Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2012., 11:49   #1361
Julien, moja namjera nije bila postavljati ovakve stvari. Rekao sam nešto i nisam osporavao vašu hrabrost. Hvala svima koji su nam u to vrijeme pomogli. Danas je 20 godina od početka otvorenog sukoba dolje, a još uvijek imamo mnogo nepoznanica. Ovaj dokument nije moja izmišljotina, koristi se u dva predmeta na haškom sudu i oni ga smatraju vjerodostojnim jer su ga uvrstili u dokazni materijal.

http://i44.tinypic.com/1z6qq7a.jpg

http://i43.tinypic.com/53tohk.jpg

http://i44.tinypic.com/etazc1.jpg

http://i44.tinypic.com/50pj44.jpg

http://i43.tinypic.com/izomsp.jpg

http://i42.tinypic.com/35bv11y.jpg

http://i43.tinypic.com/2dabymx.jpg

http://i40.tinypic.com/24b5fnc.jpg
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 11:50   #1362
http://i40.tinypic.com/34rht15.jpg

http://i40.tinypic.com/10pye8i.jpg

http://i39.tinypic.com/2ykmlnd.jpg

http://i43.tinypic.com/33z756x.jpg
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 14:11   #1363
Pozdrav...
Po tebi sta pokazuje izjava srpskog vojnika na svojem saslisanju kod svoga nadrednika...
Dosta vjerodostojno je ispricao sve, naravno sa malim kozmetikom, onog pretucenog koga sam pustio nisu drzali ustase, nego vojna policija...
Vujnovic normalno je da nije rekao da popravjao oruzje kod ustasa, nije rekao da sam mu dao 200DM ali to nije ni bitno. Razmisli kako je kod drugog pregazenog kako je moglo ostati nesto novaca, kad su prije vojna policija vec 100 puta pretresao... Kad smo se razdvajali htjeli su me zagrliti, toliko su bili zahvalni (sam sam ih nosio do osijeka i do granici cijelo vrjeme su sjedeli iza men i toliko su bili uplaseni da me nisu smjeli napasti, imao sam samo pistolj kod sebe) ali sam rekao da nismo toliko dobri, i da se paze da ne nadjemo jos jednom na ratisti. Pa otisao sam...
Oko predaju naravno da je bilo mnogo kozmetike, jeste pokazivao mi sakrivene oruzja, ali sa time meni nije platio. (oruzje smo prodavali 100 DM. kom, neki su uzeli kod nas pa visestruko prodali dalje...) Ni to nije bitno. Mine nisu vadili zarobljenici nego mi, bar u pocetku, kasnije zbog brzine i oni su pomagali. Pitam ja tebe koliko bi ljudi stradao na tim minama za vrjeme paleza i pljacke??
U vezi mozda radio za srbe, necu ni komentirati, govori umjesto toga tri ranjavanje, jedan tezak i cetvrto gubitak noge... Srbi izgleda odmah posumnjaju, kad je neko ponasa se prema njima korektno... I da se on vratio, bio je prinudjen jer su mu Austrijanci dali izgon, ali opet svoj rijec nije odrzao, da vise nece boriti...
A sad pitam te sta si kompromitirajuce dokazao sad prema meni i mojim borcima?
A sta je sa ubijstvima sto si naveo? Ako si vec spomenuo i sumnjao na mene aj da vidim ili izvini!!!
Mozda i Lav" tajni agent" jer se sazalio iznad izmucene zarobljenike? Ko ih izmuci, sta kaze Haga na to?
Bas si mene nasao zezati, mene ko je borio iz svog zivota dva desetljea, i nigde na me pristom uperili....
Kazem ne znam ko si mozda si ti srbin pa me zezas, molim te nemoj, vec 8 godina redovno idem tamo i po cijelom svijetu pa niko me dira...
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 14:24   #1364
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
A sad pitam te sta si kompromitirajuce dokazao sad prema meni i mojim borcima?
Julien, razumijem da ne poznaješ potpuno jezik, ali ako u ovom postavljenom dokumentu nema kompromitirajućeg materijala, ja se ovdje JAVNO ispričavam tebi i tvojim ljudima i vodim vas sve na jagnjetinu gdje god želite.

Sada bih zamolio čitatelje i moderatore da daju svoju ocjenu o ovim našim postovima.

Ponavljam, nije mi bila namjera ulaziti u ovakve rasprave, zakačio si se na jednu tvrdnju koju sam izrekao a mogli smo to riješiti i bez ovakvih prepucavanja.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 15:27   #1365
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Julien, razumijem da ne poznaješ potpuno jezik, ali ako u ovom postavljenom dokumentu nema kompromitirajućeg materijala, ja se ovdje JAVNO ispričavam tebi i tvojim ljudima i vodim vas sve na jagnjetinu gdje god želite.

