Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2009., 01:47   #501
O cemu je ova knjiga!?

negdje prije naidjem na ovu knjigu.Nisam ju nesto previse proucavao jer je njemacki krasopis,nije moje vlasnistvo tak da ju nemam vremena proucavat,a zanima me.Iz 1911 je....



Esseker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 19:02   #502
bok, pisem maturalnu radnju "prijevoz lako pokvarljive robe" i ne mogu naci nikakvu literaturu na tu temu pa bih vas molio za pomoc ako netko zna gdje pronaci ili mozda ima nesto slicno tome...

Zadnje uređivanje xxxtrm : 07.06.2009. at 19:21.
xxxtrm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 20:43   #503
Pozdrav
Ako ima koja dobra duša da se dobro kuži u drugu modernu hrvatske književnosti pa da pomogne.
Radi se o pjesmi Ex Voto Viktor Vide pa ako može pomoć pri interpretaciji.
__________________
Perfection
Pistons4ever is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 18:53   #504
Quote:
Pistons4ever kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Ako ima koja dobra duša da se dobro kuži u drugu modernu hrvatske književnosti pa da pomogne.
Radi se o pjesmi Ex Voto Viktor Vide pa ako može pomoć pri interpretaciji.
http://mladenko.mojblog.hr/p-viktor-vida/75045.html
Amsteer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2009., 21:54   #505
Zna li mozda netko mogu li igdje na netu naci kompletan sadrzaj sumraka da mi posalje link??
Emchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 19:00   #506
Negdje sam pročitala nešto slično...

ovome... ali ne znam o čemu je riječ i tko je to napisao iako me se dojmilo.
Ovako nekako ide: Prvo ćemo maknuti slabe jer nam ne trebaju, potom ćemo se riješiti strašljivih jer nam ne donose ništa dobro, zatim ćemo se maknuti od bolesnih jer im ne možemo pomoći. Kada ostanemo samo mi doći će po nas oni koji su jači, tko će nas onda obraniti od njih??
znam da ne ide ovako, malo sam to i šeprtljavo napisala ali bi me strašno zanimalo tko je to napisao i kak ide u originalu. -hvala
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 19:23   #507
Zanimljivo ali nisam nešto slično pročitao sad i mene zanima tko je ovo smislio ????
GARMINER is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 16:16   #508
Mala molba za bilo koga kome je dostupan hrvatski prijevod Shakespeareovog Cimbelina: možete mi pogledati kako je prevedeno ime lika koji se u originalu zove Iachimo?
Agatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 16:17   #509
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
Ovako nekako ide: Prvo ćemo maknuti slabe jer nam ne trebaju, potom ćemo se riješiti strašljivih jer nam ne donose ništa dobro, zatim ćemo se maknuti od bolesnih jer im ne možemo pomoći. Kada ostanemo samo mi doći će po nas oni koji su jači, tko će nas onda obraniti od njih??
Taj tekst me malo podsjeća na citat pastora Martina Niemollera o Holokaustu:

First they came for the Communists,
and I didn’t speak up,
because I wasn’t a Communist.
Then they came for the Jews,
and I didn’t speak up,
because I wasn’t a Jew.
Then they came for the Catholics,
and I didn’t speak up,
because I was a Protestant.
Then they came for me,
and by that time there was no one
left to speak up for me.

by Rev. Martin Niemoller, 1945
Agatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 22:50   #510
hvala agatha ... otprilike tako to ide... samo što u ovome tekstu nisu bili židovi, katolici već ovak ljudi u stilu najsiromašniji, bolesni i to. netko je vjerojatno prilagodio po uzoru na ovaj tekst. sad će mi biti lakše naći na internetu
čini se da je to vrlo korištena, hm, nemrem reć fraza, već način izražavanja, kako bi se trebali usprotiviti nečemu što ne valja, pobuna protiv onih što osuđuju ljude. baš me se dojmilo to

npr 'First, they came first for the Bankers, And I didn’t speak up because I wasn’t a Banker;
And then they came for the AIG bonus earners, And I didn’t speak up because I wasn’t an AIG bonus earner;
And then they came for the Car Companies, And I didn’t speak up because I wasn’t a Car Company employee;
And then they came for the Health Care Providers, And I didn't speak up because I wasn't a Health Care Provider;
And then... they came for me... And by that time there was no one left to speak up.'

