Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2009., 09:54   #1
Zadar - domovinski rat

pa nije moguće da nigdi na internetu nema slika Zadra iz domovinskog rata??
ili ja neznam tražiti? ima li ko kakav link ili slike (u što boljoj rezoluciji) pa nek mi mejla...
fala svima
Ferdinand is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 11:35   #2
Quote:
Ferdinand kaže: Pogledaj post
pa nije moguće da nigdi na internetu nema slika Zadra iz domovinskog rata??
ili ja neznam tražiti? ima li ko kakav link ili slike (u što boljoj rezoluciji) pa nek mi mejla...
fala svima
Ja nisam tad imao vremena slikat, bio sam u podrumu 16 h na dan ali dobro si to primjetia... baš nema nigdje ... bar ja neznam da ima.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 12:33   #3
ma super! a slika ima ka u priči ali se nigdi nemogu nać.....ajmo ljudi...
Ferdinand is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 13:59   #4
iman ja nešto.... napravio sam otprilike raspored kasarna jna na početku rata (crveno)
http://i44.tinypic.com/10f8h1i.jpg
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 19:12   #5
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
iman ja nešto.... napravio sam otprilike raspored kasarna jna na početku rata (crveno)
http://i44.tinypic.com/10f8h1i.jpg
Pa jebote....zar ih je toliko bilo ? Znao sam za neki Artiljerijski centar i eventualno možda manji garnizon.

Inače mi je Zadar bio grad-pojam neorganiziranosti i loše obrane 91. No, ovako- dobro su i opstali, s toliko neprijatelja u gradu, a četama blizu.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 18:19   #6
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Pa jebote....zar ih je toliko bilo ? Znao sam za neki Artiljerijski centar i eventualno možda manji garnizon.

Inače mi je Zadar bio grad-pojam neorganiziranosti i loše obrane 91. No, ovako- dobro su i opstali, s toliko neprijatelja u gradu, a četama blizu.
Daj mi molim te objasni zašto misliš da je Zadar bio loše organiziran, i dali si ti jedan od onih "pacijenata" koji govore gluposti poput onih da je Zadar bio "bežigrad"
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2009., 10:04   #7
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
iman ja nešto.... napravio sam otprilike raspored kasarna jna na početku rata (crveno)
http://i44.tinypic.com/10f8h1i.jpg
Mala digresija.

Vojarna 6, tzv. "Turske kuće" je na krivom položaju. Ona je na Smiljevcu, u biti preko Bulevara JI od nacrtane lokacije.

Prikaz na karti vojarni 6 i 7 trebaju biti jedna velika vojarna. To je tzv. "Konjušnica".

Ona treća vojarna u tom području su tzv. "Crvene kuće".

Garnizon Zadar je imao 2300-2500 vojnika i časnika bez raketne baze Šepurine i garnizona aerobaze Zemunik.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 14:54   #8
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
iman ja nešto.... napravio sam otprilike raspored kasarna jna na početku rata (crveno)
http://i44.tinypic.com/10f8h1i.jpg
Na to je demon napisao:

Mala digresija.

Vojarna 6, tzv. "Turske kuće" je na krivom položaju. Ona je na Smiljevcu, u biti preko Bulevara JI od nacrtane lokacije.

Prikaz na karti vojarni 6 i 7 trebaju biti jedna velika vojarna. To je tzv. "Konjušnica".

Ona treća vojarna u tom području su tzv. "Crvene kuće".

Garnizon Zadar je imao 2300-2500 vojnika i časnika bez raketne baze Šepurine i garnizona aerobaze Zemunik.
__________________

Može li netko napraviti precizniju mapu vojarni sa njihovim imenima i procjenama ljudstva u njima? Vama iz zd je lako jer ako ova karta i ima pogreške vi ih odmah prepoznate, meni je to kaos.
Mislim da je svima jasno di su Šepurine , Križ, Zemunik ali u samom gradu je teško pohvatat konce.

Zanima me koje su vojarne pale i kako, dakle rekli ste samo za skladište TO mislim crvene kuće, što je bilo sa turske kuće (mislim da ste takvu spominjali) pa sudbina one što je na karti prikazana malo iznad petrića, gospe maslinske mislim da se na karti nalazi pod brojem 9. Kako je pala ona vojarna kod osnovne škole iznad uskoka, di je bilo spremište nafte. Koliko je tamo bilo vojske i naoružanja? Jesu li se oni objekti na vrhu poluotoka i na Foši branili, i je li tamo bilo osvojeno puno oružja? Koja je to vojarna Đure Đakovića?

