Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2012., 23:11   #21
Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
Boldano su moji sa mnom napravili

Naravno da mislim ranije početi, do sada sam joj rekla sve ono što sam u prvom postu napisala, imala je dosta više pitanja nego ja odgovora....
Kad sam bila trudna pitala me i kako je tata stavio bebu u mamu i kuda će beba izaći.... Imala je tada 4 i pol i na to joj nisam ništa odgovorila, smatrala sam da je premala
sweetheart, meni se čini da oni pitaju točno onoliko koliko su u tom trenu spremni znati, odnosno, čim pita, nije premala a i ne bi se usudila na bilo koje pitanje, djetetu ne odgovorit ništa.

Edit; evo Lord je bio brži

Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
Ja sam, iskreno, zapanjena, kako vama svima sve to tako lako i prirodno pada....

Najozbiljnije, mislila sam da ste sve tu u istim mukama sa mnom i da tražite način isto kao i ja, zato sam i postavila temu
Meni je, najozbiljnije, ove "tehnikalije" puno lakše objasniti nego kad krene s pitanjima "zašto se ljudi prestanu voljeti?", "zašto neki muče životinje?" i tak... e tu sam na mukama...
__________________
--------------------------------

Zadnje uređivanje Peek-a-Boo! : 18.04.2012. at 23:17.
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 23:19   #22
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
ne bi se usudila na bilo koje pitanje, djetetu ne odgovorit ništa.
Zamišljam 4,5-godišnje dijete ostavljeno da si sâmo smisli odgovor "kako tata stavlja bebu u mamu?" - film koji će si dijete, ostavljeno bez odgovora, složiti u glavi, vjerojatno nije najljepši film na svijetu.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 23:21   #23
Na žalost moji roditelji su bili previše kako ja kažem "starog kova" da bi me nešto pametno naučili o spolnosti.
Ne znam - sjećam se kao mala da sam gledala nešto na tv i povezala da se beba dobiva poljupcem - svašta
No, onda smo dobili u petom razredu točno se sječam rasku koja nas je posjela na satu razrednika i doslovno nam sve objasnila, nacrtala kako izgleda vagina, penis, što stvara ugodu, kako se štiti, kako izgleda prezervativ i kako se stavlja sve crtano.
Dan danas pamtim kako je crtala nabore u vagini.
Nije mi bila omiljeni učitelj (matematika) no otvorila nam je jedan novi svijet i hvala joj.
Ja kao roditelj ne zazirem od bilo kakvih pitanja. A pitanja je bezbroj. Mislim da je već svoje prva pitanja počela postavljati s neke 4 godine i sjećam se da je rekla da ne želi roditi jer to sigurno boli
Inače opis samog poroda vrlo često opisujemo i ona uvijek od dragosti sada plače.
Za menstruaciju je potpuno pripremljena, e sada kako će biti kada stvarno krene - ne znam ali ne bi trebalo biti problema jer ne skrivam od nje da i ja imam menstruaciju i viđala je moje uloške.
Dogovorile smo se da kada dobije prvi menzes sama će birati više vrsta uložaka i to ju recimo veseli.
Zna da dolaskom menstruacije može ostati trudna, zna i kako. Sve sam joj isto crtala i zanimljivo joj je. Desi se svakih par mjeseci da me nešto pita pa ja olovku u ruke i crtaj.
Isto sam radila i sa sinom na moju inicijativu - no on nekako me baš i i nije doživio
Istina bog ja sam mu pomajka a ne prava mama ali htjela sam da ne zaglavinja kao njegov tata - (prerano je postao tata).
Tu je onda tatek odradio svoju funkciju tate mada oni dvojica su veliki zafkanti i sve okrenu na zezanciju..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 00:07   #24
Samo bih htjela reci to da to sto netko bas ne upotrebljava rijeci tip kurac i picka i radje stavi zvjezdice (sto inace uglavnom cinim i ja), nije po meni nesto za zamjeriti, jer mnogi ni u privatnom zivotu, a ne samo na forumu jendostavno nemaju takav rjecnik. Ako je svaka rijec koja opisuje spolne organe i radnje tesko izgovoriva, to je vec nesto drugo. Moja je kcer sa 1,5 godina rekla "mama ima ginu", ali mislim da od mene nije (bas) cula rijeci k***c i p***a, jer ih u stvari ne upotrebljavam, jer mi se ne svidjaju. Nije toliko bitno kako sto nazovemo, bitnije je sto o tome kazemo, imo.
