Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2011., 13:49   #101
Quote:
Defensor Pacis kaže: Pogledaj post
Što se drugoga tiče, možeš li možda izvesti nekakav argument koji će pokazati da se ne događa sve po nekom uzročno-posljedičnom principu ?
Što podrazumijevaš pod "sve"? Misliš na stvarnost u svojoj cjelokupnosti? Nitko ne može znati je li stvarnost kauzalna (nemojmo se zavaravati da stvarnost u potpunosti razumijemo), ja mogu prihvatiti pretpostavku da prirodni procesi u svemiru jesu i uklopiti to u svoj sustav vjerovanja samo kažem da je usporedba čovjeka s prirodnim pojavama poput munje, uragana itd. za koje možemo pretpostaviti da vrijedi uzročno-posljedični princip ne vrijedi na isti način za čovjeka. Evolucijski procesi iznjedrili su slobodnu volju, čovjek ima mogućnost slobodnog izbora između više solucija. Tu ne isključujem povezanost misli u bilo kojem slijedu, kaotičnom ili uzročno-posljedičnom koje tvore sistematiziranu cjelinu, a koje su bitne u trenucima odluka pri formiranju novonastale misli koja prethodi akciji. U tom smislu možemo govoriti o nekakvom kompatibilizmu. Prirodne pojave nemaju tu mogućnost, one se događaju (nemaju čak niti iluziju slobodne volje niti svijesti). Uostalom zašto bi nas priroda "navila" tako da mislimo da imamo slobodne mogućnosti izbora ako ih nemamo, čovjek uvijek djeluje u skladu s razmišljanjem da su njegovi izbori na neki način slobodni (da, čak i deterministi), bira između više solucija prije donošenja odluke (osim u refleksnim, automatskim radnjama), ne vidim kako bi drugačije mogao djelovati. A valjda možemo razlikovati automatske reakcije od onih vođenih osviještenim mislima. Mnogi moderni filozofi kažu kako je determinizam intuitivan ali mislim da je intuitivnost u čovjeku sukladna svjetonazoru koji je prihvatio. Nekome isto tako determinizam može biti itekako kontraintuitivan.
Noirotic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 17:11   #102
Quote:
Noirotic kaže: Pogledaj post
Što podrazumijevaš pod "sve"? Misliš na stvarnost u svojoj cjelokupnosti? Nitko ne može znati je li stvarnost kauzalna (nemojmo se zavaravati da stvarnost u potpunosti razumijemo), ja mogu prihvatiti pretpostavku da prirodni procesi u svemiru jesu i uklopiti to u svoj sustav vjerovanja samo kažem da je usporedba čovjeka s prirodnim pojavama poput munje, uragana itd. za koje možemo pretpostaviti da vrijedi uzročno-posljedični princip ne vrijedi na isti način za čovjeka. Evolucijski procesi iznjedrili su slobodnu volju, čovjek ima mogućnost slobodnog izbora između više solucija. Tu ne isključujem povezanost misli u bilo kojem slijedu, kaotičnom ili uzročno-posljedičnom koje tvore sistematiziranu cjelinu, a koje su bitne u trenucima odluka pri formiranju novonastale misli koja prethodi akciji. U tom smislu možemo govoriti o nekakvom kompatibilizmu. Prirodne pojave nemaju tu mogućnost, one se događaju (nemaju čak niti iluziju slobodne volje niti svijesti). Uostalom zašto bi nas priroda "navila" tako da mislimo da imamo slobodne mogućnosti izbora ako ih nemamo, čovjek uvijek djeluje u skladu s razmišljanjem da su njegovi izbori na neki način slobodni (da, čak i deterministi), bira između više solucija prije donošenja odluke (osim u refleksnim, automatskim radnjama), ne vidim kako bi drugačije mogao djelovati. A valjda možemo razlikovati automatske reakcije od onih vođenih osviještenim mislima. Mnogi moderni filozofi kažu kako je determinizam intuitivan ali mislim da je intuitivnost u čovjeku sukladna svjetonazoru koji je prihvatio. Nekome isto tako determinizam može biti itekako kontraintuitivan.
Probat ću razložiti tvoj odgovor na nekoliko dijelova bez da učinim neko nasilje nad njime.
1. Tvrdiš da je moguće prihvatiti da su prirodni procesi uzročno određeni no da to ne mora nužno značiti da smo i mi kao ljudi uzročno određeni već je nama proces evolucije nekako razvio slobodnu volju.