Sada bih zamolio čitatelje i moderatore da daju svoju ocjenu o ovim našim postovima.

Ponavljam, nije mi bila namjera ulaziti u ovakve rasprave, zakačio si se na jednu tvrdnju koju sam izrekao a mogli smo to riješiti i bez ovakvih prepucavanja.
Pozdrav...
Aj, neka se sudi narod, kako se to kaze...
Znas isprica cu jos jednu pricu dogodio se pored Pruda, malo desno od ta mjesta gdje smo neprijatelje napali par dana poslije....
Dosao do nas dva vojnika iz Pruda, pa me molio da odemo do njih i da vidimo sta je sa njihovim vojnicima koji su otisli na obalu rjeke da napreve isturene polozaje. Bilo nas jedanajst mojih boraca kod nas u bazi, odmah smo uzeli opreme i krenuli do polozaja kod Pruda. Sjecam se jedan covjek je plakajuci nas molio da idemo sto brze jer je njegov brat isto tamo. Zvao sam da dodje
sa nama pokazivati put, glasno gestikulirajuci vikao: Sve ce nas zaklati, i normalno nije dosao, kao ni jedan sa punkta bar trideset domacih drzao linije tamo, samu su nam pokazali pravac nama, i to sa sigurne strane benta...
Makljaza je bi do iznad nase glave (KAKO NEMA NIKO SA TOG PUNKTA NA
FORUMU). Probijali smo prema obale oprezno, Tito je naz osigurao sa mitraljezom u rukama izgledao kao Rambo (usput divio sam njemu). Kroz do obale primjetio sam (da se malo hvalim) isao sam ispred kao i svakom prilikom kad smo odradili zajednicke akcij, i ne da se hvalim zato, nego vise sam vjerovao mom znanju i iskustvu), da je trava zgazena, oprezno sam priblizavao i nisao sam na mrtvog vojnika, dalje na pola zavrsen rov, unutra jos su bili lesevi (posle sam vidio) skocio unutra u rov i do koljena sam zabio u krvom umecenu zemlju, svi su bili mrtvi, izbacio sam ih napolje, dok sam bio u rovu moji su nedaloko nasli jos jedan les. Pokupili smo tjela u storska krila i po dvojici su ih iznjeli ih moji do benta. Cuo sam da poslije par godina 6-7 ubio se i prezivjeli brat, valjda zbog grize savjesti... Toliko smo mi bili placenici da smo riskirali zivot i zbog poginule...
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 15:47   #1366
Jos sam zaboravio par rijeci, kazu "ne trazimo dlake u jajetu". Mogao bi i ja iznjeti brdo dokumenta, al to ne radim nista ne mijenja na stvarima, ali moze jednom u cetri ili u vise oka, u svaku doba se mozemo naci, pa ce biti prilika da ti ispricam neke stvari... Inace samo da znas rodom sam iz Vojvodine, pa sam dosao borit se na strani slabijeg i zbog obiteljskih zrtava za vrijeme Drg. Svj. Rata, a u mom rodnom selu ostavio sam u ono vrjeme vise od pet miliona DM. vrjednu tvornicu, koju sam izgradio... I onda sam ja materijalista? I ovo nemoj reci da je rekla kazala, jer neki od mojih boraca su bili tamo i vidjeli...
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 18:34   #1367
PROBJIANJE KORIDORA 92 god,,


