Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2017., 12:03   #4781
Prvo pravilo moderne proizvodnje automobila glasi - daj čim jeftinije.
Drugo pravilo moderne proizvodnje automobila glasi - i kad je jeftino jel bi moglo još malo jeftinije.
....
Sto i neko pravilo moderne proizvodnje automobila glasi - ajde daj da se ne raspadne baš nakon prvih 10 km korištenja.

Jel kužiš foru? Proizvođači konstantno stišću dobavljače da spuste cijenu. I tome nema kraja (zna Oplo nešto o tome iz vremena Ignazia Lopeza) - i što se onda dogodi? Dobavljač (koji ipak nije toliko lud da radi s gubitkom) počne spuštat kvalitetu. Hoćete jeftinije? Može kak ne, ali kvaliteta ide dole.
To se usude radit jer na tim djelovima obično NEMA njihovog znaka - dakle šteta po image firme neće bit velika, ponekad se sazna ko je "krivac" (vidi LuK sramotu) no obično to nije "javna" stvar.

Dakle da skratim - proizvođač automobila traži jeftinije djelove
Proizvođač djelova mu isporuči jeftinije. I lošije. No kako nema "sljedivosti" - nema ni štete po image proizvođača
Kad se radi o aftermarketu, di na djelu piše Mann, Valeo, Bosch .... e onda je slika drugačija, tu se mora pazit na kvalitetu.

Kad govorimo o cijeni slika je drugačija. Proizvođač automobila nabija nemilostrdno cijenu (iako nema podlogu u kvaliteti, čak obratno) jer MOŽE, jer uvjerava kupca da su to "originalni" djelovi, da nijedan takav neće naći, jer na taj način kompenzira relativno mršavu maržu kod prodaje. Istina ne svi, vidi recimo 4+ akciju od VW-a.
Aftermarket je oper reguliran konkurencijom. Valeo skup? Vidi Sachs. Marelli skup? Vidi Bosch. I slično.

Dakle po meni je veća vjerojatnost da ćeš kupit šrot kao "original" nego kao aftermarket od poznatog proizvođača.

Što se majstora tiče - majstor je majstor, ako valja valja i kao "giga" i kao ovlašteni. Ako nevalja - nevalja i tu je priči kraj. Ako opet govorimo o vjerojatnostima veća je vjerojatnost da ćeš naići na Gigu budaletinu nego na ovlaštenog budaletinu. Toš je recimo iznimka koja potvrđuje pravilo.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Old 22.08.2017., 12:30   #4782
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
.........

Što se majstora tiče - majstor je majstor, ako valja valja i kao "giga" i kao ovlašteni. Ako nevalja - nevalja i tu je priči kraj. Ako opet govorimo o vjerojatnostima veća je vjerojatnost da ćeš naići na Gigu budaletinu nego na ovlaštenog budaletinu. Toš je recimo iznimka koja potvrđuje pravilo.
ja bi reko i da i ne za ovo...jer ovlaštenih ima debila svakakvih, mogu navesti barem 5 primjera svojih osobno za sva tri ovlaštena u koja sam išao, koja su zbilja dno dna po ophođenju, ali sam bio primoran radi garancije - doduše nije da mi je netko naslonio pištolj na glavu, mogao sam reći ko vas šiša, idem se kockat, izgledi su i onako mali da se što veliko dogodi na novom autu ili starom dvi tri godine itd...ali opet znam primjere di su bili veći kvarovi, tipa mjenjači na novim autima, pa se sad kockaj (renault clio) ...

više mislim da vrijedi neko iskrivljeno mišljenje većine - e ja sam bio u ovlaštenom tamo je sve cakum pakum, oni znaju najbolje od svih, oni su pedantni oni su pošteni i platim više jer imam sve original dijelove i platim dvi tri ure rada servisa za jedan sat rada jer je to tako, i lakše ću prodati auto radi evidencije servisa a ovo zadnje je naručito greška, jer svaki neovlašteni registrirani ima tu mogućnost crno na bijelo, nalog, račun itd...upravo to tj, ta garancija daje za pravo ovlaštenima da rade kako hoće jer si na neki način ucijenjen, i oni će posla imati, a s druge strane giga se mora potruditi da te pridobije i zato mislim da će on manje biti budala ako ima iti malo pameti jer on mora loviti mušterije za razliku od ovlaštenog kojem je posao siguran...i njemu puno više znači preporuka nego ovlaštenom.

