Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2007., 17:27   #1
Alkoholizam - problemi, iskustva, liječenje - opća tema

ne bi otvarala ovako glupu temu,da nisam pomalo ljuta trenutnom situacijom u stanu...
uglavnom duga prica,ali od staraca poznanici su se rastali nedavno-uzasan brak,vecinom je bila njena krivica-ona je alkos...
i sta -danas oko 13h je iz vedra neba nama pozvonila i sada davi tamo moju mamu da joj je tsko itd.,non stop place (meni je neugodno to gledat,pa sam ja zbrisala) i kuka...i uredno kad je nama popila sto smo imali-otisla je u ducan po cigarete i vino&vratila se piti kod nas...
u meduvremenu je dosao s posla i moj stari koji odmah zna po sta je dosla(pozajmiti lovu za cugu)jer je dobar s njenim ex muzem,pa zna sve njene manire...
i sad ja tu razmisljam sta navede jednu zenu da se dovede do takvog dna?da u 13 h zvoni poznanicima kod kojih nije bila godinama u jednom uzasnom psihofizickom stanju i doslovno nas davi svojim problemima,za koje nije(ili ne zeli biti)svjesna da je sama uzrok...
evo uredno smo rucali(dok je mama kuhala,ona je uredno u dnevnom cugala),tata je otisao malo ubiti oko,ja sam prosetala kujicu,mama pije kavu i tjesi je tamo,ali to je vec preraslo u mucenje nakon 4 sata natezanja(treba sa pijanom&depresivnom osobom i znat vodit razgovor)...
meni je nje zaista zao i vjerujem da joj nije lako,ali sto covjek sije-to i žanje...zar ne?

nikad mi nije bilo jasno kako netko iz dana u dan moze piti i piti i piti i unistavati sve oko sebe,te na kraju spasti na ovakvo dno...
a ne vidjeti da alkohol nije rjesenje nit posljedica-nego uzrok...
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 22:34   #2
pa zar ne vidis u kojem je stanju a to da je kriva, pa ona to ne vidi, jasno je jer nitko neće reći eh ja sam kriv idem se smiriti. svi nabacuju krivnju na drugu stranu jer misle da su oni u pravu.
mislim da tvoja mama mora biti stroga, neka joj odvali šamarčinu i razbije bocu- ukaže da s alkoholom radi još veći kažin. s tim ubija sebe a očito i vas. imamo i mi susjedu koja staaaalno cvili kod nas, ja moram ovo ja moram ono a moji ništa, e pa nećemo tako..a moja mama sjedi i cima, što će. ali mis smo si dobri...

dakle neka ne trpi tvoja mama jer ce joj dopizditi, neka kaze sta da napravi i gotovo. nema smisla, znam kako je s pijanim ljdima, još ako su tvrdoglavi- šamarčina, oštre riječi (SLUŠAJ ME OVO ĆU SAMO JEDNOM REĆI bla bla) ..druge nema ako ih moliš samo će se još više raspizdit i napravit još veću kašu...bar bi ja to napravio...
jez is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 22:42   #3
Gle... alkoholizam je teška bolest, od koje se vrlo često umire. Jedom kad se navučeš, jebeno je teško prestati. Alkohol te "popije". Uništi ti volju, moć rasuđivanja, iskrivi osjećaj za stvarnost, sjebe ličnost do te mjere da se uskoro više praktički nemaš čime boriti protiv želje koja svakim danom raste u tebi...