MODRIČA,,LIPANJ-JUNI 92 god,
ŽIVKOVO POLJE,,

Živkovo polje se nalazi na sjevernom djelu općine Modriča.
Nalazi se na prvoj crti odbrana općine Modriče od sela Skugrić,Mišići,Borovo polje.
Selo je se nalazilo na tromeđi triju gradov Modriče,Šamca i Gradačca,uglavnom od svih podjednako udaljeno.
To malo selo skoro pa i nepoznato dođe jednoga dana u takvu značajnu bitku za opstojnost dva naroda na svojim vjekovnim ognjištima.
Nažalost danas se i nema traga da je selo nekada postojalo,nezna se niti gdje je bilo i nije registrovano u današnoj općini
Modriča.
Zahvaljujući prijeratnim ''dobrim košijama'' koji su pomogli da danas tamo niti ptice ne žive jer nema ni jednoga drveta u selu a kamoli šta drugo.
Ti tkz ''dobri komšija'' neznam ti ime ali znam da su te zvali 'PERAN' i da si iz zaseoka gložik sela Skugrića poručujem ti ovo,,
VRATI 'ZLIKOVČE' ONU KAPELU ŠTO SI ODNIO IZ GROBLJA IZ SELA, I NAPRAVIO SEBI VERANDU UZ KUĆU to nije tvoje, to je od oni mrtvi što ostaše tamo da leže bez svoji najmiliji.
Ko prođe tim putem neka baci oko kraj 'PERANOVE' kuće vidjeće građu sa kapele i lijepi biber crijep.
To nije privatna svojina PERANE,to je sveta bogomolja koja je pripadala jednome narodu koji ima svoju vjeru, i koji je i danas dan živi negdje po svjetu,to je njihovo.
Mislio si PERANE da te nisu mrtvi čuli i vidjeli kada si je odnosio iz groblja,i čuli su te i vidjeli.
Kada si srušio kapelu 'ZLIKOVČE' i odnio onda si se vratio i polupo spomenike i pobaco križive kao što si i zapjevo 'citiram'
'JOJ BRAĆO KOLIKO USTAŠA NA JEDNOME MJESTU,A NIGDJE ŽIVE DUŠE'.
To je onaj PERAN što 13 maja 92 sjeda na biciklo i odlazi da oslobađa Modriču,samo neznam od koga?
Kada si pošao na biciklu sa svojm puškom PM72mm našio si kraj nas Hrvata stao i reko,,
AJMO LJUDI JEBO VAS LJEB' upali Ustaše u Modriču ajmo je oslobađati šta čekate.
Izvinjavam se čitocima što sam umjesto opisivanja o probijanju koridora otišao na drug stranu,možda ovo PERAN i pročita pa razmisli da ipak nisu sve ptice odletjele ipak je ostala jedna, koja ga je vidjela,a i mrtvi ponekad sve vide i čuju.
Valja umrjeti jednoga dana PEEERRRANEEEEE..
Prije nego ćemo pasti i napustiti svoja vjekovna ognjišta zauvjek, kiša je padala 12 dana neprekidno,nebo se je otvorilo kao da je i ono bilo na našoj strani,natopilo je toliko zemlju,ka da nije dalo neprijatelju da se kreče po njoj napravio se je mulj na zemlji.
24 06 92god,,
Jutro 7 sati srbi kreću sa jakom artiljeriskom vatrom po nama,sa direkti pogodcima-onaj ko je čitao moje prijošnje postove moga je vidjeti da su nam srbi ucrtali sebi u kartu crte,jer su rovovi preko dana ostojali prazni,ljudi su odlazili radili po njivama.
Odma par ljudi sa desnoga krila se povlače sa par rovova i bježe iza kuća,i tu zaligaju.
Granatiranje prestaje i kreće pješadija u napad.
Na najisturenijem djelu crte,na glavnom putu u selu se nalazi grupa Hosovaca koja je tu snama,oni nisu niti imali rova bili su u jednoj kući u podrumu,isprd njih na putu je bilo par tenkovski mina posatavito na cesti kao i ježevi.
Na tom djelu gdje su oni bili put je bio dosta visok,kraj puta su bili dublji kanali u koje su oni postavili vreće sa pjeskom i koristili kao tranšeje.
Dakle počinje napad pješadije i to baš tu gdje su Hosovci,a desnom krilu par rovova je već prazno.
Gen Simiću iako si bio tad školovani oficir sa činom 'pukovnika',loše si procjenio situaciju udario si baš u osinje gnjezdo.
Ali kad ti pogrješi tako školovan šta bi se onda moglo reći za ove naše, tobože ratne pukovnike neškolovane.
Napad počinje ali i muzika dere,otkud muzika u akciji evo podatka,,
Hosovci kada su došli tu kod nas u selo donijeli su muziku sa ozvučenjem,tako bi preko noći puštali ustaške pjesme,što je na srbe djelovalo psihički zastrašivajući a za nas narovno ohrabrujući,eto i na takv su način pokušavali domaćim ljudim dizati moral i odklanjati strh.
Kreću srbi sa pješadijom i tenkom T34 i već su došli na 50m do nas i prvi kuća ali smo tuku po kući sa tenkom u kojoj su bili Hosovci i već su i krov skinuli snje,i hoće samo tu da probiju.
Hosovci zovu u pomoć ali teško je doći sad do njih oni su na čistini,odlazimo nekakao nas trojica između kuća do njih jedan je imo M53,tranšeje nisu bile povezane na crti zato je i bilo teško doći do njih.
Dolazimo tu kod njih srbi lete ko ludi, muzika dere, u pauzi pjesme čujem ovo neko viče,maku vam jebem bješte iza tenka naprjed ajte,dere se na sve strane,tenk izađe iz prve kuće ispali par granata i opet se vrati za kuću i sakrije se.
Jedan od Hosovaca nam reče da se pribacimo preko puta na desnu stranu u kanal,i da taka se tenk pojavi pucamo po njemu da mu skrenemo pažnju.
Prelazimo nas dva preko puta u taj kanal,i onda čujem strašan govor,naprjed braćo za slobodu,ovo sam samo čuo kada sam kao djete gledao partizanske filmove.