(iako ni meni se koji puta ne svidja pretjerano bajkovito i zivotopisno davanje nadimaka spolnim organima)
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 00:22   #25
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Samo bih htjela reci to da to sto netko bas ne upotrebljava rijeci tip kurac i picka
"Upotrebljavati" nije isto što i "(ne) moći izgovoriti" - a to sam pitao u prvom spominjanju.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 00:25   #26
Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
Znam da sam smiješna, no gledam oko sebe djecu u osnovnoj u koju će moja uskoro krenuti i prestravljena sam.... i imam milijun pitanja
Nisi smijesna. Smijesni su oni koji misle da ce djeca sve to cuti i znati sami od sebe.
Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
Naravno da mislim ranije početi, do sada sam joj rekla sve ono što sam u prvom postu napisala, imala je dosta više pitanja nego ja odgovora....
Kad sam bila trudna pitala me i kako je tata stavio bebu u mamu i kuda će beba izaći.... Imala je tada 4 i pol i na to joj nisam ništa odgovorila, smatrala sam da je premala
Kad dijete pita odgovorit moras. Ako bas nikako ne znas sto taj cas reci, reci da ces pitati tatu, pa joj reci ili nesto deseto da odgodis odgovor, ali joj ga bar obecaj i daj joj ga.
Ali, naravno bolje bi bilo da odgovoris odmah, jednostavno i prihvatljivo.
Iz tatinog piseka (shvati da je njoj to samo dio tijela, bas kao i palac na ruci, a ne nista cega bi se trebalo sramiti...osim ako vi sami to tako ne prezentirate) izadje sperma u kojoj je mali zgodni spermic (njoj ta rijec nece biti tabu, jer je prvi put cuje...ali mozes reci i i vodica, tekucina, bilosto...spermica joj pokazes na slici, pa kome ne bi bio zgodan ) i dok su skupa u krevetu udje kroz vaginu (koku...stogot) u mamin busek....
Quote:
Ovo prvo boldano, te djece je puno više no što svi vi mislite,a ja ne želim da u mojoj kući seks bude tabu tema i zato tražim savjete.... Sama nisam imala takav odnos sa roditeljima i zato mi je tu sve novo i ne mogu se snaći, jednostavno blokiram.....
Samo se ti raspituj, trazi savjet, pokusaj s onima koj ti se svidjaju...
Puno bolje nego da se i dalje sramis i to preneses na dijete. Naravno, mozda ce tako i biti, djelomicno, ali nemoj misliti da je tvoja greska kad dijete prestane ( pubertetu) pitati ...to tako dodje, nisi nuzno ti kriva.
Ali zato se sto vise trudi sada dok mozes, dok je dijete potpuo otvoreno i neoptereceno.
Quote:
Pokušaj shvatiti da sam inače prilično ozbiljna osoba, no protiv ovoga teško ide, jednostavno zablokiram.... Zato pokušavam na sve načine promijeniti sebe i zatom pitam vas za savjet jer ne želim da moje djete od drugih ljudi saznaje ono čemu sam je ja dužna naučiti.....

Quote:
Ja sam, iskreno, zapanjena, kako vama svima sve to tako lako i prirodno pada...
.
Ma je...mos mislit.
Kao i i kod drugih tema, lako je teoretizirati...lako je reci sto i kako bi trebalo, vecina nas u stvarnim situacijama ipak nismo toliko uspjesni i pametni.
A cak i da ovo odradimo skolski, to opet nije neka garancija za buducnost...u pubertetu djeca postanu jako zaboravljiva i nagluha...sve sto si im rekao i sto im govoris nekako kao da ne dozivljavaju bas...
Quote:
Najozbiljnije, mislila sam da ste sve tu u istim mukama sa mnom i da tražite način isto kao i ja, zato sam i postavila temu
Pa svi nismo u istim mukama (svatko ima svoje), nekima taj dio nije neki problem, ali to nema veze...tema je tu da dobijes savjete i pokusas ih najbolje sto mozes i upotrijebiti.

