Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2017., 04:59   #3321
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Ima ljudi koji su radili te poslove ili rade ih za 5000 i nisu otišli vanka, za 7.000 će ih biti više unatoč tome što vanka čeka veća plaća. Ugostiteljstvo nema neke plaće. Vanka se plaća u restoranima više na kartice znači manja najpojmica.
Tko je htijo otići je otišao, ovi bi ostali, tko zna iz koji razloga, ali bi sada i naplatiti ono što su prija dobili premalo, pa imaju pravo pokušati.

Što meni smeta u tvom postignu je to "ako gazda ima toliko", pa znaci ako gazda ima za njega ne vazi trziste?
Hocemo li odmah raditi zakone u smislu ako gazda vozi auto od 200.000kn bit Ce placa konobaru 4.000 ako ima auto za 500.000kn mora konobaru platiti 7.000kn itd.
Ako uredno placa (to je relativan pojam) to nema veze s tim koje auto vozi ili ne.
Ali evo masu ljudi bi prija radili za isti novac kod nekoga koji nije bogat ili uspješan nego kod nekoga sto je. Tko je tim ljudima kojima smeta da gazda ima toliko kriv što nisu sami krenuli sličnim putem? Znamo li koliko svog uspjeha gazda zahvaljiva možda nekoj ostavštini?

Što je uredno platili?
Pa ako svi plaćaju 4.000kn i očekivaju za to da ostaneš tjedno 5-8 prekovremeni ne plaćeno i imaš evo gazdu koji placa 5.000kn piše prekovremeno i za to daje novaca ili slobodno onda taj covjek znaci pokaziva volju da vise plaća, ali opet ćeš negdje vanka sa 1.300€ netto imati više.
Pitanje je gdje je poštenje i od kada je taj gazda lud?
Mogao bi plaćati i 6.000kn ili 8.000 kn ovisno o uspjehu objekta ali evo zašto, dok ima dovoljno ljudi.
Ili daješ ti auto na servis negdje za duplu cijenu ako smatraš da možeš.

Ono što meni u Hrvatskoj fali u puno privatnika je to da se "automatski" podiže plaća. Nemora to biti neka velika svota, ali ako znaš da možeš naprimjer očekivati redovno svakih 12 mjeseci kao konobar 300kn više znači ipak imaš neki povod ostati možda, jer znaš da ćeš za 5 godina imati 1500kn više. Ako ti je konobar 5 godina tu i ti sa njim zadovoljan i gosti isto zaslužuje toliko više jer nosi i dio posla ili gostiju.
i karticom kad plaćaš se doda tip vani, nikakav problem
ili ako je obavezan kao u nekim zemljama, nema naplate prije dodavanja tipa
KILLERDOG is offline  
Old 19.05.2017., 05:11   #3322
Quote:
čupavostvorenje kaže: Pogledaj post
nije ni cudo da sve ide k vragu kad nam pojedini poslodavci uce djecu da im je mjerna jedinica zarade novi golf. i po njima je daleko svrsishodnije cijelu familiju upregnuti da krepa od muke i to jos sa polovicnim rezultatima nego zaposliti dva strucna i bez previse stresa odraditi posao korektno. obican razlomak: Ulozen trud, novac, .../dobiveni rezultat = ? je ocito previse matematike
jaki su ti stručni,kad dijete bez škole mu uzme posao
da,bolje je da članovi obitelji rade, i novac ostaje "u kući" nego odlazi van, što je tu čudno
normalna zapadna praksa, a i korisno da dijete se uči radu i poštuje novac
KILLERDOG is offline  
Old 19.05.2017., 07:18   #3323
Kanađanin koji je živio u Londonu i Beoigradu, uspoređuje kvalitetu života nu tri grada; Torontu, Londonu i Beogradu.
Piše kojim je životnim standardom živio kako imigrant u Londonu, a kako u Beogradu

sunshinestar is offline  
Old 19.05.2017., 07:29   #3324
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Kanađanin koji je živio u Londonu i Beoigradu, uspoređuje kvalitetu života nu tri grada; Torontu, Londonu i Beogradu.
Piše kojim je životnim standardom živio kako imigrant u Londonu, a kako u Beogradu



Suptilno promoviranje teorije hr najbogatije zemlje na svijetu?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Old 19.05.2017., 10:14   #3325
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Kanađanin koji je živio u Londonu i Beoigradu, uspoređuje kvalitetu života nu tri grada; Torontu, Londonu i Beogradu.
Piše kojim je životnim standardom živio kako imigrant u Londonu, a kako u Beogradu

je... zivi u Beogradu, a zarađuje u Londonu pa to troši u Beogradu i čudi se lokalcima koji rade za možda 300 eura kad se žale... jebeno
SayWhatAgain is offline  
Old 19.05.2017., 10:53   #3326
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post

Što meni smeta u tvom postignu je to "ako gazda ima toliko", pa znaci ako gazda ima za njega ne vazi trziste?

