Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2017., 10:28   #161
Tretiranje uljem neema alternativna je metoda koja možda neće biti djelotvorna.
Upotreba kemijskog sredstva je 100% učinkovita.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 11:10   #162
Biljka, hvala ti puno na savjetima.
__________________
hausfrau is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 16:44   #163
Kako adekvatno zaštitit agrume koji su prošle zime stradali a ove godine bi mogli opet, znam ono da se mreža na krošnju stavlja ali zanima me ima li smisla stavljat jute oko debla pa preko toga još najlon kakav?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 17:22   #164
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Kako adekvatno zaštitit agrume koji su prošle zime stradali a ove godine bi mogli opet, znam ono da se mreža na krošnju stavlja ali zanima me ima li smisla stavljat jute oko debla pa preko toga još najlon kakav?
Krošnju čak i nije potrebno pokrivati mrežom.

Omatanje debla jutom ima smisla ako se očekuju baš niske temperature. Uz omatanje debla treba obaviti i nagrtanje debla lišćem, slamom ili kompostom kako bi se zaštitio i korijen.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 12:02   #165
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Kako adekvatno zaštitit agrume koji su prošle zime stradali a ove godine bi mogli opet, znam ono da se mreža na krošnju stavlja ali zanima me ima li smisla stavljat jute oko debla pa preko toga još najlon kakav?
najlon ni slucajno jer tek tada zbog kondenzacije moze doci do smrzavanja.

Sve koje znam sa su na moru ali i na kontientu i n mogu unositi agrume u kucu oni omataju cijelu krosnju i na taj nacin ju zastite
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 22:20   #166
Hvala ekipa, a nisam pametan jer i juta kad se namoči pa zaledi opet će nekako dodatno hladit deblo :/
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 09:12   #167
Ovaj,hm,samo jedan mali osvrt...Naime pokrivanjem ne grijemo biljke.Pokrivanjem smanjujemo brzinu njihovog hlađenja.Dakle,kod pada temperature u toku noći,pokriveno deblo/krošnja će se sporije hladiti te biti kraće vrijeme na nižoj temperaturi.Pokrivanjem (zastiranjem) se smanjuje i topliska radijacija tla,pa ono ostaje duže toplo i na taj način štiti korijen,a ukoliko se biljka stavi pod šator ,radijacija topline od tla prema krošnji može malo podići okolnu temperaturu.
Zamatanje biljke odgovarajućom tkaninom uz gore navedeno,štiti i od jakih vjetrova na način da sprječava mlataranje grana i smanjuje dehidraciju...mislim valjda na nagli gubitak vlage iz tkiva biljke(to bi bolje mogao objasniti čovjek struke)
Moji agrumi(mayer i lisbon limuni)su u Istri,uz južni zid.Napravljen im je okvir oko kojeg za hladnih noći stavim pokrov,a kad su velike zime grijem sa infracrvenom lampom.Jadna i komplicirana solucija ali barem održi temperaturu oko nule kad su one brutalne hladnoće.
trut is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 11:54   #168
Quote:
trut kaže: Pogledaj post
Ovaj,hm,samo jedan mali osvrt...Naime pokrivanjem ne grijemo biljke.Pokrivanjem smanjujemo brzinu njihovog hlađenja.Dakle,kod pada temperature u toku noći,pokriveno deblo/krošnja će se sporije hladiti te biti kraće vrijeme na nižoj temperaturi.Pokrivanjem (zastiranjem) se smanjuje i topliska radijacija tla,pa ono ostaje duže toplo i na taj način štiti korijen,a ukoliko se biljka stavi pod šator ,radijacija topline od tla prema krošnji može malo podići okolnu temperaturu.
Zamatanje biljke odgovarajućom tkaninom uz gore navedeno,štiti i od jakih vjetrova na način da sprječava mlataranje grana i smanjuje dehidraciju...mislim valjda na nagli gubitak vlage iz tkiva biljke(to bi bolje mogao objasniti čovjek struke)
Moji agrumi(mayer i lisbon limuni)su u Istri,uz južni zid.Napravljen im je okvir oko kojeg za hladnih noći stavim pokrov,a kad su velike zime grijem sa infracrvenom lampom.Jadna i komplicirana solucija ali barem održi temperaturu oko nule kad su one brutalne hladnoće.
Trošak prezimljavanja limuna bio bi manji ako na okvir postaviš plastičnu foliju sa zračnim jastučićima, onu za pakiranje. Za jačeg minusa preko toga lutrasil.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 12:15   #169
Hm,znaš da bi čak mogao i probati..problem mi je samo kakav jaki nalet bure da mi ne strga najlon,ali to se lako da popraviti.
Razmišljao sam taj prostor ostakliti ali mi to onda ljeti radi probleme radi mikroklime unutar tog prostora,a to mi je uz kuću koja se iznajmljuje,nemogu stalno biti prisutan tamo.
Svako smanjenje troška je dobrodošlo,ali iskreno,kad u toplijim danima počnu mirisati...neprocjenjivo!
trut is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 00:50   #170
Koji je hormon rasta najbolji za limune i naranče i dsali se taj hormon može koristit i za ostala stabla npr. šipak. I kada ga je najbolje koristit i dali ima sada funkciju da se danas doda biljci da raste ili se on dodaje u određeno doba godine..
mijanta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 09:31   #171
Quote:
mijanta kaže: Pogledaj post
Koji je hormon rasta najbolji za limune i naranče i dsali se taj hormon može koristit i za ostala stabla npr. šipak. I kada ga je najbolje koristit i dali ima sada funkciju da se danas doda biljci da raste ili se on dodaje u određeno doba godine..
Nikakav jer se isti ne koristi. Hormoni se koriste isključivo kod razmnožavanja reznicama.
Limun i šipak redovito prihranjivati, po potrebi zalijevati i rasti će normalno.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 14:24   #172
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Nikakav jer se isti ne koristi. Hormoni se koriste isključivo kod razmnožavanja reznicama.
Limun i šipak redovito prihranjivati, po potrebi zalijevati i rasti će normalno.
A kojim gnjivom i kada ih dohranjivat za agrume. Dali ih je potrebno u ovo doba godine dodatno dohranjivat i zalivam ih jednom tjedno priko zime.
mijanta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 15:41   #173
Quote:
mijanta kaže: Pogledaj post
A kojim gnjivom i kada ih dohranjivat za agrume. Dali ih je potrebno u ovo doba godine dodatno dohranjivat i zalivam ih jednom tjedno priko zime.
U nekom vrtnom centru, na primjer Bauhaus, kupiti gnojivo za agrume.
Preko zime nema potrebe prihranjivati, biljke miruju.
Zalijevanje još smanjiti, jednom u dva tjedna.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 17:51   #174
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
U nekom vrtnom centru, na primjer Bauhaus, kupiti gnojivo za agrume.
Preko zime nema potrebe prihranjivati, biljke miruju.
Zalijevanje još smanjiti, jednom u dva tjedna.
Smanjit ću onda zalivanje. I to ih zalivam kišnicom nisam sa vodom iz špinje. Sadnice netriba presađivat u veće lonce sve dok ispod nepočnu korjenja se vidit.
mijanta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 19:40   #175
Presaditi ih tek početkom proljeća.
Kada korijenje proraste kroz bužu na loncu znači da se kasni sa presađivanjem. Dobro je presaditi ih barem jednom godišnje dok ne narastu. Kasnije se može svježom zemljom dopunjavati posuda u kojoj rastu.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 23:47   #176
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Presaditi ih tek početkom proljeća.
Kada korijenje proraste kroz bužu na loncu znači da se kasni sa presađivanjem. Dobro je presaditi ih barem jednom godišnje dok ne narastu. Kasnije se može svježom zemljom dopunjavati posuda u kojoj rastu.
A hvala na savjetu.
mijanta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 12:52   #177
opadanje plodova dok su jos mali