Zadnje uređivanje kajpa : 19.04.2012. at 00:35.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 00:43   #27
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Nisi joj odgovorila - ništa? Ništaništa?

Kako je točno izgledala ta scena: mala pita "a kako je tata stavio bebu u tebe", a ti si - šta? Šutila? Okrenula joj leđa i ostavila joj upitnik iznad glave? Rekla "joj, što ti je lijepa frizura danas"?

Ako je dijete u stanju smisleno formulirati pitanje, nije premalo za odgovor. Simple as that.

BTW, ovo je već drugi put da procjenjuješ dječju (ne)doraslost za nešto vezano uz seksualnost ("godine prije kojih se te stvari ne smiju raditi" - ostalo je neodgovoreno moje pitanje koje su to godine): kako bi procijenila vlastitu seksualnu inhibiranost? Jesi li sigurna da uz seks ne vezuješ osjećaj krivnje/srama/nečega? Uz oralni seks? Analni seks? Masturbaciju? Zašto nisi u stanju ni napisati "kurac" bez smiješnih zvjezdica?

Valjda je jasno: ovo su pitanja na koja moraš odgovoriti samoj sebi, ne pada mi na pamet da bi ih išla ispovijedati na forumu.

Da se baš moram kladiti, stavio bih neke sitne novce na pretpostavku o tvom odrastanju u visokoreligioznoj obitelji u kojoj se o seksu jednostavno nije govorilo, o razmjerno skromnom seksualnom iskustvu i popriličnoj inhibiranosti. Ako sam imalo na tragu istinskog stanja, i ako doista ne želiš reprizu takve priče sa svojim djetetom, čeka te ozbiljan posao.
Da započnemo seansu dr. Phil.....

Prvo ću odgovoriti na pitanja;
da, kad me je ona to pitala, ja sam joj dala odgovor: ''saznat ćeš kad narasteš''
Ja, bolje nisam znala.....

Što se tiče godina, a iskreno 15 mi je neka donja granica, iako mi je i to preprerano.

Što se moje psihoanalize tiče....
ja sa seksualnošću uistinu nemam nikakvih problema, a ni sa samim činom kao takvim, ja imam problema sa time da ne volim o tome pričati.....

Moji nisu baš religiozni, tata ode dva puta u godini u crkvu, a mama ni tada, baka ateist.....
Tatina sam mezimica i jedino sa njim i sa bakom sam mogla o svemu razgovarati satima - naravno osim o seksu.

Mislim da je tata povezao mene i seks kad sam objavila sa 20 da sam trudna i tad se jadan nije tjedan dana dizao iz kreveta....

Mama.... njoj sam za bilo kakve razgovore uvijek bila premlada, a onda odjednom kad sam prešla neku njezinu zacrtanu granicu, e, tad je htjela o svemu pričati sa mnom......
Ja onda nisam htjela sa njom, niti sam ikada puno uvažavala njezino mišljenje
A volim je jako, jako, jako

Eto, nemam nikakve posebne traume, jednostavno se o tome u mojoj kući šutjelo..... I ja sad ne znam odakle bi i kako počela.....






Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Na žalost moji roditelji su bili previše kako ja kažem "starog kova" da bi me nešto pametno naučili o spolnosti.
Ne znam - sjećam se kao mala da sam gledala nešto na tv i povezala da se beba dobiva poljupcem - svašta
No, onda smo dobili u petom razredu točno se sječam rasku koja nas je posjela na satu razrednika i doslovno nam sve objasnila, nacrtala kako izgleda vagina, penis, što stvara ugodu, kako se štiti, kako izgleda prezervativ i kako se stavlja sve crtano.
Dan danas pamtim kako je crtala nabore u vagini.
Nije mi bila omiljeni učitelj (matematika) no otvorila nam je jedan novi svijet i hvala joj.
Ja kao roditelj ne zazirem od bilo kakvih pitanja. A pitanja je bezbroj. Mislim da je već svoje prva pitanja počela postavljati s neke 4 godine i sjećam se da je rekla da ne želi roditi jer to sigurno boli
Inače opis samog poroda vrlo često opisujemo i ona uvijek od dragosti sada plače.
Za menstruaciju je potpuno pripremljena, e sada kako će biti kada stvarno krene - ne znam ali ne bi trebalo biti problema jer ne skrivam od nje da i ja imam menstruaciju i viđala je moje uloške.
Dogovorile smo se da kada dobije prvi menzes sama će birati više vrsta uložaka i to ju recimo veseli.
Zna da dolaskom menstruacije može ostati trudna, zna i kako. Sve sam joj isto crtala i zanimljivo joj je. Desi se svakih par mjeseci da me nešto pita pa ja olovku u ruke i crtaj.