Mogao bi plaćati i 6.000kn ili 8.000 kn ovisno o uspjehu objekta ali evo zašto, dok ima dovoljno ljudi.
naglasak rasprave na zadnjih par stranica i je na ovome - i za gazdu važi tržište
prije mu je išlo u prilog i nije morao plaćati 6 ili 8 tisuća jer je bilo ljudi spremnih raditi za manje
sad ih više nema
što sad?

ajmo sad iskarikirati jednog "krkan poduzetnika" do kraja:
prije rata bio je recimo vozač kamiona
u vremenu pretvorbe i privatizacije postao je vlasnikom npr. pilane u nekom malom mjestu
žena je do rata radila kao krojačica u nekoj tekstilnoj tvornici jer se nekad tvornica otvarala u svakom selu
od udaje i rođenja djeca, pogotovo od kad je muž "gazda" ne radi nigdje
točnije da joj "ide staž" muž je prijavi kod sebe na pilanu (bitno za zapamtiti)
imaju dvoje djece i da ih sad iskarikiramo do kraja:
sin je recimo isto vozač po struci (kao tata) vodi se da radi u pilani u stvarnosti ne radi nigdje, nikad u pilani nije odradio smjenu od 8 sati, dan mu prolazi u vozanju okolo u dobrom autu
kćeri je tata nakon što je pala razred uspio srediti da završi dopisnu trgovačku
i ona se vodi da radi u pilani u računovodstvu
u među vremenu je gazdina sestra ostala bez posla a fali joj 3 godine staža do prijevremene mirovine pa je i nju prijavio kod sebe
i sad ti na takvom čovjeku primjeni zakone tržišta

on ima cijelu skalameriju neradnika koji žive od te pilane i cijela stvar je postavljena na način da radnicima daje minimalac jer jedino tako njemu ostaje dovoljno dobiti da pomiri sve ove koje sam nabrojila
i onda - bum

radnici više ne žele raditi za minimalac
ona legendarna "ako nećeš ti ima ih na zavodu ko hoće" više ne prolazi
normalan poduzetnik bi u situaciji kad vidi da mu firma više ne donosi zaradu razmišljao i o tome da je zatvori
ovom je to nepojmljivo
lako za njega, ali što će "djeca"?
pa neće njegova kćer raditi na blagajni konzuma!?
njegova djeca su od prvog dana odgajana da su oni bogom dani, oni ne rade, drugi rade za njih, ipak su oni djeca od "gazde"

takav krkan poduzetnik nikad neće priznati da je problem u tome što ih je previše neradnih stavio na platnu listu
naravno da nije problem što on ima dobar auto
problem je u činjenici da on smatra da je neko dužan raditi kod njega za minimalac da bi on mogao imati auto
takvom redovno nisu problem neradna djeca i neće priznati da ih pogrešno odgojio, da je s drukčijim odgojem sin mogao biti doktor, a kćer javni bilježnik
njegov isključivi problem je ta neradna bagra koja više ne želi raditi za minimalac
"a otkud da im on više plati"

ovo je samo karikirani primjer jednog malog dijela poduzetnika
mislim da svi u nekim malim mjestima poznamo bar jednu ovakvu "krkan obitelj"

i da u trenutku kad gazda objašnjava radniku da mu on ne može dati plaću veću od minimalca,a od dobiti firme kupuje sinu auto, postaje bitno što gazda ima i kako je do toga došao

treba li ga žaliti kad ostaje bez radnika?
marulam is offline  
Old 19.05.2017., 11:19   #3327
https://www.youtube.com/watch?v=324fruMzMNY

Kakva licemjerna glupost. Na početku videa govore o tome da se pristojno živi sa 650 eura na mjesec, a kasnije kaže da troši 800 i još normalno ima britansku plaću u Beogradu.
Ne čudi me da je oduševljen samim gradom, ima i puno Hrvata koji bi rekli isto, ali ne živi se od atmosfere u gradu, živi se od novca, a sve ovo što je nabrojao je užasno skupo u odnosu na plaće.
Nema boga da se sa 650 eura može normalno živiti. Grad je skup ko Zagreb po ovome što je sve nabrojio i sa 650 se jedino može živiti od mjeseca do mjesec i ništa više.