ili

''First they came for gets, And I didn't speak up because I didn't use gets
Then they came for scanf, And I didn't speak up because I didn't use scanf
Then they came for strcpy, And I didn't speak up because I didn't use strcpy
And then... they came for memcpy... And by that time there was no one left to speak up.''
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 18:31   #511
dostojevski

Trebam hitnu pomoć, ima li netko sadržaj Poniženih i uvrijeđenih, naime, knjige (jedne koja postoji valjda) u knjižnici nikada nema, a treba mi za ispit. Hvala
kroatist728 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2009., 00:18   #512
Pozdrav
Treba mi pomoć da se sjetim naslova jedne knjige koju sam čitao ima bar 7-8 godina. Probao sam nać na netu ali nakon par sati izgubljenog vremena - ništa.
Okej...pisac: ČINI mi se da je autor Dean Koontz. Pretražio sam sva njegova djela, ali nema odgovarajućeg.??? Caka je u tom da sam knjigu našao u G. K. Juraj Šižgorić u Šibeniku, ali STAROJ. Ako ovdje ima itko iz Šibenika, zna o čemu govorim. Sada u novom prostoru je drugačiji raspored, pa nemogu više pronaći naslov.
Radnja: e sad, kao što rekoh, knjigu sam davno čitao, ali ide nekako ovako:
Čovjek u srednjim godinama dolazi u neki gradić u USA gdje skoro cijelo stanovništvo radi za ogromnu korporaciju koja tu ima svoje postrojenje.
I tu počinju nevolje....jer ljudi iz kompanije provode genetičke eksperimente na zaposlenicima (mislim da su ljudi znali za to) pomoću kojih bi subjekti trebali evoluirati na višu razinu, ugl naglasak je na tome da se mogu spajati s tehničkim uređajima, gube emocije, tj. pomalo postaju strojevi.
I tu je najinteresantniji dio priče, jer postoji mogućnost da subjekti i degeneriraju, tj. obrnu evolucijski proces, pri čemu se pretvaraju u zvijeri koje gone najosnovniji nagoni: preživljavanje i produženje vrste (čitaj: hranjenje i sex). A nevolje nastaju upravo zbog toga, jer velikoj većini je privlačnije vratiti se u animalni oblik i predati se nagonima, negoli postati hladna mašina.
Uglavnom u gradu počinje eskalacija nasilja, jer ljudi nestaju i bivaju zaklani i pojedeni. To je otprilike općeniti opis radnje. Navest ću još par scena koje su mi se urezale u pamćenje, kako bi se eventualno lakše prisjetili naslova.
1. Pri početku romana, kad glavni lik dolazi u grad, iznimno je depresivan i (ovo mi se baš usjeklo u pamćenje) nabraja u sebi razloge zbog kojih se isplati živjeti, ima ih tek nekoliko a jedan od njih je i Goldie Hawn. Čudno, znam. Ubrzo nakon dolaska, primjeti neku veliku čudnu životinju (noć je, nemože je jasno razaznati) ali skonta da mu je bolje da skloni pa se prebaci preko neke drvene ograde, i sluša kako zvijer prolazi ulicom, i zastaje točno s druge strane ograde (jako napet trenutak) da bi produžila dalje.
2.Negdje po sredini knjige, kratko poglavlje sa srednjoškolcem koji se vraća doma iz škole. Pada kiša, a on mrtav ladan šeta lagano bez kabanice i kišobrana. Cijelo vrijeme pratimo njegov unutarnji monolog u kojem se divi sam sebi kako je cool zbog toga šta se ovako polagano šetucka doma, i to po kiši. Usput se malo brine zbog svojih roditelja jer su oni skoro jednako cool kao i on, pa nezna kako će ikad moći dovesti neku curu doma, jer možda ona pomisli da su njegovi roditelji ViŠE cool od njega, što ga istinski brine. Blesavo, znam, ali ova unutarnja debata mi se isto usjekla u pamćenje. Ugl, poglavlje završava tako da napokon dolazi kući gdje nailazi na jednog od roditelja (nesjećam se jeli mama ili tata), koji je mutirao u više stanje spojivši se sa laptopom. Biva ubijen (sin, naravno).
3. Knjiga je pisana iz više perspektiva, tako da je jedna od njih i ona od zaposlenika koji mutira u niže razvijeno stanje. Nakon što se jedne noći vrati iz lova, vraća se u ljudski oblik. Proces je izimno bolan, jer mu se kosti lome, preoblikuju i ponovno spajaju u ljudsku figuru. Pada na pod kuhinje, iscrpljen i još uvijek gladan, te otvara frižider te počinje žderati sve odreda. Sjećam se da je zgrabio veliku količinu maslaca te ga pohlepno smazao.
Eto, mislim da je ovo dovoljno da se prisjetite prokletog naslova. Ima još par scena kojih se detaljno sjećam, ali mi se neda više pisat. Ako bude potrebno, dodat ću ih u drugom postu.
Znam, malo je blesavo što se sjećam skoro cijele radnje i dobrog broja gore navedenih detalja, ali naslova i aurora nikako.
Još jednom molim za pomoć, knjiga je sjajna i stvarno bi je želio ponovno pročitati.
Gabriel Freeman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 19:51   #513
Gabriel Freeman, i ja sam čitala tu knjigu prije nekoliko godina. Ne mogu se sjetiti naslova, ali mi se čini da je autor bio Robin Cook, a ne Dean Koontz.
Agatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 11:29   #514
Smile Molim pomoć (djela Nazora i Krleže)

