Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2011., 19:12   #1
Ideali civilizacije vs divlji svijet

Kolika je štetnost civilizacije prema divljini, zašto se stvara krivi mentalitet u društvu.Kako to da smo tako brzo prihvatili ideale civilizacije i pravila.Tko se može suprostaviti tome ?.U divljini ne postoje pravila prema kojima se moramo voditi, zašto ?.Zašto se taj svijet smatra ''divljim'' ,a civilizacija sasvim prihvatljiva?.

Čovjek prije nego je postao civiliziran ponašao se manje više kako i sve životinje, ubijao je, bio je brutalan što je danas neshvatljivo, kažnjivo itd.Isto tako je postojalo pravilo najjačeg ''alfa'', kako kod muških tako i ženskih bića.To je danas moguće primjetiti samo kroz filtre civilizacije sljedeći njihova pravila i ograničenja.Zašto civilizacija donosi neke nuspojave i ograničava čovjekovo ponašanje ?.
Razlike između ta dva svijeta gotovo da i nema, osim u pravilima, idealima, zakonima, ograničenjima....znakovima STOP

Tko je razmišljao o tome i kakva su vaša gledišta ?
IpMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 20:08   #2
.. ko je ta civilizacija .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 20:27   #3
"Štetnost" civilizacije prema "divljini" je velika prvenstveno zbog već upisanih normi i pravila koja u divljini ne vrijede (ubojstvo, krađa itd. su prihvatljivi u divljini jer se divljina odnosi na čisto preživljavanje, zapravo divljina je "apsolutni makiavelizam" tj. ona poznata "cilj opravdava sredstvo"), drugi razlog "štetnosti" civilizacije prema divljini je taj što divljina ugrožava civilizaciju pa divljina nestaje pod utjecajem civilizacije samo zbog opstanka civilizacije.

Sam si rekao da je čovjek ubijao i bio brutalan prije osnutka civilizacije, a kasnije tvrdiš da "razlike između ta dva svijeta gotovo da i nema" što je jako kontradiktorno.
Čovjek je prihvatio civilizaciju baš zbog toga što je samo jedan alfa mužjak/ženka, a svi ostali manji, pa da se pitalo alfa mužjaka/ženku jesu li za civilizaciju ili divljinu izabrali bi divljinu jer oni tamo dominiraju, a civilizacija je odabrana od "nedominantnog" ostatka koji u skupini postaje upravo dominantan. Civilizacija je donijela mogućnosti ljudima koji ne dominiraju, a većina ne dominira (osim ako zajedno djeluju) pa je većina i izgradila civilizaciju.
džingis_kan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 20:31   #4
Ja sam nedavno knjižicu "Išmael", izvesnog Danijela Kvina.
priča je upravo o tome - šta je čovečanstvo dobilo civilizacijom, na koje nas sve načine uslovljava "majka kultura", i uporedna analiza produkata civilizacije i "necivilizovanih" ljudi.

Knjiga tumači biblijski mit o progonu iz raja kao iskrivljenu priču o stvarnom događaju koju su preci "uzimača" (civilizovanih ljudi) preuzeli od "ostavljača" ("necivilizovanih").

Kao prelomni trenutak je uzeta pojava poljoprivrede; Kain ubija Avelja - novi narod poljoprivrednika ubija i istrebljava narod lovaca i skupljača plodova kako bi proširio teritoriju.
Borba za teritoriju, težnja za osvajanjem, se prvi put javlja s pojavom poljoprivrede.

vrlo su u zanimljivo u knjizi objašnjene metafore drveta života, i drveta poznavanja dobra i zla.

Uglavnom, ima jedna metaforična sličica kojom je predstavljena civilizacija: to je sličica u kojoj nekakav izumitelj pokušava da napravi mašinu koja će leteti (u doba pre aviona). I nasklepa neku spravu čija se krila pokreću kretanjem pedala.

Izumitelj seda u tu napravu, i baca se sa litice - krila mašu, on okreće pedale, vidik je veličanstven, a izumitelj je ushićen svojim letom.

A onda shvati da gubi visinu. Ne zna zašto gubi visinu, ali pretpostavlja da mora jače okretati pedale.
i onda sve brže i brže okreće pedale, dok mu se naprava sve strmoglavije stropoštava. Ne pada mu na pamet da na vreme iskoči, i biva uništen zajedno sa svojom napravom.

...
šparoga haiku is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 20:39   #5
Quote:
džingis_kan kaže: Pogledaj post
Sam si rekao da je čovjek ubijao i bio brutalan prije osnutka civilizacije,
Šta znači brutalan?
Ubijao je po konc logorima?
Bacao je atomske bombe na hirošime i nagasakije?

