Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2016., 10:05   #21
Al svejedno 8 od 10 ljudi će za takvu ili manju kilometražu kupiti dizelaša..

Evo 2 susjeda moja, jedan kupio 500L dizelaša, a ide na viksu jednom tjedno i unuke razvaža u vrtić + malo vožnje po gradu, ne radi niti 10.000km, drugi kupio i30 1.4 dizelaša, 90% vremena se vozi s posla na posao + 2, 3 puta godišnje na more.
Veki22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 10:22   #22
U nizozemskoj koliko cujem je druga prica,toliko su visoka davanja na dizelase da se jednostavno ne isplati a drzava potice hibride i elektro.
F.M is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 10:25   #23
Quote:
Veki22 kaže: Pogledaj post
Al svejedno 8 od 10 ljudi će za takvu ili manju kilometražu kupiti dizelaša..

Evo 2 susjeda moja, jedan kupio 500L dizelaša, a ide na viksu jednom tjedno i unuke razvaža u vrtić + malo vožnje po gradu, ne radi niti 10.000km, drugi kupio i30 1.4 dizelaša, 90% vremena se vozi s posla na posao + 2, 3 puta godišnje na more.
Ak si ih pitao cemu dizelas, kaj vele?

Moj jedan u familiji vec 10 godina vozi dizelase iako radi 6-7 tisuca godisnje i ode 1x na more i kaze da i u 4toj ako je auto pun ide na AC uzbreg bez da saltas i zato je dizelas bolji. Eh...sto reci...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 10:43   #24
Probaj pogodit kaj su prvo rekli, dizel manje troši Ostalo ih ne zanima.
Veki22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 10:44   #25
Auto kuće koje drže rabljena vozila ono iza žice, u ponudi niti nemaju benzince. A ono što oni imaju nam govori i šta se traži. Ne uvoze oni egzotiku pa da im stoji na placu godinama.

Znači, passat karavan TDi (što više crvenih slova) je izbor broj 1.
Onda idu P207/P308 HDi koji su negdje tamo uz Atlanski ocean bili teretni.
Treća kategorija su vozila za one koji baš dugo skupljaju za Mercedes C klase, neki stari BMW 3/5. A takvi skoro niti ne znaju da postoji nešto različito od dizela. Njima je benzinac kao nama električni.

Ovo posebno vrijedi u manjim sredinama, ruralni krajevi.
miroslav kadlec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 10:51   #26
Quote:
crazy_mustang kaže: Pogledaj post
Nekad znaju cijene benzina i dizela varirati dosta pa ovo razdoblje i nije neki primjer.

Naravno da za 12-15.000km godišnje nečeš kupovati dizelaša. Samo dosta ljudi kod kupovine ne razmišljaju i ne stavljaju računicu na papir, samo gledaju krajnji trošak tog mjeseca na benzinskoj.

A opet kupit clio tce s turbinom i vjerojatno zamašnjakom.. Ne vidim neku svrhu .
Nikad mi nije bilo jasno zašto proizvođači ne rade LPG varijante i jednim udarcem zaznu i dizele i eko norme...tipa Opel sa EcoFLEX motorima koji postoje i u turbo varijantama.. i udovoljavaju Euro 6 normi, bez čađe i ostalih pizdarija. Što to nedostaje plinskom pogonu..?
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:06   #27
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Nikad mi nije bilo jasno zašto proizvođači ne rade LPG varijante i jednim udarcem zaznu i dizele i eko norme...tipa Opel sa EcoFLEX motorima koji postoje i u turbo varijantama.. i udovoljavaju Euro 6 normi, bez čađe i ostalih pizdarija. Što to nedostaje plinskom pogonu..?
Ali zasto ne rade 100% LPG pogon. Ne bi-fuel pa onda je*bacina sa time i podesavnjima plinske mape vs benzinske i slicne kerefeke, pa ovo i ono. Napravi 100% auto na LPG, stavi neki tank od 50-60 litara plina i bok. Sa tim se danas mozes izuzetno ugodno voziti po HR kao i po Europi.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:10   #28
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pa nije bas tak; ako pogledas PPMV:
http://www.zakon.hr/z/561/Zakon-o-po...motorna-vozila
Clanak 12, porezna stopa je 0.5% veca za dizelase nego za benzince.
Ja sam se referirao na Co2 namet/porez koji je isključivo konstruiran da ide na ruku dizelašima. Co2 je pribijen na križ jer ga je najlakše bilo pribiti na križ dok se o NOX-u i ostalim sranjima koje bljuju dizeli donedavno šutilo ko zaliveno i elegantno izbjegavalo govoriti, kvantificirati i na bilo koji način oporezivati.