Telema!

Zanima me u kojim je svojim djelima Vladimir Nazor pisao o Panu. Znam da se radi o pjesmama (Golemi Pan, Cvrčak itd.) i možda o nekom od njegovih putopisa u Grčku ili Egipat; ali ne znam u kojoj točno zbirci ili knjizi da ih potražim. Stoga bi po tome pitanju molio vašu učenu pomoć. I još bi vas zamolio, ako ste slučajno upućeni, da mi navedete i ostale njegove naslove u kojima se spominje Pan.
Hvala ekipa!

P.S.
I još samo ovo. Da li je možda i Krleža nešto pisao o Panu? (s obzirom da postoji nešto što se zove "hrvatski bog Mars")... Načuo sam i da postoje neka klasična muzička djela (temeljena na Krležinim ili Nazorovim pisanim riječima o Panu)...

Agape!
__________________
TELEMAAGAPE

Zadnje uređivanje LJUBAWOLJA : 16.07.2009. at 11:51.
LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 15:33   #515
Quote:
LJUBAWOLJA kaže: Pogledaj post
Telema!

Zanima me u kojim je svojim djelima Vladimir Nazor pisao o Panu. Znam da se radi o pjesmama (Golemi Pan, Cvrčak itd.) i možda o nekom od njegovih putopisa u Grčku ili Egipat; ali ne znam u kojoj točno zbirci ili knjizi da ih potražim. Stoga bi po tome pitanju molio vašu učenu pomoć. I još bi vas zamolio, ako ste slučajno upućeni, da mi navedete i ostale njegove naslove u kojima se spominje Pan.
Hvala ekipa!

P.S.
I još samo ovo. Da li je možda i Krleža nešto pisao o Panu? (s obzirom da postoji nešto što se zove "hrvatski bog Mars")... Načuo sam i da postoje neka klasična muzička djela (temeljena na Krležinim ili Nazorovim pisanim riječima o Panu)...

Agape!
Zbirka pjesama Krleže iz vremena ili prije prvog svjetskog rata zove se Pan, ako se ne varam
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2009., 14:09   #516
Pozdrav! Jel ima možda tko sažetak od Francesca Petrarke Moja tajna ili zna di mogu nać kakav sažetak? Potražila sam na internetu, ali nisam ništa našla. Pišem o Petrarkinoj etici. Hvala unaprijed!
tjam is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 03:45   #517
Državna matura - Hrvatski jezik

Evo, bas sam citao sto trebam uciti za državnu maturu iz hrvatskoga (viša razina) pa me zanima sto neke stvari znaci. Ako moze neko mozda pomoci bilo bi super.