Izlaze iza kuća i tenka i kreću prema nama, kosimo ih oni padaju ko kruške,i vidim tenk opet ponovno izađe i samo sam čuo bum,vidim stvori se dim i da je tenk podođen,muzika čitavo vrjeme dere.
Tada nastade snaše strana još veća cika, vrisaka,vidim posada iz tenka iskače i bježi neki padaju kraj njega,i vidim da ima ih dosta koji leže na putu.
Pobjegoše,mi se skupišmo kod Hosovaca čestitamo jedni drugim,ali jedan od njih stalno gleda naprjed i odvoji se od nas,i drži zolju u ruci mislim na Hosovca.
Ja navalio ajmo tamo do tenka da mi je da se popem na njega to je zamene sada nešto veliko i značajno,ali jedan od Hosovaca neda da idemo kaže još su tu, nisu otišli iza kuća su.
Mi im kažemo da je desna strana naša skoro tri rova prazna oni nemogu vjerovati da su ljudi još prilikom granatiranja napustili rovove.
Nije prošlo niti 20 min čujem nekakva čudna ispaljenja i najednom stvori se nekakav dim u obliku magle,ta magla,dim,neide u visinu već u širinu i samo oko tog djela gdje je tenk osto i šire.
Hosovac opet naredi na iste položaje gdje smo i bili i kreće opet paljba ali sada se ništa nevidi puca se i mi i oni, nevidimo ih,rat u magli, i čujem dolazi neko bučno vozilo nama sve bliže i bliže,umro sam od straha da će nas pregaziti žive,i pomislio sam da su bacili suzavce,međiti oni dolaze sa drugim tenkom i zakeče ovoga što je bio pogođen i pokupe mrtve i odvezu.
To netraje dugo i opet nastade tajac,samo muzika dere,i nakon nekoga vremena nestaje i dim,kad vidm nema tenka njihovoga kao ni mtrvi koji su ležali na putu i oko njega.
Skupimo se na kamuru i kontam, jebote šta je ovo jel se ovo film snima,to još nikada nisam bio doživio, jedan me od Hosovaca zajebaje kaže da si otišo tamo sad bi i tebe pokupili i odnjeli.
Odlazimo posle na to mjesto gdje je bio tenk vidimo dosta krvi,i bobacane vojne odjeće.
Zatim dolazi gospoda iz brigade i ovi što su bili to čitavo vrjeme iza kuća,sakriveni i kao čestitaju nam.
Navešću i ovo da su pojedinci iz brigade bili poslati da donesu zolja tu kod nas ali su ostali da ležeu u groblju iza spomenika,200m od tog događaja i nisu ni došli do nas tek posle akcije se pojaviše.
Ti isti su posle pričali kakao su oni pogodili tenk,od hvale neboli glava.
Ovo je ta akcija o kojoj je pričao gen Simić kad su htjeli iznenaditi dva dana prije planirane akcije i koji je rekao da su imali velike gubitke u ljudstvu i tehnici,to znaju oni koji su slušali njegovu izjavu o probijanju koridora.
Ni danas mi nije jasno zašto je to prizno baša tako kako je i bilo, mogao je prešutiti, malo je ko znao otome.
Mismo se taj dan odbranili nisu nam probili crtu, ali su nažalost taj isti dan i u isto vrijeme napali su na Kornicu i tamo probili crtu obrane.
25 06 92 god
Kod nas je bilo mirno nisu više napadali,ali su bile žestoke borbe u Kornici gdje sam bio na ispomoći ali to je neka druga priča.
26 06 92 god
Jutro 7 sati,počinje po meni najjača artiljeriska vatra koju sam ja doživio tokom svoga ratovanja gdje sam sve bio.
Gori zemlja,tuče se iz sve moguće artiljeriskog oruđa niz duž cjeloga fronta.
Gen Simić je naveo da se je i njima dizala kosa na glavi,onda zamislite kako je bilo nama,neznaš više gdje bi bio ili u rovu ili u tranšeji,poželio sam jednoga trenutka da otiđem pod crnu zemlju nakaratko.
Ja mislim i da smo ostali kod svoji kuća da nebi moglo na zemlji ništa više roditi u naredni par god koliko su je spržili i protresli.
Arteljerija tuče do deset sati,i kreće pješadija kod nas nema napada ali je kritično na filomeni i od Kornice prema Čardaku.
Traži se pojačanje da se ide na filomenu odlazimo nas četiri.
Prilikom pada Kornice linjie su se pomjerile tjekom noći pa sad čak nema više niti rovova traže se zakloni gdje ko stigne.
Dolazimo na filomenu strahovite su borbe,vidim puca se bez prestanaka,srbi stlno u tjeku napada ubacuju nove grupe,držimo se još tu dobro,ali oni strahovito brzo napreduju od strane Čardaka i već oko pola 2 izbijaju na raskrsnicu za Kornicu.
Crtom se brzo šire informacije da su već u selu Čardak i ljudi na prvim rovovima od sele Borovoga polja napuštaju 2 rova i povlače se, sad i ovi počinju još veću vatru po nama,i tako dolazimo im u klin tuku nas sa obje strane neko dolazi do nas i kaže da je povlačenje,da su srbi već došli do pod baru u Čardak,i mi se povlačimo nas smo 4 zajedno koji smo otišli tamo.
Povlačimo se i oni odlaze rječicom Tolisa a ja odlazim u selo ni danas dan neznam zašto sam otišo do svoje kuće da uzmem rusak koji sam bio ostavio pun streljiva.
Kreću ći se rubnim djelom sela čuo sam da u selu još muzika pjeva i neslutim da još neko ima u selu i čujem da neko puca ali sam mislio da su to srbi koji su ušli u selo.
Prage tuke na sve strne,probijam se okolo zadnji kuća da stignem i ja do te rjičice Tolisa i kod zadnje kuće vidim čovjeka civila sjedi u svom dvorištu,navratim kod njega da mu kažem da je selo palo da idemo.