Takve ljude po meni ne treba gledati ništa drugačije nego osobe s rakom.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 23:42   #4
Možda malo bedasto pitanje, ali - koliko ti alkosi/bolesnici u stvari piju dnevno? Je li to litra vina, dvije? Ili 5 piva? Gdje je granica?... Ili je to tek kad se vidi da to izaziva očite probleme s okolinom?
Johnny 99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 00:12   #5
Quote:
Johnny 99 kaže:
Možda malo bedasto pitanje, ali - koliko ti alkosi/bolesnici u stvari piju dnevno? Je li to litra vina, dvije? Ili 5 piva? Gdje je granica?... Ili je to tek kad se vidi da to izaziva očite probleme s okolinom?
mislim da je to do pojedinca i samog organizma...
sto se tice konkret slucaja drmnula je tu sigurno litru i pol vina i aperitiv prije rucka+sto je dosla vec pijana i otisla bez pomoci i teturanja..tako da je ocigledno zbazdarena(ja bi vec bila oko zahodske skoljke )
bosanac gradevinac koji je starom pomagao oko vikse znao je drmnut 2 litre ciste rakije da je bi samo pripit ..to je najveci ekstrem koji sam dozivjela
da nisam vidla na svoje oci ne bi vjerovala...
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 00:22   #6
Quote:
Johnny 99 kaže:
Možda malo bedasto pitanje, ali - koliko ti alkosi/bolesnici u stvari piju dnevno? Je li to litra vina, dvije? Ili 5 piva? Gdje je granica?... Ili je to tek kad se vidi da to izaziva očite probleme s okolinom?

moji roditelji su se razveli prije 14 godina upravo zbog navedenog stari mi je lijeceni alkos

tata je cugal rijetko, otpilike 3 puta godisnje, po par dana. a zadnje dvije godine svojeg alkoholizma i po mjesec dana je znal i cugati i ludovati
sad vec ne cuga kojih 5 godina. i to otkad mu je doktorica rekla-ili zivot ili smrt... on je odabrao zivot... danas trosi puno lijekova... vjezba redovito, ide u setnje, pije proteine ... i tak..... rijetko ga vidjam.dva, tri puta godisnje...i to mi je previse....... nisam ga bas željna....

inace je intelektualac, strasno nacitan, pametan, al eto...
__________________
.
-ana- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 14:01   #7
Quote:
Johnny 99 kaže:
Možda malo bedasto pitanje, ali - koliko ti alkosi/bolesnici u stvari piju dnevno? Je li to litra vina, dvije? Ili 5 piva? Gdje je granica?... Ili je to tek kad se vidi da to izaziva očite probleme s okolinom?
Zapravo, pravi alkosi piju manje nego ljudi misle. Naime, nakon određenog "staža", tolerancija alkohola počne naglo opadati. Jedna do dvije "bombice" i alkos je na podu.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 15:37   #8
Quote:
Johnny 99 kaže:
Možda malo bedasto pitanje, ali - koliko ti alkosi/bolesnici u stvari piju dnevno? Je li to litra vina, dvije? Ili 5 piva? Gdje je granica?... Ili je to tek kad se vidi da to izaziva očite probleme s okolinom?
Alkoholičar je svaka osoba koja ima bilo kakvih problema s alkoholom. Nije bitna ispijena količina alkohola, vrsta alkohola ili pije li osoba s društvom ili sama, bitno je može li ta osoba normalno funkcionirati u društvu, na poslu itd... Postoje ljudi koji svakodnevno piju, a da im alkohol nije problem, problem je kada čovjek ne može više ne misliti o alkoholu, pa radilo se o jednom konjačiću ili o litri votke. To je izuzetno teška bolest, a za izlječenje je najbitnija spoznaja samog bolesnika da više ne funkcionira. Znam osobu koja je izdržala 23 godine bez recidiva, prekrasan čovjek, no obiteljska tragedija ga je vratila alkoholu. Ponovo se liječi... Nadam se uspjehu!
zana11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 00:10   #9
Ja si isto ne mogu pomoć - i ljutim se na sve alkoholičare koje znam. Ne zanimaju me njihove isprike ni 'spike' ni šale ni zajbancija iza kojih se najčešće krije agresija i ucjenjivalačke sklonosti.
Ali znam da nije tako jednostavno, da ne mogu reći 'sami su si krivi pa im ne treba ni pomagati' jer - i oni su ljudi.
Kad bi netko od njih makar priznao da ima problem - bilo bi puno lakše.
Ovako, natezati se s nekim tko se uvrijedi ako ti primjetiš da pije (jer se on tako trudi to sakriti, pa kako ti onda ne možeš cijeniti taj trud ili nešto...?) je je više kao igra puvuci me/potegni me, s koje god strane priđeš - pogriješio si.
Možda problemi leže daleko u prošlosti i previše je prošlo vremena za mijenjanje životnog sadržaja?
Možda se čovjek našao u nekim okolnostima u kojima bi većina nas pokleknula?
Možda kad se netko odluči uništiti i uživa u tome - možda je to neko iskustvo iz kojeg se isto može nešto naučiti, kao iz majčinstva ili pomaganja drugima.
Postoji mračna strana života koja je nekim ljudima neodoljiva - paše im?
Kao, šta mi s urednim životima, treninzima, ispeglanim košuljama, punim frižiderima ... šta mi to imamo što je tako vrijedno truda? Stvari propadaju, ljudi stare, sjećanja blijede, ljubav se potroši i sve će jednog dana samo nestati kao da nikad i nije bilo. I onda će biti sasvim svejedno jesmo li u životu imali čiste košulje i da li smo dobro obavljali glupe poslove i nije ni moglo biti drugačije.
Yin još i mogu shvatiti, donekle, ali ono što ne mogu shvatiti je taj oklop iluzije u kojem se egoistična osoba sažaljeva jer ju nitko ne voli, a ne primjećuje da je alkoholom otjerala sve od sebe koji je (možda ipak) vole.
Ne znam kako je to; možda kao da si jednog nasumce odabranog dana ušetao u krajolik u kojem je uvijek tmurno i onda je neprimjetno prošlo puno vremena a ti si se neprimjetno stopio s krajolikom.
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 11:39   #10
Quote:
Ego kaže:
Takve ljude po meni ne treba gledati ništa drugačije nego osobe s rakom.
Ziher...
Bolesnici sa rakom se jelda sami svojom voljom razbole isto kak se pijandure nacugaju.
Zombi Mesar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 14:12   #11
Quote:
Zombi Mesar kaže:
Ziher...
Bolesnici sa rakom se jelda sami svojom voljom razbole isto kak se pijandure nacugaju.
Tipično razmišljanje čovjeka koji ne kuži što je alkoholizam.

