIRA.!!)

A to se dogodilo !!,ali to je naravno za Mljacka jedna slucajnost i to je sve jedno veliko pa sto onda.
Ja joj ispričam sve ovo što i vama gore i ona se oduševila.
Pozvala me u njihovo društvo
Pričali smo oko jedan sat o I-chingu ,Jungu i o raznim dogodovštinama.
Ja joj odmah ushiceno dao 300 kuna a ona mi uskoro iz USA poslala 3 preostale svoje knjige o YI Čingu.

(Ljubavni odnosi i Iching,
Filozofija IChinga
, i njene osobne meditacije u vezi YI chinga.

Bilo joj je simpa čuti jednu zanimljivost o Jungu kako bi on ulazivši u svoju kuhinju pozdravljao svoje lonce i stvari kao prijatelje. Svom iznenadjenom prijatelju-gostu čileanskom ambasadoru Migelu Seranu Jung je objasnio:

Svaka je stvar živa i žudi za našim prijateljstvom i pohvalom.»

Sa gospodjom Carol koja ima 72 god. se i danas još dopisujem. Sprema novu knjigu o I Čingu s kometarima samog mudraca koji govori kroz heksagrame.
Rekla mi je da je moju priču o našem susretu ispričala prijateljima kao još jedan primjer podudarnosti i duhovitosti i sklada svemira.

Možda će vam biti zanimljivo i to da sam na jedan dan odgodio svoj poslovni put na Bled i sutradan prisustvovao predavanju u Europskom domu.
Kuriozno je da su na predavanju bili i Željko Mavrović ( poznati naš boksač) i njegova djevojka (poznati astrolog Jelena Balabanić ( mislim da se tako zove ).
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 16:46   #2
I CHING

Samo ukratko zelio bih nesto reci o i-chingu kao uvod.
Kao sto su civilizaciji kinezi darovali kompas za snalazenje u fizickom svijetu tako i od njih potice I CHING najstarija knjiga na svijetu ( stara oko 5000 godina) koja je u biti «unutrasnji kompas duha» .
Knjiga pomocu koje oni sto su dovoljno ponizni mogu pitati i saznati sto ce se zbiti u buducnosti ili flexibilnije rečeno «kakav je TAO budućnosti».
Naravno,možemo pitati i stvari vezane uz prošlost i sadašnjost ( npr. –objasni što se događa upravo sada u mom životu.)
Struktura I chinga savrseni je hijeroghlif i odrazava sklad univerzuma kroz 64 stanja promjene i situacija u ljudskim zivotima.Binarni kod na kojem je knjiga zasnovana identican je strukturi DNK.!
Da vas podsjetim da je na zapadu tek u 16 stoljeću Leibnitz otkrio binarni metod racunanja! Nešto što su kinezi davno poznavali.
Zapanjujuce je da nekakovo bacanje novcica ili stapica moze dati tocan odgovor sto se zbiva sada i sto ce se zbiti poslije.I ching je bas savrsena poruga zapadnjackom ili preciznije rečeno -tvrdo kuhanom materijalističkom- umu jer to izgleda savrseno besmisleno ,ali ipak iskustvo pokazuje da JI ĐING FUNKCIONIRA.!!
Nemojmo sada kako je to moguce,? (Zasada samo zelim podijeliti jedan dozivljaj iz zivota i ne ulaziti u rasprave. Ili mudrim rjecima Junga : Sto manje razmisljamo kako je to moguce ,bolje cemo spavati.»
MOGUCE JE, JER JE SVEMIR JEDNA VELIKA MISAO I CJELINA! povezana ''MEBIUSOVOM TRAKOM'' tj ''ljepilom'' ljubavi

moguce je ZATO JER SE NALAZI U RAVNOTEZI i ako ga poceses jednim imenom on se svrbi dolaskom u zagreb !(za objasnjenje ove tajnovite uzrecice vidi gore navedenu pricu !)
Moguce je jer sam se u to uvjerio.

Moguce je jer Jung kaze da YI uvijek daje tocne odgovore ( samo ponekad mi mozemo lose interpretirati ako ubacimo previse nasih zelja –tzv wishfull thinking»

-Mao ce tung je tijekom kulturne revolucije zabranio I spaljivao sve okultne knjige ali ne i I ching jer ga je i sam koristio u vojnim pohodima!