Vezano je uz obrazovne ishode:

Quote:
objasniti povijesni razvoj lirike, epike i drame
Sto se tocno misli pod povijesnim razvojem - mozda grcka i rimska knjizevnost? Ako netko ima na internetu literature vezano uz ovo bilo bi super, ja nisam naso u udzbeniku (tj. ne kuzim na sta se misli).

Quote:
prepoznati i opisati književnopovijesna razdoblja europske (svjetske) književnosti
(vremenske odrednice, predstavnike i poetiku) od staroga vijeka do suvremene
književnosti u kronološkome slijedu
Sta znaci ovo podebljano - poetiku dal se to odnosi na djela?
i dal stari vijek obuhvaca i homera pa nadalje i ta razdoblja?

Quote:
razlikovati i usporediti poetike i estetike književnopovijesnih razdoblja od staroga
vijeka do suvremene književnosti
Jel se tu misli na znacajke?

Quote:
objasniti značenje Petrarkine poezije, prepoznati Petrarkin sonet i petrarkistički
Koje je znacenje njegove poezije? nemogu nigdje nac.


Quote:
interpretirati liriku hrvatskih petrarkista: Hanibal Lucić, Šiško Menčetić i Džore
Držić
Dal se tu misli na njihova lirska djela ili na opcenito liriku koju su pisali?

Quote:
objasniti tematiku ‘rasute bašćine’ i turske opasnosti (Juraj Šižgorić, Marko
Marulić i Hanibal Lucić)
za ovo stvarno nisam cuo (iso sam u strukovnu ) Mozda ima ko literaturu za ovo ili moze objasniti?

Quote:
• objasniti barokni odnos prema temi života, smrti i ljubavi
nisam ni to naso.

Quote:
opisati geografsku, tematsku i žanrovsku raznolikost hrvatskoga baroka
Opet ne kuzim sta se tu trazi.

Geografsku - gdje se sve javlja?
Tematsku - da je u slikarstvu, kiparstvu i drugim granama umjetnosti?
Žanr?

Quote:
objasniti ulogu lirike u hrvatskome narodnome preporodu i interpretirati liriku
Petra Preradovića
Uloga - budjenje nacionalne svijesti?
A interpretacija lirike, dal to obuhvaca i Stanka Vraza isto onda?

I zadnje pitanje; dali opkoračenje spada u stilska sredstva?

Zadnje uređivanje Tool : 16.08.2009. at 05:05.
Tool is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 21:54   #518
povijesni razvoj lirike, epike ... - od antike pa do avangarde, značajke i sl.

razlike i usporedbe poetike i estetike da bi ih se znalo usporediti i razlikovati trebaju se znati njihova obilježja

petrarka to ti objasnim na pm

hrvatski petrarkisti i interpretacija iterpretirati ono kaj su oni napisali ( i na taj način se lijepo daju zaključiti obilježja hrvatskog petrarkizma

barokni odnos prema životu ljubavi smrti barok je pod snažnim utjecajem crkve ( kao i srenji vijek) te veliča zagrobni život i Boga
naime, ovozemaljski život je nešto prolazno i beznačajno ( pa tako i ljubav) i jedino se na onozemaljski tj život poslije smrti balja usredotočiti

raznolikosti hrvatskog baroka Hrvatska je bila rascijepkana i pod različitim vlastima tako je sjevernoj Hrvatskoj svojstveno da se u književnom pogledu slabo razvijala dok je obala uvijek bila naprednija-geografska raznolikost
tematska raznolikost-o čemu su pisali tj koje su bile teme autorima
žanr-dal se pisala, drama, poezija, poastorale i sl....

hrvatska lirika uloga je buđenej nac. svijesti
a ako kaže da trba objasniti Preradovića onda ne diraj Vraza
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 21:55   #519
uglavnom, ova esejska pitanja se uvijek nalaze na početku poglavlja u knjizi ( tamo di su opća obilježja )
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 05:14   #520
fala puno je pomoglo.

jeli mozda znas nesto sto se tice onoga:
Quote:
"objasniti tematiku ‘rasute bašćine’ i turske opasnosti (Juraj Šižgorić, Marko
Marulić i Hanibal Lucić)"
nemogu nista iskopati na internetu osim da je to pjesma od Petra Zoranica u djelu Planine.

Zadnje uređivanje Tool : 17.08.2009. at 05:52.
Tool is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:24.