Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2010., 23:12   #61
Quote:
*Ava* kaže: Pogledaj post
Ja sam mislila da mi ovdje raspravljamo o konkurenciji, a ne da uzdižemo kapitalizam u nebesa
Pa konkurencija je sastavni dio kapitalizma. Ne radi se ovdje o uzdizanje kapitalizma već o prikazu kapitalizma kao jedinog prirodnog poretka. Ljude tjera njihova sebičnost da nešto imaju. Samim time stavraju konkurenciju i poslije tko živ, tko mrtav. Nema ništa loše u tome jer je to prirodno. Svatko prema svojim zaslugama. Isto tako, to kapitalističko društvo bi puno bolje brinulo o socijalnim slučajevima nego što to radi država.Jednostavno, prirodno je da ćeš prvo sebi i svojoj djeci dati ručak, a ostatak beskućniku.
anni_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:15   #62
Quote:
anni_st kaže: Pogledaj post
Nemam. Dovoljno se osvrnuti oko sebe i vidjeti da država baš i ne ispunja najbolje svoju ulogu. Ja, pak, mislim da broj nije zanemariv.

Ne bi se baš složila. Prisustvala sam na dosta takvih akcija, zahvaljujući radu preko SC-a, i vjeruj mi da su se vrtile cifre da padneš na dupe. I to baš od omraženih kapitalista u narodu
Naša država slabo ispunjava svoju ulogu, ja nigdje nisam niti napisala da je ispunjava dobro. Spomenula sam ulogu države općenito, koja u svim zemljama ipak korigira nepravdu koja bi nastala ako se ekonomija bazira samo na tržišnim postulatima.

Omraženi kapitalisti u narodu? Što misliš iz kojeg razloga? Apsolutni sam pobornik privatnog vlasništva, ali stečenog na ZAKONIT način. A dobro znamo na koji način se velika većina naših kapitalista obogatila ( ne svi ).
__________________
Kakvi zeleni, kaj je tebi, njih zanima fotelja i lova, a ne zelenilo, nemoj biti naivna
*Ava* is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:17   #63
Inače, bilo bi dobro da se pitanje nezakonitih radnji, dakle kriminala, u svijesti odvoji od pitanja kapitalizma kao takvog
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:24   #64
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Inače, bilo bi dobro da se pitanje nezakonitih radnji, dakle kriminala, u svijesti odvoji od pitanja kapitalizma kao takvog
Kad se i odvoji, opet ostaje činjenica da je kapitalizam u srži vrlo surov sustav
__________________
Kakvi zeleni, kaj je tebi, njih zanima fotelja i lova, a ne zelenilo, nemoj biti naivna
*Ava* is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:28   #65
Quote:
*Ava* kaže: Pogledaj post
Kad se i odvoji, opet ostaje činjenica da je kapitalizam u srži vrlo surov sustav
Surov? Možda, ali - koji je bolji? Pa priroda sama po sebi je dosta surovo okruženje.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:28   #66
Quote:
*Ava* kaže: Pogledaj post
Naša država slabo ispunjava svoju ulogu, ja nigdje nisam niti napisala da je ispunjava dobro. Spomenula sam ulogu države općenito, koja u svim zemljama ipak korigira nepravdu koja bi nastala ako se ekonomija bazira samo na tržišnim postulatima.
Ali što to država treba ispravljati? Pa ekonomija se bazira na ljudskim potrebama i željama. Što ljudi žele i trebaju, tržište će to proizvoditi. Što ne žele, neće. I što tu država treba ispravljati? Govoriti ljudima da zapravo nisu svjesni svojih želja te da će im ona reći što je najbolje za njih?

Quote:
Omraženi kapitalisti u narodu? Što misliš iz kojeg razloga? Apsolutni sam pobornik privatnog vlasništva, ali stečenog na ZAKONIT način. A dobro znamo na koji način se velika većina naših kapitalista obogatila ( ne svi ).
Pa ne znam zašto su omraženi. Pretpostavljam zbog toga što većina ljudi kapital doživljava kao nešto loše. Nešto što je zapravo uništilo cijeli svijet. Svi govore kako kompanije iskorištavaju radnika. Međutim, postavlja se pitanje kako su ti radnici živjeli prije pojave tih kompanija? Zar je za njihovu kvalitetu života bolja satnica od 0 $ od od 1 $?