.
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 18:36   #1368
Sada ću ga spomenuti ovdje pošto ga nikada niko nigdje nije spomenuo da je osto i ubijen na svom kućnom pragu,a te naše dobre ''komšije'' kažu i danas dan da ga nisu našli, i da nije ubijen,kao i to neće da kažu gdje su ga saranili.
Zvao se je JOSA BAJIĆ zvani 'brko' možda tada neki svoji 60 god,bio je ugledni komunista u selu.
Imao je sina koji i danas dan živi u Rijeci HR,Josa počivaj u miru božijem ja znam da si osto u selu i da si postojo na ovome svjetu da nisi bio 'duh' kako bi te prestavile danas naše 'komšije'.
Kad sam ti reko da idemo da je sve palo reko si mi ovo 'citiram' ma daj vi samo bježite i vraćate se,bio si u pravu bilo je i takvi dana ali ovaj put ja stvarno bilo bez povratka.
Sin ga je tražio u ratu preko novina ARENA.
Nastavljam dalje prema Riječici Tolisa,a sada već moram izaći na čistinu a prage tuku nemožeš glave dignuti,znam da sam puzio sve do te Tolise, odužilo mi se kao godina nikada doći do nje, a nije daleko.
Dočepam se nekako do te rječice i sad sam na konju,znam svaki pedalj dalje tuda sam nekada kao djete išao krao voće.
Dolazim na maksimušu to je poljski put od Čardaka prema Garevcu,i na sam ulazak u Garevac vidm čudo ljudi skupiti na jednom mjestu,svi su na jednoj kamari.
Dolazim do njih neki me čudno gledaju i pitaju odakle ja dolazim kažem im iz sela nemogu vjerovati,kažu pa zar zo njie palo prije podne,vidim ljudi totalno neinfomisani.
Uhvati me nekakav strah kao da će tu među njih pasti granata i sve nas pobiti,i to mi je stalno u mislima, evo je sad će pasti odsranjujam se od njih nastranu.
Okrećem se okolo vidi nema nigdje Hosovaca pitam jednoga gdje su oni jesuli bili ovdje, on se smije i kaže mi ovo,,sad su sigurno negdje sa lovom na moru kupaju se.
Čujem tu svakave komentare neke sam i upamtio ali meni i dalje neki strah sad će pasti granata.

