Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2012., 21:18   #3061
hmm...

evo:

Quote:
Complications of Spinal Anaesthesia.


Headache: a characteristic headache may occur following spinal anaesthesia. It begins within 12-24 hours and may last a week or more. It is postural, being made worse by raising the head and relieved by lying down. It is often occipital and may be associated with a stiff neck. It is frequently accompanied by nausea, vomiting, dizziness and photophobia.

It is more common in the young, in females and especially in obstetric patients. It is thought to be caused by the continuing loss of CSF through the hole made in the dura by the spinal needle. This results in descent of the brain and traction on its supporting structures.

The incidence of headache is related directly to the size of the needle used. A 16 gauge needle will cause headache in about 75% of patients, a 20 gauge needle in about 15% and a 25 gauge needle about 3%. It is, therefore, sensible to use the smallest needle available especially in high risk obstetric patients.

As the fibres of the dura run parallel to the long axis of the spine, if the bevel of the needle is parallel to them, it will part rather than cut them and therefore, leave a smaller hole. Make a mental note of which way the bevel lies in relation to the notch on the hub and then align it appropriately.

It is widely considered that pencil-point needles (Whiteacre or Sprotte) make a smaller hole in the dura and are associated with a lower incidence of headache than conventional cutting-edged needles (Quincke). [Fig 7]

As the sacral autonomic fibres are among the last to recover following a spinal anaesthetic, urinary retention may occur. If fluid pre-loading has been excessive, a painful distended bladder may result and the patient may need to be catheterised.

Permanent neurological complications are extremely rare. Many of those that have been reported were due to the injection of inappropriate drugs or chemicals into the CSF producing meningitis, arachnoiditis, transverse myelitis or the cauda equina syndrome with varying patterns of neurological impairment and sphincter disturbances.

If inadequate sterile precautions are taken, bacterial meningitis or an epidural abscess may result although it is thought that most such abscesses are caused by the spread of infection in the blood.

Finally, permanent paralysis can occur due to the "anterior spinal artery syndrome". This is most likely to affect elderly patients who are subjected to prolonged periods of hypotension and may result in permanent paralysis of the lower limbs.

It used to be thought that bedrest for 24 hours following a spinal anaesthetic would help reduce the incidence of headache, but this is now no longer believed to be the case. Patients may get up once normal sensation has returned, if surgical considerations so allow.
http://www.nda.ox.ac.uk/wfsa/html/u03/u03_009.htm

valjda zato.

no, ako dođe do tih glavobolja, rade krvnu zakrpu...
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 21:54   #3062
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
hmm...

evo:

http://www.nda.ox.ac.uk/wfsa/html/u03/u03_009.htm

valjda zato.

no, ako dođe do tih glavobolja, rade krvnu zakrpu...
Tocno, potvrdila si my point da ostajanje u krevetu ovisi o opcem stanju pacijenta
Za one koji ne znaju dovoljno engleski:

"nekoc se mislilo da 24 sata u krevetu nakon spinalne anestezije smanjuju incidenciju glavobolje, no danas se vise ne misli tako. Pacijenti mogu ustati kad im se vrati normalni osjet, ako se s kirurske strane dobro oporavljaju.'
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 00:05   #3063
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Tocno, potvrdila si my point da ostajanje u krevetu ovisi o opcem stanju pacijenta
Za one koji ne znaju dovoljno engleski:

"nekoc se mislilo da 24 sata u krevetu nakon spinalne anestezije smanjuju incidenciju glavobolje, no danas se vise ne misli tako. Pacijenti mogu ustati kad im se vrati normalni osjet, ako se s kirurske strane dobro oporavljaju.'
pa izgleda da do nas još nisu došli ti novi medicinski trendovi

naši doktori još uvijek ne znaju da 24 sata u krevetu nakon spinalne ne smanjuje incidenciju glavobolje

kao što mnogi npr rade vaginalne preglede svakih par tjedana, a vani cijelu trudnoću praktički ne naprave vaginalni pregled

kod nas izgleda ne prate previše zbivanja u medicini
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 08:41   #3064
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Sto ne znaci da nema trudnoca koje ne prenesu preko 42 tjedna, i u principu ako zena ne zeli, ne mora ici na indukcije.