Inače, što se tiče naših kapitalista. Očito ne raspolažem sa saznanjima koja ti imaš pa sukladno tome ni ne znam kako se tko obogatio. Ne volim se razbacivati nekim izjavama ako u njih nisam sigurna niti nemam dokaze koji bi potvrdili moje riječi.
anni_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:28   #67
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Gospodin Buffet je rijedak primjerak i izuzetak. I svaka mu čast na tome. Ali on je samo izuzetak, nikako ne mogu poistovjetiti jedan cijeli sustav s pojedincem.
__________________
Kakvi zeleni, kaj je tebi, njih zanima fotelja i lova, a ne zelenilo, nemoj biti naivna
*Ava* is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:32   #68
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Surov? Možda, ali - koji je bolji? Pa priroda sama po sebi je dosta surovo okruženje.
Ja sam bliža socijalnom kapitalizmu, kakav prevladava u nordijskim zemljama.
Čisti kapitalizam nikako, polako se urušava i u Americi, a socijalizam - uh to nikako
__________________
Kakvi zeleni, kaj je tebi, njih zanima fotelja i lova, a ne zelenilo, nemoj biti naivna
*Ava* is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:38   #69
Quote:
*Ava* kaže: Pogledaj post
Gospodin Buffet je rijedak primjerak i izuzetak. I svaka mu čast na tome. Ali on je samo izuzetak, nikako ne mogu poistovjetiti jedan cijeli sustav s pojedincem.
Pa primjer pokazuje da ima svakakavih "kapitalista". Imaš i primjer dm-a koji blagajnicama djeli 7000 kn plaće.

Inače Buffett je na net.hr prije par mjeseci bio žestoko kritiziran kao primjer divljaka, jer se usudio posjedovati dionice firme koja zagađuje okoliš.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:39   #70
Quote:
anni_st kaže: Pogledaj post
Ali što to država treba ispravljati? Pa ekonomija se bazira na ljudskim potrebama i željama. Što ljudi žele i trebaju, tržište će to proizvoditi. Što ne žele, neće. I što tu država treba ispravljati? Govoriti ljudima da zapravo nisu svjesni svojih želja te da će im ona reći što je najbolje za njih?


Inače, što se tiče naših kapitalista. Očito ne raspolažem sa saznanjima koja ti imaš pa sukladno tome ni ne znam kako se tko obogatio. Ne volim se razbacivati nekim izjavama ako u njih nisam sigurna niti nemam dokaze koji bi potvrdili moje riječi.
Npr. da li zbilja misliš da bi u čistom kapitalističkom društvu ikome tko ima novac bilo u interesu napraviti cestu u nekom zabačenom zaseoku? Ili raditi svjetionike?
Ljudima to treba, a to nisu profitabilne investicije. Isto je sa školstvom, umjetnošću...

Oprosti, ali možda bi malo češće trebala pročitati novine, pogledati tv, pročitati stručne časopise, imaš materijala i dokaza koliko želiš
__________________
Kakvi zeleni, kaj je tebi, njih zanima fotelja i lova, a ne zelenilo, nemoj biti naivna
*Ava* is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:39   #71
Quote:
*Ava* kaže: Pogledaj post
.
Čisti kapitalizam nikako, polako se urušava i u Americi,
Što misliš tko je ovdje kriv...miješanje države u tržište ili kapitalizam kao takav?
anni_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:41   #72
Quote:
*Ava* kaže: Pogledaj post
Ja sam bliža socijalnom kapitalizmu, kakav prevladava u nordijskim zemljama.
Čisti kapitalizam nikako, polako se urušava i u Americi, a socijalizam - uh to nikako
Mislim da ne bi bilo zgorega da malo proučiš npr. švedsku ekonomsku povijest

Inače, i nordijske zemlje stavljaju naglasak na slobodno tržište jer shvaćaju da bolji sistem ne mogu smisliti.

Kapitalizam se urušava u Americi? Pa ta priča ide već desetljećima...

No moram naglasiti, nisam neki free market fundamentalist niti anarhist... samo se bavim činjenicama
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:44   #73
Quote:
*Ava* kaže: Pogledaj post
Npr. da li zbilja misliš da bi u čistom kapitalističkom društvu ikome tko ima novac bilo u interesu napraviti cestu u nekom zabačenom zaseoku? Ili raditi svjetionike?
Ljudima to treba, a to nisu profitabilne investicije. Isto je sa školstvom, umjetnošću...
Da, bilo bi interesa!

Ondje gdje nema interesa znači da nije ni potrebno ljudima. Ljudi šalju signal tržištu što im treba, a tržište im to daje. To što država stavlja svoje šape gdje joj nije mjesto i što je uvjerila ljude da je to ispravno se očito nikad neće korigirati.

Quote:
Oprosti, ali možda bi malo češće trebala pročitati novine, pogledati tv, pročitati stručne časopise, imaš materijala i dokaza koliko želiš
Pa bila bih ti zahvalna kada bi mi ukazala na takav jedan materijal ili stručni časopis koji dokazuje nečije nezakonito stjecanje bogatstva.
anni_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:45   #74
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Pa primjer pokazuje da ima svakakavih "kapitalista". Imaš i primjer dm-a koji blagajnicama djeli 7000 kn plaće.