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Nego ekipa je voljela kupovati dizelase i jos uvijek voli jer manje trosi nego benzinac
Praksa je kod bilo koga sa malo mozga u glavi pokazala da ni to baš nije tako, pogotovo ovi zadnji dieselgateovi. Uz sve ultramodernesuperfantastične tehnologije, nije se moglo postići da dizel bude jak, ekološki i štedljiv u isto vrijeme pa se muljalo i ugrađivalo kojekakve softvere i điđe baje.

Staviš dva auta istog godišta, istih dimenzija, težine i snage jednog kraj drugoga. Jedan dizel drugi benzinac (čak nebitno jel atmo ili turbo) i u istim režimima vožnje razlika u potrošnji može biti u litru do dvije-tri, a i puno sam rekao. Ne govorim o plaćenim auto testovima nego o realnosti na cesti.

Meni po testovima i deklaraciji proizvođača C klasa (200 CDI, 2013.g.) nebi trebala u niti jednom režimu vožnje ići preko nekih 7 l dizela/100 km, a realnost je da ne ide ispod 6 i ako se "konstalacije sazviježđa" poklope, ode i na 11,5. U istom režimu rada C 200 benzinac troši 7,5-12 l (realno a ne deklarirano).


Ljudi u zadnjih 10-ak godina pogotovo vole dizelaše jer su lijeni ispravno voziti benzince ili ne znaju kako. Većini mozak ne dopušta shvatiti da nije isto šaltati dizela ili benzinca na 3 soma okretaja npr.

"Ugodnije" im se voziti sa dizelom, zbog nekakve komocije, pa onda znam čuti kako je "moj tedeji od deveest konja jači i brži od bilo kojeg benzinca sa stopejest" i slične proljeve. Mislim, oćeš ugodnost? Kupi automatika i bok...


Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
No osim trgovackih putnika, poslovnjaka, gradjevinara i ostalih koji su stalno na cesti, realno ako radis prosjek od 12 tisuca km godisnje po statistici CVH tebi se dizelas ne isplati, odnosno tek pocne stedjeti nakon 5-6 godina...A ako ti nekaj rikne kao npr kao dvomaseni, DPF, injektori, opet krenes od nule.
Ne krećeš od nule nego od minusa sa svakim većim realno potencijalnim kvarom na dizelu. Iako je danas sve više TB-a, još uvijek ima dosta atmo benzinaca koji su i jeftiniji od dizela i daleko manje skloni nekim skupim kvarovima tj. popravcima u odnosu na dizele. Pa jebeni EGR ventil u ovlaštenom servisu sa rukama u prosjeku košta 2500-3500 kn i više, ovisno o proizvođaču i modelu...

A di su turbine (ok, to ode i na TB -ima, i ovisi o vlasnicima) šine goriva, dize itd.itd.

I sva ta šatro ušteda kod dizelaša na kraju padne u vodu kad se auto plin stavi u jednadžbu. Jbg.