Isto sam radila i sa sinom na moju inicijativu - no on nekako me baš i i nije doživio
Istina bog ja sam mu pomajka a ne prava mama ali htjela sam da ne zaglavinja kao njegov tata - (prerano je postao tata).
Tu je onda tatek odradio svoju funkciju tate mada oni dvojica su veliki zafkanti i sve okrenu na zezanciju..
najdraži su mi ovakvi postovi.....
daju primjere koji će meni pomoći, mislim da ću te malo iskopirati
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 00:56   #28
Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
što te točno pitaju i jesu li ikad od tebe tražili savjet u vezi seksa (mislim na pitanja o kontracepciji, spolnim bolestima....)
uh, svašta me pitaju, ne znam, nije mi problem razgovarati o spolnosti, reprodukciji, ljubavnim vezama, osjećajima, međuljudskim odnosima... pa onda ni ne pamtim sva ta pitanja, ali uglavnom mlađi pitaju kako su nastali, od kuda su stigli, kako su se rodili, jesu li mi rezali trbuh, tko ima kakvu pišu, zašto mama ima velike cice, a tata male ...onda malo stariji, predškolci kao da su sve zaboravili (uglavnom i jesu ) pa opet pitaju kako nastaju djeca, kako se rađaju, ovi niži razredi uglavnom pitaju o tjelesnim promjenama, menstruaciji, homoseksualnim parovima i sklonostima,.. ali su više orijentirani na simpatije, tko je koga pogledao i tko je kome što rekao..., viši razredi osnovne škole pitaju najčešće o samim seksualnim odnosima, bolestima, trudnoći, plodnim danima, a isto ih zanimaju i kako reći nešto simpatiji te socijalni odnosi i dinamika među njima

to je naravno moje osobno iskustvo i sad ti navodim po sjećanju ta pitanja i teme

Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
I još nešto, da li ste ikad kćerima, pokušale barem natuknuti prije koje se godine te stvari ne smiju raditi.....
u tom smislu ne, ali sam u razgovoru s tinejdžerima razgovarala o načinu njihova razvoja, da im se ne razvijaju sva područja pravocrtno i ravnomjerno i da tjelesna zrelost ne znači nužno i spremnost na seksualnu vezu i stupanje u odnose, a posebno važnim mi se čini naglasiti da kad budu stupali u odnose da rade to kad oni budu spremni i kad budu htjeli, ne radi pritiska društva ili radi toga da bi ih simatija/dečko/cura prihvatio/la. isto kao i kad neka osoba koja im se sviđa ih pokušava iskoristiti na način da traži da mu se pišu zadaće, kupuju bomboni ili šta ja znam šta sve ne... tu nije toliko važna priča već sam odgoj, djeca već trebaju imati dobar temelj samopouzdanja i samopoštovanja, pozitivan model odnosa u obitelji i odraslih koji poštuju sebe i druge

Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
no gledam oko sebe djecu u osnovnoj u koju će moja uskoro krenuti i prestravljena sam....
čega se bojiš zapravo? možeš li točno nabrojati koje stvari te plaše?

Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Evo, Glora je tu pa nju pitaj sve što te zanima.
ma jel'

Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
Ovo prvo boldano, te djece je puno više no što svi vi mislite,a ja ne želim da u mojoj kući seks bude tabu tema i zato tražim savjete.... Sama nisam imala takav odnos sa roditeljima i zato mi je tu sve novo i ne mogu se snaći, jednostavno blokiram.....

pusti sad prošlost i svoj odnos s roditeljima, pronađi što te sad muči. ako je tebi seks tabu tema vjerojatno ćeš nastaviti tradiciju i na svoju djecu da i njima bude tabu tema.