Npr, mene bi muka uvatila kad moram ići u Kije, ne znaš ko pije ko plaća, naručiš auto u određeni sat, nigdje zavedeno, ne znaju dobar dan reći, mularija pegla po autima bez nekog nadzora starijeg majstora, ne smiješ pogledati auto dok se radi, tj biti na ulazu radione, logistika nikakva, usluga nikakva, brljavljenje da sad ne prepiračavam zgode i nezgode na maksimumu....a neki dan odveze rodica Golfa 7 u Auto Hr. i ja je idem skupit, nema, okolo se šetkaju ljudi u polo majcama, cipelama i finim gaćama, uredni, sjedaju u svaki auto na parkingu, navlače presvlaku preko sica, ostavljaju ceduljicu što treba raditi, gledam dva auta parkirana blizu jedan drugome, ovaj iz radione ful pazi da ne udari vratima u drugi auto, sitnice tipa neke greškice jer ova na G7 ih ima more sinje, svako malo neka pizdarija, besplatno i brzo riješeno, čak i neke sitnice po parkingu ogrebane mukte riješeno...dakle da bi čovijek reko riječ, e pa onda je i užitak platiti više kad vidiš da se tako ponašaju, ali generalno ovlaštenim prst dolje po mom generalnom iskustvu, kako Kia tako i Mazda. Vw ugodno iznenađen, baš se vidi da imaju razrađen odnos sa kupcem, iako se sad može javit pet ljudi i reći da je u njihovom gradu koma....dakle sve je stvar koliko je nekom stalo do posla kojeg radi i koliko cijeni tuđu imovinu...
mucalo55 is offline  
Old 22.08.2017., 13:15   #4783
Ako gledaš samo ovaj forum i idiotarije s kojima su ljudi dolazili - ovlašteni u teoriji garantira bar mrvicu veću razinu PROSJEČNOG znanja.
Ako govorimo o pravim, vrhunskim stručnjacma onda je sigurno da su privatnici tu u prednosti - na ovom forumu imamo bar dvojicu pravih znalaca koji se usput time bave za život. Ispričavam se onima koje sam zaboravio.

Tako da po meni najgore budaletine su većinom privatnici. Ponovo - Toš je iznimka koja potvrđuje pravilo.
Prosjek znanja je većinom bolji u ovlaštenim.
Vrhunski majstori su većinom privatnici.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Old 23.08.2017., 00:38   #4784
AUTLOG
RT1836

Remenica radilice mi se nudi.... Orginal stoji SNR VW....
Moram priznati da nisam čuo za Autolog manufakturu....
__________________
....nije sretan 'ko puno ima, sretan je onaj 'ko malo treba, ne da se sreća zlatom kupiti....
jony b. is offline  
Old 23.08.2017., 09:38   #4785
Ništa (ili vrlo malo, da ne grešim dušu) oni ne proizvode to su dileri robe sa istoka. AutLog je skraćenica od Autoteile i Logistik.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Old 23.08.2017., 14:09   #4786
Nadodao bih još - u ovlaštenom servisu uglavnom to nije prvi put da nešto vidi =)

Milion stvari sam rastavljao, drugi put radim 5 puta brze.. prvi put obavezno polomim, pokidam, ovako onako jer NE ZNAM kako izgleda =)
__________________
od jucer do danas
ma3x is offline  
Old 23.08.2017., 18:46   #4787
Pozz. Može li mi netko reći koja je razlika između mehaničkog i hidrauličnog kvačila? Postoji li razlika u tvrdoći između ta dva kvačila? Neki auti imaju tvrđe kvačilo, neki mekše itd. O čemu to najviše ovisi? Mislim pod pretpostavkom da je set kvačila ispravan.
__________________
Nothing brings people together more than a mutual hatred.
taedium_vitae is offline  
Old 23.08.2017., 22:28   #4788
Ovisi o federima. I promjeru. I momentu koji moraju prenjet. To je manje-više to.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Old 24.08.2017., 00:45   #4789
Demi Moto trgovina

Jel kupovao tko auto dijelove od Demi Moto iz Zg? Kakva su iskustva?
marxfer is offline  
Old 24.08.2017., 17:52   #4790
da li u malom servisu mijenjati sve filter ( zrak, gorivo ), ili je dovoljno samo ulje
Mali Narko is offline  
Old 24.08.2017., 17:58   #4791
Ma samo ulje procjedi kroz gazu i vrati nazad, stas mjenjat bezveze
__________________
Ako se osjećate glupo, sjetite se da postoje odrasli ljudi koji vjeruju da su dva pigvina došetala s Južnog pola kako bi se ukrcali na brod te izbjegli poplavu.