Alkohol ti malo po malo deformira ličnost, mijenja ti se kompletan način razmišljanja. Nema tu mnogo mjesta za slobodnu volju. Jednostavno kao da ti u glavi svakom ispijenom čašicom, preko tvoj vlastite, sve više raste neka bolesna strana ličnost, koja te uvjerava da popiješ "još jednu". Zapravo mi je fascinantno koliko je vješte manipulacije mozak ovisnika spreman konstruirati kako bi sam sebe savladao.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 15:58   #12
Quote:
Ego kaže:
Alkohol ti malo po malo deformira ličnost, mijenja ti se kompletan način razmišljanja. Nema tu mnogo mjesta za slobodnu volju. Jednostavno kao da ti u glavi svakom ispijenom čašicom, preko tvoj vlastite, sve više raste neka bolesna strana ličnost, koja te uvjerava da popiješ "još jednu". Zapravo mi je fascinantno koliko je vješte manipulacije mozak ovisnika spreman konstruirati kako bi sam sebe savladao.
Sve to stoji kod "razvijenog alkoholizma", no temeljni problem je u tome ZAŠTO osoba A sa 18 godina pri izlasku u društvo, u kafiću naruči sok dok osoba B naruči pivo.

razlog može biti kod osoba B čisto adolescentno dokazivanje, koje se nastavlja godinama dalje i osoba upada u alkoholizam, dakle, postojao je izbor za razliku od kancera, (kod osoba koje su "zdravo živjele") prije no što se alkoholizam "razvio", dok osoba sa rakom nije imala izbora.
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR

Zadnje uređivanje normall : 12.01.2007. at 17:41.
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 20:56   #13
Quote:
normall kaže:
Sve to stoji kod "razvijenog alkoholizma", no temeljni problem je u tome ZAŠTO osoba A sa 18 godina pri izlasku u društvo, u kafiću naruči sok dok osoba B naruči pivo.

razlog može biti kod osoba B čisto adolescentno dokazivanje, koje se nastavlja godinama dalje i osoba upada u alkoholizam, dakle, postojao je izbor za razliku od kancera, (kod osoba koje su "zdravo živjele") prije no što se alkoholizam "razvio", dok osoba sa rakom nije imala izbora.
Čuj... na ovo mogu odgovoriti jednostavno citirajući cosanostru malo iznad.