Quote:
Samo ono imaju oni feeling da su dali 700 kn a ne 1000 kn mjesecno za gorivo; samo zaboravljaju da su dali 15 tisuca kuna vise u nabavi.
Zaboravljaju svašta kad si prilagođavaju priče dok afirmiraju dizela. Od onoga kad nekaj ode na npr. korejskom ili japanskom autu, to je riža i smeće. To isto ode na vau vau, ma to ti je tako i mijenja se tema
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:17   #29
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Nikad mi nije bilo jasno zašto proizvođači ne rade LPG varijante i jednim udarcem zaznu i dizele i eko norme...tipa Opel sa EcoFLEX motorima koji postoje i u turbo varijantama.. i udovoljavaju Euro 6 normi, bez čađe i ostalih pizdarija. Što to nedostaje plinskom pogonu..?
i zašto onda tako slaba skoro nikakav prodaja Opela sa tvorničkim plinom?
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:19   #30
Quote:
Headbanger kaže: Pogledaj post
Ja sam se referirao na Co2 namet/porez koji je isključivo konstruiran da ide na ruku dizelašima.
Za PPMV imas porez na poreznu osnovicu (a to ovisi o nabavnoj cijeni). Diesel je skuplji pa u nekim slucajevima mozes doci u sljedeci porezni razred ako si na rubu sa benzincem sto ti je +1 postotni bod.
Onda za CO2 dizelas ima 0.5 veci postotni bod.

Znaci za benzinca ti je najmanji porez PPMV 2% a za dizelasa 2.5%.

Jedino kaj su za dizelase narihtali CO2 da je mali a za benzince jos nisu osim ovih novih motora sto se pojavljuju na trzistu...

Quote:
Ljudi u zadnjih 10-ak godina pogotovo vole dizelaše jer su lijeni ispravno voziti benzince ili ne znaju kako. Većini mozak ne dopušta shvatiti da nije isto šaltati dizela ili benzinca na 3 soma okretaja npr.

"Ugodnije" im se voziti sa dizelom, zbog nekakve komocije, pa onda znam čuti kako je "moj tedeji od deveest konja jači i brži od bilo kojeg benzinca sa stopejest" i slične proljeve. Mislim, oćeš ugodnost? Kupi automatika i bok...
S ovim se slazem. Ljudi su zaboravili kako se vozi atmosferski benzinac. A znali su u doba jugica i zastava. Dakle npr ako pretices, saltas u nizu, gas do poda i auto ide. Pa imamo mjenjac sa 5 ili 6 brzina da mjenjamo brzine ovisno o trenutnim potrebama. Ili kupi automatik...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:22   #31
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
i zašto onda tako slaba skoro nikakav prodaja Opela sa tvorničkim plinom?
I to uz smiješnu nadoplatu od par tisuća kuna...
Ja bih ga uzeo odmah, em tvorničko jamstvo, em tvornički plin, em se isplati nakon pola godine-godinu em se voziš kao čovjek za siću hoćeš plin hoćeš benzin

Vjerojatno jer se ne smiju parkirati u podzemne garaže...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:22   #32
Quote:
crazy_mustang kaže: Pogledaj post
Koje gluposti si ovdje nadrobio, euro norme to ti je nepoznato?
Jel ti to misliš na one norme napravljene isključivo da se pokuša (naglasak na pokuša) zaštititi EU proizvodnja auta pred navalama jeftinijih a jednako kvalitetnih hordi auta sa istoka?

One iste norme koje su se povećavanjem istih, dizanjem kriterija istih i postroživanjem, obile o glavu tim istim proizvođačima jer više nisu mogli proizvesti "čistog i štedljivog a jakog" dizela a da ne muljaju i varaju?

One iste norme gdje se jedan Co2 demonizira (nema veze kaj je prirodno prisutan svuda u prirodi i najlakše ga je eliminirati tj. "pretvoriti" u O2) a o kancerogenim NOX spojevima se šuti?