Iz kojeg razloga plodovi dosegnu malu velicinu i onda sami otpadnu. Događa mi se to kod naranče.
Sad su otpali, ali vidim da još cvjeta pa mozda se moze nesto jos napraviti

https://s13.postimg.org/h4amt06v7/IM...222_165455.jpg

https://s13.postimg.org/9bjz110w7/IM...222_165455.jpg
stranac79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 13:05   #178
Quote:
stranac79 kaže: Pogledaj post
Iz kojeg razloga plodovi dosegnu malu velicinu i onda sami otpadnu. Događa mi se to kod naranče.
Sad su otpali, ali vidim da još cvjeta pa mozda se moze nesto jos napraviti

https://s13.postimg.org/h4amt06v7/IM...222_165455.jpg

https://s13.postimg.org/9bjz110w7/IM...222_165455.jpg
Nekoliko je razloga.
Loša oplodnja, nedostatak hranjiva i/ili nekog mikrohranjiva.
Neodgovarajući uvjeti u kojima biljka raste.
Malo više podataka nebi škodilo.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 17:16   #179
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Nekoliko je razloga.
Loša oplodnja, nedostatak hranjiva i/ili nekog mikrohranjiva.
Neodgovarajući uvjeti u kojima biljka raste.
Malo više podataka nebi škodilo.
Mislim da su mu to kasni plodovi pa pod utjecajem zime da mu otpadnu. Vrlo vjerovatno je tvoja teorija točna, ali triba uzet u obzir i moju. Kolega nije navea odakle ili gdje mu se naranča nalazi.
mijanta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 00:25   #180
Wink

Zna li možda netko koliko naraste stablo kumkvata, uzea sam trogodišnju sadnicu prvi put je imam pa se još mislim gdje da je usadim jer neznam koliko joj treba mjesta za grananje krošnje.
mijanta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:02.