Ja sam upoznao Knjigu Promjena kao vrlo mlad i evo već 20 ak godina prijateljujem sa inteligencijom koja progovara kroz «prozore 64 stanja promjene»
Imam oko 50 ak knjiga prijevoda,komentara i cd software-a o Knjizi Promjene .
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 01:36   #3
-zasto nitko ne isprica neko svoje iskustvo sa i chingom

-i zasto nitko nije reagirao na ovu temu i bas divnu pricu koju je parsifal ispricao

- zasto ljudi na rif-u i duhovnosti izbjegavaju davati primjere iz svog zivota..

- mozda zato jer nemaju otvorenu srcanu cakru
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 11:38   #4
Dobra tema. I mene Yi djing zanima. Iskustva s njim su mi uvijek bila dobra i točna. Ponekad se čovjek uplaši koliko točno Yi djing pogodi. Pogađanje nije dobra riječ, to je nešto više. Ne razumijem kako radi, ali djeluje.
Veliki broj mojih prijatelja kaže kako je to smiješno, da je nemoguće bilo što znakovito izvući iz tehnike nasumičnosti. Gledajući logički imaju pravo, i teško je umu objasniti kako radi Yi djing. Susrećete li se i vi s takvim nevjernicima, i kako im objašnjavate Yi djing?
 
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 01:08   #5
Quote:
parsifal kaže:
-zasto nitko ne isprica neko svoje iskustvo sa i chingom

-i zasto nitko nije reagirao na ovu temu i bas divnu pricu koju je parsifal ispricao

- zasto ljudi na rif-u i duhovnosti izbjegavaju davati primjere iz svog zivota..

- mozda zato jer nemaju otvorenu srcanu cakru
Evo ja ću
Čula sam sa I Ching prvi puta prije otprilike 2 godine baš na ovom forumu
Spomenula sam to u društvu meni par dragih ljudi i ispalo je da jedna frendica ima doma knjigu i prakticira IC. I tako, malo mi je pričala o tome...
Nedugo nakon toga zujala sam malo po antikvarijatu, ne tražeći ništa posebno, kad ono, na polici stoji the knjiga.
Reko jupiiiii kad ono - skužim da nema kockica
a baš sam htjela postaviti neko pitanje

A ništa, otvorit ću jednom random pa da vidimo...
I kaže mi nešto u stilu - Ne, nemoj, nije još vrijeme...
I ja ono kaj? sjetim se da sam čula/pročitala da bi prvo trebalo pitati jesi li spreman, pa ako dobiješ potvrdan odgovor, onda tek početi s pitanjima. Mislila sam - ma nemoguće, to je slučajno, pa nisam ni bacala kockice, ma daj...
Idem još jednom probat - otvorim ponovo, skroz na drugom dijelu knjige, i kaže ne što u stilu - ne, fakat nemoj, nije vrijeme, stani dok nije prekasno...
Bilo je iz antikvarijata.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 10:35   #6
Quote:
Potala kaže:
Reko jupiiiii kad ono - skužim da nema kockica
a baš sam htjela postaviti neko pitanje

A ništa, otvorit ću jednom random pa da vidimo...
I kaže mi nešto u stilu - Ne, nemoj, nije još vrijeme...
I ja ono kaj? sjetim se da sam čula/pročitala da bi prvo trebalo pitati jesi li spreman, pa ako dobiješ potvrdan odgovor, onda tek početi s pitanjima. Mislila sam - ma nemoguće, to je slučajno, pa nisam ni bacala kockice, ma daj...
Idem još jednom probat - otvorim ponovo, skroz na drugom dijelu knjige, i kaže ne što u stilu - ne, fakat nemoj, nije vrijeme, stani dok nije prekasno...
Bilo je iz antikvarijata.
Jednog dana, kad bude vrijeme za tebe, neće ti trebati kockice.
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2004., 01:25   #7
Quote:
Satir I Kusch kaže:
Jednog dana, kad bude vrijeme za tebe, neće ti trebati kockice.
Očito mi ni onda nisu trebale

Nego, Parsifale, gdje si, posiješ topic pa nestaneš
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2004., 14:12   #8
Quote:
Potala kaže:

Nego, Parsifale, gdje si, posiješ topic pa nestaneš
pa ja sam tu... ...

meni se cini da su reakcije na poduzi jako dobri,kvalitetni, ispovjedni, ma bravo parsifal -uvodni post male ili nikakve..
(opcenito je to slucaj na cijeloj duhovnosti tj osim baphometa i ponekad ravane vrlo malo se iznose osobna iskustva i price..
cin i mi se da se duhovnjaci malo trude istrazivati a jako vole chatati ...