Ovo, čini mi se, nužno implicira neku vrstu dualizma, što je već problem filozofije uma; jer ako je fizički svijet uređen na uzročno-posljedičnoj bazi onda ono što nije uređeno na istom principu nije dio fizičkog svijeta, a to smo u ovom slučaju mi koji odlučujemo.

2. Drugi argument je postojanje epifenomena slobodne volje kao dokaza za stvarnu slobodnu volju pri donošenju nekakvih odluka. Mislim da ovaj argument nema nikakvu snagu jer epifenomeni ne moraju odražavati stvarne procese. Uzmimo primjer sna ! S druge stranje spomenuo si i nekakvu osvještenost, tj. refleksiju; no i sama refleksija može biti dio uzročno-posljedičnog lanca.

3. Treći dio posta govori o intuitivnome i neintuitivome; ovo je irelevnatan argument jer intuicija zasigurno ne mora odgovarati stvarnosti i to je zaključak koji je istinit i intuitivan


Da se razumijemo, ja nisam determinist, ali upravo točka jedan i implikacija dualizma čini se kao ogroman problem za slobodnu volju !
Defensor Pacis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 19:47   #103
Quote:
Defensor Pacis kaže: Pogledaj post
Probat ću razložiti tvoj odgovor na nekoliko dijelova bez da učinim neko nasilje nad njime.
Samo razlaži, to je neminovno u forumskoj diksusiji.

Quote:
Defensor Pacis kaže: Pogledaj post
1. Tvrdiš da je moguće prihvatiti da su prirodni procesi uzročno određeni no da to ne mora nužno značiti da smo i mi kao ljudi uzročno određeni
Moguće je uzeti tu pretpostavku i ukomponirati je u svoj svjetonazor, no ne mora nužno značiti da je stvarnost uistinu deterministička. Klasična mehanika je deterministička više u teoriji nego u praksi, s ostalim područjima fizike determinizam ima i više problema. Stvarnost u cijelom svome obimu nam je nedohvatna pa slažemo mozaik od informacija koje dobijemo proučavanjem prirode i postojećih iskustava ali ljudi imaju tendenciju vidjeti smisleni slijed svugdje pa čak i tamo gdje ga očigledno nema (pareidolia). Meni je jednostavnije promatrati fizički svijet oko sebe vođen u većoj mjeri principima kauzalnosti nego nekakve nasumičnosti.

Quote:
Defensor Pacis kaže: Pogledaj post
već je nama proces evolucije nekako razvio slobodnu volju.

Ovo, čini mi se, nužno implicira neku vrstu dualizma, što je već problem filozofije uma; jer ako je fizički svijet uređen na uzročno-posljedičnoj bazi onda ono što nije uređeno na istom principu nije dio fizičkog svijeta, a to smo u ovom slučaju mi koji odlučujemo.
Ponekad mi se čini kako je dihotomija um-materija neizbježna. Jedan je filozof, mislim da je Strawson, rekao da se dualizam krije i iza eliminativnih materijalista jer smatrajući da ništa drugo osim fizičkog ne postoji prisiljeni su proglasiti svijest iluzijom, eliminirati je iz jednadžbe zajedno sa svim nemjerljivim fenomenima vezanim uz nju čime pokazuju da negdje duboko u sebi i sami vjeruju da nije dio fizičkog svijeta. Često se u problematici um-materija vuku usporedbe i sa kompjuterskim hardverom i softverom ali i to je dihotomija. No, ne mislim da je dualizam supstancije (onaj kartezijanski) nužan za postojanje slobodne volje. Uostalom možda su svijest i materija samo dvije strane istog novčića u materijalnom svemiru (dualizam svojstava, panpsihizam). A svemir se ne ponaša u skladu s istim zakonitostima na svim razinama (primjer makro svijeta i onog sićušnog kvantnog), možda i svijest pleše po nekim nama još nerazjašnjenim zakonitostima.