Dakle imam puno pitanja i nema smisla na sve odgovarati pojedinačno, nego ako se nekome da napraviti preciznu kartu s nazivima svih vojarni, procjenom ljudstva i sudbinom tih gradskih vojarni. Bili bi mu zahvalni svi koji čitaju ovu temu a nisu precizno upučeni, pogotovo oni koji praznicima obilaze ove objekte

Za uskršnjih praznika obišao sam dvije vojarne koje su opstale do kraja mislim da se ona iza lipotice, di je sada knjižnica zvala A. Banine, a ona iza marine i pošte, M. Orešković. Možda sam ih pomješao.

Pomozite mi u rekonstrukciji, pozdrav
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 17:35   #9
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Na to je demon napisao:

Mala digresija.

Vojarna 6, tzv. "Turske kuće" je na krivom položaju. Ona je na Smiljevcu, u biti preko Bulevara JI od nacrtane lokacije.

Prikaz na karti vojarni 6 i 7 trebaju biti jedna velika vojarna. To je tzv. "Konjušnica".

Ona treća vojarna u tom području su tzv. "Crvene kuće".

Garnizon Zadar je imao 2300-2500 vojnika i časnika bez raketne baze Šepurine i garnizona aerobaze Zemunik.
__________________

Može li netko napraviti precizniju mapu vojarni sa njihovim imenima i procjenama ljudstva u njima? Vama iz zd je lako jer ako ova karta i ima pogreške vi ih odmah prepoznate, meni je to kaos.
Mislim da je svima jasno di su Šepurine , Križ, Zemunik ali u samom gradu je teško pohvatat konce.

Zanima me koje su vojarne pale i kako, dakle rekli ste samo za skladište TO mislim crvene kuće, što je bilo sa turske kuće (mislim da ste takvu spominjali) pa sudbina one što je na karti prikazana malo iznad petrića, gospe maslinske mislim da se na karti nalazi pod brojem 9. Kako je pala ona vojarna kod osnovne škole iznad uskoka, di je bilo spremište nafte. Koliko je tamo bilo vojske i naoružanja? Jesu li se oni objekti na vrhu poluotoka i na Foši branili, i je li tamo bilo osvojeno puno oružja? Koja je to vojarna Đure Đakovića?

Dakle imam puno pitanja i nema smisla na sve odgovarati pojedinačno, nego ako se nekome da napraviti preciznu kartu s nazivima svih vojarni, procjenom ljudstva i sudbinom tih gradskih vojarni. Bili bi mu zahvalni svi koji čitaju ovu temu a nisu precizno upučeni, pogotovo oni koji praznicima obilaze ove objekte

Za uskršnjih praznika obišao sam dvije vojarne koje su opstale do kraja mislim da se ona iza lipotice, di je sada knjižnica zvala A. Banine, a ona iza marine i pošte, M. Orešković. Možda sam ih pomješao.

Pomozite mi u rekonstrukciji, pozdrav
Pozdrav.
Na satelitskom prikazu nije baš dobro.
Riječima si bolje objasnio.
Nisam Zadranin, ali sam tamo išao u školu i bio u zaleđu 93.
Tamo je većina vojarni napuštena mirnim dogovorima.
U biti ni u jednoj od njih, iako su bile brojne nije imala neka velika količina naoružanja i tehnike.

Đ. Đaković je bio centar obuke PZO-a, M. Orešković topništva, A. Banina je imao neke topničke postrojbe, ali je više slovila za promidžbu JNA jer su tamo bili sportski poligoni gdje su dolazili i sportaši iz grada, primjerice tada najmodernija atletičarska staza.
U Šepurinama je također bio obučni poligon za pitomce vojnih škola smijera TRP PZO.
Ove druge su bile skladišta i logističkog tipa.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 00:16   #10
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Može li netko napraviti precizniju mapu vojarni sa njihovim imenima i procjenama ljudstva u njima? Vama iz zd je lako jer ako ova karta i ima pogreške vi ih odmah prepoznate, meni je to kaos.
Mislim da je svima jasno di su Šepurine , Križ, Zemunik ali u samom gradu je teško pohvatat konce.

Zanima me koje su vojarne pale i kako, dakle rekli ste samo za skladište TO mislim crvene kuće, što je bilo sa turske kuće (mislim da ste takvu spominjali) pa sudbina one što je na karti prikazana malo iznad petrića, gospe maslinske mislim da se na karti nalazi pod brojem 9. Kako je pala ona vojarna kod osnovne škole iznad uskoka, di je bilo spremište nafte. Koliko je tamo bilo vojske i naoružanja? Jesu li se oni objekti na vrhu poluotoka i na Foši branili, i je li tamo bilo osvojeno puno oružja? Koja je to vojarna Đure Đakovića?