Tu izmišljotinu sa "brutalnošću" "primitivnog" čoveka su plasirali dželati savremenog sveta.

mi i danas imamo primere starih naroda, naroda koji manje-više žive nepromenjeno desetinama hiljada godina.

uzmi, recimo, Aboridžine.
Šta je brutalno u njihovm načinu života?
Osim brutalnosti koje nad njima sprovode belci naravno.

Quote:
džingis_kan kaže: Pogledaj post
a kasnije tvrdiš da "razlike između ta dva svijeta gotovo da i nema" što je jako kontradiktorno.
Čovjek je prihvatio civilizaciju baš zbog toga što je samo jedan alfa mužjak/ženka, a svi ostali manji, pa da se pitalo alfa mužjaka/ženku jesu li za civilizaciju ili divljinu izabrali bi divljinu jer oni tamo dominiraju, a civilizacija je odabrana od "nedominantnog" ostatka koji u skupini postaje upravo dominantan. Civilizacija je donijela mogućnosti ljudima koji ne dominiraju, a većina ne dominira (osim ako zajedno djeluju) pa je većina i izgradila civilizaciju.
ne.
Civilizacija počiva na apsurdu i strahu od gladi.
Počiva na principu nejednakosti - postojanju vođa i vođinog stada.
Počiva na neprestanim obećanjima vođa da će stado biti nahranjeno.
šparoga haiku is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 20:50   #6
po mom mišljenju: civilizacija je jedan dominantni sveopći mentalitet pokretan crkvom i novcem....i u zadnje vrijeme toliko exponiran radi profita jer gdje god pogledate postoje zakoni i pravilinici koji se na kraju krajeva naplaćuju

i zašto ljudi smatraju da civilizirano društvo može opstati, prema mom mišljenju to vodi propasti jer se kosi s prirodnim...

ako je smisao života sam život i sudjelovanje u produljenje vrste i očuvanje potomaka, onda se to može i bez civilizacije


---edit: kad sam mislio da razlike nema između cv. i divlj. to se odnosi na kruto gledanje stvari, jednina i najveća razlika je da u divlj. nema zakona i neće ti nitko suditi ako napraviš djelo koje je sam čovjek prozvao ''zločin'' zbog vlastitog profita
tj, iskorištavanje onih koji su ubojice i plašenje ostalih ljudi.A strah je najveći pokretač, pokretač da se ''kupi'' nešto...mislim da drugog objašnjenja nema, al nemislim da je profit bio primarni cilj u šočetku već je evoluirao s vremenom
IpMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 21:01   #7
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. ko je ta civilizacija .. ?
ti, ja mi svi na ovom forumu koji nemogu radit šta god hoće jer će doć čiko i strpat ih u zatvor
IpMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 21:03   #8
Quote:
šparoga haiku kaže: Pogledaj post
Šta znači brutalan?
Ubijao je po konc logorima?
Bacao je atomske bombe na hirošime i nagasakije?

Tu izmišljotinu sa "brutalnošću" "primitivnog" čoveka su plasirali dželati savremenog sveta.

mi i danas imamo primere starih naroda, naroda koji manje-više žive nepromenjeno desetinama hiljada godina.

uzmi, recimo, Aboridžine.
Šta je brutalno u njihovm načinu života?
Osim brutalnosti koje nad njima sprovode belci naravno.


ne.
Civilizacija počiva na apsurdu i strahu od gladi.
Počiva na principu nejednakosti - postojanju vođa i vođinog stada.
Počiva na neprestanim obećanjima vođa da će stado biti nahranjeno.
ja sam citirao njega, nigdje nisam rekao da čovjek više nije brutalan, jest on je brutalan i danas, ali prikriveno zbog normi koje su zadane u društvu, pa da samo znaš koliko pedofila ima, ali se kontroliraju zbog društva da ne budu odbačeni...

Po čemu aboridžani nisu svoja civilizacija, imaju svoju kulturu, način života i uređenje zajednice, možda ti na njih ne gledaš kao civilizaciju jer nemaju auto i plejstejšne i kompjutore.