I te usporedbe sa Londonom su mi isto onak sulude....London je fora samo po činjenici da je ogroman i da je London, ali realno cijene su užasne, a plaće ne baš toliko briljantne. Ono što je rekao da je plaćao stan 510 funti mi se čak čini bagatela, valjda bez režija.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 19.05.2017., 11:34   #3328
Glede ovog lika što živi u Beogradu sa Londonskom plaćom...
Istu spiku imaju i strani menađeri za Zagreb. Sve sami hvalospjevi kako je Zagreb savršen grad za život.
Zaista je....... kad imaš 50000kn plaće....
Kerefek76 is online now  
Old 19.05.2017., 11:40   #3329
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
https://www.youtube.com/watch?v=324fruMzMNY

Kakva licemjerna glupost. Na početku videa govore o tome da se pristojno živi sa 650 eura na mjesec, a kasnije kaže da troši 800 i još normalno ima britansku plaću u Beogradu.
Ne čudi me da je oduševljen samim gradom, ima i puno Hrvata koji bi rekli isto, ali ne živi se od atmosfere u gradu, živi se od novca, a sve ovo što je nabrojao je užasno skupo u odnosu na plaće.
Nema boga da se sa 650 eura može normalno živiti. Grad je skup ko Zagreb po ovome što je sve nabrojio i sa 650 se jedino može živiti od mjeseca do mjesec i ništa više.

I te usporedbe sa Londonom su mi isto onak sulude....London je fora samo po činjenici da je ogroman i da je London, ali realno cijene su užasne, a plaće ne baš toliko briljantne. Ono što je rekao da je plaćao stan 510 funti mi se čak čini bagatela, valjda bez režija.
510 funti je placao single sobicu sa dijeljenim sanitarijama i kuhinjom u Londonskom east endu (slumu).

Bottom line je - sa "normalnim poslom" u londonu - prezivljavas ko zivotinja, a ne zivis...

I.
igorl is offline  
Old 19.05.2017., 13:04   #3330
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
510 funti je placao single sobicu sa dijeljenim sanitarijama i kuhinjom u Londonskom east endu (slumu).

Bottom line je - sa "normalnim poslom" u londonu - prezivljavas ko zivotinja, a ne zivis...

I.
Pa da, čuo sam i za skuplje stanove od tog za 510 funti u Londonu. Ne znam doduše koliko je to grozno biti u predgrađu Londona pa mi je to sve teško i uspoređivati. Gradovi di sam ja do sad živio (Budimpešta, Zagreb, dijelom Tallinn) imaju fajn predgrađa. Vjerojatno uspoređujem kruške i jabuke, al zato i kažem, nemam pojma o gradu do te mjere.

Ali generalno London i čitava Engleska je već dulje vrijeme grozna za život za srednji sloj naspram njemačkom srednjem sloju. To definitivno vjerujem. Zato su i otišli iz EU, pa su uz to prek noći postali 20% siromašniji zbog slabije valute.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 19.05.2017., 13:36   #3331
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Pa da, čuo sam i za skuplje stanove od tog za 510 funti u Londonu. Ne znam doduše koliko je to grozno biti u predgrađu Londona pa mi je to sve teško i uspoređivati. Gradovi di sam ja do sad živio (Budimpešta, Zagreb, dijelom Tallinn) imaju fajn predgrađa. Vjerojatno uspoređujem kruške i jabuke, al zato i kažem, nemam pojma o gradu do te mjere.

Ali generalno London i čitava Engleska je već dulje vrijeme grozna za život za srednji sloj naspram njemačkom srednjem sloju. To definitivno vjerujem. Zato su i otišli iz EU, pa su uz to prek noći postali 20% siromašniji zbog slabije valute.
Znam dosta doktora koji honorare dezurstva u UK.

London se zaobilazi u sirokom luku jer su place doktorima prakticki jednake ko i u okolnim gradovima a cijene smjestaja i restorana su sulude.

Pricamo o ljudima koji su vec u godinama i odredjenim navikama i ne mogu se stiskati u sobici sa jos tri "preplanula" u sirotinjskoj cetvrti.