Ima poprilicno slucajeva gdje su zene prirodno radjale s 43, 44 tjedna.

Misljenja o funkciji posteljice s 43 tjedna su podijeljena
ja ne bih imala hrabrosti upustiti se u prenošenje trudnoće pogotovo jer je posteljica organ koji ima vijek trajanja...
kada ona otkaže a kada otkazuje ona otkazuje uvijek naglo (a predvidjeti njezino stanje su ti famozni Granumi), posljedice su smrt bebe (gušenje)...
uopće na razumijem tvoju rečenicu ako žena ne želi ne mora ići na indukcije
Ja sam mišljenja da o tome odlučuje doktor
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 12:21   #3065
Za par dana idem na carski, indikacija poprečni položaj bebe, jednostavno je ostao u tom položaju. Tada ću biti u 39 tt. Ne mogu reći da se ne bojim, ali pošto znam da je to jedini način da dođem do svoje bebe, pokušavam misliti pozitivno. Carski će raditi prof. Podobnik. Ja sam mislila uzeti spinalnu da i mm može biti na porodu. Imali tko iskustva iz njegove bolnice iz zadnjeg vremena? (može i na pp), sorry ako je of topic
Newf* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 13:27   #3066
Quote:
Newf* kaže: Pogledaj post
Za par dana idem na carski, indikacija poprečni položaj bebe, jednostavno je ostao u tom položaju. Tada ću biti u 39 tt. Ne mogu reći da se ne bojim, ali pošto znam da je to jedini način da dođem do svoje bebe, pokušavam misliti pozitivno. Carski će raditi prof. Podobnik. Ja sam mislila uzeti spinalnu da i mm može biti na porodu. Imali tko iskustva iz njegove bolnice iz zadnjeg vremena? (može i na pp), sorry ako je of topic
Imas tu temu o Podobniku al nema bas friskih iskustava
https://www.forum.hr/showthread.php?t=406684&page=74

Napisi ti svoje kad sve prode jer nas ima jos koje idemo tamo za koji mjesec
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 14:11   #3067
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Imas tu temu o Podobniku al nema bas friskih iskustava
https://www.forum.hr/showthread.php?t=406684&page=74

Napisi ti svoje kad sve prode jer nas ima jos koje idemo tamo za koji mjesec
Budem Valjda se netko javi frišak
Newf* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 20:00   #3068
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
ja ne bih imala hrabrosti upustiti se u prenošenje trudnoće pogotovo jer je posteljica organ koji ima vijek trajanja...
kada ona otkaže a kada otkazuje ona otkazuje uvijek naglo (a predvidjeti njezino stanje su ti famozni Granumi), posljedice su smrt bebe (gušenje)...
uopće na razumijem tvoju rečenicu ako žena ne želi ne mora ići na indukcije
Ja sam mišljenja da o tome odlučuje doktor
a pogledaj ovo, lara: http://www.ehow.com/how_4917528_calc...hols-rule.html
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 20:58   #3069
Quote:
Newf* kaže: Pogledaj post
Za par dana idem na carski, indikacija poprečni položaj bebe, jednostavno je ostao u tom položaju. Tada ću biti u 39 tt. Ne mogu reći da se ne bojim, ali pošto znam da je to jedini način da dođem do svoje bebe, pokušavam misliti pozitivno. Carski će raditi prof. Podobnik. Ja sam mislila uzeti spinalnu da i mm može biti na porodu. Imali tko iskustva iz njegove bolnice iz zadnjeg vremena? (može i na pp), sorry ako je of topic
napisala sam ti "postić" na temi o poliklinici Podobnik
__________________
01.09.10. - my precious!!!
Illy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 20:53   #3070
Quote:
Lepa26 kaže: Pogledaj post
Istina; u Petrovoj nakon opće se dižeš nakon 12 sati, a nakon spinalne nakon 24 sata; ja sam spinalnu imala i ubilo me to ležanje na ravnom 24 sata!!!!
Ja sam s općom ležala 24 sata.
__________________
1. Vagica 10/2010 ; 2. Vodenjak 1/2014
_gabrijelana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 20:58   #3071
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Kako "ne mozes" prenijeti, rossi

38-42 tjedna je trajanje normalne trudnoce (nazovimo to tako), tzv term pregnancy.
Sto ne znaci da nema trudnoca koje ne prenesu preko 42 tjedna, i u principu ako zena ne zeli, ne mora ici na indukcije.