Quote:
crazy_mustang kaže: Pogledaj post
"Oni" da ne rade na razvoju dizela propali bi već odavno.
Dieselgate i cijeli domino koji se polako ruši nakon toga si prespavao?
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:24   #33
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
I to uz smiješnu nadoplatu od par tisuća kuna...
Ja bih ga uzeo odmah, em tvorničko jamstvo, em tvornički plin, em se isplati nakon pola godine-godinu em se voziš kao čovjek za siću hoćeš plin hoćeš benzin

Vjerojatno jer se ne smiju parkirati u podzemne garaže...
pa ako se isplati za pola godine ne vidim razloga zašto se ne kupuje unatoč cijeni
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:27   #34
Quote:
Veki22 kaže: Pogledaj post
Probaj pogodit kaj su prvo rekli, dizel manje troši Ostalo ih ne zanima.
Problem je kaj takvi to ponavljaju kao dogmu bez preispitivanja. Od zaovine tetke pašanac ima frendicu čiji zet ima sina koji zna lika koji je rekao da dizel manje troši i to se ponavlja ko nedjeljna misa...
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:28   #35
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Za PPMV imas porez na poreznu osnovicu (a to ovisi o nabavnoj cijeni). Diesel je skuplji pa u nekim slucajevima mozes doci u sljedeci porezni razred ako si na rubu sa benzincem sto ti je +1 postotni bod.
Onda za CO2 dizelas ima 0.5 veci postotni bod.

Znaci za benzinca ti je najmanji porez PPMV 2% a za dizelasa 2.5%.

Jedino kaj su za dizelase narihtali CO2 da je mali a za benzince jos nisu osim ovih novih motora sto se pojavljuju na trzistu...


Pa upravo o tome ti i govorim. Da su na isti način stavili NOX i ove krute čestice u porezno opterećenje, osobno dizel vozilo nebi ni Todorić vozio...
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:29   #36
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
I to uz smiješnu nadoplatu od par tisuća kuna...
Ja bih ga uzeo odmah, em tvorničko jamstvo, em tvornički plin, em se isplati nakon pola godine-godinu em se voziš kao čovjek za siću hoćeš plin hoćeš benzin

Vjerojatno jer se ne smiju parkirati u podzemne garaže...
A zato sto ti dodje cijena kao dizelas i jos si limitiran za motor koji mozes uzeti, a znas onda nase - zasto LPG kada mogu dizel za iste pare. A i realno kasnije imas za odrzavati dva sustava; pa kada ides izvan Opel servisa krene ping pong izmedju plin majstora i benzin majstora tko je kriv.

I mislim da nova Astra vise nema plin u opciji.

Ali eto Cammeo ima hrpu Astri na plin, odvozile hrpetinu km i bas sam pitao taksistu i kaze da je OK. Dakle za primjenu za privatnu osobu bilo bi dobro.

Od drugih jos imas samo Daciu.

A za podzemne garaze....ah...to je bez veze. Doduse u nekim podzemnim u DE imaju sustav ventilacije i smijes.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:30   #37
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ali zasto ne rade 100% LPG pogon. Ne bi-fuel pa onda je*bacina sa time i podesavnjima plinske mape vs benzinske i slicne kerefeke, pa ovo i ono. Napravi 100% auto na LPG, stavi neki tank od 50-60 litara plina i bok. Sa tim se danas mozes izuzetno ugodno voziti po HR kao i po Europi.
Ja bih baš Bi-fuel varijantu bez obzira što je kompliciranija...

Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
pa ako se isplati za pola godine ne vidim razloga zašto se ne kupuje unatoč cijeni
Da kupujem novo uzeo bih ga odmah.. ionako si razmišljam uzeti Grande Punto pa utrpati plin u njega. A ljudi se valjda plaše plina, a percepcija je sigurnije je uzeti dizela jer neću odletjeti u zrak i dijete mi neće ugušiti plin u garaži, što nema veze sa zdravim mozgom. Plin ako i iscuri iz boce i zapali se manja je šteta nego u slučaju benzina. A ako se instalacija uredno održava šansa za to je zanemariva...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:34   #38
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ali zasto ne rade 100% LPG pogon. Ne bi-fuel pa onda je*bacina sa time i podesavnjima plinske mape vs benzinske i slicne kerefeke, pa ovo i ono. Napravi 100% auto na LPG, stavi neki tank od 50-60 litara plina i bok. Sa tim se danas mozes izuzetno ugodno voziti po HR kao i po Europi.
Nisam siguran, ali mislim da je nemoguće raditi 100% LPG pogon, radi paljenja i gašenja. Ali možda griješim. Ali znam da tvornička LPG vozila, neka jelte, imaju manje benzinske tankove od plinskih, vožnja na benzin je stavljena u ulogu sekundarne i u svrhu paljenja i gašenja vozila na benzin tj. prije svega paljenja.