Inače Buffett je na net.hr prije par mjeseci bio žestoko kritiziran kao primjer divljaka, jer se usudio posjedovati dionice firme koja zagađuje okoliš.
Koliko je gospodina Buffeta i koliko je primjera tvrtki poput DM-a?
Iako koliko sam ja upoznata, raditi u DM-u u zapadnoj Europi kao trgovac baš i nije cool kao u Hrvatskoj. Jer plaća im je ista, a troškovi života ipak veći.
__________________
Kakvi zeleni, kaj je tebi, njih zanima fotelja i lova, a ne zelenilo, nemoj biti naivna
*Ava* is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:46   #75
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Mislim da ne bi bilo zgorega da malo proučiš npr. švedsku ekonomsku povijest

Inače, i nordijske zemlje stavljaju naglasak na slobodno tržište jer shvaćaju da bolji sistem ne mogu smisliti.
Ma da...obično funkcioniraju tako da daju prednost free marketu i kada je sve ok država opet poludi...onda kad država zezne opet daju prednost free marketu....uglavnom to tako kod njih funkcionira
anni_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:49   #76
Quote:
anni_st kaže: Pogledaj post
Što misliš tko je ovdje kriv...miješanje države u tržište ili kapitalizam kao takav?
Definitivno kapitalizam.
__________________
Kakvi zeleni, kaj je tebi, njih zanima fotelja i lova, a ne zelenilo, nemoj biti naivna
*Ava* is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:51   #77
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Mislim da ne bi bilo zgorega da malo proučiš npr. švedsku ekonomsku povijest

Inače, i nordijske zemlje stavljaju naglasak na slobodno tržište jer shvaćaju da bolji sistem ne mogu smisliti.

Kapitalizam se urušava u Americi? Pa ta priča ide već desetljećima...

No moram naglasiti, nisam neki free market fundamentalist niti anarhist... samo se bavim činjenicama
I ja se isto bavim činjenicama. Dobro sam upoznata i s mikroekonomskim i makroekonomskim modelima. Nikad ništa nije crno bijelo
__________________
Kakvi zeleni, kaj je tebi, njih zanima fotelja i lova, a ne zelenilo, nemoj biti naivna
*Ava* is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:51   #78
Quote:
*Ava* kaže: Pogledaj post
Definitivno kapitalizam.
Jel' možeš malo objasnit zašto tako misliš?
anni_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:51   #79
Quote:
*Ava* kaže: Pogledaj post
Koliko je gospodina Buffeta
Ima ih...

Osim toga, ignoriraš jednu drugu stvar. Recimo da Buffett nije odlučio podijeliti hrpu para (odnosno dionica Berkshire Hathaway), nego recimo, izgraditi si neku divljačku kućerinu sa svim mogućim luksuzom, kupiti si privatni jumbo jet, jahtu od 200 metara, i tako dalje. Kamo bi otišli ti svi novci? Marsovcima? Ne, nego opet - šljakerima vulgaris, državi i sitnijim poduzetnicima, čiji bi novac opet našao put do šljakera vulgaris...

Quote:
i koliko je primjera tvrtki poput DM-a?
Iako koliko sam ja upoznata, raditi u DM-u u zapadnoj Europi kao trgovac baš i nije cool kao u Hrvatskoj. Jer plaća im je ista, a troškovi života ipak veći.
Zapravo, činjenica da DM može isplaćivati tolike plaće blagajnicama, je moguća ne samo zbog dobre volje vlasnika nego i zbog DMovog iznimnog položaja na tržištu. Drugi lanci si to ne mogu priuštiti.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:53   #80
Quote:
anni_st kaže: Pogledaj post
Da, bilo bi interesa!

Ondje gdje nema interesa znači da nije ni potrebno ljudima. Ljudi šalju signal tržištu što im treba, a tržište im to daje. To što država stavlja svoje šape gdje joj nije mjesto i što je uvjerila ljude da je to ispravno se očito nikad neće korigirati.

Pa bila bih ti zahvalna kada bi mi ukazala na takav jedan materijal ili stručni časopis koji dokazuje nečije nezakonito stjecanje bogatstva.

Dakle ljudi pošalju signal da im treba cesta do nekog mjesta sa recimo 100 stanovnika u Lici i tržište im ga daje? A tko plati tu cestu?

Dovoljno je da čitaš dnevne novine, skoro svaki dan nađeš zanimljivih članaka

Sad idem na spavanje, na ostatak odgovorim sutra
__________________
Kakvi zeleni, kaj je tebi, njih zanima fotelja i lova, a ne zelenilo, nemoj biti naivna
*Ava* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.