to ne znači da trebaš s bilo kim djeliti svoju intimu i prepričavati detalje o svojim seksualnim iskustvima. evo, ja ne znam da sam ikome, a posebno ne djeci pričala o svojim osobnim seksualnim iskustvima i detaljima. ne sad da izbjegavam ili da ne mogu u općenitijem razgovoru išta natuknuti ili spomenuti, ali neću sigurno prepričavati tri sata prijateljici ili nedajbože mami


Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
sve ove riječi, osim - ku*ac i pi*ka bez problema izgovaram.... (sama sa sobom i pred svojim mužem i bližim prijateljicama- pred kim bi još trebala)
pa evo, ima mojih postova ovdje sasvim puno, prilično sam sigurna da nećete iskopati ni jednu prostu riječ jednostavno mi nije u vokabularu, nije da mi ih je problem izgovoriti. ne smeta mi ni najmanje kod drugih, niti ih zamjećujem nešto posebno, ali ih jednostavno nemam potrebu ni izgovarati.

Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
Pokušaj shvatiti da sam inače prilično ozbiljna osoba, no protiv ovoga teško ide, jednostavno zablokiram.... Zato pokušavam na sve načine promijeniti sebe i zatom pitam vas za savjet jer ne želim da moje djete od drugih ljudi saznaje ono čemu sam je ja dužna naučiti.....
gdje točno zablokiraš? možda te muči način kako ispričati ili ne znaš što zapravo trebaš ispričati?

edit: meni se čini da je tebe strah educirati kćer na vrijeme jer možda smatraš da "prerana edukacija" dovodi do ranijih spolnih odnosa, a toga se zapravo bojiš, da ne zatrudni prerano. evo, bez obzira jesam li pogodila, odmah mogu reći da je upravo suprotno.

edit broj 2: imaš poučnih i zanimljivih slikovnica prilagođenih raznim uzrastima, npr. baš za predškolce gdje imaš sve lijepo nacrtano i objašnjeno pa ih možete skupa čitati

Zadnje uređivanje glora's bastard : 19.04.2012. at 01:06.
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 01:15   #29
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
"godine prije kojih se te stvari ne smiju raditi
mislim da zakon kaže 14, ali nisam sigurna, možda i 16

inače, ovo je već druga tema na kojoj se piše o pričanju o seksualnosti s djecom, a na kojoj odrasli ljudi misle da je vagina pristojna riječ za ženski spolni organ (pipicu il pičku, jel'de)
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 01:18   #30
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
mislim da zakon kaže 14, ali nisam sigurna, možda i 16
Na drugoj temi bas raspravljamo o tome. Stavljen je link na zakon, samo ...treba ga i protumaciti.
Mislim da se dijete (osoba ispod 14g) moze sexati s vrsnjakom...nisu krivicno odgovorni. Znaci, oni u biti smiju, ali ne smijes s njima.
A sad se i zakon mijenja i granica dize na 15, a vrsnjacki seks (ako je razlika manja od 4 godine) nije kaznjiv.
C/P: Novi kazneni zakon
"Podizanje dobne granice

Podizanje te dobne granice dječja pravobraniteljica Mila Jelavić traži već dvije godine, no njezin je prijedlog bio da se povisi na 16 godina. Uvažena je pak njezina inicijativa da se vršnjački seks liši kaznene odgovornosti.

Drugim riječima, ako je razlika među partnera manja od četiri godine, dakle u spolni odnos stupe 14-godišnjakinja i 16-godišnjak, neće biti kaznene odgovornosti. No, ako je jedna osoba punoljetna, a druga mlađa od 15 godina, bit će u kaznenom djelu. U zatvor će na će najviše pet godina i učitelj, odgajatelj, dušebrižnik, njegovatelj, udomitelj ili druga osoba kojoj je dijete povjereno na čuvanje ili odgoj ako spolni odnos počini s djetetom starijim od 15 godina."
Quote:
inače, ovo je već druga tema na kojoj se piše o pričanju o seksualnosti s djecom, a na kojoj odrasli ljudi misle da je vagina pristojna riječ za ženski spolni organ (pipicu il pičku, jel'de)
A nije?

Zadnje uređivanje kajpa : 19.04.2012. at 01:26.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 01:52   #31
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Nisi smijesna. Smijesni su oni koji misle da ce djeca sve to cuti i znati sami od sebe.......
Hvala ti na ovome postu



Quote:
glora's bastard kaže: Pogledaj post
uh, svašta me pitaju.....