Dakle imam puno pitanja i nema smisla na sve odgovarati pojedinačno, nego ako se nekome da napraviti preciznu kartu s nazivima svih vojarni, procjenom ljudstva i sudbinom tih gradskih vojarni. Bili bi mu zahvalni svi koji čitaju ovu temu a nisu precizno upučeni, pogotovo oni koji praznicima obilaze ove objekte

Za uskršnjih praznika obišao sam dvije vojarne koje su opstale do kraja mislim da se ona iza lipotice, di je sada knjižnica zvala A. Banine, a ona iza marine i pošte, M. Orešković. Možda sam ih pomješao.

Pomozite mi u rekonstrukciji, pozdrav
Marko Orešković je ona vojarna gdje je danas gradska. Tamo gdje je hitna pomoć je nekadašnji stacionar (vojna ambulanta), znači to su dvije vojarne. Đuro Đaković je veliki kompleks koji počinje SZ od City galerije i ide uz Put Stanova sve do križanja sa ulicom što ide sa Višnjika (jedno vrijeme se zvala Marka Oreškovića, sad je mislim Domovinskog rata, ali nisam siguran). Tu se nalazi novi kampus, mužička škola, strukovna škola, crveni križ, policija, atletska staza sa zemljanom podlogom, poligon za auto škole, studentski dom, neke sportske dvorane i par ruševnih i spaljenih zgrada . Ante Banina je od košarkaške dvorane Krešimir Ćosić pa do OTP banke, znači atletska staza je unutra, neke dvorane i slično. U biti je to sve sjeverno od Kauflanda. Turske kuće su ti gdje su zgrade POS-a, one za branitelje te još jedan veliki neizgrađeni komad zemlje, ne možeš faliti. Ona se nalazila između OŠ Smiljevac i Bulevara (Ante Starčevića). sa sjeverna i južne strane te vojane su bile i još uvik jesu kuće. Malo dalje od morskih orgulja, pored carine, na Poluotoku je bio dom JNA, odmah pored je igralište za mali nogomet (bilo i još je uvijek). Danas je tu županija. Između bolnicei parka Vladimira Nazora je bivša vojarna Ravnice, logistička baza u biti garaža za popravak vozila. To je danas mjesto di pauk odvozi auta te javni parking koji se ne plaća. Nekad je tu bila i tvornica madraca, sad više nije. Država ili grad to nastoje prodati, ali nema zainteresiranih jer traže dosta novca. Konjušnica je tamo di su danas Interšpar i Mercator te cesta za Bili Brig. Crvene Kuće su mjesto di se rade novi stanovni POS-a, sjeverno od magistrale, to je ajmo reći SI od dućana Plodine.

Broj ljudi.... hmmmmm, Đuro je imao najviše, onda Ante Banina, pa onda Konjušnica. Turske kuće je imala vojnika za napuniti autobus (bus sa ročnicima mi je stajao u lici), znači 40-ak, ne više. Dom JNA je imao nekoliko, a mislim da nije puno više imao ni stacionar. Ravnice su imale 20-30 ljudi ne više. tu su radili mehaničari i drugi koji su živjeli u gradu tako da nije trebalo toliko prave vojske. Sve su ove male vojarne zauzete. Đuro, Banina i Konjušnica nisu...

Turske kuće su imale uskladišteno oružje TO, ali je raketirana nakon što smo je uzeli i sve je otišlo u zrak. nedavno su pored OŠ Smiljevac našli ostatke svakojake municije iz te eksplozije pa su to područje češljali demineri.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 22:23   #11
Demon hvala ti puno, sad sam sve po Google earthu našao. Ja sam dakle pomješao ove tri velike vojarne.

Kako su osvajane te manje vojarne? Jel bilo puno otpora?

Gledam satelitski snimak i vidim da su Banina i konjušnica bili dosta blizu "konjice" kako ste nazvali 9. korpus. Mislite li da bi uspjeli deblokirati vojarne da nije došlo do dogovora?