i sto si htio pitati ?
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2004., 00:56   #9
Quote:
parsifal kaže:
i sto si htio pitati ?
Pa, nisam ništa htio pitati
Ali kad si već tu, mogao bi mi reći gdje da nabavim knjigu.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2004., 01:32   #10
Quote:
Potala kaže:
Pa, nisam ništa htio pitati
Ali kad si već tu, mogao bi mi reći gdje da nabavim knjigu.
1) antikvarijati

2) u uvodnom postu sam dao adresu =ilica 72 -bio vega
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2004., 02:46   #11
Quote:
parsifal kaže:
2) u uvodnom postu sam dao adresu =ilica 72 -bio vega
Ja sam iz prvog posta skužila da oni izdaju taj vodič. Hm, ok.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 18:25   #12
Da, fakat začuđujuće precizno i točno pogađa, vezano uz moj faks je skoro sve pogodilo... samo jebiga, rekla knjiga daje sociologija na prvoj godini pičkin dim od ispita, a zapravo je najteži uz Kurtovića...

(doduše prije 5, 6 godina je ispit bio fakat lagan, ali jebiga, tako drastčnu promjenu je knjiga trebala bar približno pogodit)
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 18:27   #13
Mljacko, pa nije doseg I chinga da pogađa budućnost
Ja ga koristim za savjetovanje i kontemplaciju
 
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 18:29   #14
Quote:
Oleander kaže:
Mljacko, pa nije doseg I chinga da pogađa budućnost
Ja ga koristim za savjetovanje i kontemplaciju
Daj ti meni uvijek sve kontriraš

Pa ne radi se o budućnosti, pitanje je baš pitanje sadašnjosti (prošle godine), nisam pito knjigu kolku ću ocjenu dobit, nego kakav je ispit i kako mi leži, a fulala je dijametralno suprotno
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 19:53   #15
Quote:
Mljacko kaže:
Daj ti meni uvijek sve kontriraš

Pa ne radi se o budućnosti, pitanje je baš pitanje sadašnjosti (prošle godine), nisam pito knjigu kolku ću ocjenu dobit, nego kakav je ispit i kako mi leži, a fulala je dijametralno suprotno
Ma ne kontriram, samo ti pokušavam približiti i pojednostaviti I ching

Hmm...a koji si heksagram dobio?

I koju knjigu o I chingu imaš?
 
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 20:29   #16
Quote:
Oleander kaže:
Ma ne kontriram, samo ti pokušavam približiti i pojednostaviti I ching

Hmm...a koji si heksagram dobio?

I koju knjigu o I chingu imaš?
nemam ja, tetka mi čitala

Al to ti ja više iz zabave, ne dira ti to mene previše
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 20:52   #17
Onda me ni ne čudi što je odgovor bio neprecizan
 
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 21:11   #18
Quote:
Oleander kaže:
Onda me ni ne čudi što je odgovor bio neprecizan
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 22:47   #19
Quote:
Mljacko kaže:
Pa ne radi se o budućnosti, pitanje je baš pitanje sadašnjosti (prošle godine), nisam pito knjigu kolku ću ocjenu dobit, nego kakav je ispit i kako mi leži, a fulala je dijametralno suprotno
1) jung kaze da i CHING UVIJEK TOCNO ODGOVORI

2) moje iskustvo mi to potvrduje

3) potrebno je zapisivati svako pitanje i odgovor pa se u svjetlu vremena moze shvatiti zasto nesto nismo razumjeli

4) mljacko- umijece postavljanja pravog pitanja je jako vazno

5) ti si postavio 2 pitanja u jednom pa je moguce doslo do nesporazuma

6) pa I ching je objektivan i rekao je da je ispit lak PA NIJE I CHING KRIV sto ti slabo kuzis neki ispit
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 01:22   #20
Quote:
parsifal kaže:
1)4) mljacko- umijece postavljanja pravog pitanja je jako vazno

5) ti si postavio 2 pitanja u jednom pa je moguce doslo do nesporazuma

6) pa I ching je objektivan i rekao je da je ispit lak PA NIJE I CHING KRIV sto ti slabo kuzis neki ispit
Pa sad, nemam ja blage veze kak se to hakla, tetka mi obožava tu knjigu i proučava ju od kad zna za sebe, postavila je ostala pitanja i sve odgovore sam dobio manje više točne

Pogodila je knjiga da mi je sociologija od uvijek bila zanimljiva, al za sam predmet je rekla da u odnosu na druge ispite neće trebat puno truda (yeah right, 750 strana + 3 poremećena profesora), jest da sam iz prve prošo al je bilo bome mjesec i pol žestokog znojenja (i bogme sam dobio teška pitanja)
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:02.