Ima poprilicno slucajeva gdje su zene prirodno radjale s 43, 44 tjedna.

Misljenja o funkciji posteljice s 43 tjedna su podijeljena
računa se da trudnoća traje 40 tjedana. ali pod donesenom trudnoćom računa se trudnoća od 38 do 42 tjedna. kod nas nitko ne čeka da prođe 42 tjedna jer time dovodi život djeteta u pitanje.
__________________
"Ljudska je glupost institucionalizirana i poticana od društva, a svaki oblik borbe protiv nje unaprijed je osuđen na propast." - Krleža
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 22:57   #3072
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
ja ne bih imala hrabrosti upustiti se u prenošenje trudnoće pogotovo jer je posteljica organ koji ima vijek trajanja...
kada ona otkaže a kada otkazuje ona otkazuje uvijek naglo (a predvidjeti njezino stanje su ti famozni Granumi), posljedice su smrt bebe (gušenje)...
uopće na razumijem tvoju rečenicu ako žena ne želi ne mora ići na indukcije
Ja sam mišljenja da o tome odlučuje doktor
Quote:
rossi79 kaže: Pogledaj post
računa se da trudnoća traje 40 tjedana. ali pod donesenom trudnoćom računa se trudnoća od 38 do 42 tjedna. kod nas nitko ne čeka da prođe 42 tjedna jer time dovodi život djeteta u pitanje.

Moje osobno misljenje je irelevantno--reagirala sam na rossino da se 'ne moze prenijeti 3 tjedna' (znam ja 'sto se racuna', ne brini--ginekologiju i porodnistvo sam polozila s dobrom ocjenom). Postoji prilicno jak pokret koji tvrdi da induciranje s 42 tjedna bez obzira na posebnosti slucaja je lose jer neka djeca (da ne ulazim sad u fizioloske razloge zasto--trenutak prirodnog pocetka poroda je jako komplicirana stvar) su 'spremna' s 43 tjedna, neke posteljice su posve funkcionalne itd itd. I prilican broj zena koje su spremne cekati.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 13:11   #3073
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Moje osobno misljenje je irelevantno--reagirala sam na rossino da se 'ne moze prenijeti 3 tjedna' (znam ja 'sto se racuna', ne brini--ginekologiju i porodnistvo sam polozila s dobrom ocjenom). Postoji prilicno jak pokret koji tvrdi da induciranje s 42 tjedna bez obzira na posebnosti slucaja je lose jer neka djeca (da ne ulazim sad u fizioloske razloge zasto--trenutak prirodnog pocetka poroda je jako komplicirana stvar) su 'spremna' s 43 tjedna, neke posteljice su posve funkcionalne itd itd. I prilican broj zena koje su spremne cekati.
ja osobno ne znam koja žena, ali i doktor bi svjesno riskirali život djeteta nakon navršenog 42. tjedna ako se jako dobro znaju opasnosti kao što su mekonij u plodovoj vodi koji može lako dovesti do upale pluća u boljoj varijanti sve do sepse i trajnog oštećenja mozga u goroj varijanti, starenja posteljice i hipoksije koje se uslijed nedostatak kisika odražava na srčani ritam djeteta i njegovu aktivnost i može uzrokovati oštećenje mozga.
ja osobno ne bih bila spremna preuzeti odgovornost za ovakve posljedice. oštećenje mozga nije mala stvar. dijete ima trajne posljedice za cijeli život, a najčešća posljedica je mentalna retardacija. žena koja je spremna to riskirati po meni bi trebala obaviti razgovor sa psihijatrom jer to nije zezancija i pitanje želi li žena čekati ili ne. takvo čekanje predstavlja REALNU OPASNOST ZA TRAJNO OŠTEĆENJE DJETETOVOG MOZGA.
__________________
"Ljudska je glupost institucionalizirana i poticana od društva, a svaki oblik borbe protiv nje unaprijed je osuđen na propast." - Krleža
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 14:09   #3074
Quote:
rossi79 kaže: Pogledaj post
ja osobno ne znam koja žena, ali i doktor bi svjesno riskirali život djeteta nakon navršenog 42. tjedna ako se jako dobro znaju opasnosti kao što su mekonij u plodovoj vodi koji može lako dovesti do upale pluća u boljoj varijanti sve do sepse i trajnog oštećenja mozga u goroj varijanti, starenja posteljice i hipoksije koje se uslijed nedostatak kisika odražava na srčani ritam djeteta i njegovu aktivnost i može uzrokovati oštećenje mozga.
ja osobno ne bih bila spremna preuzeti odgovornost za ovakve posljedice. oštećenje mozga nije mala stvar. dijete ima trajne posljedice za cijeli život, a najčešća posljedica je mentalna retardacija. žena koja je spremna to riskirati po meni bi trebala obaviti razgovor sa psihijatrom jer to nije zezancija i pitanje želi li žena čekati ili ne. takvo čekanje predstavlja REALNU OPASNOST ZA TRAJNO OŠTEĆENJE DJETETOVOG MOZGA.
ovo kaže Michel Odent:

If the baby has been in the womb for more than nine months, its condition is assessed on a day-to-day basis. As long as the baby is in good shape, it is possible to wait. From the time daily assessments have started, only the well-being of the baby is taken into consideration, whatever the duration of pregnancy. The most common scenario, by far, is that one day labor will start spontaneously and a healthy baby will be born. If the baby's skin is peeling, it means that it was already postmature.

Several methods may be combined to ascertain that the fetus is not in danger. Firstly, it is easy for a pregnant woman to evaluate daily the frequency of the baby's movements in the womb. When there is a dramatic change, this should be considered a warning. It is also easy for medical staff to perform repeated clinical examinations. However, the so-called non-stress test (electronic fetal monitoring) is useless.(3,4,5) If the size of the uterus is evaluated every day by the same experienced practitioner (using a tape measure), it is possible to detect a sudden reduction in the amount of amniotic fluid. Another option is a daily "amnioscopy"—a simple, cheap and safe way to check that the liquid is clear. A tube the size of a finger is introduced into the cervix and, thanks to an incorporated light, the color of the liquid can be evaluated. As long as the liquid is clear and contains some flecks of vernix, the baby is guaranteed to be in good shape. This test, which I have used extensively for many years, has never been popular in English-speaking countries and tends to be forgotten in continental Europe as well.

Today ultrasound scans may be repeated on a daily basis. As long as there is sufficient liquid in the uterus, the baby is almost guaranteed to be out of danger. These days, most women are offered a great number of ultrasound scans throughout their pregnancy; most of them are useless, compared with what an experienced practitioner can expect from a clinical examination after listening to the mother-to-be. It seems, on the other hand, that many doctors are paradoxically reluctant to repeat scans when the baby might be overdue. This is precisely the time when scans provide precious data that have huge practical implications. Individualized selective strategies might also lead to reestablishing the use of biochemical tests after the so-called due date; a sudden drop in the urinary estriol levels (and other hormones, such as human placental lactogen) is a sign of placental insufficiency. Routine strategies have largely displaced these non-invasive tests.

And what if, suddenly, the baby seems to be in danger before labor starts? In my view, in this case, it is wiser to perform a c-section right away. The priority is to avoid a risky, last-minute emergency intervention. With such a strategy, labor induction will become exceptionally rare and the number of c-sections related to postmaturity will be much lower than if all labors are induced at 41 weeks.(6)
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 14:16   #3075
jel bi ti svjesno riskirala moguće oštećenje mozga svog djeteta? ne može se baš sve vidjeti na uzv, a ženu bi onda trebalo primiti u bolnicu i pratiti stanje cijelo vrijeme. bi li izabrala biti priključena cijeli dan na ctg-u? ili ti je ipak bitnije zdravlje djeteta? meni da je netko spomenuo mogućnost oštećenja mozga više ne bih razmišljala... inače, znam nešto o tome jer mi je dijete uslijed nedostatka kisika (razlog zastoj u razvoju u 32. tjednu) imalo krvarenje mozga. vježbali smo 11 mjeseci.
__________________
"Ljudska je glupost institucionalizirana i poticana od društva, a svaki oblik borbe protiv nje unaprijed je osuđen na propast." - Krleža
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 19:28   #3076
Quote:
rossi79 kaže: Pogledaj post
jel bi ti svjesno riskirala moguće oštećenje mozga svog djeteta? ne može se baš sve vidjeti na uzv, a ženu bi onda trebalo primiti u bolnicu i pratiti stanje cijelo vrijeme. bi li izabrala biti priključena cijeli dan na ctg-u? ili ti je ipak bitnije zdravlje djeteta? meni da je netko spomenuo mogućnost oštećenja mozga više ne bih razmišljala... inače, znam nešto o tome jer mi je dijete uslijed nedostatka kisika (razlog zastoj u razvoju u 32. tjednu) imalo krvarenje mozga. vježbali smo 11 mjeseci.