To je dijelom stvar bolesti naše civilizacije. Na početku društvo vrši golem pritisak na pojedinca i na neki način ga praktički tjera ka piću. Onaj tko neće ponekad popiti, nazdraviti koju... smatra se drukčijim, manje zabavnim, često biva izoliran, izdvojen iz društva... Izgrađena ličnost to još nekako može podnijeti, ali adolescent, koji se još traži i mišljenje društva mu je iznimno bitno, vrlo teško.

Razmisli, koliko ljudi će ti stvarno reči "da, alkohol je zlo i treba ga izbjegavati", a koliko će ti ljudi reči "ma ne treba pretjerivati, malo alkohola je zdravo"?
Osobno imam princip da ne pijem ni malo, tako da znam o čemu pričam. Vjeruj mi, nije lako ponekad...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 19:28   #14
Quote:
Ego kaže:
Tipično razmišljanje čovjeka koji ne kuži što je alkoholizam.

Alkohol ti malo po malo deformira ličnost, mijenja ti se kompletan način razmišljanja. Nema tu mnogo mjesta za slobodnu volju. Jednostavno kao da ti u glavi svakom ispijenom čašicom, preko tvoj vlastite, sve više raste neka bolesna strana ličnost, koja te uvjerava da popiješ "još jednu". Zapravo mi je fascinantno koliko je vješte manipulacije mozak ovisnika spreman konstruirati kako bi sam sebe savladao.
Alkoholizam se ne događa preko noći nego kroz niz godina, svatko ima vremena razmisliti kamo mu život ide. Ne možeš reći da pijancima, barem u početku, nikad nije palo na pamet da su već x novaca potrošili na cugu koje nisu smijeli, da su napravili x sranja zahvaljujući cugi itd. Ali svejedno su se opet, svojom voljom napili.


Vidio sam u životu dovoljno alkoholičara i onih koji su na dobrom putu da to postanu da shvatim da ih se nema što žaliti. U krajnjoj liniji, i na svojoj koži sam osjetio neke stvari.


Svatko bira svoj put...
Zombi Mesar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 21:40   #15
Quote:
Zombi Mesar kaže:
Alkoholizam se ne događa preko noći nego kroz niz godina, svatko ima vremena razmisliti kamo mu život ide. Ne možeš reći da pijancima, barem u početku, nikad nije palo na pamet da su već x novaca potrošili na cugu koje nisu smijeli, da su napravili x sranja zahvaljujući cugi itd. Ali svejedno su se opet, svojom voljom napili.


Vidio sam u životu dovoljno alkoholičara i onih koji su na dobrom putu da to postanu da shvatim da ih se nema što žaliti. U krajnjoj liniji, i na svojoj koži sam osjetio neke stvari.


Svatko bira svoj put...
Nije baš tako jednostavno... Ovisnost djeluje po nekad poput virusa... Kao što se uspješan virus zna "sakriti" od imunološkog sustava, tako se i ovisnost sakrije potičući razvoj negirajućeg stava.

To je inače nešto po čemu odmah prepoznaš alkoholičara. Nema realan pogled na vlastito stanje.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2024., 15:18   #16
Tabletomanija

Ne stižem sve isčitati ... ali ima li ovdje tabletomana, konkretno anxiolitici ... ? Tamo gdje sam ja prošao detox upoznah 50-tak ljudi, nitko o tabletama !! Samo ja. U najgoroj fazi 80 najjačih anx na dan i 7-8 sanvala za san. Ako ima javite se da razmijenimo iskustva, meni se čude da sam živ i da mi je jetra ok
IvanIvan1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 06:30   #17
Quote:
Ego kaže:
Takve ljude po meni ne treba gledati ništa drugačije nego osobe s rakom.



Śto se tiće teme ja smatram da li će netko piti ili ne da je isto vażna snaga karaktera pojedinca na vanjski utjecaj.

Iako je druśtvo (kolege) vrśilo jaki natisak na mene od 8 razreda dalje da popijem jer nisam muśko,jer sam ovo i ono,ovakav i onakav NIKADA nisam poćeo piti a druśtvo se je obićno poslije 3-4 mjeseca naviklo da ne pijem pa kada smo naprimjer iśli u diskać narućili 15-tak piva i jednu colu nitko nije pitao tko je narućio colu nego je iśla iz ruke u ruku ka meni

Znao sam tipa koji je cugao svaki dan.
Sam se je priznavao da je alkoholićar.