Komentari su bili sljedeći,,
-ljudi mi smo izdat
-ovaj pita za ovoga
-onaj kaže osto je, onaj pogino
-sjećam se jedan dječak plače kaže da je vidi da su mu ubili oca na pragu
Prilaze mi dvojica ljudi i pitaju me da su čuli da sam sad došo iz sela i da nema četnika u selu ,kažem im da je istina.
Tad nastade još veća svađa,jedni viču ajmo se vratiti nisu ušli u selo još,to uglavnom viču oni bogatiji ljudi kojim su ostali kamioni,bagari i ti skuplji strojevi,jedni neće svađaju se smo čekam kada će početi pucati između sebe.
U tom trenutku dolazi auto stojadin vozi toliko brzo da se je prašina digla za njim nevidi se ništa.
Staje kraj nas izlazi čovjek iz auta vidim Hosovac što je bio u mom selu repetira pušku i kaže majku vam jebem sve ću vas pobiti i Periju, što nas ostavište same u selu,i pita gdje je najbiži sanitet i bolnica.
Meni se noge osjekoše kada sam ga vidio i polako prilazim autu i vidi dvojicu kolega leže na zadnjem sjedištu obadvojica ranjena u glave i krv im curi iz glava,on sjeda u auto i odlazi.
Prođe mi kroz misli dragi bože do prije par sati odbiše napad u selo,a ostaše na ovako kukavički način sami u selu,i bivaju ranjeni za nešto što je već izgubito.
Grize me savjest da sam bio blizu njih i da sam im mogo reći da je povlačenje,ali iskreno nisam znao niti da su u selu niti da im niko nije reko za povlačenje.
U tom momentu dolazi i Perija tu među nas u maskirnoj vojnoj majici i počinje svađa ljudi viču mi smo izdani,prodani,itd,počijnu i prjetnje pojedincim ali ja i neslušam šta on priča niti mi je kuća na pameti, samo ti Hosovci.
Posle sam čuo kako je bilo, da su ostali u selu da im nije javito,čovjek koji je bio zadužen da ide obavjestit da je povlačenje nije ni otišo do njih zbog toga što je praga tukla i bili su na čistini.
Perija priča svoju priču kako ja stigla HV iz Požege 123 brigada,i da čemo odma sutra ići nazad da to vratimo.
Dolazi i ta iz 123,e i nekoliko momaka da se zaume tu neka linjia da nebi srbi dolšli,nastaje pravi haos ovi ljudi neće niko da ostane tu što su izgubili svoje kuće,viču oću mu ja kurac braniti Garevac.
Ostala je nas nekoliko tu sa tom iz 123,e i u priči sa njima mi čujemo da su oni tu prije 2 dana u Garevac nemogu da vjerujem.
U toku noći oni odlaze negdje, napuštaju tu položaje neznam gdje neznam zašto,da su bili JESU da su pomogli nešto NISU.
Sutra veče su bili u Kladarima Donjim i opljačkali kuće mnještanima-molim ako iko ima na ovome forumu da nešto zna otome voli
Mislim da će forumaš Avayan najbolje znati o kojem sam djelu Posavine piso jer on je koliko sam vidio blizu tamo moga kraja,,


,,DA SE NEZABORAVI''

,pozrdrav svima,
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 19:18   #1369
"DA SE NE ZABORAVI"
Svaka cast Lave, ljepo pises, no i za hrabrosti naravno... Da li si sasznao kao su se zvali HOS-ovci? Jer "DA SE NE ZABORAVI"
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 19:40   #1370
Lav73
hvala na opisu dogadaja evo trebalo je 20 god. da prode da nesto procitam
i o tom dijelu ratista bar malo da se stvori neka slika u glavi.
Sjecam se toga dana sa mog polozaja vidjelo se u ravnici da gori selo.Bilo nas je par mladica,gledamo i onako neznajuci komentarisemo(nadali se) da je to Skugric
medu nama je bio jedan stariji covjek i on nam rece"draga djeco ono sto gori moze biti samo neko hrvatsko selo mislim da je Cardak".
Nazalost bio je u pravu.
Lav 73 samo nastavi pisati cekamo jos informacija sa tog dijela ratista.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 19:56   #1371
,pozdrav lijepi tebi Hijena kao i Dobor Kuli,

Hvala na ovako lljepim čestitkama,
Drago mi je da vam se je svidio post,ali nije izašao u kompletu moram ga staviti u više djelova nemože stati sve odjednom.
Na tvoje pitanje Hijena kako su se zvali evo ti odgovora,
Bili su iz neke brigade HOS,a iz BJELOVARA,bilo ih je 4 sve ukupno tu u mom selu ali kao da ih je bilo 100,toliko su bili hrabri da su oni to i držali sve čitavo vrjeme,
Čim bi počelo pucanje ljudi domaći bi odmah počeli bježati sve od straha jer niko nikada prije nije bio negdje u ratu osim nekakvi prijošnji vojni vježbi,a to nije ni slično.
Zvali su se ICA,ROJS,ZAGI,RENO,