Ti o jednom, ja (i dreamer of dreams) o drugom.

Uopce ne govorim o svom osobnom odabiru i nigdje nisam napisala da ja preporucam cekati i vidjeti koliko ce trudnoca trajati! Govorim o tome sto se dogadja i radi.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 20:31   #3077
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Ti o jednom, ja (i dreamer of dreams) o drugom.

Uopce ne govorim o svom osobnom odabiru i nigdje nisam napisala da ja preporucam cekati i vidjeti koliko ce trudnoca trajati! Govorim o tome sto se dogadja i radi.
definitivno ti mogu potvrditi da se kod nas to ne radi. nakon prenešenosti od 10 do najkasnije 14 dana ide se na indukciju poroda, dakle s 42+0. to je u hr pravilo. i u toj fazi trudnoće to više nije odabir pacijenta i nema mogućnosti odbijanja postupka već nalog liječnika.
__________________
"Ljudska je glupost institucionalizirana i poticana od društva, a svaki oblik borbe protiv nje unaprijed je osuđen na propast." - Krleža
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 21:52   #3078
Quote:
rossi79 kaže: Pogledaj post
definitivno ti mogu potvrditi da se kod nas to ne radi. nakon prenešenosti od 10 do najkasnije 14 dana ide se na indukciju poroda, dakle s 42+0. to je u hr pravilo. i u toj fazi trudnoće to više nije odabir pacijenta i nema mogućnosti odbijanja postupka već nalog liječnika.
Nigdje nisam ni rekla da govorim o Hrvatskoj danas.

No kao sto su trendovi radjanja na stolcicu, home birth itd poceli drugdje i dosli i u Hrvatsku, tako ne treba iskljuciti da ce se i ovo dogoditi.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 08:27   #3079
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Nigdje nisam ni rekla da govorim o Hrvatskoj danas.

No kao sto su trendovi radjanja na stolcicu, home birth itd poceli drugdje i dosli i u Hrvatsku, tako ne treba iskljuciti da ce se i ovo dogoditi.
daj bože da taj "trend" do nas nikad ne dođe.
__________________
"Ljudska je glupost institucionalizirana i poticana od društva, a svaki oblik borbe protiv nje unaprijed je osuđen na propast." - Krleža
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 10:28   #3080
Quote:
rossi79 kaže: Pogledaj post
ja osobno ne znam koja žena, ali i doktor bi svjesno riskirali život djeteta nakon navršenog 42. tjedna ako se jako dobro znaju opasnosti kao što su mekonij u plodovoj vodi koji može lako dovesti do upale pluća u boljoj varijanti sve do sepse i trajnog oštećenja mozga u goroj varijanti, starenja posteljice i hipoksije koje se uslijed nedostatak kisika odražava na srčani ritam djeteta i njegovu aktivnost i može uzrokovati oštećenje mozga.
ja osobno ne bih bila spremna preuzeti odgovornost za ovakve posljedice. oštećenje mozga nije mala stvar. dijete ima trajne posljedice za cijeli život, a najčešća posljedica je mentalna retardacija. žena koja je spremna to riskirati po meni bi trebala obaviti razgovor sa psihijatrom jer to nije zezancija i pitanje želi li žena čekati ili ne. takvo čekanje predstavlja REALNU OPASNOST ZA TRAJNO OŠTEĆENJE DJETETOVOG MOZGA.
daj mi pliz objasni što je točno hipoksija?
hvala
niksa66 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:20.