Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2009., 11:48   #41
Quote:
ana_vz kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje - imam račun od 20 000 kn kojeg sam platila, i student sam (i neću ove godine zaraditi onih 50 000 kn ili koliko već) pa me zanima dal ja imam pravo na povrat poreza - tamo gdje sam platila taj račun su mi tvrdili da imam pravo na povrat poreza, ali ja još nikad nisam čula za to da student ima pravo na povrat poreza. zahvaljujem na odgovoru
Nemaš pravo na povrat poreza jer nisi ni uplatila porez.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 13:13   #42
Uglavnom imao sam prije 10min svadju sa starcima i blabla digli mi tlak. Reko sam im da cu im dat onolko para kolko ce izgubit/morat dat jer sam preso 10 000. Kolko to na kraju ispadne cca?
stari mi je umirovljen, a stara recimo cca5000kn mjesečno.
??!?? is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 13:55   #43
Ako si mami na olakšici cca 200 kn mjesečno.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 19:09   #44
znaci 2400kn na godinu? jel ima jos kaj kaj gubi ili samo taj povrat, dali gubi nesto na bruto placi?
??!?? is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 20:22   #45
Ne gubi ti mama povrat nego će dobivati 200 kn manju plaću. Ako ti mama ima ugovorenu bruto plaću, ona će joj ostati ista, ali s obzirom da joj se povećava porezna osnovica, morat će plaćati više poreza iz plaće pa će samim time imati i manju neto plaću za tih cca 200 kn.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 00:45   #46
Ne koristite caps jer se smatra deranjem. Katrin

Zadnje uređivanje Katrin : 22.07.2009. at 12:25.
nevenka.sostar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 20:11   #47
student servis, prešao 47500 neto

poštovanje,
ugl.. upravo provejrija. sad san na 47300 neto... ali mi triba stici nekih 8000 neto.. koliko ce mi dodatnog poreza opaliti.. primjerice... znaci sad san u sustavu 25%, ne 17%.
escalade is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 23:08   #48
Quote:
jahorinka kaže: Pogledaj post
možda piše na ugovoru ja se više ne sjećam a nemam ni jedan primjerak ugovora doma.


na ugovorima vž sc-a piše:

čl.8. Poslodavac se obezuje da će u roku od 8 dana, od dana izdavanja računa podmiriti račun ispostavljen na temelju ugovora.
čl.9. Plaćanje ukupnog iznosa poslije roka podliježe plaćanju zateznih kamata.
čl.10. Student servis se obezuje članu servisa uplatiti zaradu u roku od 3 dana po naplati računa od poslodavca.
gdje to piše? piše samo za 8dnevni rok poslodavcima, a ne bi li ugovori u vž i zg trebali biti istovjetni?

jel mogu ja podići ugovor u savskoj i obaviti posao te vratiti ugovor u ilici i dobit lovu kod njih?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 23:27   #49
ajme, vama nekoliko dana kasni isplata. meni je kasnila mjesec dana, mojim poznanicima i po nekoliko mjeseci...
__________________
~ Ne traži razloge za tugu, već sitnice za sreću! ~
The_Mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 15:39   #50
dok sam radio preko Zagrebačkog SC-a, imao sam također problema sa isplatama...plače su kasnile po par mjeseci...ovakva je situacija bila u mom slučaju: radio sam preko jedne agencije unapređenje prodaje za Coca-Colu i Podravku. Kad je trebalo isplatit plaču, Podravka je vršila kompenzacije sa SC-om, pošto SC nema para da kupi hranu za studnete, Podravkaje njima davala hranu, a SC je morao nama dat novac. Samo gdje je tu logika ako SC nema novaca da kupi hranu, kako će isplatit plače ond studentima kad ovi njima daju hranu. I taj se problem vuko neko vrijeme. Sad sam zaposlen u jednoj takvoj agenciji, pa sam uplačujem novac studentima za svoje podrčje, Slavoniju, preko Osječkog sveučilišta. S njima nema nikakvih problema. Odnesem ugovore njima u SC, oni mi izdaju račun, pravac u banku, ako stignem do 13h uplatiti novac, SC ga prosljeđuje sutradan ujutro na račune studentima i nema nikakvih problema. Ako ne uplatim do 13h, novac sjeda na račune za 2 dana. Kod mene nema problema, sve bude u roku isplačeno, dok kolega koji drži teren oko Zagreba i dalje muku muči sa Zg SC-om, plače im redovito kasne po 2 tjedna minimalno
gogo208 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 19:57   #51
Ovako, ja radim za Franck kao unapredivac prodaje. uglavnom placa mi kasni vec mjesec dana iako mi je iz francka receno da ce doci za minimalno 2 tjedna. da bi se ispostavilo da se ugovor negdje "izgubio" u posti tijekom slanja. mene zanima kako to tocno funkcionira s tim ugovorima. ja ga izvadim u sc-u i odnesem u firmu na potpis i odnesem natrag u sc pa oni uplacuju na racun?? jel to to? jer nisam iz zg-a, a mislila sam ubuduce ici jednom mjesecno u zg i odnest direktno u firmu na potpis, pa u sc ( ali uclanjena sam u varazdinski koji nema podruznicu u zagrebu). ali ako je nakon potrvrde u sc-u ponovo ici u firmu onda mi se ne isplati odlazit u zg. znam da je komplicirano al nadam se da ste me shvatili
tweety87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 14:36   #52
Nama u Splitu redovito kasni plaća po misec dana..prošli put sam radila u nekakvoj agenciji za čišćenje..čovik me točno obavijestija kad mi je to uplatija, došlo mi je za točno misec dana- nevjerojatni su.. :/ Danas im šaljem mail i pitam zašto mi kasni plaća, a ona mi odg kako je meni uplaćena na račun određena cifra 24.12.2010. i da je račun poslan natrag u firmu i šta sad??? kakav je to proces??? ako je meni poslodavac uplatija te pare i oni su to obarčunali ne kužim u čemu je problem????
881crveno is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 22:27   #53
Angry Studentski ugovor, nakon 3 godine

