Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li fizičko kažnjavanje djece?
Da 166 32.87%
Ne 339 67.13%
Glasovatelji: 505. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2016., 09:01   #1461
Quote:
Nihilizam kaže: Pogledaj post
Ja sam za, ali u nekim normalnim granicama. Važno je naučiti dijete što smije a što ne, to verbalno nije nekima moguće shvatiti.
postoje nacini na koji se prica s djetetom od godine, dvije itd. sigurno da necemo djetetu od dvije godine drzati predavanje (necemo ni starijem), ali cemo zato razviti nacin kratkih recenica prilagodjen toj dobi. malo starijem djetetu cemo reci jasno i bez mnogo filozofije o cemu se radi. a kao roditelji najvise pokazujemo primjerom. djeca su spuzvice i jako dobro snimaju i upijaju ponasanje ostalih. nema toga sto se ne moze objasniti djetetu bilo koje dobi, bez batina. zasto onda toliki posezu za tom "odgojnom" metodom? zato sto ona ne iziskuje vrijeme, trud i razmisljanje o problemu. to je trenutna precica s trajnim posljedicama na oblikovanje licnosti.

Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 12:41   #1462
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
postoje nacini na koji se prica s djetetom od godine, dvije itd. sigurno da necemo djetetu od dvije godine drzati predavanje (necemo ni starijem), ali cemo zato razviti nacin kratkih recenica prilagodjen toj dobi. malo starijem djetetu cemo reci jasno i bez mnogo filozofije o cemu se radi. a kao roditelji najvise pokazujemo primjerom. djeca su spuzvice i jako dobro snimaju i upijaju ponasanje ostalih. nema toga sto se ne moze objasniti djetetu bilo koje dobi, bez batina. zasto onda toliki posezu za tom "odgojnom" metodom? zato sto ona ne iziskuje vrijeme, trud i razmisljanje o problemu. to je trenutna precica s trajnim posljedicama na oblikovanje licnosti.

Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
Ali ne svakom djetetu. U svakom pravilu postoje iznimke.
__________________
Shop smart. Shop S-Mart.
Panga is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 12:43   #1463
Quote:
Panga kaže: Pogledaj post
Ali ne svakom djetetu. U svakom pravilu postoje iznimke.
da, svakom djetetu. samo sto treba volje i strpljenja.

Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 12:58   #1464
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
da, svakom djetetu. samo sto treba volje i strpljenja.

Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
Ne bih dao ruku u vatru. Doduše, nisam kompetentan budući da imam samo jedno dijete i nisam školovan u području relevantnom za ovu problematiku, ali djeca su isto tako različita kao i odrasli i ako postoje odrasli kojima ne možeš ništa objasniti, siguran sam da postoje i djeca.
__________________
Shop smart. Shop S-Mart.
Panga is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 13:09   #1465
Quote:
Panga kaže: Pogledaj post
Ne bih dao ruku u vatru. Doduše, nisam kompetentan budući da imam samo jedno dijete i nisam školovan u području relevantnom za ovu problematiku, ali djeca su isto tako različita kao i odrasli i ako postoje odrasli kojima ne možeš ništa objasniti, siguran sam da postoje i djeca.
djeca su definitivno razlicita, zato i postoje razliciti nacini kako im pristupiti u odredjenom trenutku (bez fizickog kaznjavanja). za udarcima posezu oni koji ne znaju ili ne zele znati kako odgajati dijete.

Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 20:25   #1466
Uvijek se na kraju svede na mrkvu i batinu. Budeš dobar dobiješ mrkvu, budeš loš dobiješ batinu (fizičku ili neke druge vrste)
Takav je život u ovom svijetu i tako funkcioniraju i mladi i stari. Ako praviš redovito belaje na poslu teško da će šef uvijek iznova razgovarati sa tobom. Prije će biti da ćeš popiti neku kaznu. Isto ako i napraviš prometni prekršaj. Više manje ti slijedi kazna. Ne kazniti dijete koje griješi je neprirodno. Dakle, u odgoju je prisutna i kazna.