Ante također pohvale na korisnim info.
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 14:20   #12
naletio sam na neke karte sa planovima napada 1991. oko Zadra.
Loša je rezolucija, ali svejedno evo link :
http://www.politickascena.com/index....lovnica-clanci
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 12:47   #13
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Kako su osvajane te manje vojarne? Jel bilo puno otpora?
Heh, Dom JNA je "pao" prvi ako se ne varam. Ali to je bilo smišno. Ka da Alan Ford i Bob Rock osvajaju prazni štand na pijaci. Njih par je sa lovačkim puškama krenulo iz Arbanasa, čak su se šuljali uz zidove od šetališta Kolovare, valjda u strahu od onog Galeba što je taman preletao grad u niskom letu, pa preko rive di su počeli vikati "juriš! juriš!" a onda su došli i do Doma i počeli pucat po njemu. Unutra su bila 4 nenaoružana vojnika koji su se htili predat ali nisu mogli dok ekipa nije prestala pucat. Na kraju su se nekako predali sretni da im je glava na ramenu, odmah su dobili civilke od građana i pobigli doma. Tko god je vidija ovo "osvajanje" se drža za drob i umira od smiha. Normalno, samo par dana poslije kad se ozbiljno počelo pucat oko vojarni je već bilo manje smišno, a kad je počelo granatiranje je sve postalo ozbiljno.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 19:32   #14
von_ungern, što je sa bivšom vojarnom Franka Lisice (danas ŠRC i sveučilišni kampus) jel tamo što bilo.
I na Bulevaru (ovo pod šest), gdje su izgrađene nove zgrade i crkva sv.Ante, koliko se sjećam, ono je bio ogroman prostor, ne znam jel čitav bio pod vojskom, ali sjećam se baraka i žice. Izgledalo mi je puno veće nego ovo ucrtano na karti.
Bio sam tada još školarac pa se to sve s vremenom pogubilo u memoriji
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 19:50   #15
Mislim da su pod četiri vojni stanovi...iznad, pod pet je Višnjik, neznam što je tu bilo prije samo znam da je tu danas nova dvorana...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 10:00   #16
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
von_ungern, što je sa bivšom vojarnom Franka Lisice (danas ŠRC i sveučilišni kampus) jel tamo što bilo.
I na Bulevaru (ovo pod šest), gdje su izgrađene nove zgrade i crkva sv.Ante, koliko se sjećam, ono je bio ogroman prostor, ne znam jel čitav bio pod vojskom, ali sjećam se baraka i žice. Izgledalo mi je puno veće nego ovo ucrtano na karti.
Bio sam tada još školarac pa se to sve s vremenom pogubilo u memoriji
Tu je bila kasarna Đuro Đaković. Protezala se od Citty Galerije do Policije kod Kauflanda.
Unutra je bilo i zapovjedništvo.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 20:00   #17
osim ove zgrade pod brojem 1 u kojoj je bila hrpa municije ali zato malo ljudstva, više manje sve kasarne su bile dobro zaštičene... većina ćak i streljačkim bunkerima... postojale su još dvije u okolici - šepurina na cesti za sjever i brdo križ poviše ceste za jug.. da su ostali tim kasarnama prekinuli bi sve komunikacije iz grada...
mislim da je centar za obuku artiljerijaca bio ovaj pod brojem 4 (no nisam siguran)... navodno se njihov oficir odma planirao predati ali ga je zatočio jedan doktor jna (???)
pod deset je bila mala kasarnica sa goooolemim bunkerima za čuvanje benzina... posli rata su naši tamo držali neka naša improvizirana vozila... ono na bulevaru su mislim "crvene zgrade", a tamo je bila i neka veterinarska služba jna... ove veće središnje kasarne su se najduže držale... bila je dosta koljaža oko nih... neke ćak i u call of duty maniri , kada su svi pucali po svima... uglavnom njima baš bio problem pucati po svojim domaćinima , sve zgrade oko večih kasarni još imaju rupe od metaka...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 20:18   #18
evo stara gradska jezgra:

http://i44.tinypic.com/noads4.jpg
http://i39.tinypic.com/23maa29.jpg
http://i41.tinypic.com/2zye5vb.jpg
http://i40.tinypic.com/96hyzn.jpg
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 21:52   #19
koje su brigade ili dijelovi brigada bili tamo...
ares212 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 22:31   #20
Quote:
ares212 kaže: Pogledaj post
koje su brigade ili dijelovi brigada bili tamo...
112. br. ZNG, neki dijelovi 4.gr.br, Imotska Bojna, domobranska pukovnija, još neka brigada ZNG, poslije je nakon maslenice došla kao pojačanje i 3.gr.br, a bilo je i 9.gr.br.... Svega je bilo u Zadru..
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:14.