Da civilizacija počiva na nejednakosti jer je nejednakost nemoguće izopćiti, ali društvo koje bira vođu, bira ga po mišljenju "hoće li mi s njim biti dobro ili ne", to što na kraju vođa prevari narod je druga stvar, ali da je narod znao da će biti prevaren pa naravno ne bi njega izabrali.
džingis_kan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 21:28   #9
sad sam se raspizdio, ajmo to gledat ovako...zamislite da ste vi čovjek(muški) koji je živio prije 100k godina, rođeni ste, rastete, vaš otac vas uči loviti, ubijati, odrastate, dominantni ste(ako niste, nepostojite i umirete), imate nekoliko ženki, i svatko tko vas u tome spriječava vi ćete ga eliminirati...branite svoj ''čopor'' od surove divljine, donosite hranu svojoj družini, ne postoje zakoni, ponašate se prirodno kako se čovjek ponaša oduvijek, razmnožavate se i sve se to opet ponavlja

civilizacija, rađate se, tek što ste postali svijesni svijeta oko sebe u vas se guraju pravila ponašanja, zakoni, sve na temelju straha i osjećaja krivnje koji se u civilizaciji fenomenalno iskorištavaju, prešli ste zatim pubertet, priroda radi svoje, ali vas civilizirana pravila ograničavaju, javljaju se nuspojave, poremećenosti, drukčije se morate ponašati, ograničeni ste, zatucani, sve u svemu na isti način završavate patnju živeći u civilizaciji i u divljini = smrću

ali koliko zapravo slobodno živite ?
civilizacija je toliko napredovala jer ostale životinje nisu dovoljno inteligentne da budu svijesne te bolesti, da jesu....danas bi se vodio jedan od najvećih ratova na planeti Zemlji.Pogledajte tolika uništenja životinjskog svijeta ne samo zbog hrane već sporta, zabave, ukrasa...činimo nepotrebne stvari koje se kose s prirodom

možda se čini malo smješno, al nema veze...pročitajte dvaput
IpMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 21:28   #10
Ako se stvari tako postave, onda se mora postaviti u pitanje i sama potreba države Velika je to tema, već stoljećima (tisućljećima) razmatrana.
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 22:00   #11
Quote:
džingis_kan kaže: Pogledaj post

Po čemu aboridžani nisu svoja civilizacija, imaju svoju kulturu, način života i uređenje zajednice, možda ti na njih ne gledaš kao civilizaciju jer nemaju auto i plejstejšne i kompjutore.
pa ne, to nije civilizacija.

Wiki:
Quote:
Primarily, the term has been used to refer to human cultures which are complex in terms of technology, science, politics and division of labour. Such civilisations are generally urbanized. In classical contexts civilized peoples were called this in contrast to "barbarian" peoples, while in modern contexts civilized peoples have been contrasted to "primitive" peoples.
Quote:
The level of advancement of a civilisation is often measured by its progress in agriculture, long-distance trade, occupational specialization, and urbanism.
Podvukla sam poljoprivredu.
Civilizacija je nastala nastankom poljoprivrede, i prvim ratovima za ostvajanje zemlje i proširivanje teritorije, pre nekih 8000 godina.

Aboridžini su narod lovaca i skupljača plodova.
oni nisu civilizovani.

Pri tome "necivilizovanosti" ne pridajem nikakve negativne konotacije.
šparoga haiku is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 22:05   #12
Quote:
IpMan kaže: Pogledaj post
sad sam se raspizdio, ajmo to gledat ovako...zamislite da ste vi čovjek(muški) koji je živio prije 100k godina, rođeni ste, rastete, vaš otac vas uči loviti, ubijati, odrastate, dominantni ste(ako niste, nepostojite i umirete), imate nekoliko ženki, i svatko tko vas u tome spriječava vi ćete ga eliminirati...branite svoj ''čopor'' od surove divljine, donosite hranu svojoj družini, ne postoje zakoni, ponašate se prirodno kako se čovjek ponaša oduvijek, razmnožavate se i sve se to opet ponavlja
Nije to tako banalno i jednostavno.
kultura jeste ono što je karakteristično za ljudska društva.
Ne znam koliko si upućen u kulturu aboridžina?
To nije nasilan narod, a kultura im je veoma, veoma stara. Nađeni su njihovi zapisi u kamenu (poezija) stari desetak hiljada godina.
Pa ipak - nikada nisu postali civilizovani.
Dapače - civilizacija ih uništava.
šparoga haiku is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 22:09   #13
Quote:
Echoe kaže: Pogledaj post
Ako se stvari tako postave, onda se mora postaviti u pitanje i sama potreba države Velika je to tema, već stoljećima (tisućljećima) razmatrana.
Država postoji na strahu.
šparoga haiku is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 22:15   #14
nerazumijete, aboriđin koji prekrši pravla civiliziranog svijeta će bit osuđen
sudit će mu civilizirani svijet, nemetnit će svoja pravila....i razlog zašto su preživjeli dugo jest u njihovoj miroljubivosti....jer da je suprotno nestali bi s lica zemlje od ljudi koji poštuju ''zakone'' i nose odjela