čega se bojiš zapravo? možeš li točno nabrojati koje stvari te plaše?



pusti sad prošlost i svoj odnos s roditeljima, pronađi što te sad muči. ako je tebi seks tabu tema vjerojatno ćeš nastaviti tradiciju i na svoju djecu da i njima bude tabu tema.


gdje točno zablokiraš? možda te muči način kako ispričati ili ne znaš što zapravo trebaš ispričati?

edit: meni se čini da je tebe strah educirati kćer na vrijeme jer možda smatraš da "prerana edukacija" dovodi do ranijih spolnih odnosa, a toga se zapravo bojiš, da ne zatrudni prerano. evo, bez obzira jesam li pogodila, odmah mogu reći da je upravo suprotno.

edit broj 2: imaš poučnih i zanimljivih slikovnica prilagođenih raznim uzrastima, npr. baš za predškolce gdje imaš sve lijepo nacrtano i objašnjeno pa ih možete skupa čitati
Na prvo boldano.....
Moja starija kćer je prekrasna i jako pametna djevojčica i nažalost što mi tete stalno napominju - jako povodljiva
Toga me strah.
Što kad dođe u školu među svu tu djecu i bude nepripremljena?
Zato joj želim ja reći i objasniti sve što želi znati, a ne da poslije manipuliraju njome na račun njezina neznanja.....

Sad djeca u školi veoma rano kreću sa pričama po pitanju seksa, droge.....

I sad zamislite sitaciju; mama i tata doma o tome šute, ona vidi u školi da je to nešto jaaaako zanimljivo o čemu svi pričaju, a ona nema pojma..... znatiželja proradi, ona povodljiva......



Zato ovo drugo-tabu tema....
Bila je kod mojih, da..... kod mene neće, znam zato što sam jaaako uporna i što zacrtam - moram ostvariti.
Sada sam zacrtala, da ću dijete, prije nego je pustim da iziđe u nepoznato -prvo odvesti do prozora i pokazati joj, te objasniti, što se sve to vani dešava, a onda joj tek otvoriti vrata i pustiti je da sama izađe.

Znam da dijete što je educiranije, to bi (barem trebalo biti) i odgovornije..... To je i poanta ovoga topica..... Željela bih je poštedjeti nekih ružnih stvari u životu koje se mogu izbjeći....
Znam da garancije nema, no pokušala bih.....
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 02:10   #32
Bitan faktor je i poznavanje svog djeteta. Moji su obavili The Talk dosta rano i uputili me u tehničke stvari, no mengu su (s razlogom) prešutili. Naime, bila sam veeeliki hipohondar kao dijete. No, tu se uplela moja baka i sa nekih 6 godina mi otkrila menstruaciju što je dovelo do toga da sam se totalno istraumatizirala i provela dva dana u krevetu plačući jer će mi pizda krvariti
Adrastia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 02:16   #33
Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
Moja starija kćer je prekrasna i jako pametna djevojčica i nažalost što mi tete stalno napominju - jako povodljiva
što to znači točno? i vidiš li ti da je ona povodljiva i po čemu to vidiš?


Quote:
Toga me strah.
zašto?

Quote:
Što kad dođe u školu među svu tu djecu i bude nepripremljena?
oprosti, ali ovo je smiješno, za što nepripremljena?


Quote:
Zato joj želim ja reći i objasniti sve što želi znati, a ne da poslije manipuliraju njome na račun njezina neznanja.....
kako će manipulirati na račun njezina neznanja?

Quote:
Sad djeca u školi veoma rano kreću sa pričama po pitanju seksa, droge.....
pitaju to još u vrtiću, to je normalno, to znači da ih zanima svijet koji ih okružuje i koji vide oko sebe i koji doživljavaju u sebi. kao i što pitaju o bojama, brojevima, kućama, životinjama... svemu što vide, čuju, osjete...