Spomenuo sam proces evolucije da napravim distinkciju između ranog, instinktima i nagonima tjeranog čovjeka s današnjim čovjekom koji nije rob nagona, dapače može djelovati kontra nekih imperativa kojima se rani čovjek nije mogao oduprijeti (pada mi na pamet primjer celibata, namjernog gladovanja, bacanja pred metak što rade tjelesni čuvari itd.), nije li se mogućnost izbora povećala evolucijom mozga? Sama činjenica da čovjek razmišlja o različitim mogućnostima naspram puke automatske tjeranosti nagonima govori koliki je pomak učinjen. Nadalje, kauzalno povezivanje misli u sistematizirane cjeline može nam samo pomoći u trenucima izbora da odaberemo onaj bolji po nas što biće vođeno isključivo nagonima ne može. To je osobito korisno u opasnim situacijama gdje možemo racionalno izvagati više opcija i djelovati u skladu s onom koja nam može pomoći dok nagonsko biće u strahu reagira isključivo automatski i izgubi život. Ono nema mogućnost vaganja opcija i najboljeg izbora po sebe. U tom pogledu ja shvaćam slobodnu volju, kao mogućnost promišljanja i izbora solucija prije donošenja akcije koje manje razvijeni organizmi na svijetu nemaju. Dakle na neki način smo slobodniji. Ako nije tako onda evolucija nije pridonijela ničemu doli dodatnom trošenju energije pri nepotrebnom zamaranju u osmišljavanju jalovih solucija prije bilo kakvog djelovanja.

Quote:
Defensor Pacis kaže: Pogledaj post
2. Drugi argument je postojanje epifenomena slobodne volje kao dokaza za stvarnu slobodnu volju pri donošenju nekakvih odluka. Mislim da ovaj argument nema nikakvu snagu jer epifenomeni ne moraju odražavati stvarne procese. Uzmimo primjer sna ! S druge stranje spomenuo si i nekakvu osvještenost, tj. refleksiju; no i sama refleksija može biti dio uzročno-posljedičnog lanca.
To je točno ali čak i da je slobodna volja iluzorna nama je svejedno jer je ukomponirana u naš okvir razmišljanja, vjerujemo da su naši izbori slobodni, drugačije ne možemo. Ako misliš da možemo zamisli svijet u kojem odjednom svi prihvate da su automati na traci sudbine bez ikakve mogućnosti izbora i dobit ćeš masu deprimiranih dronova. Mogu se neki filozofi u žaru polemika kleti da je čovjek automat ali pitanje koliko je to kontriranja radi i kako zaista misle.

Refleksija, misli kao dio kauzalnosti, zašto stati samo na tome, možemo otići dublje i pripisati kauzalnost sklopu i kombinacijama raznih neuronskih procesa mozga ali mislim da su ti procesi puno kompleksniji od pukog kreiranja da-ne odgovora i tko zna zapravo kakvi uopće prirodni zakoni vladaju na toj mikrorazini, djeluju li i ti procesi po uzročno-posljedičnom principu te koji su uopće odnosi takvog mikro i našeg makro svijeta tj. utječu li ikako jedan na drugi te ako da kako.

Quote:
Defensor Pacis kaže: Pogledaj post
3. Treći dio posta govori o intuitivnome i neintuitivome; ovo je irelevnatan argument jer intuicija zasigurno ne mora odgovarati stvarnosti i to je zaključak koji je istinit i intuitivan
Slažem se naravno, iznio sam taj primjer jer sam znao naletiti i na takve argumente kod poznatih filozofa.

Quote:
Defensor Pacis kaže: Pogledaj post
Da se razumijemo, ja nisam determinist, ali upravo točka jedan i implikacija dualizma čini se kao ogroman problem za slobodnu volju !
Možeš li obrazložiti kako ti ramišljaš o ovoj problematici, ako nisi determinist, a niti kompatibilist koje argumente vučeš u korist slobodne volje i kako zapravo definiraš taj pojam (koji mi se čini toliko širok da se pitam razmišljaju li uopće ljudi o istom kad o tome raspravljaju).
Noirotic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 00:05   #104
Mislim da je Slučajnost dio Sudbine. Koliko mi vjerovali u sudbinu, toliko ce ona izac na vidjelo.
ThirdGuard is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:52.