Dakle situacija je sljedeca... Radio sam u 5. mjesecu 2008. godine za jednu tvrtku koja se nalazi van Zagreba, terensko istrazivanje... Prilikom obavljenog posla, ugovor sam nosio u SC, obavio sve potrebne radnje i potom poslao, racun i kopiju ugovora na adresu tvrtke... Nakon 3. GODINE!!!! dolazi povratnica poštom sa ugovorom... Naime pošiljka je bila izgubljena i vraćena... Naravno u meduvremenu sam zaboravio na taj novac jer je poznato da isti kasni po nekoliko mj. pa se tako nisam niti zivcirao...

Dakle moje je pitanje da li ima svrhe slati taj ugovor ponovo i da li će mi se isplatiti obavljeni posao nakon toliko vremena?
__________________
The hardest part, is not making the decision, it´s living with it...
LeonBolier is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 20:39   #54
Može li student išta napraviti ako mu poslodavac odbije isplatiti plaću? Prijaviti inspekciji?

(+ radi velike muljaže s računima, + nitko od zaposlenih nema sanitarnu)
__________________
What's goin' on?
Spejs is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 14:57   #55
Molim Vas za pomoć oko informacije: prošle godine (2010.), sam prešla 10.800kn po zaradi preko SC-a, a mama me imala prijavljeno kao osobni odbitak, iako ja to nisam ni znala i rekla sam joj usputno da me ne prijavljuje jer ću možda preći taj iznos, ali ona me prijavila jer se ne kuži u poreze, i ne sluša (imala je do 1.7.2010 prijavljenog brata, a tad se on zaposlio, pa je prijavila mene od 1.7.2010)...podnijela je poreznu prijavu i došlo je rješenje da mora platiti 3000kn, taj je iznos izračunat za korištenje mog osobnog odbitka cijele godine (12.mjeseci), a ona ga je koristila samo 6.mjeseci, pa me zanima jel se isplati žaliti na temelju dokaza iz računovodstva (pa da bar platimo pola svote) ili će žalbom samo rasti kamata navedenog iznosa koji i tako moramo platiti+troškovi 50kn upravne pristojbe za žalbu...
pikulina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 15:15   #56
Porezni odbitak kojeg je porezna odbila priznati odnosi se na to da ne priznaju brata prvih 6 mjeseci (jer je vjerojatno i on zaradio više od 10800 kn), a drugih 6 mjeseci ne priznaju tebe jer si i ti prešla limit od 10800 kn.

Ako iz rješenja možeš iščitati ovo što sam napisala, uporišta za žalbu nema.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 16:10   #57
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Porezni odbitak kojeg je porezna odbila priznati odnosi se na to da ne priznaju brata prvih 6 mjeseci (jer je vjerojatno i on zaradio više od 10800 kn), a drugih 6 mjeseci ne priznaju tebe jer si i ti prešla limit od 10800 kn.

