Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 21.03.2015., 10:21   #1
Operacija "Neretva93"

Dosad slabo obrađena, sa hrvatske strane operacije tzv Armije AbIh kojom se htjelo kako oni kažu konačno dotući HVO, deblokirati ( iako nije ni bio u okruženju) i zauzeti Mostar, osvojiti Prozor i doći do Neuma.

Akcijom je zapovjedao tadašnji načelnik generalštaba tzv ABiH Sefer Halilović.

Sudjelovale su snage 4-og i 6-og korpusa tzv AbiH kojima su pridodani dijelovi 9-te i 10-te brdske brigade za tu prigodu izvučenih iz Sarajeva kojima su zapovjedali Mušan Topalović-Cao i Ramiz Delalić-Ćelo, također jedinica MUP-a Laste i jedinica Adnana Solakovića.

Ambiciozno napravljen plan slamanja HVo na hercegovačkom rtaištu počeo je napadom na Crni vrh i Makljen koji je doživio fijasko. Slijedio je napad na Uzdol i teški ratni zločin nad civilima u tom selu. Selo Uzdol je HVo brzo povratio pod voju kontrolu a na tom dijelu jablaničko-ramskog ratišta gdje su se nalazile brigade Kralj Tomislav iz Tomislavgrada i Hrvoje Vukčić Hrvatinić iz Jajca jedinice Armije uzimaju kote Hudutsko, Majan, Križ i Dumnice. Prilikom zuzimanja Hudutskog gine preko 20 bojovnika brigade Hrvoje Vukčić Hrvatinić iz Jajca.

Da bi rasteretili snage HVo na južnom dijelu brigada Kralj Tomislav poduzima napad na dominatnu kotu Pisvir i zauzima veći dio čime stvara paniku u samoj Jablanici koja je tada operativni centar za akciju "Neretva 93".

Bošnjačka propaganda i danas govori da je akcija politički stopirana i da je HVO bio pred porazom.


Sa strane ratišta na kojem sam bio, ne da nisu uspjeli zauzeti Prozor što su najavljivali nego mu se nisu ni približili i osim par isturenih kota oko jablaničkog jezera i pokolja u Uzdolu nije urađeno ništa a izgubili su veći dio Pisvira koji dominira Jablanicom i cijelim tim krajem.


Zato me zanima stanje na južnom dijelu operacije, pogotovo bitka za Hum kojeg su dio Armijaši bili uzeli pa izgubili uz teške gubitke i pogotovo bitka na Vrdima koja je značila i kraj operacije.

Na južnom dijelu operacije počinjen je još jedan težak zločin nad civilima u selu Grabovica koje se već nalazilo pod kontrolom tzv Armije BiH i u kojem su bili samo civili.

Zanima me ako ima tko ako je bio neposredan sudionik bitaka na mostarskom dijelu operacije a pogotovo bitke na Vrdima

Sa bošnjačke strane sve je pratio poznati njihov ratni reporter i propagandist Šefko Hodžić i sve to opisao na svoj način naravno, detaljno


http://www.slobodanpraljak.com/MATER...retva%2093.pdf


Ima i film kojeg je napravio sin Sefera Halilovića, Semir gdje se opet priča o političkoj "prodaji Hercegovine" i zaustavljenom slomu HVO-ea,


https://www.youtube.com/watch?v=ZGm12BcjWw0

Sa hrvatske strane sam samo našao spomen obljetnice bitke na Vrdima

http://www.hrsvijet.net/index.php?op...sti&Itemid=100


Armijaši govore o rasulu među mostarskim HVO-om pakiranjem i civilnog stanovništva i samo je politička odluka to zaustavila, pa me zanima ako ima tko a da je neposredni sudionik događaja, sa obje strane naravno.

Zadnje uređivanje sedan : 21.03.2015. at 11:11.
sedan is offline  
Odgovori s citatom
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:04.