I.
igorl is offline  
Old 19.05.2017., 13:46   #3332
Quote:
marulam kaže: Pogledaj post
naglasak rasprave na zadnjih par stranica i je na ovome - i za gazdu važi tržište
prije mu je išlo u prilog i nije morao plaćati 6 ili 8 tisuća jer je bilo ljudi spremnih raditi za manje
sad ih više nema
što sad?

ajmo sad iskarikirati jednog "krkan poduzetnika" do kraja:
prije rata bio je recimo vozač kamiona
u vremenu pretvorbe i privatizacije postao je vlasnikom npr. pilane u nekom malom mjestu
žena je do rata radila kao krojačica u nekoj tekstilnoj tvornici jer se nekad tvornica otvarala u svakom selu
od udaje i rođenja djeca, pogotovo od kad je muž "gazda" ne radi nigdje
točnije da joj "ide staž" muž je prijavi kod sebe na pilanu (bitno za zapamtiti)
imaju dvoje djece i da ih sad iskarikiramo do kraja:
sin je recimo isto vozač po struci (kao tata) vodi se da radi u pilani u stvarnosti ne radi nigdje, nikad u pilani nije odradio smjenu od 8 sati, dan mu prolazi u vozanju okolo u dobrom autu
kćeri je tata nakon što je pala razred uspio srediti da završi dopisnu trgovačku
i ona se vodi da radi u pilani u računovodstvu
u među vremenu je gazdina sestra ostala bez posla a fali joj 3 godine staža do prijevremene mirovine pa je i nju prijavio kod sebe
i sad ti na takvom čovjeku primjeni zakone tržišta

on ima cijelu skalameriju neradnika koji žive od te pilane i cijela stvar je postavljena na način da radnicima daje minimalac jer jedino tako njemu ostaje dovoljno dobiti da pomiri sve ove koje sam nabrojila
i onda - bum

radnici više ne žele raditi za minimalac
ona legendarna "ako nećeš ti ima ih na zavodu ko hoće" više ne prolazi
normalan poduzetnik bi u situaciji kad vidi da mu firma više ne donosi zaradu razmišljao i o tome da je zatvori
ovom je to nepojmljivo
lako za njega, ali što će "djeca"?
pa neće njegova kćer raditi na blagajni konzuma!?
njegova djeca su od prvog dana odgajana da su oni bogom dani, oni ne rade, drugi rade za njih, ipak su oni djeca od "gazde"

takav krkan poduzetnik nikad neće priznati da je problem u tome što ih je previše neradnih stavio na platnu listu
naravno da nije problem što on ima dobar auto
problem je u činjenici da on smatra da je neko dužan raditi kod njega za minimalac da bi on mogao imati auto
takvom redovno nisu problem neradna djeca i neće priznati da ih pogrešno odgojio, da je s drukčijim odgojem sin mogao biti doktor, a kćer javni bilježnik
njegov isključivi problem je ta neradna bagra koja više ne želi raditi za minimalac
"a otkud da im on više plati"

ovo je samo karikirani primjer jednog malog dijela poduzetnika
mislim da svi u nekim malim mjestima poznamo bar jednu ovakvu "krkan obitelj"

i da u trenutku kad gazda objašnjava radniku da mu on ne može dati plaću veću od minimalca,a od dobiti firme kupuje sinu auto, postaje bitno što gazda ima i kako je do toga došao

treba li ga žaliti kad ostaje bez radnika?
Sve okay, samo ne vidim potrebu tražiti plaću ovisno o autima koje vozi obitelj gazde. Ili ćeš raditi za recimo 4.000kn ili nećeš. Ali zato što jedan gazda vozi golfa 5, a drugi Maybach a to nije razlog da si kod drugoga traži 5.000 i opet će biti većina nezadovoljnija kod njega nego sa 4.000 kod onog prvog.

Kao tvoj navedeni problem i radnici u Hrvatskoj prepuno gledaju "koliko on na meni zarađuje?" I veliki dio kuda bi bili zadovoljni raditi (isti posao) za nekoga tko se "normalno pokriva" nego za nekog "ima taj milijune"! Odnosno nisu to radnici u Hrvatskoj nego općenito Hrvati i susjedi jer to rade i u Njemačkoj.