Ako iz rješenja možeš iščitati ovo što sam napisala, uporišta za žalbu nema.
ne, jasno se navodi u poreznom rješenju da je koristila samo moj porezni odbitak (naveli su samo moje ime, moj oib, i moje podatke) brat nije uopće spomenut, a on je odjavljen 1.7.2010, a počeo raditi slijedeći mjesec te godine...jel imamo onda temelje za žalbu ili se svejedno njoj uračunava cijela godina iako nije koristila svih 12.mjeseci odbitak? koliko znam, oni gledaju na kalendarsku godinu kao porezno razdoblje, pa bez obzira koliko se koristio odbitak zaračunava se za cijelu godinu (to je moja pretpostavka, nigdje nisam našla da nešto na to upućuje)
pikulina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 17:02   #58
Quote:
pikulina kaže: Pogledaj post
ne, jasno se navodi u poreznom rješenju da je koristila samo moj porezni odbitak (naveli su samo moje ime, moj oib, i moje podatke) brat nije uopće spomenut, a on je odjavljen 1.7.2010, a počeo raditi slijedeći mjesec te godine...jel imamo onda temelje za žalbu ili se svejedno njoj uračunava cijela godina iako nije koristila svih 12.mjeseci odbitak? koliko znam, oni gledaju na kalendarsku godinu kao porezno razdoblje, pa bez obzira koliko se koristio odbitak zaračunava se za cijelu godinu (to je moja pretpostavka, nigdje nisam našla da nešto na to upućuje)
Nešto mi ovdje ne drži vodu. Bez uvida u papire i samu poreznu poreznu prijavu tvoje majke, teško mi je bilo što tvrditi, ali pretpostavljam da tvoja majka nije ispravno popunila poreznu prijavu, dio o uzdržavanim članovima pa su na temelju toga u poreznoj upravi zaključili da si joj ti bila olakšica cijelu godinu, a ne brat pola godine, pola godine ti (jer, kod porezne prijave ne igra porezna kartica već podaci koje navedeš pod Uzdržavani članovi).

Bottom line - ako je tvoj brat zaradio više od 10.800 kn u 2010. godini, tvoja ga mama nije smjela koristiti kao olakšicu i obračun porezne je u lipu točan. Žaliti se uvijek možete. Jedini način da mami umanje porez koji mora platiti je da netko u poreznoj upravi pogriješi kad bude obrađivao žalbu i da im tvoj brat 'promakne'. Po meni, šanse za to su minimalne, tj. nikakve. Jer, kad mama kaže da si ti bila olakšica 6 mjeseci, pitat će: a tko je onda bio prvi 6 mjeseci...pa će provjeriti prihod tvog brata. Pa će vidjeti da ni on nije mogao biti olakšica.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 17:09   #59
...ali brat je odjavljen sa mamine olakšice 15 dana prije nego je prijavljen na poslu, i nije nigdje spomenuto njegovo ime na poreznom rješenju (u slučaju da su njega računali za prvi dio godine opet bi bio napomenut u rješenju)...i pliz još samo, gdje da skupim dokaz o tome gdje su mami bili upisani uzdržavani članovi, ako ne na PK kartici?
pikulina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 19:51   #60
Quote:
pikulina kaže: Pogledaj post
...ali brat je odjavljen sa mamine olakšice 15 dana prije nego je prijavljen na poslu, i nije nigdje spomenuto njegovo ime na poreznom rješenju (u slučaju da su njega računali za prvi dio godine opet bi bio napomenut u rješenju)...i pliz još samo, gdje da skupim dokaz o tome gdje su mami bili upisani uzdržavani članovi, ako ne na PK kartici?
Upravo i je stvar u tome da na PK kartici možeš imati određena članove familije, a onda ih u poreznoj prijavi 'skinuti' s olakšice. Ili obrnuto - na PK kartici nemaš nikoga, a u poreznoj prijavi prijaviš nekog. Tj. kad predaš poreznu prijavu i u njoj navedeš uzdržavane članove, PK kartica po tom pitanju ne igra nikakvu ulogu.

S obzirom da ti ne spominju brata, moja je pretpostavka da te mama upisala na prvoj stranici porezne prijave pod Uzdržavani članovi i nije navela razdobolje od 1.7. - 31.12. nego je polje Razdoblje korištenja od - do pustila prazno. Kako se po IP obrascu vidi da je mama cijelu godinu imala faktor odbitka 1,5 (znači, onda + jedno dijete), rekla bih da je porezna smatrala da si to onda ti cijelu godinu.

A možda je i skroz nešto drugo.

Zadnje uređivanje sara4 : 21.11.2011. at 20:00.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:06.