Ćudno je bilo to da je hodao kao po crti a i auto je tako vozio.
Za vrijeme hodanja (uvijek je imao ruke iza ledja) znao je zastati,malo se nagnuti, (a ruke je imao dalje iza ledja) uspravio se i nastavio dalje hodati i prićati kao da nikad niśta

Njegovo drużenje sa alkoholom se je zavrśilo kada se je jednog dana na radnom mjestu sruśio i odvezla ga prva pomoć.
U bolnici su ga jedva spasili i dr mu je dao izbor alkohol ili żivot.
Izabrao je opciju da je mogao joś mnogo treba jer to je bio njegov drugi nalog poslije alkohola ali od njega se nije do danas izlijećio a dalje stupa po zemlji
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 13:07   #18
Quote:
benny kaže:



Śto se tiće teme ja smatram da li će netko piti ili ne da je isto vażna snaga karaktera pojedinca na vanjski utjecaj.

Iako je druśtvo (kolege) vrśilo jaki natisak na mene od 8 razreda dalje da popijem jer nisam muśko,jer sam ovo i ono,ovakav i onakav NIKADA nisam poćeo piti a druśtvo se je obićno poslije 3-4 mjeseca naviklo da ne pijem pa kada smo naprimjer iśli u diskać narućili 15-tak piva i jednu colu nitko nije pitao tko je narućio colu nego je iśla iz ruke u ruku ka meni
e pa svaka tebi čast na tvojoj čvrstini i na tome što nisi dao da te društvo povede al meni tako pretjeran stav protiv nečega isto malo sumnjiv ili bolje rečeno smiješan jer pa šta i da se jednom napiješ ono ne znaći da si zbog toga automatski alkoholičar..to je moje mišljenje naravno koje nemora bit točno..možda je tebi i sasvim ok bez toga..
azrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 14:25   #19
Treba malo isprobati neke stvari na svojoj koži da kasnije budeš siguran kak su u onoj stvari.

Meni je trebalo godinu - godinu i pol dana konstantnog vikend opijanja.

Zombi Mesar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 17:02   #20
Quote:
azrail kaže:
e pa svaka tebi čast na tvojoj čvrstini i na tome što nisi dao da te društvo povede al meni tako pretjeran stav protiv nečega isto malo sumnjiv ili bolje rečeno smiješan jer pa šta i da se jednom napiješ ono ne znaći da si zbog toga automatski alkoholičar..
azrail nisam htjeo pretjerati sa duljinom posta ali sam możda sa tim pogrijeśio jer sam Vas savjeo u slijepu ulicu.
Nisam konservativac niti nikada nisam htjeo slavljenika itd. uvrijediti pa kada netko ima rodjendan,vjenća se,nova godina,bożić itd. uvijek se kucnem sa jednom ili dvije-obićno pijem liker kao muferica a ne muśko
U druśtvu nisam pio zato jer ono je pilo svaki dan a ja kao prvo nisam imao potrebu za alkoholom,kao drugo nisam htjeo da mi to prijedje u naviku kao njima,a kao treće ako bi popio jednom a da netko ne slavi nego recimo u disku onako da se pije moje druśtvo je bilo takvo da mi viśe ne bi dalo mira pa bi ono: "Pa kako to u disku si popio a tu u kafiću nećeś?" ili: "Popij joś jednu,pa joś jednu-neće ti niśta biti." Sigurno ne jedan od Vas zna ovu priću od nekuda?
Quote:
azrail kaže:
to je moje mišljenje naravno koje nemora bit točno..
azrail moje miśljenje koje naravno ne mora biti toćno je da dobro misliś
Quote:
azrail kaže:
možda je tebi i sasvim ok bez toga..
azrail na ovu Tvoju drugu teoriju moje miśljenje koje naravno ne mora biti toćno je da sada jako dobro misliś a ćak i natprirodno-Ti jednostavno ćitaś u mislima
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:30.