Bit će zanimljivo i viditi hoće li se to mišljenje promijeniti kada radnici budu imali veći izbor radnih​ mjesta.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 19.05.2017., 13:52   #3333
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
to je najbolje, ali država nažalost ne dopušta tako nešto tj. nema tu brzinu birokracije koja bi mogla tako nešto pratiti...
s druge strane odakle onda novac uhljebima i političarima kad bi radnik počeo dobivati bruto iznos u cijelosti?
poznavajući ekipu na poslu nitko ne bi uplatio kune u proračun :9 a naša država je solidarna znači moraš zaraditi za nekoga tko ne radi i tu bi bio kolaps za mjesec dana...
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
nemojte o ovome dalje za boga miloga ... netko će od glavonja i pročitati ovo i lansirati u eter kao novu ideju za bildanje kadrovski nedostatne birokracije
To se lako sredi,ali bi tribali izaći na referendum i nek građani odluče žele li to.
Ostavit 2-3 bolnice kao ubožnice i to je to.
Imaš para tada se liječiš ako ne umreš od upale grla.imaš novaca tada se školuješ nemaš jebiga nisi imao sriče.
Kad država ne bi tribala isplačivat mirovine i zdrastveno dosta im je prihod od PDV,ne da je dosta nego ga ima
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Old 19.05.2017., 13:53   #3334
ukoliko gazda sa maybachom ima para za to, jer u odnosu na onog s golfom zaposljava recimo soma-2 soma vise radnika (sto bi bilo po meni recimo neka normala) onda nema problema. ukoliko obojica imaju isti broj radnika i priblizno ih isto placaju onda se postavlja pitanje odakle ovo pare za maybacha, da li je pametan u smislu opstanka na kapitalsitickom trzistu ako ce pare ulupat u lim, da li je slucajno krao ili je u talu sa nekim, politika, mafija itd. i sve ostalo. ako postoje pravila trzista onda se ne moze mnogo izletit iz tih pravila, postoje iznimke ali ne moze ih bit miljon. znaci jedan moze furat golfa a jedan moze imat za pasata. to je ok, ali ne moze jedan furat golfa dizela a drugi mercedes amg, ako su na istom trzistu i rade isti posao, TO nije normalno. sad se osvrni i pogledaj ko se kurci sa limom a ko radi normalno, a po meni i radnici bi tu trebali biti selektivni, nije sve u parama ne treba se prodat za soma kuna nekom lopovu.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 19.05.2017., 14:54   #3335
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Sve okay, samo ne vidim potrebu tražiti plaću ovisno o autima koje vozi obitelj gazde. Ili ćeš raditi za recimo 4.000kn ili nećeš. Ali zato što jedan gazda vozi golfa 5, a drugi Maybach a to nije razlog da si kod drugoga traži 5.000 i opet će biti većina nezadovoljnija kod njega nego sa 4.000 kod onog prvog.

Kao tvoj navedeni problem i radnici u Hrvatskoj prepuno gledaju "koliko on na meni zarađuje?" I veliki dio kuda bi bili zadovoljni raditi (isti posao) za nekoga tko se "normalno pokriva" nego za nekog "ima taj milijune"! Odnosno nisu to radnici u Hrvatskoj nego općenito Hrvati i susjedi jer to rade i u Njemačkoj.

Bit će zanimljivo i viditi hoće li se to mišljenje promijeniti kada radnici budu imali veći izbor radnih​ mjesta.
nije stvar u autu
stvar je stavu dijela poslodavaca da radnik mora biti zahvalan što može kod njega raditi za minimalac

da probam bolje objasniti
svaki radnik može smatrati da njegov rad vrijedi 50 000 kn mjesečno
mislim tko meni brani da ja sad dođem u firmu xy i kažem : evo ja bi radila kod vas za plaću 0d 50 000 kn
jel to meni zakonom zabranjeno tražiti?
naravno da nije
jel firma xy mora pristati na to?
ne mora
i 99,9 % da neće
ja mogu tražiti 50 000 kuna i njihovo je legitimno pravo da me odbiju
jel oni moraju pristati na moju ponudu?
ne moraju

na isti način i svaki radnik ima pravo odbiti poslodavca koji mu nudi minimalac

zašto sam spomenula da je bitno što gazda ima:
ako ja radim za peru tri godine i vidim da moj susjed koji radi isti posao za matu ima plaćene prekovremene, ja odem od pere tražiti da se i meni plati
ako pero od novca firme financira sinu novi auto, a za moje prekovremene tvrdi da mi nema otkud platiti onda mi je kristalno jasno da to ne želi i ne osjećam nikakvu moralnu dužnost ostati raditi kod pere kad i ja mogu raditi za matu
u situaciji da mi je pero odgovorio da zna za to, ali da mu zadnju isporučenu robu nisu platili i da jednostavno nema ni za plaće - onda je to nešto drugo
mislim, u konačnici ja opet odoh kod mate jer radim za novac, ali je u drugom slučaju jasno da je gazda ipak fer igrač u lošoj poslovnoj situaciji