,POZDRAV,
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 21:45   #1372
Ovu sam priču posvetio svome selu koje je nekada postojalo prije, a danas mu se nezna ni mjesto gdje je bilo.
Iako je od tada prošlo skoro 20 god nism zaboravio niti jedan detalj koji se je dešavo prilikom pada to kraja.
Zhvaljujem se svima koji su bili u mom selu i došli da pomognu da mu se neizgubi trag,dali svoje živote i prolili svoju krv ostali trajni invalidi,mi smo ipak pokušula učiniti nešto,pa ako bi, dobro i bi,a ako nabi nikome ništa.
Vi kukavice 'seoski mangupi' koji ste pred rat nosali kroz selo Hrvatsku zastavu i vikili,, ovo je Hrvatska'' a kada je zapucalo odmah ste pobjegli iz sela pročitajte i vi ovu priču pa ako ništa drugo onda bar zapalite svijeće za one koji dođoše da brane vaše selo i dadoše svoje živote za njega.
Nisam zaboravio ni mrtve iz svoga sela,i za njih sam se pobrinuo na nekakav način u ovoj priči o tom sam napiso napočetku ove priče.
Zahvaljujem se svima koji će ovo pročitati,i izvinjavam se što sam pisao sa ovoliko 'emocija' ipak je to moje selo u kojem sam ja rasto proveo svoje najbolje dane života a danas mu se nezna nti gdje čija kuća bili.
Čovjek koji zaboravi šta je bilo u prošlosti može ga to snaći u budućnosti.
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 23:20   #1373
P.S.
Ovaj post gore ispred je trebao biti u dojem djelu cjelu priče ,PROBIJANJE KORIDORA, na postu 33.
Dakle završne rječi moje priče,

Izvnajavam se na grešci prilkom postavljanja posta.

,hvala na razumijevanju,
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 01:18   #1374
Svaka cast Lave...
ovo je meni bas dirljiva prica. Zao mi je za Tvoje selo danas ga nema i ja to znam, samo temelji ostali a korov pojeo put. Putokaz jos stoji ali sela nema. Zalosno da neko gradi nesto stotinama godina i za cetri sve ode u prah...
Dogadjaji sto si opiso od 26. juna su potvrdili ono sto sam ja pretpostavio ranije a to je da je Kornicka strana popustila prije i da je istocni korpus prodro do Cardaka prije nego sto su krajisnici naceli ovu stranu.
Reci mi samo za Filomenu ko je tamo drzo polozaje jel modricka brigada ili 107. nisam uspio doci do tog podatka.. ti si bio tamo pa pretpostavljam da znas? Isto tako, s kim ste se vezali desno? Jel bila linija duz puta prema Modrici u Kladarima ili iza Pustare istocno, kako sam razumio tzv. srpska varos u Modrici nije ni bila oslobodjena (mislim nize pravoslavne crkve) ili grijesim mozda???
avayan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 09:14   #1375
Pitanje za sb323ar..?
Pomenuo si na forumu da su jos vidljivi ostaci oborenog MiGa iznad Jakesa negdje u rijeci Bosni pa Te molim ako znas tacnu lokaciju da mi objasnis ili GPS koordinate jos bolje, volio bih vidjeti to...
avayan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 09:53   #1376
Quote:
avayan kaže: Pogledaj post
Pitanje za sb323ar..?
Pomenuo si na forumu da su jos vidljivi ostaci oborenog MiGa iznad Jakesa negdje u rijeci Bosni pa Te molim ako znas tacnu lokaciju da mi objasnis ili GPS koordinate jos bolje, volio bih vidjeti to...
Vidljivi su ljeti kad je vodostaj nizak, barem prije 2-3 godine je još bio tamo ako ga nisu očerupali. Lokacija je nasuprot Novog Sela, ne znam točno kako bih ti objasnio, s te strane ljudi tamo idu pijesak vaditi.

Evo jedan podatak gubitaka 1.KK za 92 godinu po mjesecima. Napominjem, samo 1.KK

http://i44.tinypic.com/xrqth.jpg
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 16:05   #1377
avayan pozdrav,,

Hvala na suosjećanjima,,
Na filomeni smo držali mi liniju,bili su i nekakavi ljudi njih možda 30 iz Hrvatske, linija je bila povezana i sa 107 brigadom,bili su i vaši momci tamo.
Bli su i taj dan neki momci iz Gradačca na ispompoći na filomeni.
Te priče da prlikom pada tih linjia njie pomogo Gradačac to je priča za malu djecu,pomogli jesu ali sa puškama i ljudstvom.
Drugo nisu ništa niti imali,bili su tad gore nego mi naoružani,neki su nosili i papovke.
Nezna niko da taj dan nama nije bilo nikakve artiljeriske pomoći bar tu na tom djelu.
Prije dva dana je smo rečeno da budemo spremni da srbi spremaju napad i to je sve,nismo čak niti dobili popunu streljiva a kamoli neko ljudstvo ili nešto drugo, jače itd.
Na tvoje upit koje bio sa desne strane,,
Bile su crte na pustari sa Kladarima povezana sdruge strane od Skugrića,to ti je onaj put glavni kad ideš od Gradačca prema Modriči.
Srpska varoš je bila u našim rukama stalno kada je Modriča oslobodit,tu su se vodile jake ulične borbe prilikom oslobađanja M odriče.
Onda su srbi pobjegli u brda prema Vranjaku I Rječanima i tu je bila crta sa srpskim položajima.
Zato su Tarevci imali stalnu opasnost da ne ostanu odsječeni ako bi srbi zazeli Modriču što im se i desilo i prvi i zadnji put kada su srbi uzeli Modriču.
Evo ti još jedan podatak da ti bude jasnije očemu pišem,,
Mi smo se povukli 26 06,Modriča kao grad pada 28 06 a Tarevci i RJEČANI se povlače tek 02 07 i jedva spašavaju žive glave zamalo da ostanu upravo ODSJEČENI.