Quote:
I sad zamislite sitaciju; mama i tata doma o tome šute, ona vidi u školi da je to nešto jaaaako zanimljivo o čemu svi pričaju, a ona nema pojma..... znatiželja proradi, ona povodljiva......
ne razumijem situaciju pa je ne mogu zamisliti. i zašto ne bi imala ona pojma ako si rekla da ćeš je informirati? i što, ako bude imala pojma, onda neće biti povodljiva?
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 02:17   #34
Quote:
glora's bastard kaže: Pogledaj post
gdje točno zablokiraš? možda te muči način kako ispričati ili ne znaš što zapravo trebaš ispričati?
Ovo me muči

Nit' sam znala započeti, nit sam znala što reći......

Te se mislim; kako, na koji način, ne previše bajkovito, ne previše izravno, što je primjereno njezinoj dobi, treba li uopće znati neke stvari u toj dobi, a što ako joj kažem,a njoj prerano, a što ako joj ne kažem, pa sazna prekasno, kako će me shvatiti, hoće li me uopće shvatiti na pravi način...... onda dok ja počnem birati riječi i.....blokada.....ni zuc..... katastrofa
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 02:24   #35
Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
Ovo me muči

Nit' sam znala započeti, nit sam znala što reći......

Te se mislim; kako, na koji način, ne previše bajkovito, ne previše izravno, što je primjereno njezinoj dobi, treba li uopće znati neke stvari u toj dobi, a što ako joj kažem,a njoj prerano, a što ako joj ne kažem, pa sazna prekasno, kako će me shvatiti, hoće li me uopće shvatiti na pravi način...... onda dok ja počnem birati riječi i.....blokada.....ni zuc..... katastrofa
imaš slikovnica po knjižnicama i knjižarama, piše ti njima za koju su dob. mislim da će ti puno pomoći
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 02:31   #36
Quote:
glora's bastard kaže: Pogledaj post
i što, ako bude imala pojma, onda neće biti povodljiva?
pa ne bude toliko. mislim, danas još postoje frajeri koji misle da žena neće zatrudnjeti ako se popiša iza seksa. i djevojčica od 14 godina s kojom nitko nije pričao o kontracepciji i sve što zna je da postoje kondomi i pilule, može nasjesti na tako nešto. No, ako je starci opreme informacijama, neće biti povodljiva (hajd mala, ne treba nam kondom, budeš piškila!) i naivna.
Adrastia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 02:41   #37
Quote:
Adrastia kaže: Pogledaj post
pa ne bude toliko. mislim, danas još postoje frajeri koji misle da žena neće zatrudnjeti ako se popiša iza seksa. i djevojčica od 14 godina s kojom nitko nije pričao o kontracepciji i sve što zna je da postoje kondomi i pilule, može nasjesti na tako nešto. No, ako je starci opreme informacijama, neće biti povodljiva (hajd mala, ne treba nam kondom, budeš piškila!) i naivna.
pa ok, ali možda je bolje rješavati uzroke povodljivosti nego sanirati moguće posljedice. ako je povodljivog karaktera onda tako može skrenuti u bilo šta kriminal, drogu, maltretiranje druge djece...
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 07:37   #38
Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
Moja starija kćer je prekrasna i jako pametna djevojčica i nažalost što mi tete stalno napominju - jako povodljiva

Toga me strah.
Toga te i treba biti strah - ali, zbog razloga puno, puno širih od seksa.

Kako tumačiš njezinu povodljivost? Voli li ona sebe? Cijeni li ona sebe, ili je njezina povodljivost stanovita mimikrija ne bi li bila bolje/lakše prihvaćena u društvu (jer, po njezinom viđenju, "prava ona" nije dovoljno dobra da bi bila prihvaćena)?

Quote:
Što kad dođe u školu među svu tu djecu i bude nepripremljena?
Tu sad pretjeruješ sa strahovima .

"Među svu tu djecu" se dolazi već u vrtiću. Pa u školi. Pa tako dalje. Nisu ni "sva ta djeca" (ajme, kako bi se lijepo dalo čačkati po ovoj formulaciji koju si upotrijebila, iz koje namiguje prezaštitničko roditeljstvo - ali, nije tema ) bogznakako pripremljena i puna informacija. BTW, nemoj stanje na forumu uzimati kao presjek ili prosjek stvarnog društva; koliko god ta činjenica dodatno užasavala , forumski prosjek je ipak iznad "stvarnoga" prosjeka.
Quote:
Zato joj želim ja reći i objasniti sve što želi znati...
Upravo si rekla sve što treba reći: kad god poželi znati, reci joj i objasni. To što si prvi put temeljito pogriješila, ne znači da je zauvijek sve izgubljeno.
Quote:
I sad zamislite sitaciju; mama i tata doma o tome šute, ona vidi u školi da je to nešto jaaaako zanimljivo o čemu svi pričaju, a ona nema pojma..... znatiželja proradi, ona povodljiva......
Zašto bi itko zamišljao tu situaciju? Pa to je, i sama se slažeš, grozna situacija.