Sad netko preferira fizičku a netko psihičku kaznu. Valjda se misli da oduzimanje neke povlstice manje boli nego dvaput šibom po dupetu.

Nije baš tako
__________________
potpis.
Neugodnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 21:26   #1467
Quote:
Neugodnjak kaže: Pogledaj post

Sad netko preferira fizičku a netko psihičku kaznu. Valjda se misli da oduzimanje neke povlstice manje boli nego dvaput šibom po dupetu.

Nije baš tako
nije tu samo stvar "boli", vec i odgojne komponente. sto ucis dijete kad ga "odgajas" batinama? da se stvari u zivotu mogu lezerno na taj nacin rjesavati, da je to prihvatljvo u nemogucnosti komunikacije. dugorocno, kako fizicko kaznjavanje utjece na integritet licnosti i postaje baza za razvoj svih ostalih aspekata razvoja?
pa nije zavraga ispisano toliko knjiga i strucnih studija na tu temu i nije vraga da struka bezveze smatra kako je batina iz raja izasla jer joj tamo nije bilo mjesto?
i odgoj bez batina nije sinonim za blag odgoj, vec onaj u kojem se ne postavljamo prema djeci kao prema nizim stvorenjima nedostojnima objasnjenja. odgajamo ljude, a to znaci da ih ne trebamo posramljivati, vrsiti attack na njihovu osobnost, integritet, samopouzdanje.





Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 21:43   #1468
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
...




Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
ja sam dobijao redovito od svojih roditelja zbog slabih ocjena u školi i raznih nestašluka ali nisam shvatio tuču kao način rjiešavanja problema pa da je i sam primjenjujem u životu. Ako ćemo iskreno, roditeljima zamjeram neke druge stvari u životu a ne batine. I isto tako mislim da me šibe po dupetu nisu nešto poseno odgojile, moglo je i bez toga.

ma nije sve crno bijelo.....

nisam za fizilko kažnjavanje djece ali mi isto tako ne sjeda fama oko toga. Povući dijete za uho ili ga udariti šibom po dupetu je postala sveta krava. Ako dobiješ ćušku možeš nazvati neke telefone i potužiti se na zlostavljanje...

katastrofa...
__________________
potpis.
Neugodnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 21:51   #1469
Quote:
Neugodnjak kaže: Pogledaj post
ja sam dobijao redovito od svojih roditelja zbog slabih ocjena u školi i raznih nestašluka ali nisam shvatio tuču kao način rjiešavanja problema pa da je i sam primjenjujem u životu...
a cemu te tocno naucilo i kako si shvatio tu "odgojnu" metodu? nisi se osjecao ponizeno? i danas isto mislis da nisu drugacije mogli reagirati, nego batinom? i u krajnjoj liniji, jel strah od batina promijenio tvoje ponasanje u skoli?

btw, ne rade bedaci na tim plavim telefonima i valjda znaju sto je zloupotreba tog telefona i zlostavljanje.



Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 21:56   #1470
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
a cemu te tocno naucilo i kako si shvatio tu "odgojnu" metodu? nisi se osjecao ponizeno? i danas isto mislis da nisu drugacije mogli reagirati, nego batinom? i u krajnjoj liniji, jel strah od batina promijenio tvoje ponasanje u skoli?



Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
pa napisao sam u prethodnom postu da mislim da me to nije nešto posebno odgojilo... da je moglo i bez toga

a što se tiče ostalog...takva su bila vremena i mlaćenje djece (pa i u školi od strane učitelja) je bilo prihvatljivo.
__________________
potpis.
Neugodnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 22:04   #1471
Svi roditelji koji tuku djecu (nebitno da li je to povlačenje za uši, šiba po turu) nisu uopće trebali postati roditelji.
Zar nisu svjesni da je fizičko kažnjavanje djce ponižavanje koje od njih samo radi frustrirane nasilnike?
Znam da sva djeca nisu ista i da ima dosta problematične, zločeste i bezobrazne djece koja rade velike probleme, ali.... postoje drugi načini za odgoj, a ne batine.
Najlakše je istući dijete i otjerati ga u krevet. Zato postoji razgovor i ako nešto nije u redu onda se postave određeni uvjeti ili odredi neka kazna (npr. zabrana nečega što dijete voli),
Kako ljudi ne shvaćaju da će ih vlastita djeca zamrziti ako ih tuku??
__________________
Najveća od svih sloboda je kad si možeš dopustiti biti ono što uistinu jesi
My time is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 22:04   #1472
Quote:
Neugodnjak kaže: Pogledaj post
...takva su bila vremena i mlaćenje djece (pa i u školi od strane učitelja) je bilo prihvatljivo.
kamo srece da sve to ostane nekim proslim vremenima no nekako mi se cini kako danasnji roditelji/odgajatelji bas i ne shvacaju alternativna rjesenja, te da "ne batinama" znaci samo pusto pricanje u prazno, filozofiranje, te sklonost popustljivom odgoju u kojem se ne poznaje pojam granica. a to ne bi trebalo biti tako, jer i jedno i drugo ne znace kvalitetan, pozitivan odgoj, te jedna i druga krajnost modeliraju vrlo iskrivljene licnosti.



Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 23:04   #1473
Zasto ste se toliko uhvatili da je fizičko kažnjavanje djece ponižavanje? Da, ponižavanje je ali roditelj može svoju djecu poniziti i sa omaložavanjem pred njegovim prijateljima, raznim načinima. Ne opravdavam batine, podići ruku na svoje dijete mi je nezamislivo, no ja ga ionako nemam.
Misspanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 07:12   #1474
Quote:
Misspanda kaže: Pogledaj post
Zasto ste se toliko uhvatili da je fizičko kažnjavanje djece ponižavanje? Da, ponižavanje je ali roditelj može svoju djecu poniziti i sa omaložavanjem pred prijateljima...
istina, postoje neki vrlo domisljati i kreativni roditelji kad je omalovazavanje u pitanju (steta sto isto umijece ne znaju usmjeriti za nesto dobro i pozitivno). znat ce svakako vise na Otrovnim roditeljima.


Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.

Zadnje uređivanje Azz : 30.11.2016. at 07:51.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 09:46   #1475
Quote:
Panga kaže: Pogledaj post
...ali djeca su isto tako različita kao i odrasli i ako postoje odrasli kojima ne možeš ništa objasniti, siguran sam da postoje i djeca.
Mislim da u ovome leži najviše istine. Dijete je osoba za sebe, i kao što se neko dijete može zaplašiti samo naznakom neke kazne dovoljno da prestane sa svojim trenutnim ponašanjem, tako se neko dijete može fizički kažnjavati i od toga ništa.
Nema koristi od fizičkog kažnjavanja, nikakve, dijete uči gledanjem okoline, usvajanjem tuđeg ponašanja i postavljanjem granica. Plus čini mi se da i genetika ima tu svoju ulogu.
Kažem genetika jer odrasla sam s bratom koji nikada nije dobio batine i uvijek mu je bilo popuštano, dobivao je što je htio (za razliku od mene), a sklon je agresiji, sebičnosti. Znači gledali smo isto ponašanje, mene su tretirali grublje, a on je "ispao" agresivan. Izrazito sličan ocu. Teško da je to ponašanje mogao toliko iskopirati da postane dio njegovog karaktera.

Ne ostavljaju batine gadan trag, ostavlja ga psihičko maltretiranje.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 18:10   #1476
Iz osobnog iskustva mogu reći da i batine i psihičko maltretiranje ostavljaju gadan trag.
__________________
DeviantArt | FanFiction | MyAnimeList | Tumblr | YouTube
Marril is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:02.