,,pozdrav,,
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 03:30   #1378
Pozdrav sb323ar...

Malo sam procitao tvoje postove na ovom forumu.... Kao i ratni put...
Imao bi nekoliko pitanje ako hoces odgovoriti....

Kako si htio izvaditi minu zaglavljenu u cjev minobacaca? Dal si znao dovoljno o minobacacima u ono vrjeme da to izvadis?
Tocno gdje je bio taj minobacac? Koliko daleko od N. Grada, ili drugog srpskog sela?

I navedi meni od izkaza zarobljenog srbina sta je bio po tvome blamaza za mene?
(mislis li da u onim uslovima gde je bio prilikom davanja izkaza dali je govorio iskreno? Dal bi ti u njegovom mjestu smeo govoriti sve samo istinu?
Sta je sa onom pricom sa hvatanjem zarobljenika nozem, jel jos uvek tvridis?
Sta je sa onim likvidacijama kojima si me optuzio? Samo da znas ja sam uvjek bio vojnik, i nikad me nisu interesirali slicne stvari sto si naveo...
Kako je to da si bio cjelo vrjeme u Odzaku (u akcijama) i znao si samo o nama to da smo bili na crepani - ciglani? Navedi mi na kojim relacijama ste vi napadali srpske polozaje prije predaje?
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 11:35   #1379
Josiću........napisao si da si za jednu akciju ti i tvoji ljudi po glavi dobili 1400 CH franaka da bi je odradili e sad ja tebe pitam da Vam je netko dao 2000CH franaka da ne idete u tu akciju što bi vi napravili?


Inače respect prema tebi i tvojim dečkima.
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 13:18   #1380
Quote:
kobrin sin kaže: Pogledaj post
Josiću........napisao si da si za jednu akciju ti i tvoji ljudi po glavi dobili 1400 CH franaka da bi je odradili e sad ja tebe pitam da Vam je netko dao 2000CH franaka da ne idete u tu akciju što bi vi napravili?


Inače respect prema tebi i tvojim dečkima.
Pozdrav...
I prije smo odradili vec na destke akcije, isto bi odradili bez pare naravno. ali videvsi koliko mjestana se borio od onih 2200 koji su bili na platnome spisku (mozda i taj spisak bio kozmeticiran i neki stavjali od nepostojece branioce place u dzep) oduicio sam uzeti ponudjeno (nisam ja trazio to). Nekima je bilo lakse platiti za borbu nega da on sam uzme oruzje i stavja glavu u torbi, i ovo razumijem nismo svi rodili za borbu... Inace mi na tim novcima kupovali specialno naoruzanje, upaljace za nas, koji su nam bili potrebni... Inace i danas dvrdim da smo unistili (zarobili) vise neprijateljke zive i tehnicke sile nego sto su isto napravili svi jedinice u Odzaku...I ovo nije hvalisanje nego cinjenice, koji nas znaju ne cude tim podacima. Mi smo vecinom dan i noc radili nesto protiv neprijatelja, u kaficima niko nas nije mogao vidjeti, sem na pocetku rata, jer onda takticki smo se pokazivali u ustaskim odorama....
Kad su dosli mjestani s,Pruda, da treba izvuci njihove ljude (vec pobijene) bez rjeci smo krenuli. Nas nije motiviralo bogatsvo, ja sam vec dugo vremena prije bio ratnik po svjetu, a moji vojnici svi su izgubili vec u Hrvatsku svoja ognjista... Ratovali smo jer smo bili zato obuceni, to su ocekivali od nas... Nama su najvise znacili ordenja koji smo dobili. medju nas dvadesetorice dvvojica smo dobili Kneza Domagoja, ja kao stranac bio sam jedini ko je dobi sa prvim dodjelom. I ta ordenja vise nam znaci od sve novce na svjetu, jer znamo da smo zasluzili ih....
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:19.