Stvar je vrlo jednostavna: dijete će kod roditelja doći po "znanje o seksu" ako dijete i inače dolazi kod roditelja po bilo koje drugo "znanje o životu"; ako roditelj isfurava snagu autoriteta, a ne autoritet snage; ako se u tim razgovorima dijete osjeća poštovano, uvažavano, pa i ravnopravno u izvjesnom smislu, ako će se njegova pitanja saslušati. Dijete neće dolaziti po propovijedi, neće dolaziti po uvijek iste rečenice o tome kako je još premalo, preovakvo i preonakvo, neće dolaziti s pitanjima ako će ta pitanja biti proglašena "pogrešnima" .

BTW, nije ništa tragično ako se dijete informira i "vani", sve dok te informacije preuzima kritički - ovo, naravno, vrijedi za sve informacije, ne samo informacije o seksu. Tragično je ako se dijete informira isključivo vani, a najtragičnije ako je glavni izvor informiranja i vrhovni seks-autoritet neki Kristijan iz petog be, koji je naučio na Internetu da se od prvog seksa ne može zatrudniti i da od oralnog seksa rastu cice.
Quote:
Sada sam zacrtala, da ću dijete, prije nego je pustim da iziđe u nepoznato -prvo odvesti do prozora i pokazati joj, te objasniti, što se sve to vani dešava, a onda joj tek otvoriti vrata i pustiti je da sama izađe.
Opet prezaštitničko roditeljstvo .

U tom svome zacrtavanju, imaj na umu da si u njeg uključila i svoje procjenjivanje djetetove zrelosti i spremnosti da mu "otvoriš vrata" - a da si u toj procjeni do sada barem jednom zglajzala.

Osim toga, tako mali Ivica zamišlja "puštanje djeteta u život" - u zbilji se stvari odvijaju tako da djetetu ta famozna vrata otvori život, a roditelj se može samo nadati da je do tog trenutka rekao sve što treba reći.
Quote:
Željela bih je poštedjeti nekih ružnih stvari u životu koje se mogu izbjeći....
Opet naznaka prezaštitničkog roditeljstva .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 11:09   #39
moja L ima tri godine i prije neki dan se igra s muskom lutkom, ono kao novorodjence. i naravno ima beba pisu, i igra se tako ona i govori meni u jednom trenu, vidim mama to je penis, to ima i moj braco. sasvim onako lezerno, onako usput, skuzis kako je njoj to jedna savim normalna tema. o kojoj je btw cula u vrticu, mislim da se oni sad usporedjuju kad idu na wc...tko sta ima. ja sam u tom trenu na tu njeno opazanje samo rekla, da u pravu si. mozda uskoro dodje s jos nekim slicnim opazanjem, mozda dodje nesto pitat, mislim da nikad nije rano... mi doma nismo extra razgovarali na tu temu, zbilja nisam mislila da je vec vrijeme, tj da ju to zanima. ali ocito kuzi, vidi, povezuje...
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 11:19   #40
dobro, jel se meni samo čini ili se ovdje provlači upotrebljavanje latinskih termina kao znak da nam seks nije tabu i da nam nije neugodno pričati o spolnim organima?! stvarno ne znam zašto bi dijete moralo govoriti penis ili vagina (što je samo onaj 'kanal' u koji ulazi penis, kroz koji prolazi beba, u koji stavljamo tampone, a ne cijeli ženski spolni organ...kad bismo htjeli biti korektni onda bismo dijete valjda učili da ima vulvu)...

šta fali piši i pipici i sličnim izvedenicama za predškolce? ne sramim se ni grla pa ju ne pitam jel ju boli larinks nego grlo.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:38.