jasno je meni da prvi pero ima apsolutno pravo sinu kupiti auto, ali ne mislim da ima pravo zamjerati ikome što ne želi kod njega raditi za minimalac i neplaćene prekovremene

postoji razlika u nemanju novaca za plaće i "nemanju novaca za plaće", a često auto koji gazda vozi pokazuje razliku između to dvoje

p.s. mala crtica iz života
kada sam tek počinjala raditi imala sam i ja nekoliko godina iskustva rada kod privatnika
i tako šef jedan dan dovede jednog svog poznanika koji je isto trebao početi raditi
i iako su se načelno dogovorili tip se drugi dan predomisli i kaže šefu da ipak neće
a moj bivši šef ispali antologijsku rečenicu:
"pa xy znaš da sam počeo graditi kuću u zagrebu, pomozi mi malo"
doslovno tako
ne da ga pita jel problem u plaći? radnom vremenu, hoćeš službeni auto?
on se doslovno uvrijedio što taj poznanik nema nimalo suosjećanja za njegovu "tešku" životnu situaciju
dobro da nije tražio da organiziramo koncert "pomozimo šefu da izgradi kuću na britancu"

ti navodiš crtice iz života, ali ti si bila u drugoj poziciji, radila si u obiteljskom restoranu, čini mi se u njemačkoj
možeš li ti uopće shvatiti da se u hrvatskoj od rata naovamo nakotio (kad moram reći) cijeli jedan sloj privatnika na nivou mog bivšeg šefa koji smatraju da je njihovo prirodno i bogom dano pravo da oni imaju, a da je na svima nama da im to omogućimo?
priča je prolazila dok ljudi nisu imali izbora
sad kad (dijelom) imaju, nastaje panika
kakvi smo mi to ljudi kad im nećemo pomoći?
marulam is offline  
Old 19.05.2017., 16:24   #3336
Gluposti iz paralelnog svemira navodno podplacenog napacenog naroda koje se dan danas, nakon svega, mogu cuti u Hrvatskoj i u Grckoj ne postoje, ili ih se barem u tom obimu nije moglo cuti, nigdje na svijetu.

Zato prirodni zakoni rade svoje, milom ili silom.
klapalo is online now  
Old 19.05.2017., 16:40   #3337
evo ga dobar tekst bas uz ovu temu :

https://www.bloomberg.com/news/artic...n-t-pay-rising
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 19.05.2017., 18:18   #3338
Budimpešta je tek bijeda.
Tamo dolsovno tisuće beskućnika spava na cesti i po najvećoj hladnoći.
STrahovito je puno tih beskućnika. <Skoro kao u zapadnim gradovima.
A znamo da je Budimpešta izrazito bogatija od ostatka Mađaske.
Plaće su u Mađarskoj jako niske, niže nego u Hrvatskoj, a cijene nekretnina (najma ) su dosta više.

U Latviji, Litvi i Estoniji su plaće još i niže.
sunshinestar is offline  
Old 19.05.2017., 18:42   #3339
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Kanađanin koji je živio u Londonu i Beoigradu, uspoređuje kvalitetu života nu tri grada; Torontu, Londonu i Beogradu.
Piše kojim je životnim standardom živio kako imigrant u Londonu, a kako u Beogradu

mislim da je rekao da je u Londonu radio kao sofer..
neka pokusa u Beogradu zivjeti kao sofer od soferske place..

zivio je godinu dana u Londonu i naglasak je da je posevio jednu curu u tih godinu dana, dok mu je u Beogradu islo lakse (vjerojatno jer ima Kanadsko drzavljanstvo, dosao iz londona, itd)...

uglavnom, za mene je Beograd pojam seljacije, narodnjaka, Karleuse i njenih klonova...
Taroth is offline  
Old 19.05.2017., 19:12   #3340
Rekao je da su mu ENgleskinje muškobanjaste, ružne, da se ne ponašaju ko žene, kaže da su za njega Slavenke puno ženstvenije, a i ta jedna u Londonu je bila POljakinja.
Ne znam da li imaš problema sa razumijevanjem engleksog ili namjerno izmišljaš stvari.
sunshinestar is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:21.