i šta bi trebalo značit definicija civilizacije: Organizacija svih plemena, da se ponašaju i poštuju jedne te iste zakone
IpMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 22:22   #15
Quote:
IpMan kaže: Pogledaj post
nerazumijete, aboriđin koji prekrši pravla civiliziranog svijeta će bit osuđen
Aboridžini su svakako osuđeni.
Ja donedavno nisam ni znala koja se po australiji diskriminacija sprovodi. Taj se narod sistematski uništava.


Quote:
IpMan kaže: Pogledaj post
i šta bi trebalo značit definicija civilizacije: Organizacija svih plemena, da se ponašaju i poštuju jedne te iste zakone
Ne, zakoni ne moraju biti jedni te isti.
Dala sam link na definiciju.
šparoga haiku is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 22:23   #16
Čini mi se da na necivilizovane ljude gledaš kao na nešto nerazličito od životinja?
Grešiš.
šparoga haiku is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 22:43   #17
upravo to, jer odvojeni smo od divljine kao da nikad nismo bili dio nje...imamo životinjsku krv a ponašamo se kao da nemamo...zašto se ne kažnjava kad životinja naškodi životinji, niti kad čovjek naškodi životinji jer je to očit dokaz da je čovjek civilizacije odvojen od prirode i uzdignut iznad nje i životinjskog svijeta...zašto se samo kažnjava kad čovjek naškodi čovjeku ?

najbliža riječ koja može stati iza riječi ''Civilizacija'' je riječ ''Poremećenost'', a iza ''divljine'' je ''priroda''
IpMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 23:00   #18
Recimo da je civilizacija nastala pokusajem coveka da opstane... Da zivi kvalitetnije... Evolucija je u pitanju...

Desilo se kao u "Odiseji 2001"... Majmun je dohvatio kost... I poceo da je koristi kao orudje. Odtada se ceo proces promenio, jer je covek naucio da koristi orudje za rad, oruzje za rat... Odmah se u tome pojavio Interes, ne za prezivljavanjem, nego za liderstvom...

Tako je to krenulo, onda se desila industrijska revolucija... Pa informaticka revolucija... Covek sve brze okrece pedale, a svet se menja prema tome... Sve brze i brze...

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 23:16   #19
Quote:
šparoga haiku kaže: Pogledaj post
pa ne, to nije civilizacija.

Wiki:




Podvukla sam poljoprivredu.
Civilizacija je nastala nastankom poljoprivrede, i prvim ratovima za ostvajanje zemlje i proširivanje teritorije, pre nekih 8000 godina.

Aboridžini su narod lovaca i skupljača plodova.
oni nisu civilizovani.

Pri tome "necivilizovanosti" ne pridajem nikakve negativne konotacije.
Ne slažem se s objašnjenjem, po meni je civiliziranost određena umjetnošću i tehnologijom jer prema ovom opisu ja (vjerojatno i ti) sam neciviliziran jer ja nemam polje sadnice ispred svoje kuće što znači da nemam pojma o poljoprivredi, no jesam li ja neciviliziran? Reci ti meni.
džingis_kan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 23:23   #20
Quote:
IpMan kaže: Pogledaj post
upravo to, jer odvojeni smo od divljine kao da nikad nismo bili dio nje...imamo životinjsku krv a ponašamo se kao da nemamo...zašto se ne kažnjava kad životinja naškodi životinji, niti kad čovjek naškodi životinji jer je to očit dokaz da je čovjek civilizacije odvojen od prirode i uzdignut iznad nje i životinjskog svijeta...zašto se samo kažnjava kad čovjek naškodi čovjeku ?

najbliža riječ koja može stati iza riječi ''Civilizacija'' je riječ ''Poremećenost'', a iza ''divljine'' je ''priroda''
Ubojstvo živvotinje od strane životinje se ne može smatrati zločinom jer je "ubojstvo" napravljeno instiktivno, dok ljudska osoba razmišlja o postupku (ne uvijek, ponekad i čovjek instiktivno nešto napravi), a ubojstvo životinje se smatra zločinom za neke vrste životinje, ali meni je zanimljivije pitanje zašto čovjek teže ubije dupina nego pile?
Civilizacija je uzdignuta od divljine jer ju može uništiti.
džingis_kan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:59.