Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2011., 04:07   #1
Život nema smisao = kolektivno samoubojstvo

Potaknuta postovima na temi o besmislu života, ovo mi izgleda kao interesantno pitanje.

Recimo da se sutra probudite i da znate, sa 100% sigurnošću, da život nema ama baš nikakav smisao (mislim na sav život, ne samo na vaš život).
Dakle, sav život je čista slučajnost koja se replicira bez plana i programa, bez cilja, bez ultimativnog smisla.
Kako bi reagirali?
Dal bi reakcija bila - "O bože, ništa nema smisla, zašto da uopće ustanem iz kreveta?!"
Ili više - "Fuck it, ništa nema smisla, idem si ispeć dva jaja na oko."
Ili nešto treće.

Iskreno me zanima, ovi koji tvrde da je jedini odgovor na nepostojanje smisla samoubojstvo - zašto?

Obrazložite odgovor
__________________
Multiple exclamation marks are a sure sign of a diseased mind.
Marmelada4 is offline  
Old 18.04.2011., 05:19   #2
"Razmisljaj/planiraj Buducnost, ali zivi samo u Sadasnjosti!"

(Plan the Future, Live The Present)

_nobody_
_nobody_ is offline  
Old 18.04.2011., 09:50   #3
Quote:
Marmelada4 kaže: Pogledaj post
Iskreno me zanima, ovi koji tvrde da je jedini odgovor na nepostojanje smisla samoubojstvo - zašto?
Samoubojstvo je također odraz pronalaska smisla života u okončanju istoga.

Uviđanje besmisla života je preduvjet za stvaranje ikakvog smisla. Bez nas smisao nije moguć, a kada ubacimo sebe u jednadžbu kao određenu varijablu tada smo spremni i najveći akt gluposti učiniti krajnje vrijednim motivom življenja. Naša sposobnost da pridajemo smisao određenim postupcima u životu je proporcionalan količini radosti koja izvire iz nas. No nije toliko problem u "pronalaženju" smisla koliko u vještini da isti ostvarimo. Većina ljudi može vrlo lako zamisliti život koji bi ih ispunjavao, no mali broj je sposoban te zamisli pretočiti u djela. Upravo u toj nemoći, nesposobnosti da slijedimo namjeru, čistom odrazu nepoznavanja sebe kao nemogućnosti da prepoznamo i ostvarujemo želje koje nas ispunjuju leži izvor smisla kao nositelja tame, umjesto svjetla. Jer ako je sadržaj unutar čovjeka lijep tada i život poprima takvu boju, a smisao kao motiv ostvarenja vlastitih postupaka cvate na svim područjima. Ako je sadržaj u nama u stanju raspadanja rezultat teško može biti izraz kreacije i osjećaj radosti, a teret jednostavno u datom momentu postaje pretežak koliko god isti bio objektivno velik ili ponekad i smiješno zanemariv.
samting is offline  
Old 18.04.2011., 11:49   #4
Mislim da sami sebi pronalazimo smisao vlastitog života, tako da nekog smisla uvijek ima. Ili nema.
Stronger Free is offline  
Old 18.04.2011., 12:09   #5
Quote:
Marmelada4 kaže: Pogledaj post
Dakle, sav život je čista slučajnost koja se replicira bez plana i programa, bez cilja, bez ultimativnog smisla.
Pa mnogi upravo žive s takvom spoznajom ajmo reći (što ne znači da je točna, ali ni da nije) i upravo nalaze svoj smisao u drugim stvarima. Npr. bavljenju znanošću, umjetnošću i sličnim stvarima... Ma u svakom slučaju, brutalno ste dosadni s takvim temama već.

I to, da se netko probudi i sazna sto posto () da život generalno nema smisla (što to uopće znači? )... Ti hoćeš valjda reći, što ako se tom čovjeku uruše vrijednosti od prije, ako je do sada živio u uvjerenju (zabludi) da život ima neku krajnju SVRHU (ne nuzno smisao, ali to se valjda često u takvim konstrukcijama međusobno mijenja i valjda u umovima mnogih implicira nesto takvo), a sada odjednom shvati da nema. Pa ništa, živi dalje valjda, a možda i ne. Mislim, dovraga, sto ljudi sto ćudi. Ako mu se uruše neke vrijednosti stare koje su ionako bile bazirane na lošim temeljima i bolje da su mu se urušile. Neka počne graditi nove, ovaj puta s boljim temeljima. Nema tu instant odgovora...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Old 18.04.2011., 12:09   #6
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Mislim da sami sebi pronalazimo smisao vlastitog života, tako da nekog smisla uvijek ima. Ili nema.
To je to.
Ako mu,sam ne pronađeš smisao,...nebu ga nit mama,niti tata, pa ni dušebrižnički susjedi, pronašli...Dakle SAM.,ga nađi.
žacko11 is offline  
Old 18.04.2011., 12:19   #7
Da. I koji đava ljudi misle da je "filozofija" idealan podforum za ovako nešto... Mislim ajde da barem razmisljaju o tome i nesto razlažu, ali sve dosadnjikave forice gdje se ljudi kao traže i to. Mislim svi se traže u ovo ili ono vrijeme, ovako ili onako. Jel to znači da svatko mora otvoriti topic o tome? Imate psihologiju, duhovnost, ženski kutak i ostale stvari, kud svi nasrćete odmah na "filozofiju" ...

Na kraju krajeva imate chat.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Old 18.04.2011., 12:45   #8
Smisla nema ni u samoubojstvu. Samo stoj na svjetlu...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:13.