Tekućine se NE sipaju!!!
Moonraker is online now  
Old 24.08.2017., 18:07   #4792
ne pricam za ulje, nego filter goriva i zraka
Mali Narko is offline  
Old 24.08.2017., 18:16   #4793
zavisi od uvjeta vožnje, i na koliko radiš mali servis.. znači ako šibaš po prašnjavom tu i tamo naravno da ćeš i filter zraka promijeniti.. opet ako je kikiriki cijena zašto ne promijeniti nešto ranije,

kod mene filter goriva je dosta skup, oko 300 kn pa ga ne mijenjam baš često, svaku 3. izmjenu ulja..

šta ti ono voziš, neki audi? pogledaj šta ti piše u knjizi od auta koliko često šta treba mijenjati.. to možeš i skratiti jer intervali koji tamo pišu su za idealne uvijete a to znači da nema zime, kratkih relacija, prašine..
ako nemaš knjigu, nađi na netu
Nikomah is offline  
Old 24.08.2017., 18:33   #4794
alfa romeo 2,4 jtd

dizeli su vise osjetljivi na gorivo tak da bih mijenjao eventualno svaku drugu zamjenu ulja (filter goriva) , dok filter klime pred ljeto, a filter zraka nemam pojma, isto svaku zamjenu ulja?
Mali Narko is offline  
Old 24.08.2017., 19:21   #4795
Vidi kolko su filteri! Jer za 300/400 živina nebuš propal! Ja svom bivšem mehi velim mijenjaj SVE tekučine (osim LDS-a, njega je promijenio lani a interval je 60 000 km) i SVE filtere, on promijeni ulje i filte ulja, ostalo kurac! Zato je bivši!!

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L21 koristeći Tapatalk
__________________
Pare pokreću svijet, ljude i nogomet..... Parama mo´š kupit sve al nemo´š kupit raju.....
Nalc is offline  
Old 25.08.2017., 00:39   #4796
Quote:
taedium_vitae kaže: Pogledaj post
Pozz. Može li mi netko reći koja je razlika između mehaničkog i hidrauličnog kvačila? Postoji li razlika u tvrdoći između ta dva kvačila? Neki auti imaju tvrđe kvačilo, neki mekše itd. O čemu to najviše ovisi? Mislim pod pretpostavkom da je set kvačila ispravan.
Kvačilo je ustvari isto, samo kod mehaničkog imaš sajlu kojom odvajaš korpu od zamašnjaka, a kod hidrauličkog imaš hidraulički sistem, slično kao kao kočnica.
Hidraulika bi trebala biti nijansu mekša i preciznija, a sajla je malo grublja, ali jednostavnija i jeftinija za održavanje.
Ali, samo ako uspoređuješ isti auto i isti motor, inače tvrdoća kvačila ovisi više o drugim stvarima nego o sajli ili hidraulici....
sinisaplatz is offline  
Old 25.08.2017., 09:54   #4797
Točno tako - ako sajla nije spetljana ko gordijski čvor - na istom autu mehanika i hidraulika će bit vrlo slično "teške".

Prednost hidraulije je što možeš vodit cjevi kako te volja, možeš ih spetljat u spiralu ako treba, omotat oko stupa volana. Sajlu MORAŠ vodit čim više ravno - i to je ograničavajući faktor i to ne mali.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Old 25.08.2017., 10:11   #4798
Ekipa, zna li netko možda ovaj auto:

http://www.njuskalo.hr/auti/bmw-seri...oglas-23232323

Može generalno komentar nekoga tko ima iskustva? Vrijedi li, ne vrijedi li. Teško je danas u Hr naći pošten auto u moru dizelaša...
apnea is offline  
Old 25.08.2017., 10:13   #4799
Jedino znam da FC sigurno nisu tablice iz 2007. za Zagreb.
frenchman is offline  
Old 25.08.2017., 10:21   #4800
Quote:
Mali Narko kaže: Pogledaj post
alfa romeo 2,4 jtd

dizeli su vise osjetljivi na gorivo tak da bih mijenjao eventualno svaku drugu zamjenu ulja (filter goriva) , dok filter klime pred ljeto, a filter zraka nemam pojma, isto svaku zamjenu ulja?
2.4 motor...
Filter goriva mjenjaj svako treću zamjenu ulja, filter klime možeš pred ljeto, to ti je ok.
A filter zraka samo ispuši dobro sa kompresorom. U konačnici ovisi gdje se voziš, ne?
Iz mog iskustva slobodno ga mjenjaj sa filterom goriva. Međuintervale ispuši na kompresor i miran.
__________________
Ae
Bushi no nasake is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:39.