A kaj se mapa i aftermarket ugradnji tiče, onaj LPG boom otprije nešto godina je kriv za ekspanziju LPG "giga u šupi" kad se svaki meho primio ugradnje plina a da nije imao pojma kaj radi. Jer fizički ugraditi sistem i znati softverski kvalitetno poštelati mapu nije ni blizu isto. I naravno da je LPG došao na loš glas, pogotovo kad su trpali bez reda i pameti ljudima svašta u aute, niti su ih savjetovali kako održavati sisteme i aute na LPG, a niti su ljudi vodili računa o tome. Znam ljude kaj su i po 100 000 km na LPG odvozili da nisu promijenili filtere tekuće i plinske faze, niti dali pregledati injektore, isparivač, prekontrolirati mapu kod pravog majstora itd. I kad se desi VSR onda je LPG kriv a ne čobani koji ne znaju svoj posao i krkani koji ne održavaju svoje vozilo.
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:38   #39
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
i zašto onda tako slaba skoro nikakav prodaja Opela sa tvorničkim plinom?
Si zaboravio gdje živimo?
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:38   #40
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Ja bih baš Bi-fuel varijantu bez obzira što je kompliciranija...
Ja ne bih ja bih 100% LPG sa velikim tankom.

Quote:
Da kupujem novo uzeo bih ga odmah.. ionako si razmišljam uzeti Grande Punto pa utrpati plin u njega. A ljudi se valjda plaše plina, a percepcija je sigurnije je uzeti dizela jer neću odletjeti u zrak i dijete mi neće ugušiti plin u garaži, što nema veze sa zdravim mozgom. Plin ako i iscuri iz boce i zapali se manja je šteta nego u slučaju benzina. A ako se instalacija uredno održava šansa za to je zanemariva...
Osobno vozim Logan sa plinom landi renzzo od prvog dana, dakle famozna "0"km ugradnja. Znaci ne ovo sada tvornicki nego 2008me kada se ugradjivalo kod dilera bez gubitka garancije. Auto ima 117 tisuca km. Vozim se na plin, problema nema. Zamjenio sam plinske injektore za 1400 kuna na 100 tisuca jer je jedan stari vec poceo pokazivati probleme. Jedina stvar koja se dogadja kada je plinska mapa dobro podesena da prati benzinsku i Euro 5 normu je da kada naglo kocis sa visokih okretaja, stisnes kvacilo i ECU zgasi ubrizgavanje pa ga upali da nivelira na okretajima na leru da ponekad ne uspije ako je na plin nego se motor zgasi - a to ponekad je kada je vani ljeto i radi klima i ventilator za killer i eto bas u tom momentu kada on treba nivelirat upali se kompresor klime ili ventilator killera. Ako podesis plinsku mapu da radi na 20% bogatijoj smjesi, znaci vise nisi Euro 5 - to se nikad ne dogadja jer uvijek ima plina za bum bum na leru. A to naglo kocenje i kvacilo je tipa kolona i netko naglo koci naprijed pa da se ne nabubas. Ako normalno kocis, saltas u nize i stanes nikom nista. Ko svicarski sat.

Eto.

Na da kupujem novi auto uzeo bih (a) tubro benzinca (b) automatik. Jednostavno mi se ne da ic do Tidale na servise, pa kod mehe na druge servise itd.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:46.